PC Hocası Forum


ASUS RAMPAGE VI APEX TAM 8 DÜNYA REKORU KIRDI VE 7.5GHZ'E ULAŞTI
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 13
Mesaj: 1,703
Cinsiyet: Bay
Kıdem: 11-02-2017

Merhaba saygı değer PC HOCASI forum sakinleri,

 Bu sene oldukça sıcak geçecek performanslar işlemciler havalarda uçuşacak. Tabi biz değerli tüketicilerin ise cepleri yanacak gibi görünüyor. Çünkü bu sene ki sağlam sistemlerde cüzdanın kabarık olması şart. Bizi yaz aylarında çalışmaya mahkum edecekler. Yalnız konuya başlamadan uyarayım buralar epeyce soğuyacak hocalar. 


 Intel, piyasaya süreceği en yeni platformu olan X299 ve bunun ile birlikte ileri ve yüksek teknoloji barındıran masaüstü işlemci serisini açıkladı. Yani Rampage VI Apex anakartını kullanan ROG Overclock ekibi, toplam 8 dünya rekoru kırdılar evet şaka değil tam 8 dünya rekoru ve i7-7740K, i7-7800X ve i9-7900X 18 Global de ilk yerini aldı. Ayrıca dört çekirdekte (cores) ve sekiz iş parçacığı (threads) ile tam 7.562GHz'lik bir Core i7 işlemci için en yüksek CPU frekans değerine ulaştılar. (adamlar sanki uçak kaldıracak arkadaş) Tabi bu yüksek frekanslara çıkmak hiç de kolay olmadı tamamen profesyonel ortam, ekipman ve kişilerce yapılan bu sistemde soğutma olarak Sıvı Azot (LN2) ve hatta Sıvı Helyum içeren olağan üstü soğutma yöntemlerini kullandılar. 

Rampage Apex Bir Numarada Yerini Alıyor

 Bu yılın başlarında, masaüstü platformunda Kaby Lake işlemciler ile Z270 lansmanında, performansı optimize etmek ve aşırı hız aşırtmaya yönelik tasarımı yenilemek için sıkı bir şekilde ilk anakarlarını sundular. Maximus IX Apex rakip kriterlerde çok sayıdaki rekor ve yüksek skoru belirledi, bu yüzden yeni bir canavar sunmanın zamanı gelmişti Intel'in yeni üst seviye masaüstü platformu için bir sürüm yapmak zorunda kaldılar. Malum piyasa da rakip firma da kendini kanıtlama yolunda hızla ilerliyor. Rampage VI Apex, bellek sinyallerinin iyileştirilmesi için kanal başına DIMM ile orjinaliyle aynı temayı izleyen ve performans yıpranmasını önlemek için PCB optimizasyonlar yapıldı. Xpeg, X299 platformunun daha geniş bant genişliği ile dört adede kadar DIMM ve dört adet M.2 SSD alınabiliyor. Tabi bu kadar M.2 slotunu dolduracak bütçenin elinden öpülür adeta sistemin fiyatından fazla SSD ye yatırım yapmamız gerekecek .

   

Sıvı Helyum İle Meydan Okuma 

 Kaby Lake mimarisine dayanan CPU'lar, 2016'da piyasaya sunulduğundan bu yana aşırı hız aşırtma da ön saflarda yer almakta ve Intel sıfırın altındaki sıcaklılara tepki verip ekstrem overclock sahnelerinde ön planda olmuştur. Çekirdeklerin soğuklaşmasıyla çekirdek frekansları neredeyse doğrusal bir biçimde ölçeklenir ve cipler sıvı helyumun kriyojenik (helyumun sıvı hali) yoğunluğu için aday haline getirir. Tam bir yıllık Kaby Lake üretiminin tamamlanmasıyla Intel, mimarinin ayrıntılarını sağlam bir şekilde kavradı. En yeni Kaby Lake-X işlemcileri, yeni yeni platformun daha büyük soketinden yararlanmak için yeniden düzenlenmiş ve Kaby Lake-X CPU'lar overclock için daha fazla kafa boşluğu neden olmayan X'in olmadığı alternatiflerle kıyaslandığında gelişmiş sinyal marjları ve güç dağıtımı özelliklerine sahiptir ve bu da hız aşırtma için daha fazla boşluk kalmasına yol açar.

Sıvı Helyum İle Kaby Lake-X Dünra Rekorundan
[video=youtube]https://youtu.be/ti5rbCQsXrs[/video]

 Apex'in yenilenmiş tasarımı ve bileşenleri, sıfırın altında LN2 (Sıvı Azot) sıcaklıkları için uyarlanmıştır. Fakat Sıvı Helyum büyük zorluk çıkarmakta. Soğutma kapları -220 Celsius'un altında soğutulduktan sonra anakartın yarısından fazlası kriyojenik sıcaklıklara maruz kalıyor. CPU soketine yakın cihazlar en çok isabet görür ve bellek modülleri, USB portları ve hatta Platform Controller Hub (PCH) gibi bileşenleri çevreleyen bileşenlere kademeli olarak basar. Sonuç olarak, sıcaklık ile ilgili istikrarsızlık ortaya çıkmadan önce bir kıyaslama yapmak için birkaç dakikanız kalır. Sonuç olarak herhangi bir sıcaklık istikrarsızlığı durumunda sıcak hava tabancalarıyla müdahalede bulunulur. Bu işlemlerde her çalışma için sınırlı çalışma süresi  CPU çekirdek frekansı doğrulamaları ve kısa ama önemli kriterler vardır, bu görevi tamamlamak için sağlam ekipte önemli ve ekip arkadaşlarınıza güvenmelisiniz. Bu çalışmada en ufak konsantrasyon dağılması tüm çalışmayı batıra bilir sonuçta kolay bir şey elde edilmiyor. Bu ekip katılımcıların karşısında bu işi yapıyor o landa katılımcılara dikkat bozmamaları için çok baskı yapılıyor. Bu zorlu görevin üstesinden gelmek için tam 100 litrelik bir sıvı helyum tankını hızlı bir şekilde tükeniyor ve bu işlem 30 dakika sürüyor.

       

 Yukarıda ki görselde olduğu gibi dikkat içinde yapılan çalışmada sıvı helyumun gücü görünüyor tam -269°C de adeta kanınızı konduran görüntüde CPU sıcaklığına karşı dikkatli ve kontrollü bir şekilde basınç değerleri izleniyor. Hız aşırtma sırasında HWbot hız aşırtma sıralamasında lider olan ROG hız aşırtma ekibi üyesi Dancop un sözleri şu şekilde: "Helyum tüm oyunu değiştirdi, çünkü en iyi CPU'lar LN2'de (Sıvı Azot) bile asla göremeyeceğiniz saat hızlarına eriştik eriştik" dedi. Canlı bir izleyici önünde gerçekleştirilen show da aşırı nem ve ortamın 30°C olması yoğunlaşmayı aşırı derecede etkiledi. Bununla birlikte, yedi overclock kullanıcısı SuperPi 1M ve PiFast için iki Dünya Rekoru indirmeyi başardı. Ancak çok daha önemlisi Core i7-7700K'nın dört çekirdeği ve sekiz iş parçacığı 7.562GHz'lik doğrulama frekansı elde etti ve daha önce elde edilen 7700K' da ki 7.328Ghz'i geçti. İşlemcinin 4.3GHz lik stok frekansı ile karşılaştırıldığında 75.87% lik overclock yapıldı!

i7-7740K Kaby Lake-X 7.5 GHz Overclock Rekorundan  Hızlı, dişsiz ölçütlerdeki başarı, CPU' kısa sürede önemli bir yük getirme, çok parçacıklı bir kıyaslama olan Cinebench R11'te önemli bir güven verdi. Bir kaç deneme ile takım 1616 cb'lik skor elde ederek ve yeni küresel birinciliği elde etmeyi başardılar.
 
 Ekip toplam iki dünya rekoru (WR) ve iki global de ilk sırada (GFP) yerini alarak ve 7.562Ghz ye ulaşan Intel Core-i7 ailesi için en yüksek frekansını belirledi. 
   

ZEAOEz.jpg

lW0bqk.jpg
Soldan sağa: elmor, TL, der8auer, Raja, Fredyama, Dancop and Shamino (Ekip Canavar)

 LN2 (Sıvı Azot) İle Kaby Lake-X 'de Yapılan Dünya Rekorları
 
 Sıvı azot kullanan Overclock Uzmanları Dancop, Rauf ve Rsaninno, dört dünya rekoru kırdı.

r2mOdM.jpg


N19Zo5.jpg     aGyzA5.jpg
                                                                                   4-way SLI System                                                                       Alex@ro          
 
 Core i7-7740K tarafından sağlanan ek overclock hacmini, Alex@ro, Dancop ve der8auer'in, dört çekirdekli kategoride sekiz global de ilk sırada yer alarak daha yüksek performansa izin verdi:

3q1zRj.jpg

 Rampage VI Apex anakartlar ve Strix GTX 1080 Ti ekran kartlarıyla donatılmıştır. Rauf ve Rsaninno eski standartlarla uğraştı. Unigine Heaven ve her ikisinde de 3Dmark05 ve 06 için yeni küresel ilk yer kayıtlarını yakalamak için sistemlerini ayarlayarak bol miktarda yatırım yaptılar:

6XlNmv.jpg

G0pDDb.jpg   gW4rdR.jpg      
Rauf                                                                         2 way SLI system                                                                          Dancop

Skylake-X ile Etkileyici 6 Çekirdekli ve 10 Çekirdekli Sonuçlar
 
 Skylake-X, X299 platformu için gerçek ekmeğe yağ sürmek gibidir. Kaby Lake-X'e kıyasla, bellek kanallarının sayısını ikiye katlar, PCI-e şeritlerini ekler, önbellek boyutlarını artırır ve çekirdek sayılarını artırır. ROG Overclock ekibi altı çekirdekli Core i7-7800X ve 10 çekirdekli i9-7900X üzerinde de çalışabildi. Onları, iki dünya rekoru ve altı yeni küresel birinci dereceden sonuç oluşturarak sınırlara ittiler:

MvPDG6.jpg

 Evet arkadaşlar bugün Asus un efsanevi çalışmalarından birini sunduk. Olağan üstün güç ve performansları gördük umarız daha yüksek güç ve performansı ilerleyen yıllarda daha uygun fiyatlarda görebiliriz. Tüm Asus ve Rog Overclock ekibine biz değerli kullanıcılara böylesine sağlam ürünler temin ettiği için teşekkürler. Sağlıcakla ve esenle kalın PC HOCASI takipçileri.
WallpaperFusion-asus-republic-of-gamers-...0x1080.jpg

Alıntı
.
Konu: 47
Mesaj: 1,061
Cinsiyet: Bay
Kıdem: 27-12-2016

Emeğine sağlık onur, uzun soluklu bir konu olmuş Smile.
r6qDra.png

Alıntı
(Son Düzenleme: 09/06/2017, Saat: 16:41, Düzenleyen: Ahmet Doğukan G..) .
Konu: 13
Mesaj: 1,703
Cinsiyet: Bay
Kıdem: 11-02-2017

Teşekkür ederim hayli soluklu oldu Smile
WallpaperFusion-asus-republic-of-gamers-...0x1080.jpg

Alıntı
.
Konu: 34
Mesaj: 2,868
Cinsiyet: Bay
Kıdem: 30-09-2016

Ellerine saglık onurcum

Alıntı
.
Konu: 13
Mesaj: 1,703
Cinsiyet: Bay
Kıdem: 11-02-2017

(09/06/2017, Saat: 23:33)PCMaster Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ellerine saglık onurcum

Rica ederim.
WallpaperFusion-asus-republic-of-gamers-...0x1080.jpg

Alıntı
.


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  ASUS STRIX Ahmet Söğütler 5 188 21/02/2018, Saat: 22:06
Son Yorum: Enes Değirmenci
  asus z170 pro gaming Tolga Güreş 9 236 02/02/2018, Saat: 20:19
Son Yorum: Enes Değirmenci
  Asus crosshair 6 hero anakart sorunu Batuhan Demirhan 4 469 06/06/2017, Saat: 03:42
Son Yorum: onur.firatt
  Asus H 61 M pro ddogancamm 3 381 23/05/2017, Saat: 20:35
Son Yorum: UzmanPC
  Asus prime z270-a anakaart kullanan var mı? Edin Yalçın 4 448 21/03/2017, Saat: 17:18
Son Yorum: Edin Yalçın

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Powered by MyBB
Pchocasi.com.tr


Tasarım