PC Hocası Forum


Depolama Birimler (HDD/SSD/SSHD) Nelerdir?
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 34
Mesaj: 2,868
Cinsiyet: Bay
Kıdem: 30-09-2016

Depolama Birimleri Nelerdir ?


Merhaba PC Hocası Forum sakinleri;

Bilgisayar bileşenlerimizde belkide en çok kullandığımız anılarımızı dosyalarımızı çalışmalarımızı sakladığımız bazen kendi maliyetinden daha değerli veriler saklayan koca yürekli depolama aygıtlarımız sabit disklerimize bakalım neymiş nasıl çalışıyorlarmış.

Kısaca anlatmak gerekirse; depolama birimleri, bilgisayarınızda yapmış olduğunuz işlemlerin ve verilerin kaydedildiği bölümlerin genel adıdır. Günümüzde güncel olarak kullanılan SSD ve HDD’ler nelermiş beraber bakalım.

HDD (Hard Disc Driver): Sabit disk olarakta bilinir.  Bir mil üzerinde döner manyetik plakalardan oluşur.Bu plakaların alt ve üst kısımlarında okuma / yazma uçları bulunmaktadır. Veriler bu okuma/yazma uçları sayesinde tabakaların üzerine yazılır.  Sabit diskler; boyutları,dönüş hızları ve bağlantılarına göre sınıflandırılabilir. Çoğunlukla, dizüstü bilgisayarlarda ve taşınabilir belleklerde görülen 2,5 inçlik  ve masaüstü bilgisayarda yoğunlukla kullanılan 3,5 inçlik sabit diskleri boyutlarına göre sınıflandırabiliriz. Dönüş hızları 7200 ve 5400 RPM(RPM: Rotation Per Minute – Dakika Başına Dönüş/Devir) olarak ayrılabilir. 7200 RPM bir sabit disk ortalama 100-120 Mb/sn , 5400 RPM bir sabit disk ise ortalama 50-70 Mb/sn okuma ve yazma hızlarına sahiptir. Giriş portlarınıda aşağıdaki alt başlıklarda kısaca inceleyebiliriz.

o  IDE(PATA): Parallel Advanced Technology Attachment / Parelel ileri Teknoloji Eklentisi anlamına gelmektedir. ATA, IDE, ATAPI olarakta bilinir. Parelel veri iletimi sağlar.

o  SATA (Serial ATA): Seri İleri Teknolojisi anlamına gelmektedir. IDE’ye göre daha seri veri iletimisağlar.

o  SCSI (Small Computer System Interface) : Küçük Bilgisayar Sistem Arayüzü anlamına gelmektedir. Diğer parelel bağlantı bağlantı standartlarına göre dönüş hızları performansı ve fiyatı oldukça yüksektir. Ev kullanımına uygun değildir. Veri akışı 640 Mb/sn’ye kadar çıkabilmektedir. Daha çok sunucularda kullanılır.

SSD (Solid State Disc): Katı Hal Sürücü anlamına gelmektedir. HDD’lerin alternatifi olarak veri depolamak için geliştirilmiş yeni nesil depolama birimidir. Mekanik yapıda olan sabit disklerin en yüksek yazma hızı ortalama 150 Mb/s iken Katı Hal Disklerde 560 Mb/sn’lere kadar  çıkmaktadır. Sabit disklere göre, daha az ısınır ve daha az enerji tüketimine sahiptir ve sessiz çalışır. Mekanik bir parçaya sahip olmadığı için sabit disklere göre çok daha sağlam yapıdadırlar. mSATA, M.2 ve SATA olarak 3 ayrı grupta inceleyebiliriz.

o  mSATA (Mini SATA): Özellikle tanışınabilir cihazlar  için geliştirilmiş bu türümüz Mini SATA olarakta bilinmektedir. Taşınabilir bilgisayarlar gün geçtikçe hafiflemeye küçülmeye ve incelmeye devam etmektedir. Normal bir mSATA’nın ağırlığı yaklaşık olarak 6-7 gramdır. Veri akışı 6 Gbps civarındadır.

o  M.2 : Hem taşınabilir cihazlarda hem masaüstü bilgisayarlarda kullanılabilen bir SSD türüdür. Anakartınızda M.2 girişi varsa çok şanslısınız. Son teknoloji M.2 SSD’ler PCIe 3.0 x4 bağlantısını kullanarak 4 Gb/sn. hızına kadar veri aktarımı sağlayabiliyor.

o  SATA: Bu SSD’ler dış çevresinde bulunan kasası sebebiyle genellikle masaüstü bilgisayarlarda kullanılmaktadır. SATA 3 bağlantısı ile yaklaşık 550 Mb/sn, SATA 2 bağlantısı ile yaklaşık 290 Mb/s, SATA 1 bağlantısı ile yaklaşık olarak 150 Mb/s hızında veri akışı sağlayabilmektedir.

SSHD (Solid State Hard Disc): Katı Hal Sürücüsü ile Sabit disk teknolojisinin harmanlanmış halidir.  Katı Hal sürücüsünün fiyatının yüksek olması ve depolama kapasitesinin düşük olması, Sabit disklerin yavaş olması sebebiyle geliştirilmiş melez bir sistemdir. SSHD’ler HDD’den güçlü SSD’ye göre daha zayıftır.
 
Gelelim şimdi HDD, SSD ve SSHD’lerin karşılaştırmalarına.

Fiyat Farkları:  GB başına maliyet olarak ölçüldüğünde en pahalı olan SSD’ler, peşinden SSHD’ler ve GB başına en uygun maliyete sahip HDD’ler geliyor.

Form Faktörleri: Mekanik parça bulundurmaması sebebiyle SSD’ler hem hafif hem daha incedir. HDD’ler standart olarak 9,5 mm ve 7mm formlarda karşımıza çıkmaktadır. Hem ağırdırlar hemde boyut olarak SSD ve SSHD’ye göre daha büyüktür. SSHD’ler 9 mm kalınlıkla üretilmeye başlandı günümüzde 5mm’lik formlarınıda bulmak mümkündür.

Hız: Birden çok parçası bulunan Hard Disklerin işlemleri gerçekleştirebilmesi adına parçalarının her birinin stabil bir şekilde çalışması gerekmektedir. HDD'lerin gecikme süreleri daha yüksek, okuma-yazma süreleri daha uzun, performans kayıpları daha fazladır. SSD’ler performans açısından çok daha tutarlı ve daha kalitelidir. Gecikmesi süreleri düşük okuma-yazma hızları oldukça yüksektir. 50 GB’lık bir dosyayı HDD 15 dakikada atıyor ise SSHD 6 dakika, SSD ise 3 dakikada işlemi tamamlayabiliyor.

Dayanıklılık:  HDD’ler genel anlamda darbelere ve düşmelere karşı olarak “çıtkırıldım” tiplerdendir. İşlem sırasında HDD’de ki ufak bir sarsıntı bile HDD’nizi kullanılmaz hale getirebilir. SSD’lerde haraketli bir parça bulunmadığı için sarsılma, düşme ve darbe alma durumlarında hem iç aksamlarının bozulması hem de veri akışının kaybolması gibi bir durum söz konusu değildir.


Isı Ses ve Enerji Tüketimi: HDD’ler  ses, ısı ve  enerji tüketimi konusunda depolama birimleri arasında ki en haylaz cihaz diyebiliriz. HDD’ler 6 – 9 Watt enerji tüketimine sahipken SSD’ler ağır yük altındayken bile 3 watt gibi bir enerji tüketimine sahiptir.

Aşağıda ki video da Samsung SSD ve HDD'yi genel olarak karşılaştırmış. Buyrun hep beraber izleyelim.
Alıntı
(Son Düzenleme: 27/12/2016, Saat: 17:13, Düzenleyen: PCMaster.) .
Konu: 47
Mesaj: 1,061
Cinsiyet: Bay
Kıdem: 27-12-2016

Eline sağlık hocam.
r6qDra.png

Alıntı
.


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  SSHD veya HDD öneri Shadow 2 874 19/07/2016, Saat: 10:02
Son Yorum: expert

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Powered by MyBB
Pchocasi.com.tr


Tasarım