PC Hocası Forum


Türk.NET AKK (Adil Kullanım Kotası) Kaldırıldı!
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 3
Mesaj: 6
Cinsiyet: Bay
Kıdem: 28-03-2017

j8yVn9.jpg


Türkiye’nin önemli internet servis sağlayıcılarından olan TurkNet, ülkedeki tüm internet kullanıcılarının en büyük derdi olan Adil Kullanım Kotası’nı kaldırdıklarını duyurdu.

BTK’nın AKK (Adil Kullanım Kotası) konusunda yaptığı düzenlemeler, söz konusu uygulamanın en geç 2018 yılında sonlanacağı yönündeydi. Bu gelişmeye rağmen birçok kullanıcı, AKK’ye olan tepkilerini dile getirmeye devam ettiler. Birçoğumuz ‘Off kim bekleyecek şimdi 2018’e kadar’ diye düşünürken TurkNet’ten hakikaten alkışlanacak bir hareket geldi: Bundan sonra TurkNet kullanıcıları, AKK derdiyle uğraşmayacaklar.Bakandan Açıklama: Adil Kullanım Kotası 2018'de Kalkıyor!

Aslında söz konusu karar geçtiğimiz haftadan itibaren uygulanmaya başlamış ve TurkNet kullanıcıları söz konusu durumla ilgili bazı yorumlarda bulunmuşlardı, fakat firmadan resmi bir açıklama gelmemişti.TurkNet’in resmi açıklamasında, Türkiye’deki alternatif operatörlerin verdiği hizmetlerden bahsediliyor. İki şekilde olan bu hizmetler YAPA ve VAE yöntemleri. Her iki yöntemde de evlerden santrale giden bakır kabloların kontrolü yerleşik operatördedir (Türk Telekom). Bu kablolar yıllardır devletin yatırım yaptığı, her operatörün yeniden çekmesi anlamsız olan, mülkiyet hakkı olmadan yerleşik operatörün kontrol ettiği kablolardır.VAE yönteminde, bu kablolar yerel santrallerde yerleşik operatöre ait cihazlarda (DSLAM) sonlanırlar. Veri oradan yine yerleşik operatörün altyapısını kullanarak bölgesel trafik teslim noktalarına iletilir. Bazı alternatif operatörler trafik teslim noktalarında bu trafiği teslim alıp kendi ağları üzerinden yönlendirirler. TurkNet de VAE yöntemiyle hizmet verdiği noktalarda böyle yapıyor.Adil Kullanım Kotasının Aslında Ne Kadar Adaletsiz Bir Sistem Olduğunun İspatı

YAPA yönteminde ise TurkNet’in hizmet verdiği noktalarda bakır kabloların uçları, yerleşik operatöre ait santral binalarında bulunan kendilerine ait cihazlarda sonlanırlar. Ondan sonra da tamamen TurkNet ağı içinde hareket ederler. Kapasitesini başka operatörlerle paylaşmayan TurkNet ağı yedekli ve ihtiyaç kapasitesi oldukça kolayca artırılabiliyor. Şirketin YAPA yöntemiyle hizmet verdiği müşteriler, aktif altyapıları kapsamında oluyorlar fakat YAPA santrallerin olduğu iller şimdilik sınırlı sayıda. Bu iller sırasıyla Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mersin, Muğla, Sakarya, Samsun, Sivas, Tekirdağ, Trabzon ve Uşak.


Son söz olarak TurkNet’in 2018’i beklemeden AKK’yi kaldırma hamlesinin oldukça başarılı ve de iyi niyetlice yapılmış olduğunu düşünüyorum. Hatta şirket öz eleştiri de yaparak bunun bir pazarlama hilesi olduğu yönündeki yorumlara karşılık şu açıklamayı yapıyor: ‘ Telekomünikasyon sektörü olarak müşterilerimizi o kadar çok üzmüşüz ki, iyi niyetli uygulamalar bile şüpheyle karşılanıyor. Amacımız, en azından TurkNet özelinde, bu algıyı değiştirmek ve TurkNet'in güvenilir olduğunu herkese kanıtlamak.’Konuyla ilgili kendi sitesinde ki açıklamada da aynı şekilde yer verilmiş ulaşmak için şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
CC MEDYA

Alıntı
(Son Düzenleme: 01/04/2017, Saat: 22:33, Düzenleyen: CCİHAN.) .
Konu: 25
Mesaj: 3,760
Cinsiyet: Bay
Kıdem: 11-12-2016

böyle konu açılmaz kardeşim detayları kendin yaz biz linke gideceksek bi anlamı kalmıyor

Alıntı
.
Konu: 75
Mesaj: 1,761
Cinsiyet: Bay
Kıdem: 24-04-2016

Merhaba,
Lütfen konu ile ilgili içerik yazınız. Sadece yönlendirme linki verilmesi yanlıştır.
(Lütfen Soru-İstek-Öneri taleplerinizi forumdan sorunuz.)

Alıntı
.
Konu: 108
Mesaj: 840
Cinsiyet: Bay
Kıdem: 24-04-2016

Merhaba, sadece mevcut kullanıcılar için geçerli.
ne 1 nede 0

Alıntı
.
Konu: 34
Mesaj: 2,868
Cinsiyet: Bay
Kıdem: 30-09-2016

Cihan konunu düzeltirmisin lütfen. içeriği özgün yazmanı rica edicem aksi halde kaldırmak zorunda kalıcam

Alıntı
.
Konu: 3
Mesaj: 6
Cinsiyet: Bay
Kıdem: 28-03-2017

Kusura bakmayın arkadaşlar konuyu güncelledim. Teşekkürler Smile
CC MEDYA

Alıntı
.
Konu: 34
Mesaj: 2,868
Cinsiyet: Bay
Kıdem: 30-09-2016

ellerine saglık Big Grin

Alıntı
.


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  BTK, Adil Kullanım Kotası’yla İlgili Bir Anket Başlattı! tglclk 4 5,630 21/09/2016, Saat: 16:37
Son Yorum: WalterHolk

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Powered by MyBB
Pchocasi.com.tr


Tasarım