Isınmadan Dolayı Resetleme

brkcvk54

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Merhaba arkadaşlar. Ramlerimi bios üzerinden 6400 mhz ye çıkarttım ardından bilgisayar açıldıktan kısa bir süre sonra sıcaklıktan dolayı kendini resetliyor ve 5 sn sürüyor açılması.Tekrar resedin ardından sıcaklık hemen düşüyor. Ramleri 4800 Mhz kullanırken hiç bir sorun yoktu. Bu şekil pc'yi kullanmaya devam etsem problem yaşarmıyım?

"Sistemim"
-
-
-

-
-
-Ve 600 W lik kendinden 3 önde 1 arkada fanı olan bir kasa

ahmetv2

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
88
Anakartınızın ram için resmi bir desteği yok hocam. Siz 4800'den 6400'e çıkardığınız zaman voltaj değerini kontrol edin. Expo açtığınızda 1.35V voltaj değeri ve gecikmeleri 32-39-39-102 olması gerekiyor. 6000 ya da kötünün iyisi 5600 mhz değerlerini deneyebilirsiniz. Değiştirdiğiniz değerlerden sonra gigabyte'ın control center uygulaması üzerinden dram sıcaklıklarını görebiliyorsanız takip edebilirsiniz.

KS

brkcvk54

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Ama açılıştan sonra hiç bir türlü problem yaşamıyorum sadece açılışta oluyor dediğim olay

ahmetv2

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
88
Ama açılıştan sonra hiç bir türlü problem yaşamıyorum sadece açılışta oluyor dediğim olay
Pardon hocam kaçırmışım. Sorunsuz 6400 kullanıyorsanız iyi denk gelmiş.

Siz bios'tan çıkarken ayarlarınızı yapıp kaydedip reboot atıyor mu? Ayrıca anakartınızın bios'u güncel mi? Şuradan kontrol edebilirsiniz:

KS

brkcvk54

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Evet kaydedip yeniden başlatıyor şuan güncel bios 2024/04/01 ama internette bu yüklü olanı göremiyorum sebebi nedir bende yüklü olan "fa2"

ahmetv2

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
88
Evet kaydedip yeniden başlatıyor şuan güncel bios 2024/04/01 ama internette bu yüklü olanı göremiyorum sebebi nedir bende yüklü olan "fa2"
Bu sürüm gözükmüyor hocam siz prereview bir sürüm yüklemiş olabilir misiniz? f23 sabit sürüme güncellemeyi deneyebilirsiniz. Tarihi de daha yeni.

Ama ben uyarımı yaparım baştan: Sizin ram için resmi bir destek olmadığından farklı bios sürümleri daha büyük sıkıntılar yaratabilir. Ters tepen çok fazla örnek var.

Hocam müsaitseniz sizin de yorumunuzu merak ederim. @Boozew

ahmetv2

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
88
Yani ne yapmamı önerirsinz hocam peki şunu yap olarak

Ve hocam sürüm önemlimi yoksa bios mu önemli hangi yüklemeleri ya da ne yapayım.
Söylemedim ama anakartta çift modül olarak doğru yere takıldığından emin misiniz? Olması gereken slot farklı takılmış olabilir siz kontrol edebilirsiniz ekte görseli var.

Ayrıca bu şekilde stabil değilse sizin bios'u f23'e güncellemeniz en doğrusu gibi duruyor. Ama bu güncellemeden sonra 6400 olarak açamayabilirsiniz. Güncellemeyle birlikte öyle bir gerileme genellikle olmaz ama kontrol edebileceğim bir noktası da yok.

Bu arada sorun yaşamamanız açısından bios flashback kaydedin. Yeni sürüm stabil çalışsa bile flashback ile yedeklemeniz çok mühim.

Ekli dosyalar

• ram.png
    ram.png
    26.2 KB · Görüntüleme: 2
KS

brkcvk54

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Anladığım kadarıyla dandik bir anakart seçimi yapmışım

ahmetv2

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
88
Anladığım kadarıyla dandik bir anakart seçimi yapmışım
Boşluğuma geldi güldüm :D hocam ddr5'te böyle sorunların birçoğu son buldu normalde. Sizin ram'lerinize resmi bir desteği yok anakartınızın. Bu tarz problemler resmi desteği olduğu ram'lerde bile yaşanabiliyor.

KS

brkcvk54

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Boşluğuma geldi güldüm :D hocam ddr5'te böyle sorunların birçoğu son buldu normalde. Sizin ram'lerinize resmi bir desteği yok anakartınızın. Bu tarz problemler resmi desteği olduğu ram'lerde bile yaşanabiliyor.
Peki böyle kalsın mı herşey ya da ne yapayim ustam

Boozew

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
398
genellikle bazı anakartlar özellikle ddr5 sistemi tam oturmadığı için bazı ramlerle uyumsuz olabilir (yüksek mhz değerleri için. Değerleri açılırken stabil olacak şekilde ayarlayıp idare etmenizi öneririm. Her 2 ramide o değerde çalıştıramıyordur muhtemelen resliyim daha düşük hıza çekiyordur. (çekemese de yüksek gözüküp düşük çalışıyordur.)

benim düşüncem bu şekilde. Ayrıca gigabyte anakart kullanıyosanız gigabytenin app uygulaması var köşede açılan oradan güncellemeleri yapmanızı öneririm bir sorun var ise o çözebilir bi ihtimal. Çok büyük bi sorun görmyorsanız ellememekte fayda var tabi. Malum her güncelleme bir sorun açıyor birine
Bu sürüm gözükmüyor hocam siz prereview bir sürüm yüklemiş olabilir misiniz? f23 sabit sürüme güncellemeyi deneyebilirsiniz. Tarihi de daha yeni.

Ama ben uyarımı yaparım baştan: Sizin ram için resmi bir destek olmadığından farklı bios sürümleri daha büyük sıkıntılar yaratabilir. Ters tepen çok fazla örnek var.

Hocam müsaitseniz sizin de yorumunuzu merak ederim. @Boozew

KS

brkcvk54

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
genellikle bazı anakartlar özellikle ddr5 sistemi tam oturmadığı için bazı ramlerle uyumsuz olabilir (yüksek mhz değerleri için. Değerleri açılırken stabil olacak şekilde ayarlayıp idare etmenizi öneririm. Her 2 ramide o değerde çalıştıramıyordur muhtemelen resliyim daha düşük hıza çekiyordur. (çekemese de yüksek gözüküp düşük çalışıyordur.)

benim düşüncem bu şekilde. Ayrıca gigabyte anakart kullanıyosanız gigabytenin app uygulaması var köşede açılan oradan güncellemeleri yapmanızı öneririm bir sorun var ise o çözebilir bi ihtimal. Çok büyük bi sorun görmyorsanız ellememekte fayda var tabi. Malum her güncelleme bir sorun açıyor birine
Reis bios mu güncellim yoksa sürüm mü anlamadım da

Boozew

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
398
Reis bios mu güncellim yoksa sürüm mü anlamadım da
biostan bahsetmiyorum gigabyte center app gibi bi uygulama var orda belirli yapılması önerilen güncellemeler var. Ram değerini düşürmek yerine onları güncelleyip ondan sonra bir daha deneyebilirsin. Fakat bu güncellemeler rami düzeltiyim derken başka bir sıkıntı çıkarabilir.

En safe yöntem mhzyi biraz kısman olur stabil oluncaya dek

KS

brkcvk54

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
O yüklü reis sürekli güncelliyorum en iyi ben böyle devam edeyim belki başka bir şeyden dir böyle yapması baktın olmuyor indiririm 6000 mhz ye falan ama bide dün açarken pc'yi soğutucu hızını 1300 rpm'ye çıkardım bu sefer kapanma olayı olmadı boşta zaten 900-1000 arası çalışıyor

KS

brkcvk54

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
O yüklü reis sürekli güncelliyorum en iyi ben böyle devam edeyim belki başka bir şeyden dir böyle yapması baktın olmuyor indiririm 6000 mhz ye falan ama bide dün açarken pc'yi soğutucu hızını 1300 rpm'ye çıkardım bu sefer kapanma olayı olmadı boşta zaten 900-1000 arası çalışıyor
Ve hani 95 olurdu kapanırdı araştırdım yük altındaken Ryzen 7 7700x işlemci 95 derecede çalışabiliyor sonra artma olursa kendini korumaya alıyormuş ama dediğim gibi 1300 rpm yapınca fan hızını 60 a kadar çıkıyor ilk açılınca büyük ihtimalle açılan programlar yüzünden sonra hemen 30-35 oluyor

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri