Kafayı Yicem Yardım!! İntel I9 14900K Sıcaklık Problemi

Carkciderler

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Arkadaşlar başlıktaki gibi i914900k yeni işlemciye geçtim,

360mm sıvı sogutma mevcut.
Altta 3 fan inlet
Yanda 3 fan inlet
Kasa arkası 1 adet exhaust
Kasa Nxzt h9 elite

Pc boştayken sıvı sogutucu pompa 2800rpm fanları %64(1680) rpm sıcaklık 45-60 arası geziyor.
LoL'e girdim denemek(formattan sonra hızlı indirebildiğim ilk oyun) için 85-90 derecelere çıkıyor.Fanları sesiz moda alırsam 90 dereceleride geçiyor. Sıcaklıgı düşürmek için fanları acıyorum bu seferde Fan sesi rahatsız ediyor. Eski i510500F işlemcide ne fan sesi duyardım ne 80 dereceyi geçtiğini gördüm.

Thermal Grizzly Conductonaut TG-C-001-R macun almıştım. Acaba dedim macunumu az sürdüm veya sıvı sogutucuyumu yanlış bağladım, tekrardan macun sürdümi,sogutucu montajınıda doğru yaptığımı teyid ettim. Yine aynı sıcaklıklar. Bu sıcaklıklar normal mi tribe girdim iyice. Bu işlemcinin yüksek ısıda calıstıgını biliyordum ama bu kadarınıda beklemiyordum. Aşırı bir güç tüketimi yokken bile ısınıyor. Normal mi bu durum?

Desktop Screenshot 2023.11.17 - 01.29.04.73.png

gemini

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
29
hocam sizin pc özellikleri neler belki uyuşmayan parça vs vardır ?

KS

Carkciderler

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
hocam sizin pc özellikleri neler belki uyuşmayan parça vs vardır ?
Hocam sorunu buldum, Asus aura diye bir program var RGP'lerin kontrol edildiği. O programda RGB mod seceneklerinde uyarmalı diye bir mod var. O moda alınca görev yöneticisinden denk geldim CPU'ya %15-16 gibi sacma bir yük biniyor. O RGB modunu değiştirdikten sonra cpu 100w cekerken 48w'ya düştü. Sıcaklıklarda hemen akabinde düzeldi. Şuan quiet modda fanlar hiç bir sıkıntı yasamadım 65C üstünü görmedim. Baya delirdim ama :D aynı sorunu yaşayan başkalarıda olmuş. O

Hi there,

Just wanted people know about a thing I discovered regarding the "LayerManager Support (32 bit)" process that was eating up my CPU on Windows 11, when using Asus Armoury Crate. I used the "Adaptive Color" profile for the 10 x Lian-Li SL-INFINITY RGB 3x 120mm v2 and it took 18% of my CPU.

I Switched my profile from "Adaptive Color" which was taking up 18% of my CPU, to "Static" which now only takes 0,1% CPU load. When using the "Static" my CPU just chills and the fans are at 400rpm, and even go lower if I enable the start/stop functionality of L-Connect 3

My new TOP SPEC machine's fans were always getting pretty loud, with that 18% CPU but now it's DEAD SILENT again!

Just wanted to mention this if any other people are having issues with this.

I really like the RGB profiles in Asus Aura. I think they're better than Lian Li provides us with, using L Connect 3. I do like the fan-speed / throttling of Lian Li better ( using the quiet profile and upping the CPU allowed-heat to 50 for before the fans start to spin ) than "Fan Xpert" from Asus though.

So I configure the speed in L Connect 3, but the RGB's in Asus Aura

Relaxy166

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
Belki bilirsiniz hocam sizlere sorayım.
Lianli 3 tane yukarıda birbirine kelebek dedigimiz şekilde bağlı fanlarım var unifan v2.
1 tanede egsoz olarak kullanıyorum.
Egsozun kablosunu 3 fan'a bağladım kablosuda kontrolcuye.
Bilgisayarı tekrardan açtığımda görmüyor egsoz fanı .
bilginiz var mı acaba

KS

Carkciderler

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Hocam
Lianli 3 tane yukarıda birbirine kelebek dedigimiz şekilde bağlı fanlarım var unifan v2.
bilginiz var mı acaba
Hocam kontrolcunun altında 3 adet kablo olması lazım. 1 tanesi PSU'ya takacagınız SATA kablosu, 1 tanesi 9pin 2.0 usb olması lazım(bende oyle) o anakarta takılacak, birde 5v RGB kablosu 3 pin o da anakarta baglanacak.

Üstteki egzoz fanlarınız birbirine geçmeli tek kablo cıkıslıysa onu zaten kontrolcuye baglayacaksınız.
1 tane egzoz olanıda kontrolcuye baglayacaksınız. Soketleri uyuyormu bılmıyorum aynı serı olması lazım ya da dönüştürücü kablo olması lazım.

Ben suan sorunsuz hepsini kullanıp kontrol edebiliyorum. 6fan+sıvı sogutucu. Ama kasamın arkasında 3 farklı lian-li kontrolcusu var. 9pin 2,0 usb'leri anakarta takmazsanız hiç bir şekilde Lian-li connect3 programı fanları gormuyor, o 9 pinler sistemi tanıtmak için. Bende mesela 1 soket vardı anakartta mecbur cogaltıcı aldım

cukkaSG

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
55
bilginiz var mı acaba
Tek kabloyla bağlılarsa kontrolcüye, windows açılana kadar sadece 3 tanesi ışık verir, L-connect açıldıktan sonra hepsi belirlediğiniz profilde çalışır ve yanar. Eğer egzoz fanı da kontrolcüye ayrı bir şekilde bağlarsanız, windows açılmadan da diğerleri gibi çalışmaya devam eder ancak neden anlamadım bu konumda animasyonlar çok hızlı hareket ediyorlar.

KS

Carkciderler

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Tek kabloyla bağlılarsa kontrolcüye, windows açılana kadar sadece 3 tanesi ışık verir, L-connect açıldıktan sonra hepsi belirlediğiniz profilde çalışır ve yanar. Eğer egzoz fanı da kontrolcüye ayrı bir şekilde bağlarsanız, windows açılmadan da diğerleri gibi çalışmaya devam eder ancak neden anlamadım bu konumda animasyonlar çok hızlı hareket ediyorlar.
animasyonlarında hız ve parlaklığını ayarlayabiliyorsun

markelofff1.6

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
bende de aynı sorun var asus aurayı indirdim fakat sorun devam ediyor bana yardımcı olur musun

Hocam sorunu buldum, Asus aura diye bir program var RGP'lerin kontrol edildiği. O programda RGB mod seceneklerinde uyarmalı diye bir mod var. O moda alınca görev yöneticisinden denk geldim CPU'ya %15-16 gibi sacma bir yük biniyor. O RGB modunu değiştirdikten sonra cpu 100w cekerken 48w'ya düştü. Sıcaklıklarda hemen akabinde düzeldi. Şuan quiet modda fanlar hiç bir sıkıntı yasamadım 65C üstünü görmedim. Baya delirdim ama :D aynı sorunu yaşayan başkalarıda olmuş. O

Hi there,

Just wanted people know about a thing I discovered regarding the "LayerManager Support (32 bit)" process that was eating up my CPU on Windows 11, when using Asus Armoury Crate. I used the "Adaptive Color" profile for the 10 x Lian-Li SL-INFINITY RGB 3x 120mm v2 and it took 18% of my CPU.

I Switched my profile from "Adaptive Color" which was taking up 18% of my CPU, to "Static" which now only takes 0,1% CPU load. When using the "Static" my CPU just chills and the fans are at 400rpm, and even go lower if I enable the start/stop functionality of L-Connect 3

My new TOP SPEC machine's fans were always getting pretty loud, with that 18% CPU but now it's DEAD SILENT again!

Just wanted to mention this if any other people are having issues with this.

I really like the RGB profiles in Asus Aura. I think they're better than Lian Li provides us with, using L Connect 3. I do like the fan-speed / throttling of Lian Li better ( using the quiet profile and upping the CPU allowed-heat to 50 for before the fans start to spin ) than "Fan Xpert" from Asus though.

So I configure the speed in L Connect 3, but the RGB's in Asus Aura
aura linkini atar mısın bende de aynı sorun var bir türlü halledemedim

eren19033q

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
22
Arkadaşlar başlıktaki gibi i914900k yeni işlemciye geçtim,

360mm sıvı sogutma mevcut.
Altta 3 fan inlet
Yanda 3 fan inlet
Kasa arkası 1 adet exhaust
Kasa Nxzt h9 elite

Pc boştayken sıvı sogutucu pompa 2800rpm fanları %64(1680) rpm sıcaklık 45-60 arası geziyor.
LoL'e girdim denemek(formattan sonra hızlı indirebildiğim ilk oyun) için 85-90 derecelere çıkıyor.Fanları sesiz moda alırsam 90 dereceleride geçiyor. Sıcaklıgı düşürmek için fanları acıyorum bu seferde Fan sesi rahatsız ediyor. Eski i510500F işlemcide ne fan sesi duyardım ne 80 dereceyi geçtiğini gördüm.

Thermal Grizzly Conductonaut TG-C-001-R macun almıştım. Acaba dedim macunumu az sürdüm veya sıvı sogutucuyumu yanlış bağladım, tekrardan macun sürdümi,sogutucu montajınıda doğru yaptığımı teyid ettim. Yine aynı sıcaklıklar. Bu sıcaklıklar normal mi tribe girdim iyice. Bu işlemcinin yüksek ısıda calıstıgını biliyordum ama bu kadarınıda beklemiyordum. Aşırı bir güç tüketimi yokken bile ısınıyor. Normal mi bu durum?

Ekli dosyayı görüntüle 29041
Bunlarda şuan genel sorun var bide 360 m sıvı soğutma yetmiyor 400 m falan ancak

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri