PC Hocası Forum

Tam Versiyon: RTX 2080 PC TOPLAMA
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
Selamlar arkadaşlar. Yazın gelmesiyle 2080 barındıran bir bilgisayar toplamak istiyorum ve bütçem tam 10.000 TL. Bunun için uzun uğraşlar sonucu farklı mağazalardan birbirlerine yakın parçaları toplayarak bir fikir edinmeye çalıştım. Linklerde verdiğim görseller aşağıdadır. 
Hepsiburada https://i.hizliresim.com/qA15RD.png
İtopya https://i.hizliresim.com/dLz10V.png 
Vatan https://i.hizliresim.com/JVr06o.png 
Linklerde görüldüğü üzere vatan fiyat olarak ve ekran kartı için Hepsiburada ile 2080 alma olanağı sunarak öne geçiyor gibi. Fakat tüm sistemler için sıkıntım 10.000 barajını geçmesi. Elimde şuanda bir 960 Pro 250 GB m2 SSD mevcut ve direk aldığım sisteme takacağım o yüzden SSD alma gereği duymadım. Sistemlerde kısabileceğim bir tek güç kaynaklağı ve kasa var, önerilerinizi belirtirseniz çok sevinirim. Bunları bir kenara bırakırsak asıl sorum şu; almam gereken ekran kartı MSI RTX 2080 Versus mu yoksa Gigabyte RTX 2070 Aorus mu olmalı? Gigabyte için MSI' a nazaran 3 fanlı olma ve RGB barındırmasıyla öne geçtiği, MSI için ise kalite ve tabii ki 2080 olmasıyla bir tık önde olduğu söyleniyor. Aklım çok karıştı. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Bunların yanında sizce sistemi nereden almalıyım? Kurulu bir şekilde almak istiyorum yani Hepsiburada' dan alacak olursam herhangi bir Vatan gibi teknoloji mağazasında kurdurmak için fiyat ödemem benim zararıma olur. İtopya ise montajlı halini gönderiyormuş. Bu konuda da fikrinizi belirtirseniz çok sevinirim. Teşekkürler, iyi forumlar.

(Not: Vatan listesinde görülen kasa diğer mağazalardaki kasalarla aynı fiyat olması için seçilmiştir çünkü istediğim kasa Vatan' da yoktu. Vatandan alacak olursam kasayı diğer mağazalardan temin edip o şekilde kuracağım.)
(25/05/2019, Saat: 19:21)Özkan Doğan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Selamlar arkadaşlar. Yazın gelmesiyle 2080 barındıran bir bilgisayar toplamak istiyorum ve bütçem tam 10.000 TL. Bunun için uzun uğraşlar sonucu farklı mağazalardan birbirlerine yakın parçaları toplayarak bir fikir edinmeye çalıştım. Linklerde verdiğim görseller aşağıdadır. 
Hepsiburada https://i.hizliresim.com/qA15RD.png
İtopya https://i.hizliresim.com/dLz10V.png 
Vatan https://i.hizliresim.com/JVr06o.png 
Linklerde görüldüğü üzere vatan fiyat olarak ve ekran kartı için Hepsiburada ile 2080 alma olanağı sunarak öne geçiyor gibi. Fakat tüm sistemler için sıkıntım 10.000 barajını geçmesi. Elimde şuanda bir 960 Pro 250 GB m2 SSD mevcut ve direk aldığım sisteme takacağım o yüzden SSD alma gereği duymadım. Sistemlerde kısabileceğim bir tek güç kaynaklağı ve kasa var, önerilerinizi belirtirseniz çok sevinirim. Bunları bir kenara bırakırsak asıl sorum şu; almam gereken ekran kartı MSI RTX 2080 Versus mu yoksa Gigabyte RTX 2070 Aorus mu olmalı? Gigabyte için MSI' a nazaran 3 fanlı olma ve RGB barındırmasıyla öne geçtiği, MSI için ise kalite ve tabii ki 2080 olmasıyla bir tık önde olduğu söyleniyor. Aklım çok karıştı. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Bunların yanında sizce sistemi nereden almalıyım? Kurulu bir şekilde almak istiyorum yani Hepsiburada' dan alacak olursam herhangi bir Vatan gibi teknoloji mağazasında kurdurmak için fiyat ödemem benim zararıma olur. İtopya ise montajlı halini gönderiyormuş. Bu konuda da fikrinizi belirtirseniz çok sevinirim. Teşekkürler, iyi forumlar.

(Not: Vatan listesinde görülen kasa diğer mağazalardaki kasalarla aynı fiyat olması için seçilmiştir çünkü istediğim kasa Vatan' da yoktu. Vatandan alacak olursam kasayı diğer mağazalardan temin edip o şekilde kuracağım.)

Sistemler iyi ancak bütçe sınırı olduğundan dolayı bazı parçaları F/P seçmeniz gerek. Size 10.000 TL bütçe ile Monitör dahil sistem önereceğim. Sadece 1 sorum var RGB çok önemli bir kriter mi sizin için. F/P odalık RGB fiyatları aşırı kabartan bir "süs" maalesef.
RGB çok önemli değil gerekirse olmasın ama ekstra olarak eklenebilirse tabii ki görünüm için güzel olacaktır.
Ryzen 2700 + B450M Gaming Plus + RTX 2080 Ventus + 16GB(2x8) CL15 3000Mhz RAM + 1TB HDD + 750W 80+ Bronz PSU + Scar RGB Kasa + 2x120mm Fan + VG258Q 1ms 144hz G-Sync Uyumu Monitor - 11.895,16 TL

Kasa MSI MAG Vampiric 010 RGB - 469,69 TL bu kasa ile değişebilir.

Sizin toparladığınız sistemlerden 1000-1500 TL daha ucuza oldu ve performans kaybı yok kesinlikle. F/P odaklı parçalar fiyatı aşağı çekti sadece. Eğer 10K bütçenizi aşmamak istiyorsanız RTX 2070 'e düşmelisiniz.

Ayrıca eğer Dolar kaygınız yoksa 28 Mayıs ve 1 Haziran arasında Computex Fuarı var ve AMD yeni Ryzen işlemcilerini tanıtacak büyük bir ihtimalle yani o işlemcileri bir görün derim AMD bir sistem toplamadan önce. Fiyat farkı çok olmaz AMD 'den beklendiği üzere ama performans artacaktır haliyle. Buda ekstra bir öneri.
(25/05/2019, Saat: 20:39)ugur.gozaydin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Ryzen 2700 + B450M Gaming Plus + RTX 2080 Ventus + 16GB(2x8) CL15 3000Mhz RAM + 1TB HDD + 750W 80+ Bronz PSU + Scar RGB Kasa + 2x120mm Fan + VG258Q 1ms 144hz G-Sync Uyumu Monitor - 11.895,16 TL

Kasa MSI MAG Vampiric 010 RGB - 469,69 TL bu kasa ile değişebilir.

Sizin toparladığınız sistemlerden 1000-1500 TL daha ucuza oldu ve performans kaybı yok kesinlikle. F/P odaklı parçalar fiyatı aşağı çekti sadece. Eğer 10K bütçenizi aşmamak istiyorsanız RTX 2070 'e düşmelisiniz.

Ayrıca eğer Dolar kaygınız yoksa 28 Mayıs ve 1 Haziran arasında Computex Fuarı var ve AMD yeni Ryzen işlemcilerini tanıtacak büyük bir ihtimalle yani o işlemcileri bir görün derim AMD bir sistem toplamadan önce. Fiyat farkı çok olmaz AMD 'den beklendiği üzere ama performans artacaktır haliyle. Buda ekstra bir öneri.

Güzel bir sistem haritası olmuş, teşekkürler. RTX 2070 almakta net karar kıldım sanırım ama hangi modeli alsam hala karar veremedim. Çok büyük ihtimalle kasa dışında sistemi Vatan' dan toplayacağım. Opsiyonel ekran kartları ise linklerde verdiğim şekildedir;

ASUS GeForce ROG STRIX RTX2070 O8G GAMING 8GB GDDR6 256Bit DX12 Ekran Kartı - Vatan Bilgisayar 

MSI GeForce RTX 2070 VENTUS 8G GDDR6 256Bit DX12 Nvidia Ekran Kartı - Vatan Bilgisayar 

MSI GeForce RTX2070 ARMOR 8GB GDDR6 256Bit DX12 Nvidia Ekran Kartı - Vatan Bilgisayar 

ASUS GeForce DUAL RTX2070 8G 8GB GDDR6 256Bit DX12 Nvidia Ekran Kartı - Vatan Bilgisayar 

O paraya kesin farkı hissettirir deniyorsa birde bu var; Gigabyte AORUS RTX2070 8GB GDDR6 256Bit Nvidia DX12 Ekran Kartı - Vatan Bilgisayar 

Ekran kartı seçiminden sonra alacağım anakart Ryzen 7 için kolaylıkla O.C. sağlamalı ve ramler için ise kafamda kurguladığım en az 3200 mhz' de çalışmalı. Bu sebepten şuan ekran kartı, anakart, ram ve hiç anlamadığım güç kaynağı bileşenleri için değişiklik yapabilirim. Tavsiyelerinizi bekiyorum. Teşekkürler.

Biraz daha araştırma yaptım ve fiyattan biraz kısılarak Ryzen 5 2600x alınabileceğini gördüm. Bu sistem için bu işemci darboğaz sıkıntısı yaşatır mı?
Vatan bilgisayarda Ryzen 2700 işlemcisi yok kalmamış. 2700X işlemciside RTX 2070 'e düşmemizin anlamını yitirmesine sebep oluyor çok pahalı. 1600 TL civarı Ryzen 7 2700 işlemcisi ama Vatanda olmadığı için 2700X 'e 2300 TL fiyat biçmişler buda RTX 2080 almaktan vazgeçmemize anlamsızlık katıyor. Ya 2600X + RTX 2070 yapacaksınız ki bu olur 2600X çok güçlü bir işlemci RTX 2080 ile de olur bir sıkıntı yok bu konuda yada başka bir yerden toplayacaksınız.

Kart olarak ASUS markasının yeni DUAL serisi çok başarılı soğutma ve performans sunuyor ekstra RGB için fazladan para vermeye gerek yok benim şahsi fikrim.

ASUS GeForce DUAL RTX2070 O8G - 4.007,20 TL bu kartı 4K 'ya alın derim. RGB olsun derseniz ASUS GeForce ROG STRIX RTX2070 O8G - 4.493,41 TL 500 TL daha vereceksiniz fazladan 1 fan soğutmada çok fark yaratmaz 5 derece ortalama gerek yok bence zaten DUAL serisinin blok soğutması aşırı aklın ve büyük gayet serin çalışıyor. Aorus kartı başarılı RGB ve performans sunuyor aynı bu önerdiğim ASUS modeller gibi ama soğutma yapraklarının ve fanlarının tasarımı kasa içine çok fazla ekran kartı sıcaklığını dağıtıyor buda kasa içi sıcaklığı fazla arttırıyor. Bir ton şikayet var bunun hakkında yabancı forumlarda bunun üzerine. Önermem yani o kartı. Ben DUAL alırdım.

RAM konusunda bir şey diyemem karar sizin 3000Mhz ile 3200Mhz arasında işlemci odaklı oyunlarda ortalama 5 yada maks. 10 FPS fark olur ki işlemci odaklı oyunlar çok yok. Rekabetçi hızlı oyunlar Apex Legends yada CSGO gibi oyunlar ve Strateji oyunları diyebiliriz en bariz türler. Aşırı fark yoksa 3200 alınabilir. CL17 değerini geçmeyecek şekilde büyük sıçramalar daha çok işe yarar RAM 'lerde. Örneğin: 3000Mhz ile 3600 arasında ciddi fark olur CL17 gecikmesini geçmediği sürece.

Bu durumda 2600X 'e mi karar verdin yoksa başka bir yerden almayı düşünürmüsün. Ciddi bütçene avantaj farkı olur Vatan Bilgisayara göre haberin olsun. Vatan indirimde bugün ama parçalar yok ucuz F/P ürünlerini bitirmişler.
Bilgisayarı en yakın tarihte 10 gün sonra alabilirim. Oyunları 2k oynamak gibi bir beklentim yok 0.5 ms 165 hz deneyimini ultra ayarlarda darboğazsız yaşamak istiyorum o yüzden kafam Ryzen 5' e gitti. PSU' yu kasa içinde dahili olarak bulabilirsem fiyattan iyi kar etmiş olurum ama hiçbir şık kasa bulamıyorum önerilerinizi bekliyorum. Ekran kartı için ise Rog' un şekli çok hoşuma gidiyor fakat eğer dual alırsam 3 fan soğutması etki eder mi? Bu çok önemli olmasa da fps değerleri için ne gibi bir değişim olur? Teşekkürler.
(26/05/2019, Saat: 13:24)Özkan Doğan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Bilgisayarı en yakın tarihte 10 gün sonra alabilirim. Oyunları 2k oynamak gibi bir beklentim yok 0.5 ms 165 hz deneyimini ultra ayarlarda darboğazsız yaşamak istiyorum o yüzden kafam Ryzen 5' e gitti. PSU' yu kasa içinde dahili olarak bulabilirsem fiyattan iyi kar etmiş olurum ama hiçbir şık kasa bulamıyorum önerilerinizi bekliyorum. Ekran kartı için ise Rog' un şekli çok hoşuma gidiyor fakat eğer dual alırsam 3 fan soğutması etki eder mi? Bu çok önemli olmasa da fps değerleri için ne gibi bir değişim olur? Teşekkürler.

Ryzen 5 2600X iyi bir işlemci ama 1080p için INTEL daha iyi performans verir özelikle 165hz gibi bir değere sahipo monitör alacaksanız INTEL bu konuda daha üstün bunu söyleyebiliriz. 10 gün sonra alacaksınız madem bekleyin bir bu ay sonu yeni Ryzen işlemciler tanıtılsın. Şurada 1 hafta var o işlemciler 1080p 'de çok daha iyi olacaklar haziran ayı içinde alırsınız sistemi işlemciler bir aksama olmaz ise haziran ayı içinde en geç sonunda piyasada olurlar.

ASUS DUAL OC kartının 3 fanlı ROG OC katına göre soğutmada ortalama 5 derece fark olur tabi. DUAL 60 derece maks. çalışıyorsa Strix 55 derece olur örneğin o 1 fan böyle bir fark yaratır ama ciddi bir fark değil bu. 70 derece Ekran Kartları için günümüzde maks. değer diyebiliriz ama zaten çoğu kart artık 60 derece civarlarında çalışıyor yük altında. Performans farkı yok desek yeridir RTX 2070 ikisi benzer ki zaten artık frekansların bir önemi kalmadı ekran kartlarının yazılımları Otomatik OC yapıyor artık. 1740 MHz DUAL OC 'nin frekansı Strix OC ise 1845 Mhz aralarında maks. 3-4 FPS fark olur tercih sebebi değil.
(26/05/2019, Saat: 13:56)ugur.gozaydin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]
(26/05/2019, Saat: 13:24)Özkan Doğan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Bilgisayarı en yakın tarihte 10 gün sonra alabilirim. Oyunları 2k oynamak gibi bir beklentim yok 0.5 ms 165 hz deneyimini ultra ayarlarda darboğazsız yaşamak istiyorum o yüzden kafam Ryzen 5' e gitti. PSU' yu kasa içinde dahili olarak bulabilirsem fiyattan iyi kar etmiş olurum ama hiçbir şık kasa bulamıyorum önerilerinizi bekliyorum. Ekran kartı için ise Rog' un şekli çok hoşuma gidiyor fakat eğer dual alırsam 3 fan soğutması etki eder mi? Bu çok önemli olmasa da fps değerleri için ne gibi bir değişim olur? Teşekkürler.

Ryzen 5 2600X iyi bir işlemci ama 1080p için INTEL daha iyi performans verir özelikle 165hz gibi bir değere sahipo monitör alacaksanız INTEL bu konuda daha üstün bunu söyleyebiliriz. 10 gün sonra alacaksınız madem bekleyin bir bu ay sonu yeni Ryzen işlemciler tanıtılsın. Şurada 1 hafta var o işlemciler 1080p 'de çok daha iyi olacaklar haziran ayı içinde alırsınız sistemi işlemciler bir aksama olmaz ise haziran ayı içinde en geç sonunda piyasada olurlar.

ASUS DUAL OC kartının 3 fanlı ROG OC katına göre soğutmada ortalama 5 derece fark olur tabi. DUAL 60 derece maks. çalışıyorsa Strix 55 derece olur örneğin o 1 fan böyle bir fark yaratır ama ciddi bir fark değil bu. 70 derece Ekran Kartları için günümüzde maks. değer diyebiliriz ama zaten çoğu kart artık 60 derece civarlarında çalışıyor yük altında. Performans farkı yok desek yeridir RTX 2070 ikisi benzer ki zaten artık frekansların bir önemi kalmadı ekran kartlarının yazılımları Otomatik OC yapıyor artık. 1740 MHz DUAL OC 'nin frekansı Strix OC ise 1845 Mhz aralarında maks. 3-4 FPS fark olur tercih sebebi değil.

https://www.vatanbilgisayar.com/msi-gefo...karti.html ekran kartı için Dual yerine bunu tercih etsek hem aynı fiyatta MSI olması ve RGB' ye sahip olmasıyla öne geçer mi? Performansta ne gibi farklılıklar olur?
(26/05/2019, Saat: 14:21)Özkan Doğan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]
(26/05/2019, Saat: 13:56)ugur.gozaydin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Ryzen 5 2600X iyi bir işlemci ama 1080p için INTEL daha iyi performans verir özelikle 165hz gibi bir değere sahipo monitör alacaksanız INTEL bu konuda daha üstün bunu söyleyebiliriz. 10 gün sonra alacaksınız madem bekleyin bir bu ay sonu yeni Ryzen işlemciler tanıtılsın. Şurada 1 hafta var o işlemciler 1080p 'de çok daha iyi olacaklar haziran ayı içinde alırsınız sistemi işlemciler bir aksama olmaz ise haziran ayı içinde en geç sonunda piyasada olurlar.

https://www.vatanbilgisayar.com/msi-gefo...karti.html ekran kartı için Dual yerine bunu tercih etsek hem aynı fiyatta MSI olması ve RGB' ye sahip olmasıyla öne geçer mi? Performansta ne gibi farklılıklar olur?

OC versiyonu değil bu yüzden frekansı 1620 MHz bu ASUS kartlardaki ufak farktan daha fazla düşük frekansı performans farkı olur elbette. DUAL kartın frekansı 1740 Mhz o 120 Mhz fark ekran kartlarında ciddi OC demek oluyor. Ama RGB olsun dersen alabilirsin. Ayrıca bu kartın soğutma yüzeyi DUAL kartında kinden daha az yani DUAL versiyon bundan biraz daha iyi soğutmaya sahip. Ben almazdım performansa bakarım ben. DUAL kartta RGB olmaması umrumda olmazdı.
Sayfalar: 1 2