PC Hocası Forum

Tam Versiyon: 3000 TL'ye Anakart, İşlemci, RAM Önerisi
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Merhabalar elimdeki bilgisayarda MSI RX 470 Gaming X ekran kartı, 120 GB ve 240 GB olmak üzere 2 SSD, 500GB ve 1 TB olmak üzere 2 HDD, Xigmatek'in bir powersupply'ı, FX 8320 ve 2x4 RAM ile ASUS M5A97 Evo R2.0 kullanmaktayım.
RAM, işlemci ve anakartla birlikte tabi ki soğutucumu da yenilemek istiyorum.
Kafamdaki plan şu şekilde:
* Ryzen 5 2600 işlemci
* Corsair 16 GB 2x8GB DDR4 3000Mhz ram
* Gigabyte B450M Gaming anakart
* Akasa Venom A10 sıvı soğutma
Sizden yardım almak istediğim konular şunlar:
1- Anakartı bunu seçmemin tek sebebi 1 CPU, 2 kasa fan kontrolcüsü mevcut olan ucuz anakart olarak sadece bunu bulabildim. Asrock'ın da var bir modeli ancak çok güvenemediğim bir marka Türkiye distrübitörlüğü yüzünden. Bu fiyatlarda önerebileceğiniz fan kontrolcüsü toplam 2 tane olmayan anakart var mı?
2- Sıvı soğutma kullanmak istiyorum net bir şekilde, Silverstone Tundra TD03LITE ile Akasa Venom A10 arasında kaldım sizin görüşleriniz neler?
3- Elimde kalacak olan FX 8320'yi MSI'ın bir anakartında kullanmayı planlıyorum ancak bu anakart en fazla 95 Watt'a kadar güç verebiliyor ve destekli işlemci listesinde FX8320 yok ancak FX8320e var. Sırf tdp değeri yüzünden yani. Ben bu anakarta FX 8320'yi taksam sorunsuz kullanabilir miyim? Tam güçte çalışmayacağının farkındayım. Ancak yük altına girdiğinde mavi ekran, PC kapanması gibi sorunlar yaşar mıyım? Bahsettiğim anakart 760GM-P23 (FX) isimli anakart.
4- Ryzen 3000 serisini beklemeye değer mi? Ben 1000 lira bütçe ayırdım işlemciye gelecek Ryzen 3000 serisinde 1000 liraya bir işlemci olacağını düşünmüyorum ama sizin de görüşlerinizi almak istiyorum.
Şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız için.

Öncelikle sıvı soğutmadan başlayayım, Akasa kaliteli soğutma ürünleri yapan bir firma ama 120mm A10 alacağınıza 90 TL daha verip Akasa Venom A20 Tüm Intel ve AMD İşlemcilerle Uyumlu Sıvı Soğutma Sistemi (AK-LC4002HS02) - 485,45 TL 240mm almanızda fayda var. 120mm sıvı soğutmanın performansı iyi bir hava soğutma potansiyelinde ama 240mm alırsanız sıvı soğutma aldığınıza değer en azından farkı hissedersiniz.

Anakart olarak B450 çipsetinde ucuz + F/P anakartlardan en popüler 3 model var aşağıya sıraladım.

Asrock B450M PRO4 - 535,43 TL - 5 Fan bağlantısı var.
Gigabyte B450M S2H - 485,45 TL - 2 Fan bağlantısı var.
MSI B450M Gaming Plus - 599,75 TL - 3 Fan bağlantısı var.

Hepsi çok iyi anakartlar. AsRock firması piyasanın en iyi F/P kaslı ve OC konusunda başarılı anakartlarını yapan bir firma. Üst kuruluşu ASUS markasıdır. Yani ASUS kalitesini Asya pazarında yaşatmak için kurulan bir firma, aklınızda soru işareti kalmasın. Ben AsRock kartı öneririrm.

RAM olarak 3000mhz 16 GB seçmişsiniz bunda bir sıkıntı yok. Sadece aldığınız RAM 'in CL değerine dikkat edin 3600mhz hıza kadar CL16 'nın üzerinde olmasın. Bu değer gecikme değeridir ne kadar aşağı ise o kadar iyi. CL16 genelde piyasadaki RAM 'ler. CL15 modeller var aklıma gelen Kingsron HyperX serisi ama biraz pahalı olabilirler. Dediğim gibi CL16 üzerinde olmasın yeterli. Ryzen işlemciler bellek hızlarına ve gecikme değerlerine çok hassas. Yüksek gecikme değeri ki CL17 ve üzeri 3000mhz altı RAM 'ler işlemcileri frenliyor.

Ryzen 2600 iyi bir işlemci bunda bir sıkıntı yok.

Ryzen 3000 serisini beklemeye değer. Temmuz aynında satışta olacaklar ama 1000 TL bütçenizi biraz aşmanız gerekecektir. Ryzen 3600 en taban işlemci ama 180 Dolar fiyatı var. 180 Dolar x 6 TL dersek = 1080 TL + %18 KDV ile 1.250-1.300 TL civarına gelir tahmini 1.400 TL altında olacak gibi duruyor dolar kuru artmazsa ki ben 6 TL den hesapladım ama şuan 5.90 TL yani bilinmez. Oyun performansı dahada iyi olacak burası kesin karar sizde.

Elinizdeki FX 8320 işlemcisini takamazsınız o anakarta soket uyumlu ama muhtemelen işlemci tanınmayacak. Listeye alınmamış BIOS ile de desteklenmemiş. Reddit araması yaptım birkaç kişi daha sormuş ama sonuç olumsuz. Deneyenlerde olmuş ama çalıştıramamışlar ki zaten çalışsaydı yap ciddi performans kaybı yada mavi ekran alacaklardı, sizinde tahmin ettiğiniz gibi.

Örnek size bir dörtlü toparladım. Beklemek istemezseniz değerlendirebilirsiniz.

Ryzen 5 2600 + AsRock B450M Pro4 + Adata XPG 16GB(2x8) 3200mhz CL16 GAMMIX D10 + Akasa Venom A20 240mm - 2.747,81 TL
Öncelikle değerli yorumlarınız ve ayırdığınız zaman için çok teşekkür ederim. Aradan geçen zaman ve başka araştırmalarım sonucunda son aldığım kararları sizinle paylaşmak istiyorum sırasıyla dediğiniz şeylere yorum yapayım.

Sıvı soğutmadan vazgeçtiğimi söyleyebilirim öncelikle. Çünkü sıvı soğutmanın bu fiyat aralığında yeterli performans gösteremediğini öğrendim ve kule tipi soğutuculara bakmaya başladım. Şuan gerçekten kaliteli ve fiyatı da gerçekten çok iyi olan şu model üzerine yoğunlaşmış durumdayım.
https://www.hepsiburada.com/fsp-windale-...eblegelsin

Önerdiğiniz asrock modeli ilgimi çekti baya. 4 ram slotu da mevcut ileriye yönelik ram arttırmaya kalkarsam işime yarayacaktır. Peki bilmediğimden soruyorum da, asrock'ın bir kullanıcı arayüzü var mı, asus suite gibi msi'in anakart programları gibi.

[/url]

[url=https://www.hepsiburada.com/fsp-windale-6-ac601-aluminyum-120mm-mavi-ledli-islemci-fani-p-HBV00000AXBQC?magaza=Weblegelsin]

Ram olarak cl16'ya diklkat edeceğim en son önerdiğiniz 4lüdeki adata ram modeli gibi bir çok model ve seçenek mevcut bu konuda. Sipariş verirken en ucuz hangisi ise onu alacağım gibi duruyor.

Maalesef ryzen 3000 serisini beklememe kararı aldım çünkü seçimden sonra çıkacak bu seri ve ben doların 6.3 gibi bir değere vuracağını düşünüyorum. Zaten dediğiniz gibi 3600 modeli bile minimum 1400 civarında olacak şuanki dolar kurunda bile. O dönem düşünemiyorum.

O halde bu anakartta fx 8320'yi kullanmayacağım gibi duruyor Big Grin

Gerçekten değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Çok yardımcı oldunuz.
Sıvı soğutma olarak yanlış bir fikre kapılmışsınız. Önerdiğim Akasa A20 240mm olan sıvı soğutma ürünü şuan indirimde normalde 650-700 TL fiyatı var araştırabilirsiniz. Şuan ucuz olması sizi yanıltmasın. Performans olarak denk olduğu ürünler CoolerMaster MasterLiquid ML240L RGB , Corsair Hydro Series H100x 240mm , SilverStone Tundra TD02-E 240mm , Deep Cool Gammaxx L240 bu soğutucular ile performansı eşit bence bu fiyata inmişken alın pişman olursunuz kaçırdığınıza.

Ryzen 3000 serisini beklemekten vaz geçmiş olmanıza bir şey diyemem, sonuçta haklısınız dolar ne olur bilinmez seçimden sonra.

RAM olarak dediği gibi CL16 üzerinde ve 3000mhz altından bir almayın yeterli. Marka olarak ise Adata / XPG / Corsait / G.Skill / Kingston / Patriot / Gigabyte / Team / Crucial gibi markalar dışında ürünlere bakmayın.

Tabi ki her anakart gibi AsRock firmasının da uygulamaları var. AsRock App Shop bu yazılımı indiriyorsunuz ve bu yazılım tüm AsRock yazılımlarını indirmenize yardımcı oluyor. Tek bir yazılım içinden ihtiyacınız olanı indiriyorsunuz. Bu konuda bir soru işareti olmasın aklınızda.
Gerçekten yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Her konuda soruma yardımcı oldunuz. Bir kaç gün içinde alacağım sistemi. Akasa a20 bu sırada hala bu denli ucuzsa ilk tercihim olacak. Bir de son bir sorum olacak kusura bakmazsanız. Eğer akasa venom a20 olmazsa windale 6 alacağım. Windale 6'nın yüksekliği 165mm imiş benim kasam aerocool project-7, cpu clearange: Support Max. Height of 165 mm For CPU olarak gözüküyor. Arıca şuanki soğutmam 159'mm. Sizce windale 6 almak riskli mi yoksa tam olarak ucu ucuna yeter mi?
(31/05/2019, Saat: 16:37)elixira Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Gerçekten yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Her konuda soruma yardımcı oldunuz. Bir kaç gün içinde alacağım sistemi. Akasa a20 bu sırada hala bu denli ucuzsa ilk tercihim olacak. Bir de son bir sorum olacak kusura bakmazsanız. Eğer akasa venom a20 olmazsa windale 6 alacağım. Windale 6'nın yüksekliği 165mm imiş benim kasam aerocool project-7, cpu clearange: Support Max. Height of 165 mm For CPU olarak gözüküyor. Arıca şuanki soğutmam 159'mm. Sizce windale 6 almak riskli mi yoksa tam olarak ucu ucuna yeter mi?

Bence Windale 6 almayın A20 ile aralarında 140 TL var değmez 140 TL için hava soğutma almaya. Ama yinede sorunuzun cevabı evet takabilirsiniz. Verilen değer maksimum yükseklik değeridir yani kasanız 165mm soğutucu yüksekliğini maksimum verdiyse siz burada 165mm yüksekliğinde ki Windale 6 bu değerde takabilirsiniz demek olur. Windale 6 iyi bir soğutma ama fiyatı çok pahalı size hava soğutma alacaksanız aşağıdaki ürünü öneririm. O kadar para verip hava soğutma alınmaz şahsi fikrim.

Dark Freezer X124 120mm Hava Soğutucu - 218,89 TL - 5 adet 6mm ısı borusu direkt boşluksuz temas ediyor gayet başarılı bir ürün soğutma konusunda. Buda AMD Stock vs DARK FREEZER X124 Soğutma Performansı ! test videosu Ryzen 2600X ile yapılan bir Stok fan ve X124 karşılaştırması. Performansı yabana atılacak bir ürün değil kesinlikle.

Eğer Windale 6 alacaksanız aşağıdaki linkten alın. FSP Windale 6 120mm - 318,76 TL soğutma performansı az daha iyi 1 ısı borusu fazla olduğundan.
Hocam gerçekten eksiksiz her sorumu yanıtladınız. Çok teşekkür ediyorum yardımlarınız için. Çok büyük yardımınız dokundu. Sayenizde ne alacağım, ne almayacağım çok net bir şekilde şekillendi. Çok sağolun.
Ben teşekkür ederim. Şimdiden hayırlı olsun diyorum alacağınız parçaları uzun yıllar sorunsuz kullanırsınız umarım.

Başka sorularınız için foruma yine bekleriz.