PC Hocası Forum

Tam Versiyon: cl değerleri farklı ramler bir arada çalışır mı ?
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Öncelikle merhaba arkadaşlar forumda yeniyim ve sizlere bir sorum olacak, şimdi benim pcde oem bir ram var aynısını bulamadım başka bir marka ram alsam aynı mhz aynı voltaj fakat cl değeri farklı, eski ramim cl9 alacağım cl 10,cl9 ram bulamadım eğer alırsam sorunsuz çalışırlarmı yardım edin lütfen iyi forumlar.
CL yani gecikme değerleri Voltaj ve frekanslardan daha önemli. Tabi hepsi eş olmalı ama CL yani gecikme süreleri frenaksa bağlı sürelerini belirlediğiniz nokta. CL9 ile CL10 arasında fark çok az sayılır muhtemelen sorun olmaz sistem otomatik olarak 2 RAM 'i eşitler ama eğer bu olmaz ise manuel OC ile 2 RAM 'i sizin eşitlemeniz gerekir bu eşitlemeden sonra 100% sorunsuz çalışacaktır.
(16/01/2020, Saat: 03:41)ugur.gozaydin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]CL yani gecikme değerleri Voltaj ve frekanslardan daha önemli. Tabi hepsi eş olmalı ama CL yani gecikme süreleri 
frenaksa bağlı sürelerini belirlediğiniz nokta. CL9 ile CL10 arasında fark çok az sayılır muhtemelen sorun olmaz sistem otomatik olarak 2 RAM 'i eşitler ama eğer bu olmaz ise manuel OC ile 2 RAM 'i sizin eşitlemeniz gerekir bu eşitlemeden sonra 100% sorunsuz çalışacaktır.

Yorumunuz için teşşekkür ederim,bir adet ram buldum sizce bu uyum sağlarmı ve elımdeki ram 4 gb sorun olur mu?

https://www.teknobiyotik.com/kingston-va...n9-8g.html
CPU-Z yazılımı kurun ve önce Memory sekmesinden sonra SPD sekmesinden dolu slot numaranızı seçip buradaki bilgileride SS olarak kaydedip https://tr.imgbb.com/ buraya yükleyin ve link paylaşın bakalım ne tür bir bellek kullanıyorsunuz ona göre öneride bulunalım.
(16/01/2020, Saat: 20:56)ugur.gozaydin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]CPU-Z yazılımı kurun ve önce Memory sekmesinden sonra SPD sekmesinden dolu slot numaranızı seçip buradaki bilgileride SS olarak kaydedip https://tr.imgbb.com/ buraya yükleyin ve link paylaşın bakalım ne tür bir bellek kullanıyorsunuz ona göre öneride bulunalım.

https://ibb.co/kGGQhLJ buyurun.
DDR3 1333 MHz CL9 1.5V 4GB bir bellek bu RAM sizde aynı değerlerde başka bir marka olur aynı marka olur bir RAM alıp birlikte kullanabilirsiniz.

Örneğin https://www.hepsiburada.com/kingston-8gb...gLaDfD_BwE bu 8GB aynı özelliklerde.

Buda aynı RAM in https://www.hepsiburada.com/kingston-val...p-BD304136 4GB olan modülü.
(17/01/2020, Saat: 16:19)ugur.gozaydin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]DDR3 1333 MHz CL9 1.5V 4GB bir bellek bu RAM sizde aynı değerlerde başka bir marka olur aynı marka olur bir RAM alıp birlikte kullanabilirsiniz.

Örneğin https://www.hepsiburada.com/kingston-8gb...gLaDfD_BwE bu 8GB aynı özelliklerde.

Buda aynı RAM in https://www.hepsiburada.com/kingston-val...p-BD304136 4GB olan modülü.

Çok teşekkür ederim verdiğiniz linkteki rami sipariş verdim tekrardan çok sağolun.
Önemli değil. Başka sorularınız için foruma yine bekleriz.