PC Hocası Forum

Tam Versiyon: AMD high definition audio device yüklenmiyor.
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Merhaba,

Problemin tam olarak ne zaman kaynaklandığını hatırlamıyorum fakat son güncellemeden sonra olabilir. Bilgisayarımı açtığımda sağ alt köşedeki ses ibaresinin üzerini çarpılı bir biçimde gördüm. Kulaklıktan ses alamıyordum ve ekran kartı ile birlikte kurulan AMD high definition audio device sürücü paketi sistemde yüklü görünmüyor.

Ekran kartım Msi radeon rx570 8 gb, monitörüme HDMI ile bağlantısı var ve kulaklığımı monitöre takarak ses alıyordum. Kulaklığı kasaya bağladığımda ses alıyorum, anakart ses alışında problem yok.

Denediklerim;

*Tüm sürücüleri güncellemek.
*Tüm sürücüleri kaldırıp tekrar kurmak.
*Eski ekran kartı sürücülerini yüklemek.
*Driver Booster kullanarak tüm sürücüleri güncellemek.
*Format atmak.
*Ekran kartımı garantiye gönderdim. Testlerde problem olmadığını, ses ve görüntü alabildiklerini belirttiler.

NOT: Denediklerim arasında, sürücü güncelleme işleminde bir ara problem çözüldü. Sistemde AMD high definition audio device paketi yüklendi ve problem kalktı diye düşündüm. 1 gün boyunca sorunsuz kullandım. Ertesi gün bilgisayarı açtığımda yine sistem sürücü paketini yüklü olarak görmedi ve problem devam etti.

Sizce problem nereden kaynaklanıyor?
Anakart modelinizi ve kullandığınız işletim sistemini paylaşın sürücünüze doğru sürücünüze bir ulaşıp bakalım problem sürücü mü genel bir başka sorun mu.
B450M BAZOOKA V2 - Windows 10 Pro 64Bit
https://download.msi.com/dvr_exe/mb/real..._audio.zip bu ses sürücünüzü kurdunuz mu? Ayrıca anakart çipset sürücünüzü https://www.amd.com/tr/support/chipsets/...t-am4/b450 kurdunuz mu? Deneyip sonucu bildirin.
Anakartım için buradaki sürücüleri kurmuştum. https://www.msi.com/Motherboard/support/...Win10%2064

Linkte bahsi geçen ses sürücüsünü (Realtek HD Universal Driver) kurdum. Realtek High Definition Audio Driver isimli driveri kurmadım. Bu sürücüyü Windows 10 RS2 veya önceki sürümleri için yüklemenizi öneririz diye bir notu olduğu için.

Eve geçince deneyeceğim.
Realtek HD Universal Driver sürücüsü Windows son sürüm 1909 için çıkan bir sürücü diğeri Windows 10 önceki sürüm için.