PC Hocası Forum

Tam Versiyon: Render için bileşen yükseltme önerisi
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
5 yıldır kullandığım Asus bir laptopum var bütçem yetmediği için toplama pc yapamadım bu laptopumun üzerine adobe after effects ve preimere pro programlarında daha hızlı render alabilmek için modifikasyon yapmak istiyorum bunun için ne almam gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim.
Laptop üzerinde yapabileceğiniz 2 yükseltme var birisi disk diğeri RAM bileşen bazlı başka bir şey değiştiremezsiniz. After effects ve Premier gibi yazılımlarda GPU hızlandırma özellikleri var bunları kullanarak dışarıdan harici ekran kartı bağlama kiti ile daha yüksek bir ekran kartı kullanarak hız artışı sağlayabilirsiniz ama masraf olacak haliyle. RAM ve SSD takviyesi render sürenizi olumlu yönde çok etkilemez tabi hali hazırda yetersiz değillerse.
Maxsimum bana kaç paraya patlar laptopumun markası Asus x555LB şuan ise hali hazırda Sanddisk 240 gb ssd kullanıyorum.
(25/03/2020, Saat: 22:10)Egemen Şenliler Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Maxsimum bana kaç paraya patlar laptopumun markası Asus x555LB şuan ise hali hazırda Sanddisk 240 gb ssd kullanıyorum.
SSD diskiniz var yani disk odaklı bir yükseltme performans artışı Render işinde çok olası değil. Sisteminiz Render aşamasında kaç GB RAM tüketiyor bakın birde sisteminizdeki RAM kaç GB onu yazın eğer sınırda kullanım varsa Render aşamasında buraya bir takviye süreyi bir miktar kısaltır. Ancak GPU Render ile performans artışınız çok çok daha fazla olacaktır ama dediğim gibi bu yöntem pahalı.

Önce bir erkan kartı alacaksınız bütçenize göre artık ne alabilirseniz CUDA/Shader yani işlem ünite sayısı fazla bir kart olmalı paranızın alabileceği en fazla CUDA/Shader sayısı olan kartı alacaksınız. Ayrıca bu ekran kartını beslemek için birde PSU yani Güç kaynağı alacaksınız. Sonrasında sisteme bağlamak için Mini PCI-E Ekspress V8.0 EXP GDC 4250p - 379,95 TL bu tarz bir aparat alacaksınız. Birde bu aparat Laptop içindeki Wifi kartınızın olduğu yere bağlandığı için Wifi bağlantınız artık olmayacak bunun içinde size Wifi bağlantısı kurabilmeniz için bir USB Wifi kartı gerekiyor. Yani işin özü toplamda ortalama olarak konuşursak ekran kartı dahil 1700 TL gibi bir fiyata patlar tümü. Yani Ekran Kartı + PSU + Ekran Kartı aparatı + USB Wifi alıcı ürünlerinin toplam maliyeti.