PC Hocası Forum

Tam Versiyon: İşlemci yükseltme
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Arkadaşlar merhaba. 
Exper A5B - R02 modelinde eski dizüstü bilgisayarımın ram ve hafızasını yükselttim ve şimdi işlemcisini yükseltmek istiyorum ama işlemci - anakart uyumu ilgili çok fazla bir bilgiye sahip değilim bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?
Dizüstü bilgisayarlarda işlemci ve ekran kartı yükseltmesi yapılmaz. Bu bileşenler anakarta lehimlidir yani masaüstündeki gibi söküp takmalı değildir. Yeni nesil bazı laptoplarda masaüstündeki gibi işlemci ve ekran kartlarını kullanıyorlar ve onlarda bu bileşenler değiştirilebilir yapıdalar ama piyasanın 99% 'u lehimli yani sisteminize RAM ve Depolama harici yükseltme yapamazsınız.
(25/07/2020, Saat: 11:39)ugur.gozaydin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Dizüstü bilgisayarlarda işlemci ve ekran kartı yükseltmesi yapılmaz. Bu bileşenler anakarta lehimlidir yani masaüstündeki gibi söküp takmalı değildir. Yeni nesil bazı laptoplarda masaüstündeki gibi işlemci ve ekran kartlarını kullanıyorlar ve onlarda bu bileşenler değiştirilebilir yapıdalar ama piyasanın 99% 'u lehimli yani sisteminize RAM ve Depolama harici yükseltme yapamazsınız.

benim işlemcim lehinli değil onu kontrol ettim masaüstü gibi tak çıkart şekilde celeron b830 işlemci
Bir bilgisayar tamircisine yada servis noktasına gidip sormanız gerek. İşlemci lehimli olmasa bile o anakart sadece 1-2 işlemci tanıyan bir BIOS a sahip olabilir ki bu durumda varsa o makinedeki anakart için hazırlanmış bir başkası tarafından yazılmış BIOS bunun kurulması gerek ki zaten o anakarta uygun işlemci var mı varsa ne var orasıda ayrı bir meçhul. Bemce uğraşmaya gram değmez ama eğer istiyorsanız dediğim gibi bir pc tamircisine gidin.