PC Hocası Forum

Tam Versiyon: Neden Java ?
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
[Resim: keep-calm-and-code-java-19.png]

İyi günler arkadaşlar, hepimizin zevkine hitap eden çiceği burnunda forumumuza katkı yapmak için ilk konumu en iyi bildiğim konu hakkında açmak istedim.
Sizlerden de aynı çaba sağlanırsa çok geçmeden sevgili forumumuzu saygın seviyelere taşıyabiliriz. 
Fazla uzatmadan konumuza giriş yapalım.

Eğer programlamaya yeni başlıyorsanız muhtemelen herkes gibi hangi programlama dilinden başlamalıyım sorusu ile boğuşuyorsunuz.Bu alanda gerek yeni başlayanlara gerekse yeni programlama dili öğrenmek isteyenler için günümüzde en fazla cihaza can veren gayet tatlı olan java dilini öneriyorum.Yeni başlayan arkadaşlar biraz zorlanabilir programlama mantığı bilmediği için fakat azminiz kolay kırılmadığı sürece diğer dillerden daha hızlı ısınırsınız javaya orası muhtemel.

Java 3 milyondan fazla cihaza can vermesinin yanı sıra en popüler işletim sistemi olan android üzerine oyun ve uygulama yapmak için kullanılan temel dildir.Kullandığı syntax basittir kafa karışıklığı oluşturmaz halk arasında tarzanca tabir edilen ingilizce seviyeniz varsa hemen kavrarsınız.

Java öğrendikten sonra ister sadece java kullanan cihazlar için programlama uğraşına girersiniz isterseniz android sistemler üzerine uygulama geliştirirsiniz, hevesinize göre alanlaşabilir ve uzmanlaşabilirsiniz. 

Java da her şey sıfır sıkıntı tabirine uyar diğer dillerde 1 sayfa yaklaşık 100 satır kod ile gerçekleştireceğiniz fonksiyon java da bunun çeyreği kadar alan kaplar.Kısa ve öz olması hem sizin vaktinizi ve emeğinizi boşa harcamaz hemde aynı işlevi gören çeşitli dillerde yazılmış programlara göre istisnai durumlar hariç çok daha performanslı olur.

Gelelim en önemli özeliklerinden bir diğerine.Java her platformda çalışır.
Yani yazdığınız program linux,windows ve diğer sistemlere göre farklı derlenerek kodlar değişmeden kullanılır.Örneğin C dilinde yazdğınız program sadece dilin desteklediği platformlarda hayat bulurken javada basit bir derleme süreci ile her platformda çalışma imkanı yakalarsınız.

Yazı alıntı değildir isteyen istediği gibi kullanabilir, saygılarımla.