PC Hocası Forum

Tam Versiyon: Asrock B450M HDV R4.0 RAM sorunları
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Merhaba , bu konuyu uğur.gozaydın hocam ile danışmak istiyorum aslında . 
Asrock b450m hdv r4.0 anakartını kullanıyordum ve dual channel RAM kullandığımda ise mavi ekran hataları alıyordum. anakarttaki RAM slotlarında da sorun yoktu . aldığım yere mesaj atmıştım ve bugün geri dönüş geldi.

ilk başta 8gb xpg gammix d10 kullanıyordum ve aynısından bir tane daha alıp dual channel kullanmak istedim ve bilgisayardaki olan RAM'ın aynısını aldım ve taktığımda mavi ekranlar alıyordum, bu konu ile ilgili bilgisayarı satın aldığım yerden böyle bir cevap gelmiş : Belleklerin kullandığı chiplar farklı olduğu için problem olmuş olabilir .

ikinci ise , sizden RAM tavsiye almıştım ve G-Skill Flare X 2*8 3200MHz dual kit RAM'ını satın almıştım ve 4 gün bilgisayarı kullandıktan sonra mavi ekran almıştım ve bu konu ile ilgili de bilgisayarı satın aldığım yerden böyle bir cevap gelmiş : RAM'ların hızlarını 3200MHz değil de 3000MHz kullanırsan sorunun giderile bilir yazmışlar.

Bios konusunda da Asrock sayfasında : Asrock eğer pinnacle , Raven ve summit Ridge işlemci kullanıyorsanız bu bios sürümünü size önermez diye uyarı vardı ve bunu da bilgisayarı satın aldığım yere yazdım ve biostan kaynaklı bir sorun olabilir mı diye sordum ve bios ile ilgili bir sorun olmadığını söylediler .

Şimdi sizce ne yapmalıyım ? Anakartım ve işlemcim ile uyumluluk sağlayan RAM almak mı , yoksa Anakart değişikliği yapmak mı ?

Anakart : Asrock B450M HDV R4.0
işlemci : AMD Ryzen 5 2600
Ekran kartı : Palit Gtx 1660 dual
Anakartınızın Desteklediği RAM listesinde sizin aldığınız RAM modellerini göremedim.Sorun bundan kaynaklı olabilir.Ayrıca hemen anakart değiştirmenizi gerek görmüyorum elinizde veya arkadaşınızda D41 3000 Mhz ram var ise DUAL veya Channel olarak deneyebilirsiniz.Ram destek lisesinde bu RAM görünüyor.Eğer bu RAM leri denerseniz sorunun tam olarak ne olduğu anlaşılacaktır.
Malesef yakın çevremde kimse o RAM mevcut değil. 
3000mhz ve ya 3200mhz anakartın destek vereceği uygun fiyatlı RAM varsa satın alabilirim . 
Bütçem 750tl.
Öncelikle bu konunun benzerini dün yanıtladım. BIOS sürümü olarak ve işlemci desteği olarak sorun yaşamış yine birisi aynı anakart ve farklı RAM ile. Aldığınız bellekleri 3000MHz hızında çalıştırıp denediniz mi? Bellekleri iade etmeden birde böyle deneyin.

Ayrıca öncesinde XMP vs. hiçbir şey açmadan OC yapmadan deneyin DUAL Channel olarak ki sorun çift kanal bellek mimarisinde mi yoksa bellek frekansında mı anlayalım.