PC Hocası Forum

Tam Versiyon: M.2 SSD Slot Sorunu
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Kullandığım SSD Samsung EVO 970 Plus, bu SSD'yi anakarttaki 1. M.2 slotuna taktığımda sıkıntı olmuyor ama 2. slota taktığımda PC açılırken reset atıyor ve devamında açılıyor. Kullandığım anakart ASUS TUF B450 PRO GAMING ATX. SSD'yi 2. slota alma nedenim o kısmın ısıdan daha uzak olması ve SSD soğutucusunu rahat rahat takabilmem, 1 slotun olduğu kısımda çok ısınıyor ve soğutucuyu ekran kartının mandalı yüzünden takamıyorum.
Sisteminizde başka bir disk var mı? Çoğu anakart çipseti 2. M.2 soketinde bazı sınırlamalar yaşar. Örnek olarak sizin anakart için üstte olan soket daha hızlı olan M.2 soketi ve o soket kullanıldığından SATA 5 ve 6 numara devre dışı kalıyor. Aşağıdaki soket biraz daha yavaş soket ve o sokette kullanırsanızda SATA 5/6 numaralı soketlerin boş olması gerekiyor.

Anakartınızın BIOS 'u güncel değilse güncelleyin.

Güncelse zaten BIOS 'a girip önce ayarlarınızı sıfırlayın sonra BIOS BOOT menüsünden Windows BOOT Maneger ilk BOOT numarasında olsun sonra diğer disklerinizden M.2 diskiniz 2. sırada olsun ve diğerleri diğer numaralarda olsun. İlk aşamada Windows BOOT Manager okunamaz ise sistem ondan ilk açılışta reset atıyordur sonraki başlatmada Windows ile başlıyor olabilir.
(08/04/2021, Saat: 19:18)ugur.gozaydin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Windows BOOT Maneger ilk BOOT numarasında olsun sonra diğer disklerinizden M.2 diskiniz 2. sırada olsun ve diğerleri diğer numaralarda olsun
Boot manager nedir bilmiyorum ama bu dediğini yaparım herhalde. BIOS um son sürüm değil BIOS güncelleme bana riskli geliyor, video yorumlarında çoğu kişinin anakartının çöp olduğunu gördüm onun için BIOS güncelleme yapmam. m2 SSD dışında bir de sata SSD var 120 lik.

Kullandığım anakartın m2 slotlarının çalışma hızları nedir? 2.m2 slotuna alırsam çalışma hızı ne kadar düşer, bu slotta kullanmam mantıklımıdır?
BIOS ayarlarında BOOT menüsünde BOOT Options kısmı olur burada BOOT #0 > #1 diye bir BOOT listesi olur. Burada BOOT sırasının ilkine Windows kurulumunu açması için BOOT Maganer seçilmesi gerek. Sonraki BOOT sırasına M.2 diskinizi seçin ve sonraki BOOT sırasına SATA SSD diskinizi seçin. Ayarları kaydet deyip çıkın. Bu arada SATA diskinizi SATA 5 veya 6 numaraya takmayın.  

Yukarıdaki M.2 soketi PCIe 3.0 X4 hızında ama aşağıdaki soket PCIe 2.0 X4 hızında. PCIe 2.0 soket ortalama olarak 1700MB/s hızı geçemez. Yani aşağıdaki soketi bu hızdan yüksek bir M.2 disk kullanacaksanız önermem.

BIOS güncellemenizi yapın bir sorun yok. Doğru şekilde yaparsanız hiçbir sorun olmaz. BIOS güncellemesi sistemin genel performansı, güvenliği artırırken ve sorunlarını çözer. Anakartınızda son sürüm 3002 olarak görünüyor. Bir sürü performans güncellemesine sahip bu sürüm. Güncelleme yapmadan önce AMD Support adresinden B450 çipset sürücünüzü kurmayı unutmayın.