PC Hocası Forum

Tam Versiyon: Laptopum kapandi acilmiyor
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Arkadaslar sabah oyun oynuyodum laptopumda. Şarjim bitti şarza taktim laptoptan bip sesi geldi daha sonra pcim ne açildi ne de şarj işiği yanio baska adaptor denedim dolu bir batarya denedim yine olmadi sorun nedir nasil cozebilirim yardim ederseniz sevinirim.
Ramleri kontrol ettinizmi hocam ? Etmediyseniz bir kontrol edermisiniz ?
(21/05/2018, Saat: 00:16)Umtbrskz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Arkadaslar sabah oyun oynuyodum laptopumda. Şarjim bitti şarza taktim laptoptan bip sesi geldi daha sonra pcim ne açildi ne de şarj işiği yanio baska adaptor denedim dolu bir batarya denedim yine olmadi sorun nedir nasil cozebilirim yardim ederseniz sevinirim.

[Resim: 8z0vo1.png]

Bu resimde LAPTOP 'lar için Bip sesi sayısına göre oluşan HATA anlamlarına bakabilisin. 1 ses geldi yazmışsın buda ROM hatası anlamına geliyor PC açılışının tüm çalışma prensipleri buradadır BIOS içerisinde ki açılış bilgileri ROM 'da tutulur. PC kapanışı düzgün oluşmamış bu yüzden ROM hasar görmüş gibi çözüm bir kaç yol içeriyor bazen ise servis veya tamirci gerekebiliyor. Senin deneyebileceğin şeyler öncelikle BIOS reset, RAM kontrolü BIOS 'ta ki hata RAM ile ilgili olabilir diye ve son olarak Sabit Disk kontrolü hepsini denediğin zaman sorun halen aynı ise yapılacak pek bir şey yok senin tarafında. Bu arada BIOS reset her LAPTOP için farklı olur Laptop markan ile Google ve Youtube üzerinde aratıp BIOS reset biçimini öğrenebilirsin dışardayım bu yüzden ben bakamıyorum k.bakma.
Laptoplar da tetikleme me sorunu ram , disk vb parcalardan yapıldığı çok istisna görülür , hatta hiç bunlar sebep değilde diyebiliriz , ama sen genede ram hdd sök bataryayı çıkar power tuşuna 20 sefer bas ve daha sonra batarya takmadan direk adaptör ile bir power tuşuna bas gene bir sonuç yoksa 1. bios arızası olabilir laptoblarda bios kolay kolay sıfırlanmaz borad üzerinden sökülüp cihazla yazılabilir, genelde bu sorunları aio cip dediğimiz bir kontrol cipi var ondan olabilir. yada kuzey cipinden bir uzmandan yardım almanızı tavsiye ederim.