PC Hocası Forum

Tam Versiyon: İşlemci overclock
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Selamlar hocalar i5-3470 3.20 ghz de çalışan bir işlemcim var overclock imkanı var işlemcinin, anakartım asus h61m-d şimdi ben işlemciye overclock yapıp 3.50-3.60 stabil olmasını istiyorum sizce bu mümkün mü, mümkünse stock fan buna yeterli olur mu birde intel extreme tuning utility programı ile yapanlar var bu program nedir, nasıl kullanılır ? 
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler Smile
Anakartına bağlı.
Biraz zor görünüyor,o çipsetli anakartta.O anakartın biosunu görmedim,kullanmadığım için.

Biosa bi gir.
Turbo çarpanı ve base clock frekanslarını değiştirebiliyormusun bi bak.
İşlemcinin çarpan kilidi kapalı ve kayda değer bir O.C. yapabilmen için Z serisi bir anakarta ihtiyacın var ve Z serisi bir anakartın olursa 3.8-4.0 Ghz hızlara kadar O.C. yapılabiliyor ama soğutucuda önemli burada çarpan kilidi kapalı olduğundan fazla ısınacaktır.
hee anladım sağlıksız bir durum oluşur yani doğrumu o zaman gerek yok idare edelim bu şekilde ryzen 3600 geçmeyi düşünüyorum b450 çipsetli anakart ile
İşlemciler çıkarsa AMD AM4 soketli tüm anakartlar ile tüm yeni işlemciler kullanılabilir. Hele bir çıksın yeni Ryzen 'ler tarih belirtilmedi yılın yarısına yakın veya sonrasında çıkar diye düşünüyorum. Erken olsaydı tarih belirtilirdi. O zaman dediğiniz işlemciler alınabilir tabi ki.
Biosuna baksana , dediğim parametreler var mı.