Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
10.000-11.000 TL Sistem Önerisi
Merhabalar,

Bu ay içinde 10.000-11.000 TL arası monitör dahil bir sistem toplamak istiyorum. Sistem genellikle oyun için kullanılacaktır. Sistemle ilgili bazı düşüncelerim:

1. Gelecekte sistem güncellerken tekrar monitör değiştirmemek için şimdiden 27 inç 2K 144Hz monitör düşünüyorum.
2. Sisteme SSD+HDD almak yerine sadece 1 TB SSD almayı düşünüyorum.
3. Gelecekte bir parça değiştireceğim zaman mümkün olduğunca diğer başka bir parçayı değiştirmek zorunda kalmak istemiyorum. Örnek olarak birkaç sene sonra PSU,anakart veya işlemci değiştirmeye gerek kalmadan sadece ekran kartını güncelleyebilmek gibi. Hatta kasa, PSU ve monitör gibi parçaları hiç değiştirmeden uyumlu bir şekilde gittiği yere kadar kullanmayı düşünüyorum.
4. Anakart konusunda üreticiler soket değiştirebileceği için onu gerektiğinde birkaç sene sonra değiştirebilirim. Ancak önümüzdeki birkaç yıl parça değişimlerine izin verecek bir anakart düşünüyorum.
5. RGB ve görsel konusuna (monitördeki görüntü kalitesi hariç) hiç önem vermiyorum, tamamen performans odaklı bir sistem düşünüyorum.

Şöyle bir sistem toplamayı düşündüm:

İşlemci+Anakart+Ram+SSD+Kasa+PSU=4.954,31 TL

[Resim: QP8azv.png]

Ekran kartını soğutması iyi olduğu için aşağıdaki kartı düşünüyorum. Fiyat 3.500 TL civarındaydı, şu anda stok yok.
https://www.sinerji.gen.tr/sapphire-rade...-pmu418663

Monitör olarak ise aşağıdakini düşünüyorum. 2.460,84 TL
https://www.hepsiburada.com/msi-optix-ma...00000HS9AW

Alternatif monitör olarak aşağıdaki olabilir.
https://www.hepsiburada.com/samsung-lc27...00000BA2EL

PSU ve kasayı ayrı ayrı almak yerine şöyle kasa+PSU birlikte alternatifler alınabilir mi?
https://www.sinerji.gen.tr/coolermaster-...-pmu418853
https://www.sinerji.gen.tr/coolermaster-...-pmu418379

Yukarıda yazdığım sistem mantıklı mıdır? Şu parçayı değiştir, bu parçaya o kadar para verme şu yeter vb. yorumlarda bulunabilir misiniz? Ya da belirttiğim bütçeye göre daha iyi bir sistem tavsiyesinde bulunabilir misiniz? Teşekkürler.
AMD kanadından gitmez uzun yıllar için ideal bir sorun yaratmayacak bir sistemin temellerini oluşturur buradaki sorunuzu kendiniz çözüp halletmişsiniz.

RX 5700 XT modeli RTX 2070 Super performansında olduğu için ideal seçim olur bu konuda bir sorun yok. İllede Shapphire markasının ürünü olmak zorunda değil MSI veyahut ASUS modelleride gayet başarılı bir sorun yok bu konuda tercihinizi o kartlardan yanada kullanabilirsiniz.

Ryzen 5 3600 işlemcisi RX 5700 XT modeli için yeterli ama ileride daha güçlü bir ekran kartı yakmak isterseniz işlemciyi değiştirmek zorunda kalırsınız bunu istemediğinizi söylediniz bu yüzden 3700X işlemcisine yükselebilirsiniz ve anakartınızıda B450 değilde X470 seçerseniz 3700X gibi bir işlemci için daha iyi olur.

NOT #1 : Size önerdiğim sistem aşağıda uzun yıllar hiçbir sorun olmadan kullanırsınız ve sadece ekran kartını güncelleyerek hiçbir sorun yaşamadan kullanırsınız. İleride belki bir sıvı soğutma tercih edebilirsiniz yada size aşağıya 240mm F/P kaliteli bir önerim var onuda alabilirsiniz.

NOT #2 : Sistem önerim 2 ayrı siteden sebebi bazı bileşenlerin aynı yerde daha uygun fiyatlı olması. Eğer ben kendim toplayamam derseniz tek bir yerden alabilirsiniz ancak 1K civarı ekstra fiyat artıyor.

Sistem;
Ryzen 7 3700X + X470 Gaming Plus Anakart + 16 GB (2x8) 3200 MHz CL16 RGB RAM + SX8200 PRO 1 TB M.2 SSD + ARGB Kasa + 27'' 1ms 144Hz Monitör - 7.135,38 TL + MSI RX 5700 XT EVOKE OC Ekran Kartı + Sharkoon SilentStorm Cool Zero 850W 80+ GOLD PSU - 4.045,42 TL = Toplam : 11.182 TL yapıyor.
  • PSU çok kaliteli bir ürün ben 87 TL kadar ekleyip 850W modeli seçtim 87 TL için 200W güçten vaz geçmek olmaz çooook uzun yıllar güç kaynağı konusunda bir sorununuz olmayacak.
  • Monitör seçimim F/P uzun yıllar kullanılacak bir ürün Renk Kalitesi ve 400 Nit parlaklığı ile çok iyi bir ürün. Fazla para vermeden alabileceğiniz en iyi bir ürün. Uzun yıllar sorun çıkartmaz panel sorunu vs. bir şikayeti yok nette. Kaliteli ürün bir sorunu yok.
  • Kasa olarak hiçbir özelliğinden kısılmamış 4 adet A-RGB fanlara sahip kaliteli malzemesi olan bir model seçtim. RGB önemsiz dediniz ama bu fiyata 4 adet A-RGB fan ile bu kadar kaliteli bir kasa alınabiliyor kaçırılmaz bence.
  • E.Kartı olarak MSI EVOKE modelini seçtim internetten incelemelerine bakabilirsiniz, maksimum yükte 60 ile 70 derece arasında çalışıyor oyunlarda genellikle ortalama 65 derece civarında gördüm. Kaliteli soğutması var MSI markasından beklendiği gibi ürün gayet iyi.
  • M.2 SSD 'ye diyecek bir sözüm yok zaten piyasada SAMSUNG EVO serisine en iyi rakip 2 ürün var birisi bu XPG SX8200 PRO modeli diğeri CORSAIR MP510 modeli. F/P efsane bir üründür ancak M.2 SSD 'nin bu yüksek okuma/yazma hızlarının oyunlarda size bir faydası olmaz eğer sadece oyun oynayacaksanız ve fiyatı 188 TL daha düşürmek isterseniz Samsung 1TB 860 QVO Okuma 550MB-Yazma 520MB SATA SSD (MZ-76Q1T0BW) - 873,55 TL bu SATA SSD 'yi alabilirsiniz.
  • RAM olarak RGB seçtim ama RGB olmayan model ile aynı fiyattaydı Adata markasının D41 serisinden kaliteli bir 3200 MHz CL16 gecikmesine sahip bir ürün seçtim.
  • Anakart olarak X570 çipsetler çok pahalı ama B450 çipsetide yetersiz kalırdı bu tarz güçlü bir işlemci için bu yüzden arada çözüm X470 güçlü bir anakart seçmek olurdur. Fiyatı gerçekten iyi düşmüş X470 MSI marka güçlü kaliteli bir anakart seçtim. İleride isterseniz 3900X alın ki gereği yok işlemcinizi değiştirme isteğiniz olmayacak ama önemi yok sorun yaşamazsınız anakart tarafında işlemci güncellemesine bağlı.
Sıvı Soğutma isterseniz aşağıdaki ürün F/P kaliteli uzun ömürlü ve performanslı bir üründür tercih edebilirsiniz.
Evet her şeyi anlattım gerisi size kalmış bir durum.
Facebook bağlantısıBaki.Ugur.Gozaydin
(06/09/2019, Saat: 05:24)ugur.gozaydin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: AMD kanadından gitmez uzun yıllar için ideal bir sorun yaratmayacak bir sistemin temellerini oluşturur buradaki sorunuzu kendiniz çözüp halletmişsiniz.

RX 5700 XT modeli RTX 2070 Super performansında olduğu için ideal seçim olur bu konuda bir sorun yok. İllede Shapphire markasının ürünü olmak zorunda değil MSI veyahut ASUS modelleride gayet başarılı bir sorun yok bu konuda tercihinizi o kartlardan yanada kullanabilirsiniz.

Ryzen 5 3600 işlemcisi RX 5700 XT modeli için yeterli ama ileride daha güçlü bir ekran kartı yakmak isterseniz işlemciyi değiştirmek zorunda kalırsınız bunu istemediğinizi söylediniz bu yüzden 3700X işlemcisine yükselebilirsiniz ve anakartınızıda B450 değilde X470 seçerseniz 3700X gibi bir işlemci için daha iyi olur.

NOT #1 : Size önerdiğim sistem aşağıda uzun yıllar hiçbir sorun olmadan kullanırsınız ve sadece ekran kartını güncelleyerek hiçbir sorun yaşamadan kullanırsınız. İleride belki bir sıvı soğutma tercih edebilirsiniz yada size aşağıya 240mm F/P kaliteli bir önerim var onuda alabilirsiniz.

NOT #2 : Sistem önerim 2 ayrı siteden sebebi bazı bileşenlerin aynı yerde daha uygun fiyatlı olması. Eğer ben kendim toplayamam derseniz tek bir yerden alabilirsiniz ancak 1K civarı ekstra fiyat artıyor.

Sistem;
Ryzen 7 3700X + X470 Gaming Plus Anakart + 16 GB (2x8) 3200 MHz CL16 RGB RAM + SX8200 PRO 1 TB M.2 SSD + ARGB Kasa + 27'' 1ms 144Hz Monitör - 7.135,38 TL + MSI RX 5700 XT EVOKE OC Ekran Kartı + Sharkoon SilentStorm Cool Zero 850W 80+ GOLD PSU - 4.045,42 TL = Toplam : 11.182 TL yapıyor.
  • PSU çok kaliteli bir ürün ben 87 TL kadar ekleyip 850W modeli seçtim 87 TL için 200W güçten vaz geçmek olmaz çooook uzun yıllar güç kaynağı konusunda bir sorununuz olmayacak.
  • Monitör seçimim F/P uzun yıllar kullanılacak bir ürün Renk Kalitesi ve 400 Nit parlaklığı ile çok iyi bir ürün. Fazla para vermeden alabileceğiniz en iyi bir ürün. Uzun yıllar sorun çıkartmaz panel sorunu vs. bir şikayeti yok nette. Kaliteli ürün bir sorunu yok.
  • Kasa olarak hiçbir özelliğinden kısılmamış 4 adet A-RGB fanlara sahip kaliteli malzemesi olan bir model seçtim. RGB önemsiz dediniz ama bu fiyata 4 adet A-RGB fan ile bu kadar kaliteli bir kasa alınabiliyor kaçırılmaz bence.
  • E.Kartı olarak MSI EVOKE modelini seçtim internetten incelemelerine bakabilirsiniz, maksimum yükte 60 ile 70 derece arasında çalışıyor oyunlarda genellikle ortalama 65 derece civarında gördüm. Kaliteli soğutması var MSI markasından beklendiği gibi ürün gayet iyi.
  • M.2 SSD 'ye diyecek bir sözüm yok zaten piyasada SAMSUNG EVO serisine en iyi rakip 2 ürün var birisi bu XPG SX8200 PRO modeli diğeri CORSAIR MP510 modeli. F/P efsane bir üründür ancak M.2 SSD 'nin bu yüksek okuma/yazma hızlarının oyunlarda size bir faydası olmaz eğer sadece oyun oynayacaksanız ve fiyatı 188 TL daha düşürmek isterseniz Samsung 1TB 860 QVO Okuma 550MB-Yazma 520MB SATA SSD (MZ-76Q1T0BW) - 873,55 TL bu SATA SSD 'yi alabilirsiniz.
  • RAM olarak RGB seçtim ama RGB olmayan model ile aynı fiyattaydı Adata markasının D41 serisinden kaliteli bir 3200 MHz CL16 gecikmesine sahip bir ürün seçtim.
  • Anakart olarak X570 çipsetler çok pahalı ama B450 çipsetide yetersiz kalırdı bu tarz güçlü bir işlemci için bu yüzden arada çözüm X470 güçlü bir anakart seçmek olurdur. Fiyatı gerçekten iyi düşmüş X470 MSI marka güçlü kaliteli bir anakart seçtim. İleride isterseniz 3900X alın ki gereği yok işlemcinizi değiştirme isteğiniz olmayacak ama önemi yok sorun yaşamazsınız anakart tarafında işlemci güncellemesine bağlı.
Sıvı Soğutma isterseniz aşağıdaki ürün F/P kaliteli uzun ömürlü ve performanslı bir üründür tercih edebilirsiniz.
Evet her şeyi anlattım gerisi size kalmış bir durum.

Detaylı cevabınız için teşekkürler. Paylaştığınız monitör 1080p, ben 1440p monitör düşünüyordum. Buna göre bir monitör öneriniz var mıdır? Ayrıca bahsettiğiniz anakart direkt olarak ryzen 3000 serisini destekliyor muydu, BIOS güncellemesine gerek var mıdır?
Direkt Ryzen 3000 serisini destekleyen tek anakart çipseti X570 ve 1-2 B450 çipsetli anakart var ama B450 çipseti bu tür bir güçlü işlemci için önermem. Anakartı aldığınız yer ile iletişime geçip BIOS güncellemesini yapmalarını isteyebilirsiniz bu sayede hiçbir sorun kalmaz.

1440p monitör için 24" veya 27" hangisini düşünüyorsunuz ve ayrıca 144 Hz 'mi olacak yoksa 75 Hz 'mi. Birde bütçe olarak ne kadar düşünüyorsunuz 1440p için bunu da belirtin.
Facebook bağlantısıBaki.Ugur.Gozaydin

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ekran Kartı Önerisi Batuhan Ölçer 2 26 16 dakika önce
Son Yorum: Batuhan Ölçer
  6.000 TL kasa önerisi rootZ_ 1 21 2 saat önce
Son Yorum: ugur.gozaydin
  Masaüstü Ryzen7 2700x İşlemci RX590 Ekran Kartlı Sistem SafakB 9 83 Bugün, Saat: 05:58
  2000-2500 TL SİSTEM TOPLAMA RYZEN 5 3400G İLE EKRAN KARTSIZ Mehmet Can İlhan 3 35 18/11/2019, Saat: 20:26
  3500-4000 TL CİVARI ACİL MONİTÖRLÜ SİSTEM TAVSİYESİ Samet24 5 71 17/11/2019, Saat: 21:24

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi