Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
10.000 TL'lik Bilgisayar Toplama
Merhaba, yeni bir bilgisayar toplamaya çalışıyorum fakat 2008'den kalma kıt bilgime güvenemedim ve sizede bir danışmak istedim. Aşağıda paylaşacağım sistemi yaklaşık 1 haftada okuya-öğrene oluşturabildim. Neredeyse 12 sene aynı bilgisayarı kullanınca,yeni parçaların özelliklerini okudukça Adnan Aybaba gibi oldum (Vay anam vay muhabbeti).

Bu linki..

Buraya da ayrıca yazayım yine:

i7-8700K 3.70GHz 12MB (Fansız)

Asus Tuf Z370-PLUS Gaming Intel Z370 Soket 1151 DDR4 4000(OC)MHz ATX Gaming

Team T-Force Vulcan Z 16GB (2x8GB) DDR4 2666MHz CL18 Kırmızı Gaming Ram

Asus Turbo-RTX2060S-8G-EVO GeForce RTX 2060 Super 8GB GDDR6 256Bit DX12 Gaming Ekran Kartı

Samsung 970 Pro M2 512GB 3500MB/2300MB/s SSD

Zalman S3 USB 3.0 Midi-Tower Pencereli Siyah Gaming(Oyuncu) Kasa

Thermaltake Toughpower 80+ 750W Power Supply

Scythe Reeven SCFM-2000 Fuma 2 120mm CPU Hava Soğutucu

Daha çok strateji ve simülasyon oyunları oynuyorum. Haricinde kullandığım öyle ağır bir program falan yok. 10.000 TL civarını kasmamın sebebi, yine beni bir 10 yıl daha götürsün.
Sisteö 10K bütçe için çok vasat olmuş diyebilirim. Size alternatif sistem önereceğim eğer açıksanız öneriye. Ayrıca AMD odaklı gitmenizi tavsiye ederim Ryzen 3000 serisi işlemciler bu fiyat bandına INTEL ile benzer sonuçları verebiliyor ve daha uyguna mal olur. Ayrıca RX5700 serisinden tercih yaparsanız daha fazla FPS alırsınız daha uygun fiyata üstelik. Tabi Ray Tracing isteğiniz yoksa.
Facebook bağlantısıugur.baki.g
Hadi ya, desenize sınıfta kaldım. Peki öyleyse, size zahmet ve eziyet olmayacaksa eğer siz toplayın lütfen. Naçizane ricam tek bi sistem toplayın. Seçenek sunmayın. Acelem yok bu arada, siz ne zaman hazır ederseniz.

-Sayende Ray Tracing neymiş onu da öğrendim. Gerek yok ona.
-Overclock yapacağımı da sanmıyorum, okuduklarımdan anladığım kadarıyla donanımın ömründen yiyen bir işlemmiş(?).
-Sistemi sonradan yükseltmem, elimdeki gibi zamanı geçene kadar kullanıp emekli ederim.
-RGB diyorlar sanırım, ledli parçalar.. Mümkün oldugunca sade, ledsiz tercihlerde bulunun lütfen. Kandil gibi sevmem öyle.
-Monitör, klavye, fare, ses sistemi(5+1)..vs var halihazırda, ihtiyacım sadece kasa.
-Bütçe açısından 11 bini bile zorlayabilirim önemli değil. Yeter ki gereksiz özellik yada darboğaz falan olmasın.

Belirtmeyi unuttuğum birşey varsa, ya da ray tracing gibi bilmediğim bir özellik, yazarsanız elimden geldiğince hızlı şekilde cevaplarım.
Çok teşekkür ederim.
Ryzen 7 3700X + ASUS B450M TUF PRO + RX 5700 XT Nitro+ + 8GB 3200 MHz CL16 RAM x2 Adet + MP510 960 GB M.2 SSD + 850W 80+ GOLD PSU + TOR ARGB Kasa + ML240L Sıvı Soğutma - 10.092,48 TL - Bu sistemi alabilirsiniz, çok çok daha performanslı ve kaliteli bir sistemi aynı fiyata almış olursunuz.

Ekle/Çıkart bileşenler aşağıda.

Anakart : Ben B450 serisi için çok güçlü bir model anakart koydum sisteme hiçbir eksiği veya bir dezantajı yok. Ancak üst düzey OC yapmak isterseniz bu anakartta OC yapılır ama üst düzey değil üsy düzey için X470 yada X570 anakart alabilirsiniz.

Disk : Ben PCIe 3.0 960 GB çok performanslı bir M.2 SSD koydum sisteme ama M.2 SSD diskler sadece yayın ve render işleri için avantaja sahipler yoksa gereksiz masraf olur size bir avantajı yok diğer konularda. İsterseniz performanslı bir 512 GB SATA SSD + 1 TB HDD ikilisini 359 TL daha uyguna alabilirsiniz.
Ekran kartı : RX 5700 XT kartını koydum ben sisteme bu kartın NVIDIA rakibi RTX 2070 Super modeli ki aynı FPS 'i veriyor bu iki kartta ama NVIDIA kartta Ray Tracing olduğu için fiyatı minimum modelde 1.000 TL daha pahalı yani aynı FPS 'i almak için 1.000 TL vermek bence mantıklı değil. Koyduğum RX 5700 XT modeli Shapphire Nitro+ modeli çok iyi bir karttır ama aynı GPU 'yu yani RX 5700 XT modelini yine 3 Fanlı bir kart olan Gigabyte Radeon RX5700 XT Gaming OC - 3.151,02 TL bu kart ile değiştirirseniz -249 TL daha ucuza alabilirsiniz karar size kalmış ben Shapphire Nitro+ tercih ederdim.

İşlemci : Ben Ryzen 7 3700X işlemcisini seçtim bu işlemci 8 çekirdek ile i7 9700K rakibi avantajı 8 çekirdek ama 16 iş parçacığından oluşması daha iyi yani iş odaklı uygulamalarda ve INTEL ile aynı performansı oyunlarda verebilen bir işlemci modelidir. Ancak RX 5700 XT kartı için Ryzen 5 3600X işlemciside yeterli bir model tavsiye etmem 10K bütçe ile en iyi 3700X olan bir sistem toparlanır ama AMD Ryzen 5 3600X - 1.699,43 TL bu işlemciyi -680 TL daha ucuza alabilirsiniz.

Soğutma : Bu tarz bir sistemi hava soğutma ile soğutmak bence yakışmaz bu yüzden 240mm bir performanslı bir Sıvı soğutma koydum sisteme. Ancak istenirse -390 TL aşağısına Dark Freezer X126 Adrelenebilir RGB 120mm Hava Soğutma - 254,30 TL bu performanslı hava soğutucu tercih edilebilir. Bu soğutucu AMD işlemcilerin içinden çıkan soğutucudan kat kat daha iyidir ama bir sıvı soğutma değil tabi ki.

Kasa : Bu iş biraz zevk meselesi ben gayet şık kaliteli bir kasa koydum sistem 120mm/140mm/240mm/280mm Sıvı soğutmalara desteği olan 3 adet fan + kontrolcü + kontrol kumandası ile gelen temperli camlı bir model. Ancak istenirse aşağıdaki alternatifler veya başka kasalar alınabilir. Sadece dikkat etmeniz gerekenler hava akışı iyi olsun ve dahili fan sayısı en az 3 olsun ve en az 240mm boyutlarda sıvı soğutma desteklesin bunlara dikkat edin yeterli.
  • Corsair Carbide Series 275R Beyaz - 556,62 TL - Aynı paraya bu modeli alabilirsiniz. 3 adet fan ile geliyor 120mm/140mm/240mm/280mm/360mm Sıvı soğutmalara desteği var.
  • Aerocool Scar RGB - 428,21 TL - 100 TL aşağısına bu modeli alabilirsiniz. 1 adet fan ile geliyor 120mm/140mm/240mm/280mm/360mm Sıvı soğutmalara desteği var. 1 adet fan ile geldiği için aşağıdaki fan önerimden en az 2 adet alın.
  • MSI MAG Vampiric 010 - 450,75 TL - 70 TL aşağısına bu modeli alabilirsiniz. 1 adet fan ile geliyor 120mm/140mm/240mm/280mm Sıvı soğutmalara desteği var. 1 adet fan ile geldiği için aşağıdaki fan önerimden en az 2 adet alın.
Fan önerilerim, Aerocool Eclipse12 ARGB Led 120mm Fan - 69,51 TL bu fiyata PWM destekli Adreslenebilir RGB fan bulmak zor gayet kaliteli sessiz ve uzun ömürlü fandır. 2 adet alırsanız iyi bir hava akışı olur sitemde. 140 TL yapıyor 2 fan isterseniz +100 TL fazlasına Aerocool Eclipse12 ARGB Led 120mm Fan (3'lü Set) - 247,14 TL bu 3 fan + kontrolcü ve kumanda setini alabilirsiniz.

Her şeyi anlattım gerisi size kalmış.

Bu arada aynı sistemi sadece 3600 MHz RAM ile almak isterseniz benim sistemi hazırladığım yerde CL16 gecikme süresine sahip 3600 MHz RAM olmadığı için ben 3200 MHz hızında seçtim çok büyük farklar yaşatmaz ama almışken böyle olsun derseniz tercih edebilirsiniz. Yada sadece RAM 'i bu verdiğim 2. siteden alın.

Alternatif sistem linki : Sistem - 10.679,22 TL

Bu arada eğer sadece RAM 'i bu 2. verdiğim yerden alacaksanız ve B450 anakart seçecekseniz anakartı MSI B450M MORTAR MAX 4133MHz(OC) - 785.97 TL bu model ile değiştirin yüksek RAM frekansını kullanabilmek için bu şart yoksa boşa almış olursunuz 3600 MHz RAM 'i.

Ayrıca NOT düşmek gerekirse sağlıklı yapılan OC işlemi donanım ömründen yemez aksine daha uzu süreler aynı bileşeni kullanmanın yolunu açar.
-Sıvı soğutma hiç görmediğim için yüzeysel bi araştırma yapmıştım nedir diye. "zamanla yıpranmadan dolayı sızıntı olabilir, dolayısıyla sistem yanabilir" gibi birşey okumuştum. Bende evradiyelik aldığım için 3 sene 5 sene sonra ya başıma gelirse diye çekindiğimden hava soğutmayı tercih etmiştim. Bu yazdığım doğru mu yoksa şehir efsanesi mi?

-12 senelik emektarda 3 tane HDD'im mefta oldu. Hemde hiçbir belirti vermeden. Gece kapattım ertesi akşam işten geldim bi açtım makineyi Not found.. diye başlayan o lanet cümle.. O yüzden mekanik istememiştim ama önerinde cazip geliyor tabi.

-Kasa Beyaz Corsair güzelmiş.

-Bir de yanlış anlaştık galiba. Led olmasın demiştim mümkün mertebe, maşallah ışıl ışıl Smile Tabi özellik açısından uyum açısından bunlar var n'apayım diyorsanız tamam kabulüm.

-RAM'i 3600 Mhz alayım dediğin gibi, anakartı da MSI yaparım.
İlk sorunuza gelirsek sıvı kaçırması kapalı devre soğutmalarda söz konusu değil. Hali hazırda 5 senelik sıvı soğutma kullanıyorum tek sorun yaşamadım ki zaten kapalı devre siz sıvı eklemesi yada borular ile ilgili bir işlem yapmıyorsunuz. Bu sadece kendiniz özel sıvı soğutma sistemleri yani her sıvı soğutma bileşenlerini teker teker alıp sizin birleştirip sıvıyı kendinizin eklediği çok çok daha fazla bir maliyeti olan bir sistemler için geçerli. Bir eksi değil aksine bir artıdır kapalı devre sıvı soğutma sistemi.

HDD olayına gelirsek haklısınız ama HDD diskler fiyat olarak halen daha uygun oldukları için ve HDD teknolojiside bir yandan geliştikleri için halen daha en önemli depolama araçlarından birisi. Yeni HDD 'ler bu kadar kolay bozulan bir sisteme sahip değiller. Hali hazırda WD Green 3TB model 8 senelik bir HDD kullanıyorum "Aman NAZAR değmesin" Big Grin tek sorun yaşatmadı. WD Blue aldım bir tane oda 1.5 Yıl oldu ondada sorun hiç yaşamadım. Birde SSD disklerin veri kurtarımı yok RAM gibi çalıştıkları için diskten silinen dosya komple siliniyor. HDD diskler bozulduğunda pahalıda olsa veri kurtarma işlemi yapılabiliyor ama SSD disklerden söz konusu değil. Ayrıca SSD disklerde hiçbir belirti göstermeden tak diye bozuluyor HDD en azından çoğu zaman tak tuk ses çıkartıyor ben bozulacağım sen yedeğini al diye. Big Grin C diski için SSD şart ama depolama bence HDD olmalı.

Kasa size kalmış dediğim gibi zevk meselesi.

RAM olayında dediğim gibi MSI MAX serisi anakart ve 3600 MHz RAM iyi olur. Ryzen işlemcilerin en performanslı çalıştıkları RAM frekansı 3600 MHz ama CL16 değerini geçmeyen bir gecikme süresi olmalı.

Birde ben RGB olsun anlamışım Big Grin o konuda ise içinize dert etmeyin RGB bağlantılarını yapmazsınız olur biter yada yazılımdan tak diye komple kapatabiliyorsunuz. Artık RGB olmayan ürün bulmak çok zor o yüzden bu dert edilecek bir durum değil.
Tamamdır öyleyse, satın alma işlemlerine başlıyorum. İnşallah sağlam-düzgün gelir malzemeler şansıma Smile Çok teşekkür ederim. Hakkını helal et lütfen.
H.olsun şimdiden. Bir sorunuz olursa buradan yada facebook üzerinden bana ulaşabilirsiniz.

NOT: Bence 11 kasım n11.com indirimleri ve 29 kasım Black Friday indirimlerinde alın daha uyguna gelir.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sistem toplama önerisi cawuy71 3 85 2 saat önce
Son Yorum: ugur.gozaydin
  Sistem toplama önerisi mltq77 14 178 09/08/2020, Saat: 22:48
  3500TL ikinci el bilgisayar toplama EfeCalisir35 3 73 06/08/2020, Saat: 14:42
  Toplama Sistem Tavsiyesi klonsvar 4 104 06/08/2020, Saat: 12:40
  USA PC TOPLAMA Celahat 6 117 05/08/2020, Saat: 12:41