Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
10k Bütçeyle PC toplama
Öncelikle herkese iyi forumlar. Bir bilgisayar toplamaya karar verdim ve bunun için 10000 tl gibi bir bütçe ayırdım. Ve bu bütçe ile Ekran Klavye Mause ve Kulaklık da dahil olmak üzere bir sistem toplamak istiyorum. Herkes gibi ben de bütçemin hakkını aldığımı hissetmek istiyorum ve sistemimde istediğim bir durum da anakartımın sistemi geliştirebilmem için uygun olması ki yarın öbür gün elime tekrardan para geçtiğinde sistemimin o yıla ayak uydurmasını sağlayabileyim. Önerdiğin parçaları neden önerdiğinizi de açıklarsanız çok mutlu olurum önerilerinizi bekliyorum.
10K bütçe için birkaç sorum olacak. Öncelikle Ekran çözünürlüğü olarak ne istiyorsunuz 1080p 'mi 2K 'mı buna göre ekran ve ekran kartı seçilecek. Sonrasında Ekipman için idarelik bir ekipman mı istiyorsunuz yoksa uzun kullanımlı mı istiyorsunuz. Bunu sormamın nedeni sistemin parçalarını seçerken ekipmana bütçe kalsın diye önemli bu yüzden sordum. Son olarak sistemi tek bir yerden mi toparlarsınız yani siz toplama yapabilir misiniz buda önemli. Sebep 2 yerden toparlarsanız parçalar daha uyguna gelir.
Facebook bağlantısıBaki.Ugur.Gozaydin
Ekran 2k olsa iyi olur ama bütçe el vermezse veya diğer yerlerden fazla kısmamız gerekecekse 1080 de kafi olabilir ama gönlüm 2k dan yana ekipmanlar konusunda üst düzey şeylerden ziyade fiyat performans ürünü olan modeller istiyorum hani gene beni bi kaç yıl idare etsin. Sistemi kendim toplayabilirim o sorun olmaz uygun sitelerden sipariş edebiliriz.
Ekran olarak 2K modeller diğer bileşenlerden çok fazla kısmak gerektiriyor bu yüzden FHD yani 1080p bir model ile sistem toparladım.

Sistemde uzun yıllar parça değişikliği yapmak gerekecek bir bileşen yok. FHD çözünürlük için parçalar ömürlerinin tamamlayana kadar sorunsuz kullanabilirsiniz.

10K dediniz ama 10.684,98 TL‬ tuttu bu kadar çıkmışken 685 TL daha çıkabilirsiniz diye düşündüm. Ancak eğer 10K tam olsun derseniz 615 TL değerinde olan sıvı soğutmayı çıkartabilirsiniz. AMD kendi soğutucusu ile biraz idare edip bir soğutucu alırsınız sonrasında.

Ekipmanlar ve monitör indirimdeydi ve toplamda 500 TL kadar indirimden bahsediyoruz haberiniz olsun kaçırmayın derim.

3 siteden toparladım en uygun fiyatları ve güvenilir siteleri seçtim.

Site 1 : CPU
AMD Ryzen 5 3600 - 1.334,58 TL

Site 2 : E.Kartı + Anakart + RAM + SSD + Kasa + PSU
MSI RX5700 XT EVOKE OC + MSI B450 Gaming Plus MAX + HyperX Predator Black 16GB(2x8) 3200MHz CL16 RAM + XPG S40G 512 GB M.2 SSD + Quartz REVO 4 adet ARGB FAN Kasa + FSP Hydro 600W 80+ Bronz PSU - 6.178,83 TL

Site 3 : Sıvı Soğutma + Monitör + Klavye + Mouse + Kulaklık + Mousepad
ML240L RGB Sıvı Soğutma + MSI OPTIX MAG241C 23.6'' 144hz 1ms FHD Monitör + Corsair K68 Mekanik RED Switch RGB Klavye + ASUS TUF M5 Optik RGB Mouse + SS Arctis 3 7.1 Kulaklık + MM100 Mousepad - 3.171,57 TL
Toplam 10.684,98‬ TL yapıyor.

İşlemci ve ekran kartının performansı nasıl olur derseniz diye birde test videosu koyuyorum soru işareti kalmasın kafanızda diye.

Ryzen 5 3600 + RX5700 XT Tests;
Video 1: https://www.youtube.com/watch?v=bNwbKGVpcgU
Video 2: https://www.youtube.com/watch?v=KUAtF-o5kOU
Saol hocam. Acaba rica etsem linkleri tek tek atabilir misin? Bir de bir sorum olacak 8 çekirdekli bir işlemci yerine 6 çekirdekli bir işlemci seçmemiz alıcağımız performansı ne kadar etkiler ve acaba güncel oyunlardan full ayarlardan kaç fps alırım acaba?
Burada önemli olan işlemcilerdeki çekirdek performansları ki bu konuda Ryzen 3000 serisi işlemciler çok efsane ürünler ki artık INTEL modelleri aratmıyorlar. Bu aşamada Ryzen 3600 ile 8 çekirdekli giriş modeli Ryzen 3700X işlemcisi ile 1080p çözünürlükte çok bir fark yok ki bunun sebebi çekirdek performanslarının yakın olmaları. 1440p yani 2K ve 2160p yani 4K çözünürlükte ise yük ekran kartına bindiği için işlemci daha az öneme sahip oluyor.

Attığım PDF 'leri kontrol edin açıkçası meşgulüm şuan link ayıklayacak vaktim yok ama PDF 'i açınca her ürüne tek tıkla ulaşabilirsiniz.

Bu video size fikir verir.
Ryzen 5 3600 vs Ryzen 5 3600X vs Ryzen 7 3700X vs Ryzen 7 3800X vs Ryzen 9 3900X işlemcileri ile Radeon RX 5700 XT kartı performans kıyaslamaları : https://www.youtube.com/watch?v=9OXbhgnHvXQ
Hocam 3. sitenin linkini kontrol etme şansın var mı ya açılmadı bende.
Link hazırlarken karışmış düzenledim.
Hocam beni hala sinerjiye yönlendiriyor o link rica etsem tekrar bakabilir misin?
Hallettim yukarıdaki linki kopyalamış şimdi düzelmiş görünüyor bende.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ryzen 5 3600 ve RTX 2060 Sistem Toplama Bekir Sargın 60 656 4 saat önce
Son Yorum: ugur.gozaydin
  7000 tl butceli pc toplama GncrMert01 7 86 15/09/2019, Saat: 20:37
Information Pc toplama Cagrı Dnmz 31 466 12/09/2019, Saat: 21:43
  Yüksek Bütçe ile Oyun Bilgisayarı toplama yardım tyuhandre 3 118 20/08/2019, Saat: 00:17
  10 bin TL Sistem Toplama Tavsiyesi ertugrul1209 11 286 16/08/2019, Saat: 03:31

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi