Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
15.000TL'ye kadar acil Render - Performans Laptop Önerisi Lütfen
Arkadaşlar merhaba. Bütçem 15.000TL. Aynı anda photoshop, illustrator, premiere, after effects gibi programlarla çalışıyorum. Bana render esnasında su gibi akacak, photoshop illustrator gibi programlarda yüksek boyutlu görsellerle çalışırken asla takılmayacak, su gibi kayıp gidecek bir taşınabilir bilgisayar gerekiyor.
Donanımdan çok anlayan biri olmadığım için desteğe ihtiyacım var.
Çok anlamamakla beraber şu bilgisayarı buldum
64GB ddr 4 3200mh ram
Amd ryzen 7 4800H 2.9 GHz (8M Cache, up to 4.2 GHz) İşlemci
4GB GDDR6 VRAM NVIDIA® GeForce GTX 1650Ti Ekran kartı mevcut.
Donanımdan anlamayan biri olarak böyle bir bilgisayarın işlerimi çok rahat yapabileceğini tahmin ediyorum. Farklı önerilerinize açığım, veya yanlış bildiklerim varsa beni aydınlatırsanız sevinirim.
Çok teşekkürler..
4800H işlemcisi alabileceğiniz en tepe seviyedeki AMD Laptop işlemcilerinden birisidir ve INTEL rakibi 10875H işlemcisidir. Render amaçlı en mantıklı işlemcilerden birisidir. Size Render için 32GB RAM ve M.2 SSD olan bu bahsettiğim 2 işlemciden birisine sahip bir sistem yeterlidir. GPU olarak RTX seçseniz daha çok avantajı olurdu ama hem güçlü bir CPU hem güçlü bir GPU 15K bütçeye zor.

Eğer işlemciden biraz taviz verirseniz aşağıdaki ürünleri alabilirsiniz.

1. HP Omen 15-dh1016nt - Intel Core i7 10750H CPU + 32GB RAM + 1TB SSD SSD + RTX2060 GPU + 15.6" FHD - 14.999 TL
  2. Tulpar T7 V20.2.1 17,3" - 14.877,56 TL - Seçeneklerden 32GB RAM ve 1TB SAMSUNG PM981a M.2 SSD ile yazan fiyata veya 512GB SAMSUNG PM981a M.2 + 1TB Crucial BX500 SATA SSD ile 15.468,74 TL fiyata alabilirsiniz.
Ben olsam Monster Tulpar T7 ürünü seçerdim RTX avantajı Adobe yazılımlarında büyük artı ki birde işlemciden çok kısmıyorsunuz 10750H seçiyorsunuz 6 çekirdek 12 izlek güçlü bir işlemcidir.

Adobe yazılımlarının neredeyse hepsi RTX kartların avantajlarından yararlanabiliyor. Bu sayfadan hangi yazılımlar ile neler yapılabiliyor RTX avantajıyla öğrenebilirsiniz.
Facebook bağlantısıugur.baki.g
(22/11/2020, Saat: 10:05)ugur.gozaydin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 4800H işlemcisi alabileceğiniz en tepe seviyedeki AMD Laptop işlemcilerinden birisidir ve INTEL rakibi 10875H işlemcisidir. Render amaçlı en mantıklı işlemcilerden birisidir. Size Render için 32GB RAM ve M.2 SSD olan bu bahsettiğim 2 işlemciden birisine sahip bir sistem yeterlidir. GPU olarak RTX seçseniz daha çok avantajı olurdu ama hem güçlü bir CPU hem güçlü bir GPU 15K bütçeye zor.

Eğer işlemciden biraz taviz verirseniz aşağıdaki ürünleri alabilirsiniz.

1. HP Omen 15-dh1016nt - Intel Core i7 10750H CPU + 32GB RAM + 1TB SSD SSD + RTX2060 GPU + 15.6" FHD - 14.999 TL
  2. Tulpar T7 V20.2.1 17,3" - 14.877,56 TL - Seçeneklerden 32GB RAM ve 1TB SAMSUNG PM981a M.2 SSD ile yazan fiyata veya 512GB SAMSUNG PM981a M.2 + 1TB Crucial BX500 SATA SSD ile 15.468,74 TL fiyata alabilirsiniz.
Ben olsam Monster Tulpar T7 ürünü seçerdim RTX avantajı Adobe yazılımlarında büyük artı ki birde işlemciden çok kısmıyorsunuz 10750H seçiyorsunuz 6 çekirdek 12 izlek güçlü bir işlemcidir.

Adobe yazılımlarının neredeyse hepsi RTX kartların avantajlarından yararlanabiliyor. Bu sayfadan hangi yazılımlar ile neler yapılabiliyor RTX avantajıyla öğrenebilirsiniz.

Tavsiyeniz için teşekkürler hocam. 

Amd'nin render tipi işlemlerde çok daha iyi olduğu söyleniyor diye biliyorum genellikle ama?
Bir de ram miktarı 64 gb olması çok daha iyi olmaz mı?

Vatandan hazır masaüstü toplama bilgisayar aldım. Özellikleri

16gb ddr4 ram
Amd Ryzen 7 2700X işlemci 8 çekirdek
Amd Radeon RX 5700XT ekran kartı mevcut.

Bu kasaya 8bin lira civarı para ödedim. Lakin Photoshopta en basit işlemlerde bile takılmalar oluyor. After effects'te 30 saniyelik videoyu 5-6 dakikada renderlıyor ve önizleme yapmak adeta işkence.
Bu bilgisayarın bu işlemleri canavar gibi yapıyor olması gerekmez mi? 
Görev yöneticisine baktığımda 8Gb ram donanım için ayrılmış diye gösteriyor. Geri kalan 8gb ı photoshop tamamen yiyor işlem yaparken. Bunun ram'ini yükseltsem fayda eder mi? Resmen 8bin liralık bilgisayar ile işkence çekiyorum. 

Laptop mobilite için alacağım. Masaüstü bilgisayarım hakkında yorumunuz nedir acaba? 

Çok teşekkürler..
Ryzen işlemcileri genelde tek çekirdek performansı işlemlerde biraz takılma vs. yaratabiliyor ki özellikle tek çekirdeği iş aşamasında düzenleme vs. yaparken yaşayabiliyorsunuz. Ryzen 5000 serisi masaüstü işlemcileri ile bu sorun bayağı düzeltildi ama işlemci odaklı değilde daha çok Adobe yazılımları optimizasyon olarak iş aşamasında INTEL 'i biraz daha seviyor diyebiliriz.

RAM miktarı olarak 32GB yeterlidir Photoshop gibi yazılımlarda ki bunun yaklaşık size 29 GB kadarı iş için kalır ki buda yeterlidir.

Siz 16 GB RAM miktarınızın donanıma ayrılmış hatasını düzeltmeniz gerek o bir yazılım ayarı veya BIOS yada Windows odaklı sorundan kaynaklanıyordur.

RTX kartının iş aşamasındaki avantajları sebebiyle GPU hızlandırma yaparak işinizi çalışma aşamasında daha seri yapabilirsiniz. INTEL işlemcide daha optimize olduğundan sorun yaşamanız pek olası değil. Size tavsiyem önerdiğim ürünleri tercihe edin.
Facebook bağlantısıugur.baki.g

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  5500tlye sistem önerisi emree35 1 37 4 saat önce
Son Yorum: ugur.gozaydin
Heart Anakart Psu Ssd Kasa Monitör önerisi yardım Serhat Kılcı 9 58 4 saat önce
  18.000tl pc Fatih:) 7 51 24/11/2020, Saat: 11:25
  4800 TL'ye hazır sistem önerisi Emre Ortamevzi 0 29 21/11/2020, Saat: 11:39
Son Yorum: Emre Ortamevzi
Information 3400tl, bi el atın lütfen Ozan Yener 1 35 20/11/2020, Saat: 16:30