Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
15000 tl ile topladığım sistem sizce uygun mudur ?
(08/07/2020, Saat: 00:37)ugur.gozaydin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tamam sanırım sistem başka bir sorunuz var mı? Monitör önerisi vs. gibi.
Şey kafama takıldı PSU bu sisteme biraz fazla demişsiniz ya bunun sebebini öğrenmek isterim bir de ssdyi 500gb a çekip 1 tb hdd almak daha mantıklı geldi bana. Ayrıca monitör tavsiyelerinize açığım 4 5 bin tl ye kadar monitör alabilirim. Ama monitöre o kadar para verme xxx monitörü al gerisini sisteme yatır gibi bir şey söylerseniz de dinlerim. Bir de palit markasını hiç duymadım dediğim gibi sistemler hakkında çok fazla şey bilmiyorum öğrenmek istiyorum. İyi bir marka mıdır gigabyte a baktığımda aynı segment ürün daha fazla fiyata satılıyor. Sebebi nedir bunun?
Almışken SSD yi performanslı hızlı ve uzun ömürlü bir disk alman bence daha mantıklı olur. HDD disk alacaksanız illede WD 500GB BLACK SN750 NVME OKUMA 3430MB-YAZMA 2600MB M.2 SSD (WDS500G3X0C) - 850 TL bunu artı olarak bu WD 1TB BLUE 64MB 7200RPM (WD10EZEX) HARDDİSK - 323 TL yada SEAGATE 1TB BARRACUDA 64MB 7200RPM (ST1000DM010) HARDDİSK - 331 TL bu veya indirimdeyken SEAGATE 2TB BARRACUDA 256MB 7200RPM (ST2000DM008) HARDDİSK - 496 TL bu 2 TB diski alabilirsiniz. 960 GB MP510 M.2 diskten daha ucuza gelir bu şekilde düşünüyorsanız.

Monitör için 2080 Super kartına 2K yakışır size uygun kaliteli bir ürün önereceğim. Eğer bütçe kalırsa monitöre okey dediğinizde sonrasında kalan bütçeyi söyleyin sisteme son bir revize yaparız.
Facebook bağlantısıugur.baki.g
(08/07/2020, Saat: 00:48)ugur.gozaydin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Almışken SSD yi performanslı hızlı ve uzun ömürlü bir disk alman bence daha mantıklı olur. HDD disk alacaksanız illede WD 500GB BLACK SN750 NVME OKUMA 3430MB-YAZMA 2600MB M.2 SSD (WDS500G3X0C) - 850 TL bunu artı olarak bu WD 1TB BLUE 64MB 7200RPM (WD10EZEX) HARDDİSK - 323 TL yada SEAGATE 1TB BARRACUDA 64MB 7200RPM (ST1000DM010) HARDDİSK - 331 TL bu veya indirimdeyken SEAGATE 2TB BARRACUDA 256MB 7200RPM (ST2000DM008) HARDDİSK - 496 TL bu 2 TB diski alabilirsiniz. 960 GB MP510 M.2 diskten daha ucuza gelir bu şekilde düşünüyorsanız.

Monitör için 2080 Super kartına 2K yakışır size uygun kaliteli bir ürün önereceğim. Eğer bütçe kalırsa monitöre okey dediğinizde sonrasında kalan bütçeyi söyleyin sisteme son bir revize yaparız.
Aslında monitör ve kasa için 20 bin tl bütçe ayırdım. Siz en uygun nasılsa ona göre bir şeyler önerebilirsiniz.

1. MSI 27" OPTIX MAG272QP 165Hz 1ms - 3.007.71 TL - 10 bit (8+2 bit FRC) VA Panel + Renk Gamutu (sRGB 124% + DCI-P3 96%) + 300 Nit Parlaklık + 4ms Input Lag + Pivot Modu(Monitörü Dikey Döndürüp Kullanabilme) Var + G-Sync Uyumlu
  2. Gigabyte 27" G27QC 165Hz 1ms - 3.074.55 TL - 8 bit VA Panel + Renk Gamutu (sRGB 120% + DCI-P3 92%) + 250 Nit Parlaklık + 5ms Input Lag + Pivot Modu Yok + G-Sync Uyumlu
  3. Gigabyte 31.5" G32QC 165Hz 1ms - 3.304.00 TL - 8 bit VA Panel + Renk Gamutu (sRGB 124% + DCI-P3 94%) + 350 Nit Parlaklık + 5ms Input Lag + Pivot Modu Yok + G-Sync Uyumlu
  4. Gigabyte 27" Aorus CV27F  165Hz 1ms - 2.678,28 TL - 8 bit VA Panel + Renk Gamutu (sRGB 124% + DCI-P3 96%) + 400 Nit Parlaklık + 5ms Input Lag + Pivot Modu Yok + G-Sync Uyumlu
  5. Asus 27" Tuf Gaming VG27WQ 165Hz 1ms - 2.899 TL - 8 bit VA Panel + Renk Gamutu (sRGB 120%) + 400 Nit Parlaklık + 4ms Input Lag + Pivot Modu Yok + G-Sync Uyumlu
Bu ürünlerin hepsi çok kaliteli hızlı ve düşük Input Lag değeri olan 2K 165 Hz monitörler. Ben olsam ne alırdım diye sorarsanız Gigabyte modeller çok iyi ben olsam 3 yada 4 numarayı seçerdim.

Kalan para olarak 20.000 TL den düşersek 16.700 TL kalıyor sistemi ufak bir revize edeceğim fazla abartmadan. Kalan para ile ekipman alınır.

PSU olayını şu yüzden dedim. Çok kaliteli bir ürün seçtim sizde kalitesi yukarıda bir ürün seçmiştiniz ama ürün olarak iyi değildi. Ben sistem için daha ucuz ürün alınabilir diye demiştim ama bütçeniz varken bu üst düzey ürünlerden seçim yapmak daha mantıklı olur. Seçtiğim PSU kalsın sorun yok.

3700X CPU + ASUS X570 TUF Plus Wifi Anakart + Palit 2080 Super Gaming Premium 3X OC RGB GPU + Adata XPG Spectrix D41 16 GB 3600 MHz CL18 RGB RAM + WD 500GB BLACK SN750 M.2 SSD + SEAGATE 2TB BARRACUDA 256MB 7200RPM + FPS Hyrdo G PRO 750W GOLD PSU + CoolerMaster MasterBox MB511 Kasa + SilverStone PF360 360mm Sıvı Soğutma - 16.047 TL - Bu fiyat yapıyor. Kasa , Diskler ve Sıvı Soğutmayı değiştirdim.

Önerdiğim monitörlerden 4. ürün ile 18.726 TL yapıyor. 3. ürün ile 19.351 TL yapıyor.
Her şey için teşekkür ederim de benim palit konusunda aydınlatır mısınız aklım gigabyte da kaldı da benim.

Bir de https://www.vatanbilgisayar.com/intel-10...08185.html bu sistem hakkında ne düşünüyorsunuz.
Palit dünyadaki en eskilerden OEM bileşen firmasıdır. 1988 yılında kurulmuştur MSI ve Gigabyte firması 1986 yılında ilk kurulan firmalardan sonra Palit kuruluyor. Kuruluşundan bu yana Premium segmentte üst düzey soğutmaya sahip ürünler ile dikkat çeken bir firmadır ki zaten bu işe 3. parti firmaların kartlarına soğutma yaparak başlamış bir firmadır. Yurtdışında çok tercih edilen bir firmadır. Ülkemizde eskiden vardı sonra bu ülkedeki şartlar gereği ile çıkış yaptı ve geçtiğimiz sene sonu yeniden ülkemize giriş yaptı. Eğer çok takıldıysanız Gigabyte modeli alabilirsiniz öyle dert edilecek bir durum yok. Ben Palit seçerdim o yüzden önerimi Palit üzerinden yaptım. Örnek bir video Palit için : https://www.youtube.com/watch?v=iX-4Ob5TaJI Detaylı PCB analizi ve FPS + Sıcaklık testleri var videoda. Gigabyte modelde benzer seviyede sayılır dediğim gibi çok takıldıysanız Gigabyte alabilirsiniz.

Size anlattım. İleriye dönük bir sistem için INTEL seçmeyin. 14nm+++ 4 sene önceki mimariye sahip. PCI-e 4.0 desteği yok ve termal başarımı pek iyi değil. Oyun performansı vs. benzer AMD ile dert edilecek bir durum yok yani. AMD seçiminde kalın.

Başka bir şey kaldı mı? Ekipman vs. önerisi filan istiyor musunuz?
Ben çok kararsız kalıyorum sizin önerdikleriniz arasından seçim yaparsam benim için daha kolay olur fakat sizi çok yordum. Kusura bakmayın.

Bir de tamamen merakımdan soruyorum kasanın güzel olup olmaması derdim değil şuan ki durumda kasa + güç kaynağı 1800 tl gibi bir fiyata tekabul ediyor. https://www.sinerji.gen.tr/coolermaster-...sa-p-36187 mesela bu kasada içinde cooler master 750w 80+ psu var diyorlar. Hem de 1600 tl. Bunu seçmek neden daha mantıksız açıklayabilir misiniz. PSU nun modüler olmaması vb. mi yoksa. içindeki psnun kalitesiz olması mı . fsp 750w 80+ ile hemen hemen aynı işlevi görmezler mi ?
Seçtiğimiz anakart 8+4 pin CPU güç girişi istiyor. Bu güç giriş her PSU modelinde olmaz genelde çok pahalı modellerde oluyor. Yeni yeni orta sınıf PSU modellerinde gelmeye başladı 8 pinden fazla CPU kablosu. Bu linkteki kasadaki PSU modeli MWE 80+ White Cooler Master bir model PSU olarak kablo sayısı 2 adet 4+4 yani 8 pin yani kablo yetiyor ama ürün kalitesi çok düşük. Ayrıca genel olarak fan sesi sorunu var Cooler Master MWE serisi ürünlerde.

Farklar; Kalite mevzusuna gelelim önce. Güç Kaynaklarında kapasitörler güç kaynağının genel yüke bağlı ömrünü belirler ki bu sizin bulduğunuz kasada Tayvan Malı 2. sınıf kapasitörler var kötü değil ama size önerdiğim üründe FPS Hyrdo G PRO modelinden Japon Malı 1. sınıf kapasitörler var. Sonra sizin bulduğunuz PSU modeli düz 80+ sertifikasına sahip %82 verimliliğe sahip yani sistemin ihtiyacı olan gücün en az 18% fazlasını boşa çekiyor prizden. Size önerdiğim ürün GOLD sertifikaya sahip ve 90% verimliliğe sahip 10% fazlasını çekiyor prizden yani elektrik tüketiminde daha iyi önerdiğim ürün. Bunun dışında sizin seçtiğiniz ürün içindeki PSU 2 yıl garantili benim seçtiğim ürün 10 yıl garantili. Buda sağlamlığına bir artı daha. Genel olarak en büyük farkları bunlar. Birde modüler vs. gibi avantajları var ve benim seçtiğim PSU sıcaklığa bağlı fan durdurma özelliğine sahip. Sizin kasadaki PSU sürekli dönen bir fana sahip. Bu tarz bir sisteme öyle ucuz bir PSU seçmeyin diye size en iyisini önerdim.

Kasayı ilk seçtiğim modele düşebilirsiniz fiyatı dengelemek için. Corsair 275R Airflow kasasına. Fiyat 200 TL düşer seviyeye iner ama en önemli bileşen PSU olarak üst kalitede kalırsınız. Ayrıca ben 360mm Sıvı Soğutma seçtim 200 TL kısıp 240mm olan SilverStone PF240 modeli alabilirsiniz. 400 TL inmiş olur sistem.
(08/07/2020, Saat: 02:12)ugur.gozaydin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Seçtiğimiz anakart 8+4 pin CPU güç girişi istiyor. Bu güç giriş her PSU modelinde olmaz genelde çok pahalı modellerde oluyor. Yeni yeni orta sınıf PSU modellerinde gelmeye başladı 8 pinden fazla CPU kablosu. Bu linkteki kasadaki PSU modeli MWE 80+ White Cooler Master bir model PSU olarak kablo sayısı 2 adet 4+4 yani 8 pin yani kablo yetiyor ama ürün kalitesi çok düşük. Ayrıca genel olarak fan sesi sorunu var Cooler Master MWE serisi ürünlerde.

Farklar; Kalite mevzusuna gelelim önce. Güç Kaynaklarında kapasitörler güç kaynağının genel yüke bağlı ömrünü belirler ki bu sizin bulduğunuz kasada Tayvan Malı 2. sınıf kapasitörler var kötü değil ama size önerdiğim üründe FPS Hyrdo G PRO modelinden Japon Malı 1. sınıf kapasitörler var. Sonra sizin bulduğunuz PSU modeli düz 80+ sertifikasına sahip %82 verimliliğe sahip yani sistemin ihtiyacı olan gücün en az 18% fazlasını boşa çekiyor prizden. Size önerdiğim ürün GOLD sertifikaya sahip ve 90% verimliliğe sahip 10% fazlasını çekiyor prizden yani elektrik tüketiminde daha iyi önerdiğim ürün. Bunun dışında sizin seçtiğiniz ürün içindeki PSU 2 yıl garantili benim seçtiğim ürün 10 yıl garantili. Buda sağlamlığına bir artı daha. Genel olarak en büyük farkları bunlar. Birde modüler vs. gibi avantajları var ve benim seçtiğim PSU sıcaklığa bağlı fan durdurma özelliğine sahip. Sizin kasadaki PSU sürekli dönen bir fana sahip. Bu tarz bir sisteme öyle ucuz bir PSU seçmeyin diye size en iyisini önerdim.

Kasayı ilk seçtiğim modele düşebilirsiniz fiyatı dengelemek için. Corsair 275R Airflow kasasına. Fiyat benzer seviyeye iner ama en önemli bileşen PSU olarak üst kalitede kalırsınız.
Yok Yok teşekkür ederim dediklerinizi dinleyeceğim sizin önerdiğiniz sistemin 1e1 aynısını toplayacağım. Bilginiz çok üst düzey teşekkür ederim.Blush Güncellemişsiniz yeni gördüm 240 mm olanı tercih edeceğim büyük ihtimal. Yeterli olur benim için.
Corsair 275R Kasa , SilverStone PF240 Sıvı Soğutma ve ASUS X570 Prime P Anakart değişimi ile 15.198,89 TL yapıyor sistem.

İsterseniz bu son düzeni alabilirsiniz. Ben en üst düzey konfigürasyon ile donattım ama bu haliyle 800 TL indi genel olarak Anakart haricinde çok büyük fark olmadı. Sıvı Soğutma kasalara uygun sorun yok.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  RTX 3080'li sistem toplamak(30 Bin TL bütçe) Dantethenephilim 5 53 8 dakika önce
Son Yorum: ugur.gozaydin
  Fiyat/Performans Sistem Önerileriniz DonutGuy 6 138 2 saat önce
Son Yorum: DonutGuy
  Sistem karşılaştırma emin1131 38 419 4 saat önce
  3090 çıkınca 60 bin Tl bütçeli sistem dizceğim öneri ! Heavy Metal 65 719 4 saat önce
Son Yorum: Heavy Metal
  6k ya sistem önerisi Mert Alp 2 26 Dün, Saat: 23:17

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi