Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
15000 tl ile topladığım sistem sizce uygun mudur ?
İlk önerdiğiniz corsair 960ü üstüne 1 tb seagate olur mu  hem hdd hem de sdd almak istiyorum o yüzden sizin dediğiniz gibi uzun süre kullanılacağından en mantıklı seçimi yapmaya çalışıyorum o yüzden ilk önerinizi düşünüyorum.
Olur sıkıntı yok. Bu arada eğer sizin için fark edecekse bence değecek bir fark https://www.amazon.com.tr/dp/B07HR78FQ5/...nkCode=asn burada aynı disk 181 TL daha ucuz. Amazon Türkiye satıyor satıcı güvenilir yani. HDD yi sinerjiden alın disk olmadan sistem kurulumu yapılmaz çünkü. SSD diski amazondan alın siz montajlarsınız kolay zaten.
Facebook bağlantısıugur.baki.g
Dediğiniz çok mantıklı peki wd 1 tb ile corsair  980 gb lığın arasında uçurum fark olur mu corsair daha ucuz performans bakımından nasıl peki ? 
WD 1TB Black SN750 NVMe Okuma 3470MB-Yazma 3000MB M.2 SSD bundan bahsediyorum.
Corsair MP510 Force serisi diskler performans ve IOPS değerleri olarak çok üst düzey ürünlerdir. Ayrıca TBW değeri yani diskin yazım ömrü konusunda piyasadaki en fazla değeri sunan disktir.

Şöyle anlatayım dize SN750 1 TB vs 970 EVO Plus 1 TB ve MP510 960 GB diski karşılaştırırsak. IOPS değeri olarak yani saniyede kaç işlem yapabildiğine bakarsak disklerin en fazla değeri MP510 diski sağlıyor. Ayrıca okuma/yazma hızı 3000/3500 mb/s saniye ki bu zaten M.2 disklerin sınırı sayılır 200-300mb/s önemsenecek değerler değil bu kadar yüksek rakamlarda. Son olarak disk yazım ömrüne gelecek olursa SN750 1 TB ve SAMSUNG 970 EVO Plus ürünü 600 TB yazım ömrü sunarken MP510 960 GB diski 1700 TB yazım ömrü sunuyor yani 3 katı fazla değer sunuyor. Corsair MP510 480 GB diskte 800 TB sunuyor yazım ömrü olarak buda piyasanın en yükseği diyebilirim. MP510 serisi disklerin genel olarak piyasada pek alternatifi yok sunduklarıda fiyatıda çok iyi.

M.2 SSD disk vs HDD yaparsak orası biraz uçurum. 3000mb/s civarında HDD disklerdeki 200mb/s civarına düştüğünde farkı hissedersin haliyle o yüzden HDD disk arşiv amaçlı kullanılmalı.
Tamamdır yavaş yavaş aklımdaki sorular gidiyor. SSD hakkımı corsair MP510 force serisinden yana kullanacağım 960 gb lık olanından yana. HDD yi de seagate 1tb lık olanı alacağım. 
En mantıklı ve güzel seçim bu olur. 

Bir de ram lere gelirsek rgb aydınlatmasına pek gerek duymuyorum. Rgb ram için üstüne para vermek saçma geldi o yüzden bilgisayarın performansını daha iyi yönde etkileyecek rgb olmayan bir ram önerebilir misiniz. RGB li ramler çok fazla fiyat farkı yaratmıyorsa kalabilir ama 100 tl bile fazla vermek saçma geliyor. Zaten kasada vb. yeterince renklendirme olduğunu düşünüyorum.
RAM için CL seviyesi çok yüksek olmayacak şekilde tercih yapmanız daha iyi olacaktır.Mhz Seviyesi olarak 3200 ve 3600 işinizi görecektir.Ben size XPG den RAM öneriyorum linkteki ürün çok güzel bir üründür tavsiye ederim.

https://www.hepsiburada.com/adata-xpg-sp...Techburada
(08/07/2020, Saat: 16:02)Enes Yavuz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: RAM için CL seviyesi çok yüksek olmayacak şekilde tercih yapmanız daha iyi olacaktır.Mhz Seviyesi olarak 3200 ve 3600 işinizi görecektir.Ben size XPG den RAM öneriyorum linkteki ürün çok güzel bir üründür tavsiye ederim.

Adata XPG Spectrix D41 8GB 3600MHz DDR4 Ram AX4U360038G18A-SR41
Maalesef link gelmemiş sadece ürünün adı gözüküyor.
Kusura bakmayın şimdi güncelledim ürünü inceleyebilirsiniz
3600Mhz RAM seçmeniz gerek Ryzen 3000 serisi bir işlemciden tam potansiyel alabilmek için. 3600 MHz RAM fiyatlarıda biraz yüksek sebebi RGB değil genel olarak frekans fiyatı yükseltiyor. Size önerdiğim bellek 868 TL yapıyor yerine CORSAİR 16GB(2X8) VENGEANCE LPX 3600MHZ CL18 DDR4 RAM - 737,20 TL bunu seçebilirsiniz ki 130 TL düşmüş olur sistem. Eğer sistemi siz toparlayabilirseniz Kingston HyperX Fury DDR4 8GB 3600MHz HyperX Fury Bellek Ram (HX436C17FB3/8) - 339 TL bu bellekten 2 adet alıp 678 TL ye bu RAM 'i alabilirsiniz ki 190 TL düşer sistem. Sinerjiden almazsanız belleği sistemi bellek olmadan toparlamıyorlar. Toplanması için zorunlu bileşenler Kasa , Anakart , İşlemci , Bellek demiş sinerji bilgisayar. Eğer siz toparlayabilirseniz sistemi bazı bileşenleri farklı sitelerden ucuza alabilirsiniz. Ekran Kartı , Anakart , PSU bunlar sinerjide çok ucuz bunları sinerjiden alırsınız. Diğerlerini en ucuz neredeyse oradan seçebilirsiniz. Yok ben toparlayamam derseniz Corsair belleği seçip 130 TL düşürebilirsiniz sistemi.
Sistemdeki ramler de aynısı Big Grin teşekkür ederim bilgisayarı internetten toplamaya karar verdim yaklaşık 1000 tl civarında daha karlı oluyor.

(08/07/2020, Saat: 16:10)Enes Yavuz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kusura bakmayın şimdi güncelledim ürünü inceleyebilirsiniz

Sistemi parça parça internetten toplamaya karar verdim sanırım bu en mantıklı olanı her parçada 150 200 tl gibi fark var gerek sinerjiden gerekse farklı sitelerden parça parça toplayacağım. Şuan onun için araştırma yapıyorum vaktiniz varsa müsaitseniz yardımcı olabilirsiniz Big Grin

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Fiyat/Performans Sistem Önerileriniz DonutGuy 7 139 2 dakika önce
Son Yorum: ugur.gozaydin
  Sistem karşılaştırma emin1131 40 427 14 dakika önce
  RTX 3080'li sistem toplamak(30 Bin TL bütçe) Dantethenephilim 5 58 48 dakika önce
  3090 çıkınca 60 bin Tl bütçeli sistem dizceğim öneri ! Heavy Metal 65 730 4 saat önce
Son Yorum: Heavy Metal
  6k ya sistem önerisi Mert Alp 2 26 Dün, Saat: 23:17

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi