Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
18 Mart Çanakkale Zaferi
#1
Merhaba PC HOCASI forum okurları ;

O gün neler olmuş, neden 18 Mart önemli bir gün biraz bahsedeyim.  

1914 yılında başlayıp 18 Mart 1915 yılına kadar sürmüş bir savaş. Sürekli körüklenen ve bitmek bilmeyen cephanesiyle küçücük karaya sarılan itilaf devletlerinin haysiyetsizliği...
18 Mart sabahı saat 10:00 da 18 modern gemi ile boğazı perdeleyen ve saran itilaf devletleri görünüyordu. Askeri tabyalarımızı dövüyor, etkisiz hale getiriyorlardı. Amiral Carden 2 hafta içerisinde İstanbul da olacağını belirtip çok emin konuşmuştu. 
TRIUMPH zırhlısı, AGAMENNON zırhlısı, INFLEXIBLE zırhlısı, GAULOIS zırhlısı, BOUVET zırhlısı orada bulunan gemilerden bazıları. 

Çanakkale ile gemiler arasında 12 km mesafe bulunmaktaydı. TRIUMPH zırhlısı bu mesafeden saldırıya 11:15 başladı. Bizim mevzilerimizde bulunan toplara emir, düşman sokulunca verilecek ve atışlar başlayacaktı, ve öylede oldu. 

[Resim: M0JlB1.jpg]

Mevzileri yararak geçen itilaf donanması 7 km. kadar girmeyi başarmıştı. Bu sırada ise GAULOIS zırhlısı top atışlarının hedefinde olduğu için saf dışı kalmıştır. Bu olayların öncesinde Nusret mayın gemisi ile birlikte askerlerimiz 26 mayını boğaza döşemişlerdi. BOUVET zırhlısı bu mayınlardan nasibini alarak 639 personel ile birlikte denizi boylamıştı. Bunlarla birlikte IRRESISTIBLE ve OCEAN zırhlısı yine bu mayınlara çarparak batmıştır. 6 saat içerisinde 3 gemisi batan Amiral De ROBECK, çaresiz bir şekilde 17:30'da askerlerine çekilme emrini veriyordu. 

[Resim: 4PlRVA.jpg]

18 Mart günü, ne büyük gün bugün. İtilaf devletlerinin küçücük bir karaya sarıldığı gün bugün. Şehitlerimizi andığımız gün bugün. Türk milletinin en büyük İstiklal savaşlarından birisinin yaşandığı gün bugün. Yüzbaşı Hakkı Beyin Nusret mayın gemisi ile mayınları döşediği gün bugün. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün önderliğinde savaşılan gün bugün. 15 yaşındaki çocukların savaşa hazırlandığı gün bugün. Çocukluk baharında yaşadıkları travmatik gün bugün.  

[Resim: 8M1ErW.jpg]

Askerlerimize verecek yemek yoktu ve askerlerimiz aç bir şekilde cephede savaşıyor canı pahasına Vatanı için ölmek istiyor. Seyit Onbaşının 276 kg mermiyi kaldırdığı gün bugün. Şuan bizler rahat yaşayabiliyorsak 18 Mart 1915 yılında ülkemiz için canını feda edenler sayesindedir.  Burada bulunup bu yazıyı okuyanlar, bizler Atalarımızın bize bıraktığı bu vatanı korumakla yükümlüyüz. Daha çok çalışarak, emek vererek kendimizi Vatana hayırlı bir insan olarak yetiştirmeliyiz. Gazi Mustafa ATATÜRK'ün bize emanet etmiş olduğu Vatan içerisinde bulunuyor ve yaşıyoruz. 

Gençler,

Cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve kültür ile, insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız.

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

Günün anlamı ve önemi için şehitlerimizi rahmetle anıyor, mekanlarının cennet olmasını diliyoruz. 

[Resim: 01D2XL.jpg]
[Resim: r6qDra.png]
#2
Şehitlerimizé allahtan rahmet dilerim mekanları cennet olsun inşaallah
#3
(18/03/2017, Saat: 08:29)MSI Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Şehitlerimizé allahtan rahmet dilerim mekanları cennet olsun inşaallah

Amin hocam.
[Resim: r6qDra.png]
#4
Teşekkür ederim Smile.
[Resim: r6qDra.png]
  


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi