Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 1/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
20.000 TL Video Kurgu için Sistem Toplama
Merhaba, Radyo Televizyon Sinema bölümünden mezun oldum ve birkaç yerde çalıştım şimdi ise kendime Video kurgu için 20.000 TL civarında bir masaüstü PC toplamak istiyorum (monitör hariç) ve içerisinde en az 4 TB HDD, 1 TB de SSD olmalı diye düşündüm. Genelde Adobe Premiere Pro, Adobe After Effects, Adobe Photoshop gibi programlar kullanıyorum ama3D modelleme de öğrenmeyi planlıyorum. Bu konuya benzer daha az bütçeli bir konu açmıştım fakat şimdi yeni amd işlemcilerin çıkamasıyla bütçemi de arttırarak yeniden sorayım dedim. Sizce nasıl bir sistem toplayabilirim? Ve monitör önerisi de alabilirim. Şimdiden Teşekkürler.
(21/06/2019, Saat: 01:44)celalcinar Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba, Radyo Televizyon Sinema bölümünden mezun oldum ve birkaç yerde çalıştım şimdi ise kendime Video kurgu için 20.000 TL civarında bir masaüstü PC toplamak istiyorum (monitör hariç) ve içerisinde en az 4 TB HDD, 1 TB de SSD olmalı diye düşündüm. Genelde Adobe Premiere Pro, Adobe After Effects, Adobe Photoshop gibi programlar kullanıyorum ama3D modelleme de öğrenmeyi planlıyorum. Bu konuya benzer daha az bütçeli bir konu açmıştım fakat şimdi yeni amd işlemcilerin çıkamasıyla bütçemi de arttırarak yeniden sorayım dedim. Sizce nasıl bir sistem toplayabilirim? Ve monitör önerisi de alabilirim. Şimdiden Teşekkürler.

Bu bütçede bir iş istasyonu için kesinlikle ama kesinlikle Ryzen işlemcileri bekleyin önümüzdeki ay satışta olacaklar. En tepede hangi işlemci varsa onu tercih edep bir canavar toplarız size yani Ryzen 9 3900X. Aslında Ryzen 9 3950X 16C/32T var ama 750 Dolar biraz pahalı ve Eylül ayında çıkış yapacak bu işlemci. Bütçeniz doğrultusunda alınır ama 500 dolara Ryzen 9 3900X işlemcisini almak daha mantıklı gibi bekleyin derdim. Temmuz ilk 2 haftası içinde satışta olacak olan Ryzen 9 3900X 12C/24T işlemcisi ve X570 bir anakart + PCI-e 4.0 destekli bir m2 SSD ile yenilikçi INTEL platformunda olmayan bir sistem toplarız.
Facebook bağlantısıBaki.Ugur.Gozaydin
(21/06/2019, Saat: 01:58)ugur.gozaydin Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(21/06/2019, Saat: 01:44)celalcinar Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba, Radyo Televizyon Sinema bölümünden mezun oldum ve birkaç yerde çalıştım şimdi ise kendime Video kurgu için 20.000 TL civarında bir masaüstü PC toplamak istiyorum (monitör hariç) ve içerisinde en az 4 TB HDD, 1 TB de SSD olmalı diye düşündüm. Genelde Adobe Premiere Pro, Adobe After Effects, Adobe Photoshop gibi programlar kullanıyorum ama3D modelleme de öğrenmeyi planlıyorum. Bu konuya benzer daha az bütçeli bir konu açmıştım fakat şimdi yeni amd işlemcilerin çıkamasıyla bütçemi de arttırarak yeniden sorayım dedim. Sizce nasıl bir sistem toplayabilirim? Ve monitör önerisi de alabilirim. Şimdiden Teşekkürler.

Bu bütçede bir iş istasyonu için kesinlikle ama kesinlikle Ryzen işlemcileri bekleyin önümüzdeki ay satışta olacaklar. En tepede hangi işlemci varsa onu tercih edep bir canavar toplarız size yani Ryzen 9 3900X. Aslında Ryzen 9 3950X 16C/32T var ama 750 Dolar biraz pahalı ve Eylül ayında çıkış yapacak bu işlemci. Bütçeniz doğrultusunda alınır ama 500 dolara Ryzen 9 3900X işlemcisini almak daha mantıklı gibi bekleyin derdim. Temmuz ilk 2 haftası içinde satışta olacak olan Ryzen 9 3900X 12C/24T işlemcisi ve X570 bir anakart + PCI-e 4.0 destekli bir m2 SSD ile yenilikçi INTEL platformunda olmayan bir sistem toplarız.

Teşekkürler bu ay içerisinde alırım o zaman. işlemciler satışa çıkınca yeni konu mu açayım yoksa buraya mı yazayım?
Buaradan devam ederiz zaten şunun şurasında bu günü sayma 1 gün kaldı.
(06/07/2019, Saat: 01:23)ugur.gozaydin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Buaradan devam ederiz zaten şunun şurasında bu günü sayma 1 gün kaldı.
Baya bi bekledik şimdi ne alalım gerçi türkiye'ye gelmedi ama bi bakalım. ekran kartı konusunda oldukça kararsız kaldım rodeon 5700 xt nasıl performans verir?( https://www.vatanbilgisayar.com/sapphire...karti.html ) Eğer iyi bir performans alabilirsek bundan bütçem için güzel olacak.
İşlemci olarak Ryzenler üst seviyelerden 8 çekirdekli 3700X bulunur halde halen daha 12 çekirdekli 3900X satışa çıkmadı bu işlemci çıktığında bu sepete eklenecek.

Anakart olarak 1.8K ile 2.2K aralığına pek çok iyi kaliteli anakart var bu fiyat aralığına bir anakart olacak.

RAM olarak 4 kanal yani QUAD Channel 4x8 = 32 GB 3000/3600 MHz arası bütçeye göre değişir RAM olacak.

İş için M.2 SSD olacak bu kadar bütçeye PCI-e 4.0 yakışır. Birde depolama için HDD olacak tabi.

PSU olarak Sharkoon markasının kaliteli GOLD serisi PSU 'ları var bunlardan 650W/750W/850W sistem yüküne göre birisi olacak.

E.Kartı olarak AMD 5700 XT iyi bir kart RTX 2070 SUPER serisinin karşılığı FPS olarak güçlü ama stok BLOWER fan yapısı yüzünden 75-80 derecelerde çalışıyor bu kart normalde 20 derece daha sıcak yani bu yüzden önermem aslında ama alınabilir tercih meselesi. Eğer size de cazip gelmediyse 5700 XT yerine RTX 2060 SUPER alınabilir. GTX 1080 gücünde ve 2K çözünürlük için gayet performanslı bir kart pişman etmez. Yada 1.5K fazlasına RTX 2070 SUPER alınabilir.

280mm yada 360mm sıvı Soğutma olacak bu tarz bir sisteme olmazsa olmaz.

Kasa olarak sıvı soğutma desteğini karşılayan hava akışı konusunda iyi şık ama çok pahalı olmayan F/P bir kasa koyulur.

Monitör olarak bu tarz bir sistem eğer iş odaklıysa ve oyunda oynanacaksa 2K gerçek 8 Bit yada 10 Bit bir panele sahip geniş renk kabiliyeti olan bir monitör yeterli olur.

Aşağı yukarı bu tarz bir sistem olacak. Monitör hariç 18K civarı tutuyor hesepladım. Bir şekilde biraz ayarlama ile 21K civarına kaliteli bir monitör ile toparlarız.
İşlemcide 3900X beklenebilir diye düşünüyorum benim tahminime göre çıkış fiyatı 3800 ₺ civarında olacak.

Anakartta 2.2K yı biraz aşarak ( https://www.vatanbilgisayar.com/msi-meg-...akart.html ) almayı düşündüm 2745₺ . İleride ekran kartını multi şekilde kullanabilirim diye düşünüyorum. (buna en fazla kaç ekran kartı takılıyor?) 

RAM'de 2x16 ileride artırmaya yönelik daha iyi olacağını düşündüğümden (https://www.vatanbilgisayar.com/crucial-...c-ram.html ) uygun gibi görünüyor fiyatı beni biraz şaşırttı 1261 ₺

SSD tercihim 1 TB henüz türkiye'de 4.0 olmadığı için (veya ben bulamadım)(https://www.vatanbilgisayar.com/samsung-...00mb-.html ) almayı düşünüyorum. 1765 ₺  Harddisk olarak ( https://www.vatanbilgisayar.com/seagate-...ddisk.html ) düşündüm 1359 ₺  bütçede çok fazla aşa olursa 4 TB ye düşülebilir. (Bu kadar büyük depolama ihtiyacım 4K görüntü işlemem gerektiğinden.)

Genelde Vatan bilgisayardan toplamak istemem ve sharkoon ismini ilk defa duymam sebebiyle güç kaynağında kararsız kaldım eğer sharkoon fazla ucuz geldi (tabi güvenilirse bütçemi rahatlatır.) ( https://www.itopya.com/sharkoon-silentst...siyah-psu/ ) 640 ₺ veya ( https://www.vatanbilgisayar.com/corsair-...i-psu.html ) 1146 ₺ ikisinden biri uygun gerekirse güç kaynağını internetten alabilirim diye düşünüyorum.

Ekran kartında eğer ısıdan yanmayacak ve bana 3D modellemede sorun çıkarmayacaksa (hem performans hemde uyumluluk bakımından) RX 5700 XT alabilirim. soğutma konusu biraz endişelendirdi. ( https://www.vatanbilgisayar.com/sapphire...karti.html ) 3357 ₺

Soğutmada ( https://www.vatanbilgisayar.com/corsair-...stemi.html ) olabilir diye düşünüyorum 1608 ₺ Alternatifi Thermaltake Floe Riing RGB 360 TT Premium Sıvı Soğutma Sistemi o da 1621 ₺

Kasa kısmında senin tavsiyeni de almayı düşünüyorum ben ( https://www.vatanbilgisayar.com/thermalt...-kasa.html ) bunu düşünüyorum 360mm ye uyumlu sanırım. Kasa mağazada alma esnasında bile değişebilir çünkü kasada hem usb 3.0 olsun hemde cam kısımları plastik değil kaliteli camlar olsun istiyorum. Ortalama 650 ₺ olur diye düşünüyorum.

Toplamda 18000 ₺ oldu sence bu sistemi toplarsam nasıl bir performans alırım 4k da premiere de çalışabilir miyim. 3D modellemede bana sıkıntı çıkarır mı? Ekran kartı konusunda quadro p4000 al diyenlerde var o konuda ne düşünüyorsun? Ekran kartını yükselterek kasayı 20000 ₺ ye çıkartmak mantıklı olur mu?
Anakartı çok abartmışsınız hatta çok daha iyi anakartlar var biraz daha uyguna. Size işlemci çıkınca size öneride bulunacağım.

SSD ise Türkiyede var ama Vatan Bilgisayarda olmayabilir. İtopya.com 'da bazı X570 çipsetli anakartlar ile 1600 TL civarına 1 TB PCI-e 4.0 M.2 SSD alabiliyorsunuz.

PSU Sharkoon ürünü çok ama çok iyi bir eksik yönü vs. yok kesinlik tercih edilmesi gerek bir ürün fazladan para harcamaya gerek filan yok. Alman malı PSU ve Japon kapasitörler korumalar vs. her şey diğer PSU 'lar ile aynı fark yok.

Soğutucu COOLER MASTER ML360R modeli .1300 TL civarında çok daha iyi bir tercih onu seçebilirsiniz.

Kasa iyi ve E.Kartı konusunda fikirlerimi söyledim FPS olarak iyi ama BLOWER fan yapısı yüzünden 80 derecelerde dolaşıyor kart bu normalde 20 derece fazla. Ciddi sınır 85 derece üzeri yakın olduğu için tercih etmem ben ama siz bilirsiniz. RTX 2070 SUPER ile 19K 'ya toparladım ben dün sistemi. Ekran kartı Quadro almak sadece 3D Çizim işlerinde işinize yarar yoksa çok saçma bir fikir olur Quadro kartlar ile oyun oynanmaz RTX kart alıp Render ve oyun işi birlikte götürülebilir ama Quadro için bunu söyleyemem sürücüler farklı olduğu için performans farkı oluyor.

İşlemci içinde fazla fiyat düşünmüşsünüz 9900K ile dolar olarak aynı 3900X yani aynı paradan gelmesi gerek 3.400-3.600 TL arası bir fiyatı olması gerek. İşlemci satışa çıkınca toparlayacağız.
(21/07/2019, Saat: 13:11)ugur.gozaydin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Anakartı çok abartmışsınız hatta çok daha iyi anakartlar var biraz daha uyguna. Size işlemci çıkınca size öneride bulunacağım.

SSD ise Türkiyede var ama Vatan Bilgisayarda olmayabilir. İtopya.com 'da bazı X570 çipsetli anakartlar ile 1600 TL civarına 1 TB PCI-e 4.0 M.2 SSD alabiliyorsunuz.

PSU Sharkoon ürünü çok ama çok iyi bir eksik yönü vs. yok kesinlik tercih edilmesi gerek bir ürün fazladan para harcamaya gerek filan yok. Alman malı PSU ve Japon kapasitörler korumalar vs. her şey diğer PSU 'lar ile aynı fark yok.

Soğutucu COOLER MASTER ML360R modeli .1300 TL civarında çok daha iyi bir tercih onu seçebilirsiniz.

Kasa iyi ve E.Kartı konusunda fikirlerimi söyledim FPS olarak iyi ama BLOWER fan yapısı yüzünden 80 derecelerde dolaşıyor kart bu normalde 20 derece fazla. Ciddi sınır 85 derece üzeri yakın olduğu için tercih etmem ben ama siz bilirsiniz. RTX 2070 SUPER ile 19K 'ya toparladım ben dün sistemi. Ekran kartı Quadro almak sadece 3D Çizim işlerinde işinize yarar yoksa çok saçma bir fikir olur Quadro kartlar ile oyun oynanmaz RTX kart alıp Render ve oyun işi birlikte götürülebilir ama Quadro için bunu söyleyemem sürücüler farklı olduğu için performans farkı oluyor.

İşlemci içinde fazla fiyat düşünmüşsünüz 9900K ile dolar olarak aynı 3900X yani aynı paradan gelmesi gerek 3.400-3.600 TL arası bir fiyatı olması gerek. İşlemci satışa çıkınca toparlayacağız.

Tamam işlemciyi bekleyip kesin bir liste hazırlayalım ama bir şey kafama takıldı belki RTX2080 e çıkabilirim diye düşündüm ama  https://www.vatanbilgisayar.com/asus-gef...karti.html bu 7000 ₺ iken https://www.vatanbilgisayar.com/zotac-ge...karti.html bu 5000 ₺ aralarındaki fark ne? internetten fps lere baktım çok birşey değişmiyor.
RTX 2070 SUPER 'de alsanız olur fiyatı boşa arttırmayın derim 1K kadar gerek yok bence. Oyun artı video düzenleme ise düşünceniz 20K civarına bence 2K gibi bir çözünürlüğe sahip bir monitör kullanın ki bu durumda benim aklımda 2 model var zaten ben size bunlardan birisini önereceğim ve 2K için RTX 2070/2070 SUPER kartları zaten çok fazlasıyla yeterli.

RTX 2080 linkteki ürünler için FPS değişmez zaten RTX 2080 işlemcisi yada başka bir işlemci hangi kartta olursa olsun aynı FPS 'i verir. Buradaki fiyat farkı bir defa yanlış kıyaslama birisi stokta yok bir kaç mağazada kalmış öyle bulabilirseniz alabilirsiniz. Birinci temel fark fan sayısı birisi 3 fan diğeri 2 fan bu hem soğutmaya 3 fan olması 5 ile 10 derece fak eder bu bir etkili seçim unsuru ve fiyatı arttıran bir durum. Diğer unsur ASUS 'un kartında daha çok RGB var buda direkt fiyatı arttıran bir detay bir ekstrada frekansları ASUS 'un bu modeli OC versiyon frekansı 1860 MHz ZOTAC kartta 1710 MHz daha yüksek ASUS bu tabi çok ciddiye alınacak bir rakam değil oyunlarda en fazla 3-5 FPS fark yaratır ki zaten sizde manuel OC yada otomatik OC ile ZOTAC kartı bu hıza yada daha üzerine çıkartabilirsiniz. Bunlardan sadece fan sayısı temel bir seçim unsuru olabilir diğerleri önemsiz sayılabilir. Birde sadece Vatan Bilgisayara bakmayın pek çok mecra var alışveriş için hepsini gözden geçirin fiyatlar hangi sitede daha uygunsa oradan alışveriş yapın derim. Fark ettim sadece Vatan Bilgisayara bakıyorsunuz yanlış bir düşünce fiyatları kıyaslayın derim.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Question SİSTEM TOPLAMADA DİKKAT EDİLECEK ŞEYLER NELERDİR? halukkkkkkkkkk 2 35 6 saat önce
Son Yorum: halukkkkkkkkkk
  Yüksek Bütçe ile Oyun Bilgisayarı toplama yardım tyuhandre 3 47 20/08/2019, Saat: 00:17
Son Yorum: ugur.gozaydin
  Bilgisayar Toplaması Sistem Önerileriniz Murat Odbş 4 72 16/08/2019, Saat: 13:51
  10 bin TL Sistem Toplama Tavsiyesi ertugrul1209 11 174 16/08/2019, Saat: 03:31
  Sistem topluyorum arday7 11 121 04/08/2019, Saat: 17:44

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi