Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3000TL Bütçe ile Anakart+İşlemci+16 GB Ram+SSD
Başlıkta belirttiğim gibi 3000TL bütçem var 3200'e de çıkabilir fakat 3000 olursa çok daha iyi olur
Benim Topladığım Sistem şu şekilde : 
CORSAIR Carbide Serisi SPEC-DELTA RGB Tempered Glass 550W 80+ USB 3.0 Mid Tower Kasa 655TL
GIGABYTE B450 AORUS ELITE 3600MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 HDMI DVI ATX Anakart 761TL
Ryzen 5 2600X 1023TL
2x8 16GB Ramler 500TL
Toplam 2913TL Ediyor.Siz daha iyi ve daha hesaplı pc toplayabilir misiniz?

İntel sistem de olabilir sorun yok.

Ayrıca 1 sorum daha olacak: Bende şu an 420w Cooler Master Kasa var ve bu kasayı 3 ay içerisinde değiştireceğim,2013te aldığım 420w psu ile B450-M anakart uyar mı ya da şöyle söyleyeyim bu işlemciyi besler mi sorun çıkar mı ekran kartım 1050ti cerberus oc modeli ekran kartım kasaya çok rahat sığıyor kasada 2 tane egzoz fan var + işlemciden çıkacak fanı takacağım + 2 tane ekran kartı fanı var sıcaklık sorunu olur mu ? şimdiden teşekkürler

Eğer uyar derseniz işlemciyi 3600x alıp 3 ay sonra 2060s ekran kartı alacağım yanına güzel bir psulu kasa.
Öncelikle sizdeki kasada olan PSU özellikerli önemli. 12V kanalından kaç Amper güç verebiliyor bu önemli. Ayrıca siz elinizde Kasa ve Power var diye ve sanırım diskte var elinizde diye sadece Anakart + İşlemci + RAM ve Ekran kartı alacaksınız doğru mu anladım?
Facebook bağlantısıBaki.Ugur.Gozaydin
(15/01/2020, Saat: 14:36)ugur.gozaydin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Öncelikle sizdeki kasada olan PSU özellikerli önemli. 12V kanalından kaç Amper güç verebiliyor bu önemli. Ayrıca siz elinizde Kasa ve Power var diye ve sanırım diskte var elinizde diye sadece Anakart + İşlemci + RAM  ve Ekran kartı alacaksınız doğru mu anladım?
Evet hocam

Ben size şöyle bir resim bırakayım: https://www.google.com/search?q=thermal+...uNcPkHPW-M:

Ekran kartını sonra alacağım şuan Anakart SSD İşlemci Ram gerekli.

Bu yüzden geleceğe yatırım bir pc toplayabilirseniz çok iyi olur Big Grin şimdiden teşekkürler.
3600X işlemcisine gerek yok. Ryzen 5 3600 - 1.349,09 TL alsanız kafi saf oyun performansında fiyat farkına değer bir FPS farkı yok. Ayrıca daha ucuza bulabilirseniz Ryzen 7 2700X işlemciside alabilirsiniz ortalama 5 ile 10 FPS fark var bu işlemci ile Ryzen 3600 modeli arasında hatta çoğu oyunda fark yok denecek kadar az sadece çok daha ucuza bulursanız tercih edin 2700X işlemcisini. Ryzen 2700X haricinde bir işlemciye oyun için bence yenilikçi bir sistemde yatırım yapmak mantıklı değil. Hem oyun performansında hem güç ve genel performansta zayıf işlemciler bu işlemciler.

Bunun dışında anakart olarak B450 Aorus Elit modeli yerine Asus TUF B450M Pro Gaming 4400mhz(OC) RGB M.2 AM4 mATX Anakart - 729,24 TL bu yada Asus TUF B450 Pro Gaming 4400mhz(OC) RGB M.2 AM4 ATX Anakart - 800,32 TL bu anakart modelini tercih edin. ASUS bu TUF serisinde özel VRM bileşenleri kullanıyor kalite olarak fark var yoksa neredeyse tüm B450 serisinde aynı yongalar kullanılıyor ama kalite farkları uzun ömür ve termal tasarımda fark yaratıyor bu yüzden TUF serisini tercih edin derim. Bu 2 en büyük farkı boyutlarda geri kalan çoğu şey benzer yani arada boyuttan kaynaklı PCI-e sayısında fark en büyük 2. fark o ki 2. ekran kartı takmıyorsanız önemsiz bir detay sayılır.

Attığınız PSU resminde https://img.letgo.com/images/ef/2f/96/5b...cy=img_600 yani bu resimde. 12V kanalı ikiye ayrılmış ki bu iyi bir verim sağlamaz bu birinci handikap. 2. olan şey ise 12V kalan 1 8 Amper güç veriyor yazıyor bu 96W yapar ikinci kanal 13 Amper yazıyor buda 156W yapar ki toplamda bu PSU 252W veriyor görünüyor ama aşağıda toplam değer olarak 420W veriyor yazılmış. Yani etiket aldatıcı PSU bilgileri sahte doğru değil. Bu ürün yenilikçi bir sistemi hayatta beslemez ve ben beslese bile o bileşenleri bu PSU modelinin kontrolüne bırakmazdım.

Kasa seçiminiz güzel F/P dengesi iyi kasalardan birisi güç olarak 550W Corsair model bir PSU var içinde. Yanılmıyorsam 2080 model VS serisi bir PSU o model. Ve Corsair VS 550W 80+ 2018 model bu ürün 12V kanalından 44 Amper güç veriyor buda 528W güç verebiliyor demek olur yani buda NVIDIA kanadında RTX 2060 Super 'e kadar ve AMD kanadında RX 5500 XT kartına kadar ve muhtemelen RX 5600 XT yakında çıkış yapacak o kart dahil hepsine yeter. Bu arada seçtiğiniz kasa Corsair Carbide Series SPEC-Delta 550W 80+ Tempered Glass RGB USB 3.0 ATX Mid Tower Kasa - 580,56 TL burada daha ucuz buradan alın.

Bunun dışında SSD tercihiniz nedir belirtin. M.2 yada SATA hangisini istersiniz ve eğer sadece oyun oynayacaksanız M.2 diske gerek olmadığını belirteyim size.
(15/01/2020, Saat: 14:59)ugur.gozaydin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 3600X işlemcisine gerek yok. Ryzen 5 3600 - 1.349,09 TL alsanız kafi saf oyun performansında fiyat farkına değer bir FPS farkı yok. Ayrıca daha ucuza bulabilirseniz Ryzen 7 2700X işlemciside alabilirsiniz ortalama 5 ile 10 FPS fark var bu işlemci ile Ryzen 3600 modeli arasında hatta çoğu oyunda fark yok denecek kadar az sadece çok daha ucuza bulursanız tercih edin 2700X işlemcisini. Ryzen 2700X haricinde bir işlemciye oyun için bence yenilikçi bir sistemde yatırım yapmak mantıklı değil. Hem oyun performansında hem güç ve genel performansta zayıf işlemciler bu işlemciler.

Bunun dışında anakart olarak B450 Aorus Elit modeli yerine Asus TUF B450M Pro Gaming 4400mhz(OC) RGB M.2 AM4 mATX Anakart - 729,24 TL bu yada Asus TUF B450 Pro Gaming 4400mhz(OC) RGB M.2 AM4 ATX Anakart - 800,32 TL bu anakart modelini tercih edin. ASUS bu TUF serisinde özel VRM bileşenleri kullanıyor kalite olarak fark var yoksa neredeyse tüm B450 serisinde aynı yongalar kullanılıyor ama kalite farkları uzun ömür ve termal tasarımda fark yaratıyor bu yüzden TUF serisini tercih edin derim. Bu 2 en büyük farkı boyutlarda geri kalan çoğu şey benzer yani arada boyuttan kaynaklı PCI-e sayısında fark en büyük 2. fark o ki 2. ekran kartı takmıyorsanız önemsiz bir detay sayılır.

Attığınız PSU resminde https://img.letgo.com/images/ef/2f/96/5b...cy=img_600 yani bu resimde. 12V kanalı ikiye ayrılmış ki bu iyi bir verim sağlamaz bu birinci handikap. 2. olan şey ise 12V kalan 1 8 Amper güç veriyor yazıyor bu 96W yapar ikinci kanal 13 Amper yazıyor buda 156W yapar ki toplamda bu PSU 252W veriyor görünüyor ama aşağıda toplam değer olarak 420W veriyor yazılmış. Yani etiket aldatıcı PSU bilgileri sahte doğru değil. Bu ürün yenilikçi bir sistemi hayatta beslemez ve ben beslese bile o bileşenleri bu PSU modelinin kontrolüne bırakmazdım.

Kasa seçiminiz güzel F/P dengesi iyi kasalardan birisi güç olarak 550W Corsair model bir PSU var içinde. Yanılmıyorsam 2080 model VS serisi bir PSU o model. Ve Corsair VS 550W 80+ 2018 model bu ürün 12V kanalından 44 Amper güç veriyor buda 528W güç verebiliyor demek olur yani buda NVIDIA kanadında RTX 2060 Super 'e kadar ve AMD kanadında RX 5500 XT kartına kadar ve muhtemelen RX 5600 XT yakında çıkış yapacak o kart dahil hepsine yeter. Bu arada seçtiğiniz kasa Corsair Carbide Series SPEC-Delta 550W 80+ Tempered Glass RGB USB 3.0 ATX Mid Tower Kasa - 580,56 TL burada daha ucuz buradan alın.

Bunun dışında SSD tercihiniz nedir belirtin. M.2 yada SATA hangisini istersiniz ve eğer sadece oyun oynayacaksanız M.2 diske gerek olmadığını belirteyim size.
Profesyonel olarak Fortnite oynuyorum,m2 ssd de olabilir fakat çok fiyat farkı olursa sata da olabilir fark etmez.
Piyasada alabileceğiniz en iyi F/P olarak dengesi mükemmel M.2 SSD disk performans , kalite ve uzun ömür açısından CORSAIR 480GB Force MP510 NVMe M.2 SSD (3480MB Okuma / 2000MB Yazma) - 566.40 TL bu model. Bir akrabama bu ürünü aldırdım indirimlerde 430 TL idi sanırım o indirim dönemimde fiyatı. Şaşırdığım bir şekilde 2000 Mb/s olan yazma değeri 2500 Mb/s çıkıyor testlerde ki bu değere ulaşan birkaç kişi daha gördüm yabancı forumlarda. Okuma değeri belirtilen hızlarda 3500 Mb/s. Yani kalite ve performans odağı fiyatına göre çok çok başarılı bir disktir. Pişman etmez.

Eğer kaliteli , uzun ömürlü ve sağlam bir SATA disk isterseniz piyasadaki bence sunduklarına göre en iyi F/P diski A-DATA SU800 512GB SATA SSD - 444,98 TL bu disk. Gerçekten çok ama çok kaliteli bir disktir bu fiyata göre. Eğer 120 TL çıkabilirseniz M.2 alın ama yok çıkmayayım derseniz bu ürünü alıp içiniz rahat keyfinize bakabilirsiniz.
O anakart bütçemi ssd ile aşıyor o anakart yerine gigabyte b450m ds3h veya s2h alsam olmaz mı ?
B450 serisinden her anakart VRM olarak yani işlemci gücü beslemesi olarak neredeyse benzer yani performans olarak bir dez avantajınız olmayacak. Bu önerdiğim anakartlarda ekstralar var. VRM bileşenlerindeki kalite ve soğutması veya ne bileyim giriş çıkış portlarında ki farklar. Ses çipi ve ağ çipindeki farklar vs. bunlar yani fiyatı arttıran hususlar. Düz performansa bakarım derseniz Gigabyte B450M S2H çok başarılı bir F/P kartıdır. Birde AsRock B450M Pro4 modeli var oda bayağı başarılıdır.

Asrock B450M Pro 4 - 609,90 TL Teknobiyotik satıyor Amazon.com.tr adresinde bayağı ucuza satıyor 4 adet kalmış bence kaçmaz bu fiyata bu kadar çok şeyi sunan bir kart pek bulamazsınız. Asrock markası ASUS markasının alt markasıdır marka takıntınız olmasın yani.
Uğur hocam, https://www.incehesap.com/resim/urun/201...95_500.jpg bu kasaya 600w psu taksam nasıl olur?
İsterseniz 1500W takın dert değil önemli olan PSU ölçüleriniz ile kasadaki PSU montaj yerinin izin verdiği ölçülerin uyumlu olması. Çin malı ürünler hariç her PSU modelinin kendi sitesinde detaylı ölçüleri yazar. Bu ölçülere bakın PSU için kasada bir engel var mı buna bakın buna göre alır yada almazsınız. Resimde PSU yerini çekmemişsiniz ama kasa sanırım geniş iç yapıya sahip ve cooler master marka gibi görünüyor. Bir engeli yok gibi gördüm ama yine ölçüm yapın tabi.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Exclamation Yayıncı sistemi 16-17 bin bütçe / Tavsiyelerinizi bekliyorum nein__ 1 22 4 saat önce
Son Yorum: ugur.gozaydin
  Anakart önerileri Tarık Selçuk Balcı 3 39 27/03/2020, Saat: 10:39
  Ryzen 9 3900x Tabanlı (Pro, Yayıncı ve oyuncu) sistemi toplama bütçe 15K AwayFromTheWorld 74 1,752 24/03/2020, Saat: 10:10
  FOXCONN G41MXE G41 DDR3 Anakart Yasin.Budak58 3 52 18/03/2020, Saat: 20:45
  Anakart Ram Bellek destek listesi uyumu zakumi1512 3 80 13/03/2020, Saat: 19:09

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi