PC Hocası Forum Bilgisayar Bileşenleri Bilgisayar Dış Donanım Bileşenleri Monitör 3500₺-4500₺ QHD Monitör Tavsiyesi
3500₺-4500₺ QHD Monitör Tavsiyesi
gluugsnergluug
3500₺-4500₺ QHD Monitör Tavsiyesi
2
383
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar:1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Şuan Offine!
gluugsnergluug Yeni Üye
*
  • Konular2
  • Mesajlar13

• Rep puanı 0
Selamlar, 

İş, oyun ve az da olsa medya içerik üretimi için monitör arıyorum.
Bütçem 3500-4500 arasında. 
Şu an HP x24c kullanıyorum. 24 inç, Kavisli, VA, FHD, 144HZ, 4ms bir ekran. 
- Ekranımdan görüntü kalitesi nedeniyle çok tatmin olamıyorum. 

Aşağıdaki iki bilgisayarımı da bağlayıp gündüz birini akşam birini kullanmak istiyorum.

- 2019 MacBook Pro 16''
- Masaüstü PC (i7-10700F ve Gigabyte RTX3070, MSI b460m mortar wifi anakart and MSI mag100r kasa)

Gündüz çalışıp gece oyun oynuyorum, bazen hobi amaçlı grafik tasarım ve video edit yapıyorum. İşim için renk skalası vs çok önemli değil, ama kaliteli oyun ve film görselliği için vs önemli. Oyunum için de FPS esporcusu falan olmadığım için gecikme (ms) değerleri çok çok önemli değil, özel olarak 0.5 ms falan olmasına gerek yok.

İhtiyaçlarım:
- Type c bağlantısı, mac'imi bağlayıp monitörden çalıştırabilmek için.
- USB portları, klavye ve mouse bağlayıp iki bilgisayarda da kullanmak için.
- 27 ya da 32 inch boyut. daha azı ya da fazlası masa boyutlarıma uygun değil. (ama ultrawide olabilir)
- Minimum 120/144 hz refresh rate. 

Ultrawide monitörler hakkında emin değilim, çok fikrim yok. Tabi ki güzel duruyor ama dayanıklılığı ve görüntü kalitelerinden emin değilim. IPS ultrawide varsa olabilir ama sanırım yok. IPS olmasa bile iyi bir renk skalası ve görüntü kalitesi varsa ultrawide qhd 144hz bir monitör düşünebilirim.

Son olarak,
- Stand ergonomikliği
- gecikme / ms
- dahili hoparlör
- 200 üstü refresh rate
- Ledler, rgbler
- 4k çözünürlük 
gibi özellikler benim için önemli değil. 6 kiloya kadar destekleyen bir monitör kolu/standı kullanıyorum. VESA bağlantısı olması yeterli. Harici kullandığım hoparlörüm de var. Genelde kulaklıkla kullanıyorum zaten.

Şu ana kadar şu iki monitörü buldum.
- MSI Optix mag274qrf (bu msi mobo kullandığım için mystic light'la falan güzel olur, ama görüntüsünde oversaturated gibi yorumlar okudum)
- Gigabyte M27Q (bunda kvm var süper bir özellik gibi, ama görüntü kalitesinden emin değilim internette şikayetler okudum)

Bunlar dışında da tüm önerilerinize açığım, monitörlerinizden ve yaşadığınız problemlerden de bahsedebilirsiniz.
Şuan Offine!
Şuan Offine!
LordGrimTR Kıdemli Üye
*
  • Konular6
  • Mesajlar162

• Rep puanı 26
Gigabyte 27" M27Q  düşündüğünüz bu monitör istediğiniz tüm ihtiyaçları karşılıyor onun dışında başka bir önerim yok bu fiyata gayet kaliteli bir ürün. Yalnız MSİ modelde Type-C bağlantısı bulunmuyor onu direk olarak eleyebilirsiniz.
Şuan Offine!
Şuan Offine!
ugur.gozaydin < Fiyasko Hayat >
*
  • Konular3
  • Mesajlar26,080

• Rep puanı 3,348
M27Q modeli oldukça kaliteli bir IPS panele sahip. Görsel olarak sizi pişman etmez. Ayrıca internetteki çoğu yorumu özellikle TR de olanları es geçebilirsiniz çoğu kullanmayan insanlar tarafından yazılan şeyler. KVM özelliği avantajı ise klavye ve mouse ürününü monitöre bağlıyorsunuz ve monitördeki görüntü çıkışlarına kaç adet sistem bağlarsanız bağlayın Laptop, Konsol veya PC fark etmiyor hepsini tek bir tuş ile geçiş yaparak tek bir klavye mouse ile kontrol sağlayabiliyorsunuz.

Ben olsam kesinlikle M27Q ürününü tercih ederdim MSI modele kıyasla.

Ayrıca alternatif ürün isterseniz aşağıdakileri öneririm.

1. LG 27" 27GN880-B 144Hz 1ms Nano IPS Panel - 3.677 TL - Şuan indirimde. Normalde 4500-5500 TL arasında fiyatı var. Nano IPS Panel kullanıyor IPS teknolojisinde son noktadır. Renk ve diğer konularda panel olarak çok fazlasını sunar. Ayrıca stant tasarımı ergonomide son noktadır.
  2. ASUS TUF Gaming VG27AQL1A 170Hz 1ms IPS Panel - 4.330 TL - Kaliteli bir IPS Panele sahiptir. ELMB SYNC adında oldukça düşük gecikme süresi sunan yeni bir teknoloji barındırıyor. Online oyun oyunuyorsanız deneyiminizi oldukça yukarıya taşır.
M27Q ürüne ek olarak bu 2 ürünü önerebilirim piyasada 4500 TL civarlarına kadar.

Bu ürünlerin hepsinin kendisine göre avantajları var. M27Q ürünü KVM özelliği ile öne çıkıyor. LG ürün Nano IPS panel kalitesi ve stant olarak öne çıkıyor. ASUS ürün ELMB SYNC oyuncu odaklı düşük gecikme süresi sunan özelliği ile öne çıkıyor.
İletişim : Facebook ugur.baki.g / Discord : Ugur_Gozaydin#7181

Sistem Bileşenleri : Intel Core i7 5820K + Gigabyte X99-UD3-CF + ASUS GTX 760 4GB ROG Striker Platinum + Corsair LPX 16GB(2x8GB) 2400MHz CL14 + MPG GUNGNIR 100P + PNY CS3030 250GB M.2 + WD Green 3TB HDD + WD Blue 1TB x2 HDD+ Arctic Freezer 34 eSports DUO + Cougar CGR-BXM-700 700W 80+ Bronze

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  1440p, IPS, Duz panel, G-Sync, 27'' monitor tavsiyesi (Max. 5000TL) spanko 7 157 Dün, Saat: 15:01
Son Yorum: ugur.gozaydin
  Bu monitör g sync uyumlu mu?? recepgaming 8 110 23/01/2022, Saat: 20:49
  1 ms 144 hz 24" ips monitör önerisi recepgaming 4 191 08/01/2022, Saat: 20:26
  monitör tavsiyesi Tunahan 9 339 17/12/2021, Saat: 05:49
  Taşınabilir Monitör necip5270392 1 110 06/12/2021, Saat: 18:15

Hızlı Menü: