Anket Başlığı: Sistem Mantıklı ve Uyumlu mu ?
Bu ankette oy kullanma yetkiniz yok.
Evet
0%
0 0%
Hayır
50.00%
1 50.00%
Kararsız
50.00%
1 50.00%
Katılımcı sayısı: 2 100%
* Siz bu anket için oy kullanmışsınız. [Anket Sonuçlarını Göster]

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
35000 TL Bütçeli Sistem Tavsiyesi ve Önerileriniz
Değerli forum üyeleri ve sevgili PC Hocası ailesi öncelikle merhaba aranıza yeni katıldım ve bundan sonrada forumu aktif olarak kullanacağım. Youtube kanalınız üzerinden çok sayıda videonuzu izledim ve sonunda kendime bir sistem oluşturdum ve sizlerin değerli yorumlarınızı ve TAVSİYELERİNİ  bekliyorum. Lütfen bilgi birikiminizi benden esirgemeyin; zira bu sıra her şey pahalı ve para kolay kazanılmıyor. Sistem sadece oyun odaklı olacak ve ileriye dönük güncellemeler içerebilecek parçalar seçmeye çalıştım parçaları alta yazıyorum uyum ve daha iyi olacak şekilde nasıl yapabilirim bununla ilgili öneri ve görüşlerinizi bekliyorum bu benim için çok önemli. Şimdiden teşekkürler.

SİSTEM BİLEŞENLERİ
AMD RYZEN 9 3900X 3.8GHz 
MSI MEG X570 ACE 4600MHz(OC) DDR4
CORSAIR 32GB (2x16GB) Vengeance LPX  4000MHz CL19 DDR4 
COOLER MASTER MasterCase H500M RGB Tempered Glass USB 3.1 Mid Tower 
MSI GeForce RTX 3080 GAMING X TRIO 10G 10GB GDDR6X 320 Bit
CORSAIR AX850 850W 80+ Titanium Full Modüler 135mm 
MSI MAG CORELIQUID 360RH ARGB 360mm
SEAGATE 2TB Barracuda 256MB 7200rpm 3.5" SATA 3.0
SAMSUNG 1TB 970 EVO NVMe M.2 SSD

Not: Sata diski bilerek yazdım depolama alanına ihtiyacım olduğu için
Birincisi 15K veya üzeri her bütçe için artık Ryzen 3000 serisi işlemci seçilmemeli. Ryzen 5000 ailesi tanıtıldı ve önümüzdeki ayın 5. de satışa çıkıyor. Ryzen 5800X işlemcisi alıp keyfinize bakabilirsiniz. Zaten sırf oyun için alıyormuşsunuz ki 5800X işlemcisi hem oyun hep işe kullanımı için alabileceğiniz en yüksek işlemcilerden birisi. Oyun performansınız doğrudan katlanacak Ryzen 5000 serisini bekleyin yani.

Seçtiğiniz anakart gereksiz pahalı ve sizin için anlamsız bir model ayrıca ve o fiyatı hakkeden bir model sayılmaz. Sırf oyun içinse ASUS ROG STRIX B550-F GAMING Wi-Fi veya B550 2000 TL sınırını aşmayan bir anakart alınabilir. Yok oyun + iş için ise X570 alınabilir ki o durumda aşağıdakileri öneririm.
  • ASUS ROG X570 E
  • MSI MEG X570 UNIFY
Bu anakartlar piyasadaki üst seviyede her işlemciye sorunsuz OC yapabileceğiniz üst seviye donanımlara sahip en iyi en ideal F/P dengesi en yüksek anakartlardır. Bu kadar yükseğine bile gerek yok dediğim gibi mantıksız yere boşa masraf olmasın B550 'de alabilirsiniz ama alabiliyorsanız bu 2 modelden birisini seçin. Üzeri modellerin artısı yok boşa masraf yapmayın keyfi modeller üzeri. 

Ryzen 3000-5000 serisi işlemcileri için en ideal en performanslı RAM frekansı 3600MHz hızıdır. Ne aşağısı ne yukarı en performanslı olan frekans bu. CL16 üzeri olmasın performans kaybı olmaması için yeterli.

Seçtiğiniz PSU fena sayılmaz ancak F/P dengesinde çok vasat bir ürün.
  • FSP AURUM PT 1200W Platinum
  • Seasonic FOCUS PLUS 850W 80+ GOLD (SSR-850FX) / Seasonic FOCUS PLUS 1000W 80+ GOLD (SSR-1000FX)
  • ASUS 850W Rog Strix 80+ GOLD (Bu ASUS ürünün alt yapısı aslında Seasonic FOCUS Plus ile aynı ürünü Seasonic yapıyor.)
Bence bu ürünlerden birisini tercih edin bu bütçe ve bu sistem için.

Seçtiğiniz kasa fena sayılmaz ama ben o fiyata daha kaliteli ve çok daha başka ürünler seçerdim.
  • Phanteks Enthoo Pro 2 (Fansız)
  • Phanteks ENTHOO 719 (Fansız)
  • Phanteks Eclipse P500A (3x14cm ARGB Fan)
  • Phanteks Evolv X (3x14cm Fan)
  • THERMALTAKE View 51 (2x20cm + 1x12cm ARGB Fan)
  • XPG BattleCruiser (4x12cm ARGB Fan)
  • CoolerMaster MasterCase SL600M (2x20cm Fan)
  • Corsair Obsidian Series 500D RGB SE (3x12cm RGB Fan)
Bu kasalardan seçim yapardım.

Seçtiğiniz sıvı soğutma F/P olarak hiç iyi değil. 1000 TL lik çoğu ürün o ürün ile aynı kalite ve performansı sunuyor. Örnek olarak Arctic Liquid Freezer II 360mm veya SilverStone PF360 ürünü. Ama ille pahalı bir ürün alacağım diyorsanız Corsair iCUE H150i RGB PRO XT yada ASUS ROG STRIX LC 360 veya bulabilirseniz NZXT Kraken X73 veya Z73 alabilirsiniz. En azından aldığınıza değsin.

PCIe 4.0 destekli bir sistem alıp bu bütçeye PCIe 3.0 bir M.2 disk alınmaz. Seagate FireCuda 520 / XPG S50 / Corsair MP600 serilerinden bu ürün aileleri PCIe 4.0 desteklidir bir SSD alabilirsiniz.

Ayrıca HDD alacaksanız ve paranızda var madem Seagate IronWolf PRO ailesinden bir ürün alın. Bu ürün grubu 5 Yıl garantilidir ve 3 yıl diske bir şey olursa ücretsiz veri kurtarma hizmeti sunuyor.

Ekran kartına bir lafım yok. ASUS , MSI ve Gigabyte markasından anakartınızın markasına göre bir ürün seçebilirsiniz. NOT : Corsair RGB aydınlatmalı bir ürün alırsanız sadece ASUS anakart ile senkronizasyon yapabilirsiniz diğer markalar ile uyumlu değil. Sıvı soğutma önerimdeki Corsair ürünü seçerseniz diye bunu söyledim.
Facebook bağlantısıugur.baki.g
Değerli ve ayrıntılı yorumlarınız için çok teşekkür ederim zira bu durumda size bir kaç tane sorum olacak izninizle
1- Bu kadar farklı marka gamını düşündüğümüzde rgb senkronizasyonu yaparken sorun olur mu ?
2- Yazdığınız kasaların bir kısmını Türkiye'de bulabilir miyiz ?
3- Bu bütçe sizin olsa parça seçimleriniz nasıl olurdu ? Tercihlerinizi yazar mısınız ?

yorumlarınızı bekliyorum teşekkürler
1-RGB renkronizasyonda birbiri ile uyumlu bileşenler seçildiği taktirde sorun yaşanmayacaktır.
2-Yazılan kasalar Türkiyede bulunabilen kasalar zaten.XPG-TT-Coolor Master gibi bu ürünlerden TT ürününü seçmenizi tavsiye ederim ayrıca.
3-Uğur Bey'in dediği gibi işlemci ve ekran kartı satışa çıktığında en uygun bileşenlerle önerinizi tamamlayacağız.
İlginize çok teşekkür ederim bir sorum daha olacak sizlere MSI MEG X570 UNIFY bir anakart seçtiğimizde işlemci soğutucusunu ASUS ROG STRIX LC 360 360mm  seçmek sıkıntı yaratır mı zira bu soğutucunun cfm değerleri baya yüksek güzel bir soğutucuya benziyor daha öncesinde bu soğutucuya bakmıştım ve anakartı msi seçtiğim için vazgeçmiştim 
Senkronizasyonda Problem yaşamamak için anakartı ASUS seçmeniz daha mantıklı olacak ki ASUS anakartta MSI ürün kadar kaliteli bir ürün.
Ekran kartı konusunda yeni rtx 3080 serisinde msi markasının asus dan daha iyi olduğu daha fazla bakır kullanımına ağırlık verdiği ve daha az ses ve ısınma probleminin olduğu söyleniyor bundan çok çekiniyorum siz ne düşünürsünüz
Ekran kartlarının şuan 3080 Klasmanında bazı sorunlarla karşılaştığını ve bunları çözmek için uğraştığını ASUS Ekran kartının herhangi bir sorun ile karşılaşmadığını biliyorum bu yüzden ASUS öneririm
Çok teşekkür ederim gerçekten çok yardımcı oldunuz bana 5. nesil işlemciler çıkınca asus tabanlı sistem tavsiyenizi bekliyorum tekrardan çok teşekkürler.
Tabi Tabi.Konunuz zaten açık kalacak

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sisteme kasa tavsiyesi kinqdevil 4 55 4 saat önce
Son Yorum: kinqdevil
  Yayın ve oyun için sistem tavsiyesi Melike 7 69 Dün, Saat: 23:09
Son Yorum: ugur.gozaydin
  Yayın odaklı sistem önerisi yapabilir misiniz? bukalemur 20 203 Dün, Saat: 20:58
  Sistem toplama Mustafa Bulut 11 102 Dün, Saat: 20:57
  17K Monitör dahil sistem önerisi kova47 10 144 25/10/2020, Saat: 22:06

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar:
2 Ziyaretçi