PC Hocası Forum Bilgisayar Bileşenleri Bilgisayar Dış Donanım Bileşenleri Monitör 5800x ve RTX 3080 sistem için monitör tavsiyesi
5800x ve RTX 3080 sistem için monitör tavsiyesi
garette
5800x ve RTX 3080 sistem için monitör tavsiyesi
7
232
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar:1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Question 
Şuan Offine!
garette Yeni Üye
*
  • Konular6
  • Mesajlar21

• Rep puanı 0
5800x RTX 3080 sistem satın aldım. Bir de monitör alıp bu işi tamamlamak istiyorum.AAA oyunlar oynuyorum. Online oyunları nadiren oynarım. Herkes gibi bu ağır grafikli oyunları yüksek kalitede akıcı bir şekilde oynamak istiyorum. Bu nedenle yine G-sync, adaptive sync gibi teknolojilerin hakkını verebilen bir monitöre ihtiyacım var. Hatta doğrudan g-sync modülü içerse çok güzel olur. Tabi online oyunlar için de tepki süresi önemli. Oynadığım online oyunlar Point Blank ve Battlefield 4.

Bu genel özelliklerin yanında gördüğüm kadarıyla markalara özgü ek özellikler var. Asusta ELMB, Msi'da Quantum Dot, LG'de Black Stabilizer gibi... Bu ek özellikler monitörden alacağımız görüntü kalitesini ne ölçüde etkiler, hangileri gereklidir bunu merak ediyorum?

2K, 165 Hz, 1 ms, 10 bit, 400 nit, düz ekranlı bir monitör düşünüyorum. Panel olarak IPS kullanıyoruz herhalde null Yine 27" bir monitör 2K için ideal gibi, pixelleri saymak istemiyorum.

Bütçe olarak 6K yı aşmak istemiyorum ama farkı fark edersin diyorsanız 9k ya kadar çıkabilirim. Kabaca aşağıdaki monitörleri beğendim ama internetten bakarak seçmek zor. Buradaki mağazalarda da yok... Bu nedenle fikirlerinize ihtiyacım var. Aşağıdakilerden veya başka bir monitör önerebilirsiniz, her tavsiyeye açığım.
Vakit ayıranlara şimdiden teşekkür ederim.

Nispeten daha eski yani grafikleri daha hafif oyunları da sıklıkla oynadığım için 144 hz in üstüne sıklıkla çıkacağım. Bu da beni 4K 144 hz monitörden biraz uzaklaştırdı. Ayrıca 4K monitörlerdeki giriş gecikmeleri ve tepki süreleri de beni tereddüte düşüren diğer bir unsur. Ancak 2k 165 hz ile 4k 144 hz arasında ne fark var kestiremiyorum, daha önce hiç bu seviyelerde monitör ve pc kullanmamıştım. 4K monitör alırım da oynadığım oyunun maximum çözünürlüğü 2K olursa sıkıntı çıkar mı bilmiyorum Big Grin  Bu konuda da tavsiyelerinizi bekliyorum.

https://www.epey.com/monitor/dell-alienw...2721d.html

https://www.epey.com/monitor/lg-ultragea...83b-b.html
https://www.epey.com/monitor/gigabyte-ao...27q-x.html
https://www.epey.com/monitor/asus-tuf-ga...aql1a.html
https://www.epey.com/monitor/viewsonic-e...270qg.html
https://www.epey.com/monitor/msi-optix-m...rf-qd.html

4K için de şöyle bir şey buldum
https://www.epey.com/monitor/lg-27gn950-b.html

Bugüne kadar toshiba laptoplarla vs. oyun oynadım hep yani bu işlerde yeniyim Big Grin size sora sora okuya okuya fikir edinmeye çalışıyorum. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.
Şuan Offine!
Şuan Offine!
ugur.gozaydin < Fiyasko Hayat >
*
  • Konular1
  • Mesajlar25,758

• Rep puanı 3,280
Gigabyte FI27Q-X , ViewSonic Elite XG270QG ve Dell Alienware AW2721D modellerini 2K için seçebilirsiniz. Bu 3 model diğerlerinden çok çok daha başarılı modeller. Eğer hangisi görüntü açısından daha iyi diye sorarsanız DELL ürünü 600 Nit parlaklığa kadar çıkabiliyor. O yüzden aradaki en iyi görüntü o modelde diyebilirim. Eğer hız olarak soracaksanız Gigabyte modeli en hızlı panele sahip burada. Oda 450 Nit parlaklığa çıkabiliyor. Viewsonic ürünü ise 350 Nit parlaklığa sahip ama yine diğer ürünlerden iyi bir ürün kendisi. Bu 3 üründen Viewsonic modeli 4ms Input Lag yani giriş gecikme süresine sahip diğer 2 model 3ms ki 7ms aşağısı rekabetçi yani çok hızlı oyunlar için idealdir. 

4K için bulduğunuz üründe F/P oranı yüksek bir üründür alınabilir.

Bu arada eğer bekleme şansınız varsa AOC firmasının miniLED teknolojisine sahip yeni ürünleri tanıtıldı. HDR 1000+ sertifikalı ürünler. Hem renk hem görüntü kalitesi hem de panel teknolojisi olarak oldukça iyi ürünler. Satışa çıkmasını bekleyin derim eğer bekleme şansınız varsa. https://eu.aoc.com/tr/gaming/products/monitors/ag274qxm bahsettiğim ürün bu.
İletişim : Facebook ugur.baki.g / Discord : Ugur_Gozaydin#7181

Sistem Bileşenleri : Intel Core i7 5820K + Gigabyte X99-UD3-CF + ASUS GTX 760 4GB ROG Striker Platinum + Corsair LPX 16GB(2x8GB) 2400MHz CL14 + MPG GUNGNIR 100P + PNY CS3030 250GB M.2 + WD Green 3TB HDD + WD Blue 1TB x2 HDD+ Arctic Freezer 34 eSports DUO + Cougar CGR-BXM-700 700W 80+ Bronze
Şuan Offine!
Şuan Offine!
garette Yeni Üye
*
  • Konular6
  • Mesajlar21

• Rep puanı 0
Gigabyte sececegim sanırım. Peki 4k 144 hz monitor alsam 2k oynayabilir miyim? görüntü bozulma olur mu, yani 2k da 2k oynamak ile 4k da 2k oynamak arasıda bir fark var mı?

Daha önce kullanmadım ama 144 hz rekabetci, hızlı oyunlar için ideal midir? 

Aoc monitörün çıkış tarihi nedir?
Şuan Offine!
Şuan Offine!
*
  • Konular1
  • Mesajlar25,758

• Rep puanı 3,280
Evet 4K monitörde 2K çözünürlükte oyun oynayabilirsiniz ancak tam ekran yaparsanız 4K çözünürlükte 2K görüntü biraz bulanık görünecektir. Sebebi 4K piksek yoğunluğunu 2K piksel yoğunluğuna düşürmeniz ve buna bağlı piksellerin büyümesi.

100/120Hz ve üzeri, en fazla 2ms(Panel gecikme süresi) GTG veya MPRT panel süresine sahip en fazla 7-8ms Input Lag(Gecikme süresi) değerinde bir ürün ile rekabetçi oyunlar oynayabilirsiniz. Bahsettiğimiz tüm ürünlerde Panel ve Hz değerleri zaten yazıyor. Input Lag süreleri ise 3ms ve aşağısında bu ürünlerin. Yani sorun yok bu konuda. Hz ne kadar yüksekse ciddi sıralamalara oynayan oyuncular için o kadar iyi performans demek olur. Ancak ciddi oyuncular için bu böyledir. Keyif almak için oynuyorsanız 100/120Hz aşağısına inmediğiniz sürece sorun yok.

AOC ürünün çıkış tarihi ve fiyatını bilmiyorum ancak çok çok uzun sürmeyecektir. Yurtdışında çoğu ülkede bu ay içinde ülkemizde ise maksimum 2 ay içinde satışta görebiliriz diye tahmin ediyorum.

Sistem Bileşenleri : Intel Core i7 5820K + Gigabyte X99-UD3-CF + ASUS GTX 760 4GB ROG Striker Platinum + Corsair LPX 16GB(2x8GB) 2400MHz CL14 + MPG GUNGNIR 100P + PNY CS3030 250GB M.2 + WD Green 3TB HDD + WD Blue 1TB x2 HDD+ Arctic Freezer 34 eSports DUO + Cougar CGR-BXM-700 700W 80+ Bronze
Şuan Offine!
Şuan Offine!
garette Yeni Üye
*
  • Konular6
  • Mesajlar21

• Rep puanı 0
Hepsi çok kaliteli monitörler anladığım kadariyla, gerek goruntu kalitesi gerek hız bakımından. Siz olsanız 2k olanlardan hangisini seçerdiniz (aoc hariç)?

Bu marka panel işini biliyor? Işık sızması ölü pixel gibi sorunlarin çıkma ihtimali digerlerine gore cok daha az dediğiniz marka hangisi?
Şuan Offine!
Şuan Offine!
*
  • Konular1
  • Mesajlar25,758

• Rep puanı 3,280
Her üründe bu tarz sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu genel bir risktir. TV ve monitör dahil benzer pek çok aldığınız cihaz böyle bir risk taşıyor. Risk marka eğer bunun garantisini başta vermiyorsa hep vardır. Garantisini veren yani başta ürün reklamında 0 ölü piksel garantisi veya ışık sızması diye bir cümle kurulmuyorsa her üründe bu sorun ile karşılaşma durumunuzun olduğunu küçük bir yüzde bile olsa varsaymanız gerek. Ciddi markalarda ve genelde oyuncu ürünlerinde çok sık karşılaşılan bir şey değildir. Yani bu tarz garanti sunulmaz oyuncu ürünlerinde genelde. Çin menşei bazı markalar hariç ki ben monitörde o tarz markaları önermem zaten.

Ben her türlü Gigabyte FI27Q-X seçerdim 2K monitörlerde AOC hariç.

Şuan Offine!
Şuan Offine!
garette Yeni Üye
*
  • Konular6
  • Mesajlar21

• Rep puanı 0
Sanırım ben de aynısını seçeceğim. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
Şuan Offine!
Şuan Offine!
*
  • Konular1
  • Mesajlar25,758

• Rep puanı 3,280
Hayırlı olsun diyorum.

Başka sorularınız için foruma yine bekleriz.

Hızlı Menü: