Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bilgisayar Toplamak için İşlemci-Anakart-Ram-Ekran Kartı Uyumu
#21
Video Full ingilizce olduğu için pek yararlanamadım. Mosfetler tam olarak ne iş görür? Yanılmıyorsam işlemci ve belleklere gücü sağlayan sistem elemanları değil mi? Mosfetlerle ilgili bu Rds(on)değeri, Vgs değeri. bunlar nelerdir? Örnek; https://www.vatanbilgisayar.com/gigabyte...zellikleri buradaki VRM tasarımı ile ilgili yazanlar.
#22
Bu verdiğin linkteki anakartın VRM ısıl değerlerine bakmıştım yükte 70-75 derecelere çıkıyor bu fazla bir rakam. Ama her işlemcide bu rakamlara çıkmaz işlemcinin gücüne bağlı bir durum 9900K ile bu sıcaklıklara çıkıyor baya baktım dün senden sonra anakartların VRM yapılarına ve ısıl değerlerine. VRM dediğimiz olay işlemci ve belleklere giden gücün doğru bir şekilde iletilmesinden sorumlular ve VRM yapısındaki kaliteleri farklı ve sayıları ise gücü aralarında dağıtmak için kullanılıyor. RDS gücün minimum iletimdeki kaybını belirler ve VGS ise gücün zamanında iletilmesinden sorumlu bir birim.
Facebook bağlantısıBaki.Ugur.Gozaydin
#23
Yani İşlemciye gücü ileten, işlemcinin gücünü aldığı eleman bu Mosfetler dediğimiz sistem eleamanları. RDS vs VGS değerleri de bu gücün işlemciye zamanında iletilmesi ve bu iletim esnasında ne kadar güç kaybının oluştuğu ile ilgili değerler. Ve kapsam olarak bu sistemin adına da VRM(Voltaj Regulation Mode)(Voltaj Düzenlenme Modu) deniyor öylemi. Tam olarak böyle anladım.
#24
VRM denilen sistem 4 parçadan oluşur. Kapasitörler, mosfetler,boğucu bobinler ve güç kontrolcüsü.
Hepsinin görevleri ayrı.

Burada önemli olan konu bu bileşenlerin kalitesi,bazılarının adetleri, ve mosfetlerin soğutulması. Diğer konular, elektrik -elektronik mühendisliği.Detaylar,son kullanıcı için fazla bi önem arz etmiyor.

Güç devrelerinin bu bileşenlerinin kalite toplamı da, size serin çalışan bi VRM ve watt değeri yüksek bi VRM olarak geri dönüyor.Serin çalışması içinde ,mosfetlerdeki soğutucu olması da ,olmazsa olmazlardan.

Yoksa,ben ,onu buna taktım ,sorun çıkmadı,kullandım demek , yüzeysel.
#25
Bakacağın 3 olay var anakart alırken, öncelikle seçtiğin işlemcinin kaç W TPD değeri var buna bakacaksın ve buna uygun anakartı seçerken W değeri yüksek olan işlemciyi beslemek zor olacağı için mosfetlerin öncelikle kalitesine bakacaksın ki buna son kullanıcı iyice araştırmadan karar veremez. Burada marka bazlıda gitme, AsRock, MSI, GIGABYTE ve ASUS neredeyse giriş seviyesinden son seviyeye kadar her markası VRM yapısında kaliteli bileşenler sunuyor burada Mosfet, Kapasitör ve Bobinler sayıları önemli sayı arttıkça paylaşılan yük o kadar dengeye biner ama sayısı fazla olup göründüğü gibi işe yaramayanlarda var burada Mosfetlerin kaçı işlemci için kaçı RAM için bunada bakmak gerekli ve bunların soğutuluyor olması gerekli güçlü bir işlemcide bunlar önemli INTEL 'de K serisi olmayan işlemcilerde soğutucusuz tasarımlar kullanılabilir ama K serisi işlemcilerde kesinlikle Soğutuculu VRM yapısı tercih edilmeli. Özellikle O.C. yapılacaksa en önemli şey budur.
Facebook bağlantısıBaki.Ugur.Gozaydin
#26
çok teşekkür ederim
#27
Başka sorunuz varmı?
Facebook bağlantısıBaki.Ugur.Gozaydin
#28
şuan yok daha sonra tekrar bilgilerinizden faydalanmak için konular açarım
#29
Tabiki, başka sorularınız için foruma yine bekleriz.
Facebook bağlantısıBaki.Ugur.Gozaydin
  


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  20.000 TL Video Kurgu için Sistem Toplama celalcinar 7 95 6 saat önce
Son Yorum: ugur.gozaydin
  cs go için pc Umut Yılmaz 1 43 14/07/2019, Saat: 01:39
Son Yorum: ugur.gozaydin
Question 4500 TL ye En iyi Bilgisayar Toplama YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM Emir Özdemir 0 48 05/07/2019, Saat: 08:53
Son Yorum: Emir Özdemir
  Vatan Bilgisayar dan topladığım bu sistem nasıl HakanKorkz 7 122 02/07/2019, Saat: 09:24
Son Yorum: ugur.gozaydin
  Ekran Kartı Tavsiyesi Mahmut Tağar 2 55 29/06/2019, Saat: 21:38
Son Yorum: ugur.gozaydin

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi