Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CPU FAN NOT DETECTED hatası
Öncelikle merhaba,
Size yaklaşık 2-3 aydır çektiğim bir sıkıntıdan bahsetmek istiyorum.
Akşam eve döndüğümde bilgisayarımın power tuşuna basıyorum ve bilgisayar açılıyor gibi olup CPU FAN NOT DETECTED hatası veriyor ve öylece kalıyor (ama bu ara pc çalışıyor) biraz bekledikten sonra (10dk civarı), 2 kere power tuşuna bastığımda (yani kapatmak için ve açmak için ardı ardına, zaten kapatmak için basınca direk kapanıyor 1milisaniye gibi bir süreyle) açtığımda %50 ihtimalle ana ekrana yönlendiriyor, %50 ihtimalle aynı hata , tekrar denediğimde ise şanslıysam açılıyor.

Denediğim birkaç şey var,
-CPU FAN'a takılı fan.
-Fan'ı full temizledim.
-Kabloları kontrol ettim.

Dahası çözüm bulamadım , çözümlerinizi bekliyorum.

(CPU FAN NOT DETECTED'i internete aratarak çok kolay bulabilirsiniz)
CPU fana başka bir FAN bağlayıp denedinizmi? Bu sorunun bir nedenide FAN bağlantısının arızalanması FAN 'dan gelen kablodan bahsediyorum. Bunu değiştirip denemediyseniz denermisiniz.
Facebook bağlantısıBaki.Ugur.Gozaydin
Başka bir Fan'ım yok şu anlık, ama ısındığında açılması bir durum ile alakalı olabilirmi kablonun?
Yani fan olabilir FAN dönüyormu? Birde dediğim gibi fan arızalı ise sorun yaratır. Kasadan başka bir fanı bağla ve o fanı komple kullanma bir dene. Birde eğer fan değilse BIOS CMOS Reset atman gerekebilir. Ama bu en son iş önce fanın arızalı olup olmadığını anlamak gerek.
Şöyle yapın;

Hangi anakart modelini kullanıyorsunuz onu da belirtirseniz eğer ilk olarak sisteme reset atın ve DEL tuşu ile BIOS ekranına giriş yapın. Ardından Smart Fan Control kısmına giriş yapın. Orada eğer fanlarınız dönüyor olarak görünüyorsa BIOS ayarlarınızı sıfırlamanız gerekecek.

Eğer fanlar dönmüyorsa, anakart bağlantı noktalarınız ya yanlış takılmış, ya da pinlerden birinde sıkıntı mevcut demektir.
[Resim: logo1.png]
@ugur.gozaydin fan dönüyor evet, zaten olay orda güç tuşuna bastığımda fan'a bir güç gidiyor hafif haraket ediyor ama dönmüyor, bu işlemi kapat aç yaptıkça tekrarlıyor , ardından çalışır durumda biraz bekledikten sonra ısınıyormu ne oluyorsa açılıyor.

@oceanLab anakart modeli HP 2B2C, ve fan dönünce açılıyor yukarıda anlattığım gibi, olan olay ilk bastığımda ne oluyorsa FAN'ı döndürmek için güç gelmiyor
Fanda veya sokette sorun olabilir önce başka bir fan ile deneyin.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Clock_Watchdog_Timeout hatası Ali Paksoyy 3 69 12/06/2019, Saat: 14:57
Son Yorum: ugur.gozaydin
  MSI b150 gaming m3 ez debug ram hatası warpeace66 1 36 07/06/2019, Saat: 22:29
  Farklı farklı mavi ekran hatası alıyorum sık sık crixallis31 0 136 05/03/2019, Saat: 03:16
Son Yorum: crixallis31
  System Safe Mod Hatası İshak Karul 2 186 26/02/2019, Saat: 21:27
Son Yorum: İshak Karul
  Mavi Ekran Hatasi mireliabisov_ 17 591 22/01/2019, Saat: 20:43

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi