Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dizel Araç Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?
#1
Thumbs Up 
Benzin fiyatlarının sürekli artıyor olması ve araçların benzin tüketiminde ekonomik olmaması sebebiyle pek çok sürücü artık dizel araçları tercih etmekte. Hal böyle olunca, dizel araç kullanmanın da inceliklerini iyi bilmek gerekiyor.

Dizel araç kullanırken dikkat edilmesi gereken hususları sıralayacak olursak; 
Öncelikle dizel araçlarda devirlere çok dikkat edilmelidir. Benzinli bir araçta 3000-4200 devir arasında vites değiştirirken bu rakam dizel araçlarda 1800-2400 aralığında olmalıdır. Yani dizel bir aracı benzinlide ki gibi bağırtarak kullanmak motor ömrünü ciddi şekilde düşürür. Hele ki turbo dizel ise ki şuan üretilen araçların neredeyse tamamı turbo dizel, kesinlikle ve kesinlikle 2500 üzerine çıkılmaması gerekir. 

Dizel araç kullanırken dikkat edilmesi gereken 2. husus ise aracı çalıştırırken, enjektör ışığının sönmesini beklemektir. Benzinli araçlarda anahtarı kontağa takıp direk arabayı çalıştırırsınız ancak dizel araçların öncelikle ısınmaya ihtiyacı vardır. Bunun içinde zaten dizel araçların ön panelinde bir uyarı ışığı vardır. Kontağı çalıştırdığınız anda bu ışık yanar ve yaklaşık 3 4 saniye sonra söner. Işık söndükten sonra arabayı çalıştırabilirsiniz. Öncesinde çalıştırmaya kalkarsanız motorunuz büyük zarar görebilir. Bu yüzden yolda stop etme durumunda dahi olsanız telaşa kapılmadan, önünüzde ki ya da arkanızda ki araçları önemsemeden bu 3 4 saniyelik zaman dilimini göz ardı etmeyin. Işık söndükten sonra aracı çalıştırın.

Dizel motorların hassasiyetinden bahsetmiştik. Bunu göz önüne alarak kaliteli yakıt kullanın ve mümkün olduğunda yakıt ışığının yanmasını beklemeden deponuzu doldurun. Işığın yandığını fark ederseniz hemen bir benzin istasyonuna yaklaşıp deponuzu doldurun çünkü dizel motorların depolarında belirli seviyede mazot olması gerekir, bu pompalara basınç için çok önemlidir. Mazot miktarı azalırsa basınç azalır ve motorunuz hava yapabilir. Bu durum dizel motorları ciddi sıkıntıya sokar. Mazot içine karışmış olan pislikler enjektörleri bile tıkayabilir. Bunun sonucuda size çok pahalıya mal olur. 

Benzinli araçlar ilk çalıştırıldıklarında gaza basılarak motorun ısınması sağlanır ancak bu durum dizel araçlarda kesinlikle uygulanmamalıdır. Aracınızı çalıştırdıktan sonra vitesi boşa alıp 1 2 dakika hareket ettirmeden çalıştırın. Ardından sürüşe geçtiğinizde vites geçişlerinizi olabildiğince küçük devirlerde yapın. Motor ısındıktan sonra bu devirleri yükseltebilirsiniz. Örneğin ilk vites geçinizde 1 den 2 ye alırken 1500 devir civarında gerçekleştirin. Araç biraz yol aldıktan sonra devir noktasını yükseltebilirsiniz. 

Dizel araç kullanırken dikkat etmeniz gereken son husus ise vurdurma olarak tabir ettiğimiz aracın itilerek motorun çalışmasını sağlamaya çalışmaktır. Genelde akü bittiği zaman ya da araç çalışmadığı zaman omuzlara kuvvet diyerek aracı ittirmeye başlarırız. Bu yöntem benzinli motora sahip araçlara çok fazla zarar vermez ancak dizel araçlar için son derece zararlı bir harekettir. Dizel araçlarda yağ basıncı çok önemli bir faktördür. Aracın çalışmadığı durumda yağ basıncı oluşmaz. Aracı ittirerek çalıştırdığınızda oluşmayan bir basınçla çalışacaktır. Bu durum motora ciddi zarar vermekte ve hatta motorun tamamen zarar görüp işlevini yitirmesine sebep olabilir. Bugün en ufak bir dizel motor tamirinin fiyatının 300 liradan başladığını düşünürseniz, ciddi bir motor arızası size binlerce liraya mal olabilir. O yüzden tüm bu hususlara dikkat edip, yakıt tasarufu sağlayayım derken başınıza çok daha büyük masraflar açmayın.
#2
Faydalı konu.
[Resim: a15mGO.png]
#3
Tşk iyice bilgilendim bu konuda
#4
Bu neymiş arkadaş dizel arabadan soğudum Big Grin şuanki teknolojiyle üretilen araçlar içinde geçerli mi bunlar?
#5
Gerekli ve doğru bilgiler . 3 saniye bekledikten sonra motoru çalıştırma ve devir kısmı dışında günümüzde dikkat etmeye gerek kalmıyor genelde Smile
  


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi