PC Hocası Forum


Facebook Messenger Sohbet Botları Nedir?
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu:
Mesaj: N/A
Cinsiyet:
Kıdem: N/A

0n3lL9.jpg

Aslında üzerinde düşünmemiz gereken soru şu; Facebook internet için yaptığı planlarında kullanıcıların taleplerini mi yoksa kendi çıkarlarını mı gözetiyor? Artık kullanıcı kütlesi (o kadar büyüdü ki, kitle demek zayıf kalıyor) dünya nüfusunun 4’te 1’ine ulaşmış olan Facebook yaptığı her güncellemeyle kullanıcıyı bir şekilde yönlendiriyor. Kullanıcıların itiraz etmeyi ya da neden kullanmak zorunda olduğunu çok da kavrayamadığı güncellemeler, sosyal medya bağımlılığını bir yandan artırıyor diğer yandan da kullanıcı alışkanlıklarını değiştiriyor.
Facebook Messenger sohbet botlarını geliştirmek için olağan üstü bir efor ve para harcadı. Öte yandan olumlu bir hizmet olarak görünseler de sohbet botları, kullanıcıların ihtiyaçlarını dinlerken bir yandan da Facebook tarafına kullanıcı alışkanlarını raporlamaya devam edecekler. Burada Facebook’un internet üzerinde yaptığı veya konuştuğu her şeyin kullanıcılar tarafından dinleniyor olması da son derece önemli bir etken. Facebook yapar kullanıcılar da gözü kapalı buna uyar bu kadar basit.
Sohbet botları yeni bir şey mi?
Hayır değiller, daha önce irili ufaklı hizmet siteleri müşterileriyle iletişimde kalmak ve daha hızlı müşteri hizmetleri sunabilmek için bu yapıyı kullandı. Ancak bu tecrübe canlı bir müşteri hizmetlerine bağlanabilen sohbet pencerelerinden çok da öteye geçememişti. Bunlara bir sohbet botu demek çok doğru değil, daha çok sohbet odası mantığıyla işliyorlar ve insanlar tarafından kontrol ediliyorlardı.Facebook Messenger’da bu durum insan moderasyonunu aradan çıkartarak, tamamen bir yapay zeka ve öğrenebilen makina algoritmasıyla hayata geçecek.

Yapay zeka ve öğrenebilen makineler

Messenger sohbet botları standart sorularla işe başlayıp her soruna çözüm bulmak adına küresel ağı kontrol edebilen ve hızla çözüme yönelik çalışabilen yazılımlar olarak tanımlanabilir. Bu noktada A şirketi ve Z şirketinin botları Facebook sunucuları üzerinden birbirlerini dinliyor olacaklar. Soruları ve talepleri karşılaştırıp çözümleri birbirlerinden öğrenecekler. Aynı şey kullanıcıların sorduğu ve botları kullanarak araştırdığı konularla da ilgili. Bu noktada rezervasyon yapmaktan, teknik servis almaya kadar her soruna yetişmeyi hedefleyen sohbet botları, kullanıcı alışkanlıklarını da kayıt altında tutarak yaşam alışkanlıklarına göre üyeleri sınıflandırabilecekler.

Sohbet botları internetin geleceği mi?
Çoğu insan bilgisayarların yaşamımıza yön verebileceği bir geleceği ön görürken aslında çok da yanılmıyorlar. Facebook’un güncellemelerinin hizmetten ziyade kazanç odaklı olduğunu düşünürsek, yaptıkları her yeniliğe biraz şüpheyle yaklaşmak oldukça doğal. Sohbet botlarıyla ilgili ön görüler de aynı şekilde değerlendirilebilir. Sohbet botlarının daha çok satış ve pazarlamaya yönelik olarak çalışacağı günler çok uzakta değil. Facebook çok yakın bir gelecekte bize reklam göstermek yerine bir sohbet botunu bizi bir ayakkabı almaya ikna etmesi için önümüze koyabilir. Ancak bu noktada bu durumla ilgilenmeyen kullanıcılara bir yaptırım uygulanamayacağından dolayı "özgür iradenin" sohbet botundan daha güçlü olduğu gerçeğini de yabana atmamak gerek.

Alıntı
.
Konu:
Mesaj: N/A
Cinsiyet:
Kıdem: N/A

Mark bu şakaya gelmez

Alıntı
.
Konu: 7
Mesaj: 26
Cinsiyet: Bay
Kıdem: 25-04-2016

Acaba ne zaman ülkemizde göreceğiz.
Ekran%2BAl%25C4%25B1nt%25C4%25B1s%25C4%25B1%2Bkopya.png

Alıntı
.


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Facebook Şifremi Bilmiyorum Yardımcı Olun Lütfen!!!! iFiddle 6 383 28/07/2018, Saat: 18:43
Son Yorum: Enes Değirmenci
  Facebook Hisseleri Satışa Çıkıyor Hakan Çal 2 555 25/09/2017, Saat: 19:35
Son Yorum: Hakan Çal
  161k Beğenili Facebook Sayfası Satılır melih55 0 502 19/05/2017, Saat: 18:06
Son Yorum: melih55
  Sürekli Facebook hesabım kapatılıyor? Azılı Kurt 4 795 30/04/2017, Saat: 14:14
Son Yorum: NergizUnver
  Facebook Grup Toplu Banlama Azılı Kurt 1 880 17/01/2017, Saat: 11:33
Son Yorum: Azılı Kurt

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Powered by MyBB
Pchocasi.com.tr


Tasarım