PC Hocası Forum


Google tarihçe
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 75
Mesaj: 1,741
Cinsiyet: Bay
Kıdem: 24-04-2016

1995-1997
1995
Larry Page ve Sergey Brin Stanford'da tanıştılar. Michigan Üniversitesi mezunu 22 yaşındaki Larry, Standford'a gitmeyi düşünüyordu ve 21 yaşındaki Sergey, Larry'ye etrafı göstermekle görevlendirilmişti.
1996
Larry ve Sergey BackRub adında bir arama motoru üzerinde beraber çalışmaya başladılar. Standford sunucularında bir yıldan uzun bir süre çalışan BackRub zamanla çok fazla bant genişliği kaplamaya başladı.
1997
15 Eylül'de Google.com, alan adı olarak tescil edildi. 1 rakamı ve ardından gelen 100 tane sıfır ile temsil edilen sayıyı ifade eden matematiksel bir terim olan "googol" kelimesiyle oynanarak oluşturulan isim, Larry ve Sergey'in İnternet'teki sonsuz gibi görünen bilgiyi organize etme hedeflerini yansıtmaktadır.

1998
Nisan
Larry hayran kitlesini şirket haberleri hakkında bilgilendirmek için, "Google Friends Newsletter" (Google Dostları Haber Bülteni) adlı bir bülten yayınlamaya başladı. (Aradan geçen süre içinde bloglar, Google+ ve diğer haber paylaşım yöntemlerini öne çıkararak Google Friends'i kapattık.)
Ağustos
Sun şirketinin kurucu ortaklarından Andy Bechtolsheim, henüz mevcut olmayan bir kuruluş olan, Google Inc. adlı bir şirkete 100.000 dolarlık bir çek yazdı.
Larry ve Sergey, Nevada çölünde düzenlenen Burning Man festivaline doğru yola çıkmadan önce, Google ekibinin birkaç gün boyunca nerede olacağını kullanıcılara bildirmek üzere, festivalin simgesi olan adamı logoya dahil ettiler. Bu ilk doodle'ımızdı.
Eylül
Google, 4 Eylül'de Californiya'da şirket kuruluş başvurusu yaptı. Larry ve Sergey yeni kurulan şirketin adına bir banka hesabı açtılar ve Andy Bechtolsheim'ın çekini bu hesaba yatırdılar.
Google Susan Wojcick'in Santa Margarita Ave., Menlo Park, Calif. adresinde bulunan garajında çalışma alanı kurdu.
Larry ve Sergey ilk çalışanlarını işe aldılar. Yeni kurulan Khan Academy eğitim şirketine katılmadan önce Google'da 10 yılı aşkın bir süre çalışan Craig Silverstein, Stanford'da Bilgisayar Bilimleri doktorası yapan bir öğrenciydi.
Aralık
"PC Magazine" Google'ın "son derece alakalı sonuçlar verme konusunda olağanüstü bir ustalığa sahip" olduğunu  açıkladı ve bizim 1998 yılının İlk 100 Web Sitesi arasında tercih edilen arama motoru olduğumuzu kabul etti.
1999
Şubat
Şirket, çalışanlarının sayısı sekize ulaşınca garajdan bozma ofise sığamaz hale geldi ve Palo Alto’da 165 University Avenue adresindeki yeni mekanına taşındı.
Nisan
İlk "şirket" köpeğimiz Yoşka, operasyonlar kıdemli başkan yardımcımız Urs Hölze ile birlikte işe gelmeye başladı.
Mayıs
Satışı yönetmek için Omid Kordestani aramıza katıldı (çalışan no. 11). Omid, on yıl sonra şirketteki faal görevinden ayrılıp kıdemli danışman oldu.
Haziran
İlk basın açıklamamızda Sequoia Capital ve Kleiner Perkins'ten yaklaşık 25 milyon ABD doları finansman aldığımızı duyurduk. John Doerr ve Michael Moritz yönetim kuruluna katıldı.
Ağustos
İlk Mountain View mekanımız olan 2400 Bayshore'a taşındık. Mountain View, Stanford Üniversitesi'nin birkaç kilometre güneyinde ve Silikon Vadisi'nin daha eski yerleşimleri olan Sunnyvale, Santa Clara ve San Jose'nin kuzeyinde yer alıyor.
Kasım
İlk aşçımız Charlie Ayers'ı işe aldık (Ayers daha önce Grateful Dead için sunduğu yemek hizmetleri ile ün kazanmıştır. Kendisi şu anda Palo Alto'da bir kafenin sahibidir). Bugün Google'ın gıda programları, dünya çapındaki Google çalışanlarına yakıt sağlamak üzere, sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde tedarik edilen yiyecekler sunmaya odaklanmaktadır.

2000
Nisan
Google'ın, istediğiniz arama sonuçlarını gözünüzde canlandırırken zihninizi okuyabilme becerisi MentalPlex'i duyurduk. Silikon Vadisi'nde gelenek haline gelen 1 Nisan şakalarımız da böylece başlamış oldu.
Mayıs
İlk Webby Ödüllerimizi kazandık: Teknik Başarı (jüri oyuyla) ve Halkın Sesi (kullanıcıların oyuyla).
Küçük bir uzaylının yer aldığı bir doodle serisi yayınladık. Bu, ilk doodle serimiz ve özel bir olayla ilişkili olmayan ilk doodle'ımız oldu.
Google.com'un ilk 10 dil sürümü  yayınlandı: Fransızca, Almanca, İtalyanca, İsveççe, Fince, İspanyolca, Portekizce, Felemenkçe, Norveççe ve Danca. Bugün arama 150'den fazla dilde kullanılabilmektedir.
Temmuz
İlk uluslararası doodle'ımız Fransız Ulusal Bayramı'nı kutluyordu.
Eylül
Google New York, 86. caddedeki bir Starbucks'ta, tek kişilik bir satış "ekibi" ile çalışma hayatına başladı. Bugün, Sekizinci Avenue'de 111 numaradaki eski bir Liman İdaresi binası olan New York ofisimizde, 4000'den fazla Google çalışanı bulunmaktadır.
Çince, Japonca ve Korece arama hizmeti sunmaya başladık. Böylece desteklediğimiz toplam dil sayısı 15 oldu.
Ekim
Google AdWords 350 müşteriyle kullanıma sunuldu. Bu self-servis reklam programı ile, kredi kartıyla çevrimiçi etkinleştirme, anahtar kelime hedefleme ve performans geri bildirimi hizmetleri sunmaya başladık.
Misafir sanatçı Lorie Loeb tarafından yapılan ilk doodle yayına geçti. O zamandan bu yana Wayne Thiebaud'dan Christop Niemann ve Eric Carle'ye birçok sanatçı yeteneklerini Google ana sayfasında sergiledi.
Aralık
Google ana sayfasına gitmeden arama yapılmasını mümkün kılan bir tarayıcı eklentisi olan Google Araç Çubuğu yayınlandı.
2001
Şubat
Kamuya duyurulan ilk satın alımımız, Deja.com'un 1995'ten itibaren 500 milyon Usenet görüşmesini içeren arşivi, Usenet Discussions Service oldu. Bu arşive arama ve göz atma özellikleri ekleyip Google Grupları olarak kullanıma sunduk.
Mart
Eric Schmidt yönetim kurulu başkanı olarak atandı.
Nisan
İsveçli Şef artık aramada bir dil tercihi haline geldi. Klingon dahil olmak üzere "şaka amaçlı" pek çok dil sunduk.
Temmuz
Başlangıç olarak 250 milyon görsele erişim sunan Google Görseller kullanıma sunuldu.
Ağustos
İlk uluslararası ofisimizi  Japonya, Tokyo'da'da açtık.
Eric Schmidt CEO'muz oldu. Larry ve Sergey sırasıyla ürün ve teknoloji başkanları olarak atandılar.
Aralık
Sona ermekte olan yıl içinde milyonlarca kullanıcının hangi aramaları yaptığına dair görsel bir bakış sunan yıllık Google Zeitgeist'ın ilkini yayınladık. Zeitgeist, "Harry Potter"dan "Usame Bin Ladin"e, geride kalan yılı gözler önüne serdi. Zeitgeist'ı her yıl yayınlamaya devam ediyoruz.

2002
Şubat
İşletmelere yönelik ilk Google ürünü olan Google Search Appliance yayınlandı. Ürün, işletmelerin arama olanaklarını kendi dokümanları için etkinleştirmek üzere, kendi bilgisayar ağlarına bağlayabilecekleri sarı bir kutudur.
AdWords için büyük bir revizyon yayınladık. Tıklama başına maliyet ücretlendirmesi de bu revizyona dahildi.
Nisan
Geliştiricilerin 2 milyarı aşkın web dokümanını sorgulamalarına ve başta Java, Perl ve Visual Studio olmak üzere sık kullandıkları ortamlarda program yazmalarına olanak tanıyan ilk Google API dizisini yayınladık.
Mayıs
Kullanıcıların beta teknolojilerini denemelerine izin veren ve Google Transit, Google Akademik ve Google Arama Trendleri gibi birçok Google özelliği için bir tecrübe sahası oluşturmuş olan Google Labs'ı yayınladık. Yaklaşık 10 yıl sonra, ürün çalışmalarımıza öncelik vermek üzere Google Labs'ı kapattık.
Eylül
Google Haberler 4000 haber kaynağı ile yayına geçti. Bugün Google Haberler, farklı dillerdeki 70 bölgesel sürümü ile, 50.000'in üzerinde haber kaynağı içermektedir. 2012 itibariyle, Google Haberler ve diğer hizmetler yayıncılara toplam olarak ayda 6 milyar tıklama gönderiyor.
Ekim
Avustralya'daki ilk çalışanımızın oturma odasından AdWords satmaya başlamasından bir ay sonra, Sidney ofisimizi açtık. Sidney ofisimiz, Japonya'nın ardından Asya Pasifik'teki ikinci ofisimizdi. İlk yerel AdWords müşterimiz ise eBay Avustralya oldu.
Aralık
Froogle'ın (2012 yılında Google Alışveriş adını aldı) kullanıma sunulmasıyla kullanıcılar artık satın almak amacıyla arama yapabilmeye başladı.

2003
Şubat
Blogger'ın oluşturucusu Pyra Labs'ı satın aldık. En az Google kadar eski (Blogger 1999 yılında başladı) olan Blogger, bugün her ay 300 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret ediliyor.
Mart
Küçük, büyük tüm yayıncıların Google'ın geniş reklamverenler ağına erişimine olanak sağlayan, içerik hedefli yeni reklam hizmeti Google AdSense'i duyurduk. (Sonraki ay, teknolojisi AdSense adlı hizmeti destekleyen Applied Semantics'i satın aldık.)
Nisan
Kâr amacı gütmeyen AdWords sürümü olan ve kamu yararına çalışan kuruluşlara, girişimlerini tanıtmaları için ayni AdWords reklamı olarak, ayda 10.000 ABD doları sunan Google Grants'ı (Google Bağış) başlattık.
Ekim
İlk Code Jam'de ödül almak ve tanınmak amacıyla yarışacak programcılar için kayıtlar başladı. Günümüzde her sene binlerce yarışmacıyı çeken Google Code Jam'in finalleri Tokyo, Dublin, Londra ve New York City'de gerçekleşti.
Aralık
Kitaplardan arama sonuçlarında görüntülenecek kısa alıntıları dizine ekleyen Google Print'i (artık Google Kitaplar olarak biliniyor) kullanıma sunduk. 2004 yılında kütüphanelerle dijital tarama ortaklıkları kurulmasıyla birlikte program genişledi. Bugüne kadar 20 milyondan fazla kitap taradık.

2004
Ocak
En parlak döneminde birçok ülkedeki en önemli sosyal ağ olan Orkut'u kullanıma sunduk.
Mart
800'ü aşkın çalışanımızla birlikte, Mountain View'da 1600 Amphitheatre Parkway adresinde bulunan yeni "Googleplex"e taşındık.
Haritalar ve yol tarifleri ve civarda bulunan işletmelerin listesini sunan Google Yerel'i tanıttık. (Google Yerel, sonunda Google Haritalar ile birleştirilmiştir.)
Nisan
1 Nisan Şaka Günü'nde Gmail'i kullanıma sunduk. Başta sadece davetle kullanıcı kabul eden Gmail, bugün 425 milyon kullanıcıya sahip. Eğlenceli bir bilgi: Gmail için dahili kod adımız, bir Dilbert karikatüründen esinlenen "Caribou"ydu.
Resmi Google Blogu yayına başladı. Bugün, Google+ sayfaları ve Twitter hesapları da dahil olmak üzere, Google'dan birçok farklı dilde haber almanın çok çeşitli yolları mevcut.
Mayıs
Bilgisayar bilimleri okuyan, öne çıkan kadınlara verilen Google Anita Borg Bursu'nun ilk kazananlarını açıkladık. Bugün artık bu burslar Afrika, Asya, Avustralya, Kanada, Avrupa, Hindistan, Orta Doğu, Yeni Zelanda ve Amerika Birleşik Devletleri'nden tüm öğrencilere açıktır.
Temmuz
Kullanıcıların fotoğraflarını çevrimiçi olarak düzenlemelerine ve görüntülemelerine yardımcı olan Picasa'yı satın aldık.
Ağustos
A sınıfı adi hisse senetlerinden oluşan 19.605.052 hisselik İlk Halka Arzımız Wall Street'te gerçekleşti. Açılış fiyatımız hisse başına 85 ABD dolarıydı.
Eylül
Hong Kong ofisimiz Büyük Çin bölgesinde açılan ilk Google ofisi oldu.
Ekim
Teknolojisi daha sonra Google Earth halini alan, dijital haritalama şirketi Keyhole'u satın aldık.
Kullanıcıların mobil cihazlarından GOOGL'a ya da 466453'e metin arama sorguları göndermelerine olanak sağlayan Google SMS kullanıma sunuldu.
Birden fazla dil bilen 150 Google çalışanı olan, İrlanda Dublin'deki Avrupa Merkezimizi, Sergey ve Larry'nin katılımı ve İrlanda Başbakan Yardımcısı Mary Harney'in onurlandırmasıyla açtık.
Hindistan Bangalore ve Haydarabad'da yeni ofislerimizi açtık. Hindistan'daki Google çalışanları, Harita Oluşturucusu'ndan reklamlara ve Chrome'a kadar çeşitli ürünler üzerinde çalıştılar.
Kasım
Google Akademik'in beta sürümünü kullanıma sunduk. Bu ücretsiz hizmet kullanıcıların, hakemli dergilerde yayınlanan makaleler, tezler, kitaplar, henüz basılmamış çalışmalar, özetler ve teknik raporlardan oluşan bir akademik literatürde arama yapmasına yardımcı olmaktadır.
Aralık
Teknolojinin dünyayı daha iyi bir yer yapabileceği fikrine adanmış olan Google.org'u kurduk.

2005
Şubat
Google Haritalar yayına başladı. Sadece iki ay sonra, ürüne uydu görüntüleri ve yol tariflerini ekledik.
Nisan
ABD'de mobil cihazlarda kullanıma açılan Google Haritalar, seyahat eden kullanıcılara yol tarifleri ve yerel bilgiler sunmaya başladı.
Avrupa'daki ilk Google Haritalar sürümümüz İngiltere'deki kullanıcılara sunuldu. İngiltere'yi 2006 yılında Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya takip etti. Bugün, dünya çapında 190'dan fazla ülkede yol tarifi sunmaktayız.
YouTube'a ilk video yüklendi (henüz Google'ın bir parçası değilken). Bugün dakikada 100 saatlik videodan fazla video yükleniyor ve ayda 6 milyar saat video izleniyor!
Mayıs
Kişiselleştirilmiş Ana Sayfa, kullanıcıların içerik modülleri yardımıyla Google sayfalarını özelleştirmeleri için tasarlanmıştı (daha sonra iGoogle oldu ve Kasım 2013 itibariyle kaldırıldı).
Haziran
Arama sonuçlarının cep telefonlarından görüntülenmesi için özel olarak ayarlanan Google Mobil Web Arama yayınlandı.
Dünyanın herhangi bir yerine sanal bir yolculuk yapmanıza izin veren ve uydu görüntüsü tabanlı bir harita hizmeti olan Google Earth'ü açıkladık. Google Earth o zamandan beri 1 milyar kez indirildi.
Google Haritalar API'sı yayınlandı. Geliştiriciler Google Haritalar'ı birçok harita hizmetine ve sitesine yerleştirebilir. Bugün API'yı kullanan 1 milyon web sitesi ve uygulaması, haftada 1 milyar kişiye ulaşıyor.
Ağustos
Gmail kullanıcılarının arkadaşları ile daha hızlı ve kolay bir şekilde konuşmalarına ya da anlık mesajlaşmalarına izin veren, indirilebilir bir uygulama olan Google Talk'u kullanıma sunduk. Google Chat ise Gmail'e bir sonraki yıl geldi. 2013 yılında Google Talk'un, Google'ın yeni, tek iletişim sistemi Hangouts'a entegre edileceğini duyurduk.
Ekim
Google çalışanları, Malcolm Gladwell ile Mountain View'da bir yazar etkinliği düzenlemeye gönüllü oldu. O zamandan beri Talks, Google programında 18 ofiste 1500'den fazla yazar ve düşünce dünyasının önde gelen ismi ağırlandı.
Kasım
Web sitelerinin ve reklam kaynaklarının etkisini ölçmeye yönelik Google Analytics'i yayınladık. Analytics, Mart 2005'te satın aldığımız, Urchin merkezli bir şirkettir.
Latin Amerika'daki ilk ofislerimiz olan São Paulo ve Mexico City'deki ofislerimizin açılışını duyurduk.
İlk Doodle 4 Google yarışması İngiltere'de gerçekleşti. O zamandan beri, eserlerini Google ana sayfasında görme şansı elde etmek isteyen öğrenciler tarafından gönderilen 1 milyondan fazla doodle ile altı kıtadan bir çok ülkede Doodle 4 Google yarışmaları düzenledik.
Aralık
Google Transit, Portland, Ore metro bölgesinde kullanıma sunuldu. Bugün, Google Transit'te dünya çapında 1 milyondan fazla toplu ulaşım durağına ilişkin zaman çizelgesine vardır.
Mobil cihazlar için Gmail, ABD'de kullanıma sunuldu.

2006
Mart
Kullanıcıların mali bilgileri daha kolay bulmalarına yardımcı olmak üzere etkileşimli grafikler ve Google Haberler'den ilgili başlıkları içeren kapsamlı ürünümüz, Google Finans kullanıma sunuldu.
Nisan
Etkinlikleri, özel günleri ve randevuları takip edebilmeniz ve zaman çizelgelerini başkalarıyla paylaşabilmeniz için Google Takvim'i sunduk.
Arapça ve İngilizce arasında çeviri olanağı sağlayan Google Çeviri kullanıma sunuldu. Bugün makine çeviri hizmetimiz 70'den fazla farklı dil arasında çeviri sunmaktadır.
Mayıs
Aramaların zaman içindeki popülerliğini görselleştiren Google Arama Trendleri'ni kullanıma sunduk.
Gmail Arapça ve İbranice'yi de sunarak arayüz sayısını 40'a çıkardı.
Haziran
Çevrimiçi satın alma işlemlerinde hızlı ve kolay bir ödeme yolu sunan Google Checkout'u duyurduk. Google Checkout, Google Cüzdan ile daha kapsamlı ödemelerin önünü açtı.
Picasa Web Albümleri, Picasa kullanıcılarının fotoğraflarını çevrimiçi yüklemelerine ve paylaşmalarına olanak sağlıyor.
Oxford İngilizce Sözlüğü "Google" kelimesini (fiil olarak) sözlüğe ekledi.
Ağustos
Alan Adınız için Google Apps yayınlandı. Gmail ve Takvim'i içeren bu uygulamalar takımı, aynı yıl içinde daha sonraki bir tarihte sunulan Google Apps Premier Sürümü'nün öncüsüdür ve işletmelere bulut bilişimini getirmiştir. Bugün 5 milyondan fazla işletme Google Apps'ı kullanmaktadır.
Ekim
Eğitim Uygulamalarını başlattık. Kullanıma sunduğumuz ilk yer Arizona Devlet Üniversitesi oldu. Bugün EDU Uygulamaları 25 milyonu aşkın kullanıcıya sahiptir ve ilk 100 üniversitenin 74'ünde kullanılmaktadır.
Web tabanlı Uygulamalar olan Dokümanlar & Çalışma Sayfaları'nı (artık ismi Dokümanlar ve Sayfalar oldu) sunduk. Dokümanlar, Writely'nin (Mart ayında satın alındı) yeniden düzenlenmiş bir çalışmasıdır.
YouTube'u aldığımızı duyurduk.

2007
Ocak
"Fortune", Çalışmak İçin En İyi Şirketler listesinde Google'ın 1 numara olduğunu duyurdu (o zamandan bu yana üç listede daha en üst sırayı aldık). Çalışanların önemli, güzel şeyler yapmalarına izin verilen bir şirket kültürü oluşturabilmiş olmaktan gurur duyuyoruz.
Şubat
Bu sene Sevgililer Günü doodle'ı ortalığı karıştırdı. Birçok kişi "l" harfini unuttuğumuzu düşündü ve Googe isimli 17. yüzyıl şairi ile bağlantı kurdu. Bazıları da bunun My Bloody Valentine isimli bir gruba saygı gösterisi olduğunu düşündü (bas gitaristlerinin soyadı Googe).
O zamanlar Senatör olan Barack Obama ve Senatör John McCain dahil olmak üzere 2008 Başkan adaylarının çoğu, kampanyaları sırasında Googleplex'i ziyaret etti.
Google Haritalar'a ABD çapında 30'dan fazla şehir için trafik bilgilerini ekledik. Bugün otoyolları, sokakları ve 600'ün üzerinde büyük şehri kapsayan canlı trafik verileri 50'den fazla ülkede mevcut.
Mart
Google çalışanlarına toplantılara gidip gelmek için verimli, rahat ve sağlıklı bir yol sunan ilk "gBike"lar kampüste görüldü. Bugün kampüste herhangi bir anda görülebilecek 700 bisiklet, Google'ın bisiklet dostu kültürünün işaretlerinden sadece biridir.
Nisan
Bu 1 Nisan Şaka Günü ekstra yoğundu: Gmail Paper Archive (Gmail Kağıt Arşivi) ve TiSP'yi (Tuvalet İnternet Servis Sağlayıcısı) tanıtmakla kalmadık, aynı zamanda New York ofisimizde gerçek bir yılanı kaybettik (sonra bulduk)!
GOOG-411, kullanıcıların bir telefon numarası çevirip yerel bilgilere yönelik sesli bir arama yapmalarına olanak sundu.
Mayıs
Street View ABD'de beş şehirde görücüye çıktı: New York, San Francisco, Las Vegas, Miami ve Denver. Bugün, Street View 50'den fazla ülkede kullanılabiliyor.
Kullanıcıları İnternet'te bulunan zararlı içeriklerden korumak üzere bir çalışma başlattık. Bugün, yaklaşık 1 milyar kullanıcı sadece Google'ın arama sonuçlarına ve reklamlarına değil, aynı zamanda mobil cihazlardaki ve masaüstü bilgisayarlardaki Chrome, Firefox ve Safari gibi popüler web tarayıcılarına da ulaşan Google Güvenli Tarama'yı kullanıyor.
YouTube İş Ortaklığı Programı'nı, YouTube topluluğundan en popüler ve üretken orijinal içerik üreticilerini de içerecek şekilde genişlettik. Bugün 1 milyondan fazla kanal bu programdan gelir elde ediyor.
Evrensel aramaya yönelik yeni adımları duyurduk. Artık video, haber, görsel ve yerel arama sonuçları tek arama sonucunda bir arada.
Haziran
Mountain View kampüsümüze o tarihte türünün en büyük kurumsal güneş paneli tesisini oluşturan güneş panellerini kurduk. Güneş panelleri bugün, üzerinde bulundukları binaların yüzde 30'una enerji veriyor.
Fişli hibrid elektrikli araçların benimsenmesini hızlandırmayı amaçlayan yeni bir çevreci girişimi açıkladık. Daha sonra RechargeIT (Yeniden Şarj Et) girişimini geri çektik. Ancak personel araç paylaşım hizmetinin bir parçası olarak, elektrikli araçlar sunmaya devam ediyoruz.
Eylül
Mobil tarayıcılar için optimize edilmiş sitelere standart web siteleri ile aynı reklamları barındırma kapasitesini sunan Mobil Arama için AdSense kullanıma sunuldu.
Google Dokümanlar'a, slayt sunuları yapmaya yönelik yeni bir uygulama yükledik.
Kasım
Mobil cihazlara yönelik ilk açık platform olan Android'i ve Open Handset Alliance'taki diğer şirketler ile işbirliği yaptığımızı duyurduk.
Renewable Energy Less Than Coal (RE<C) kömürden daha ucuz yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimi için tasarlanmış bir girişimdi. Program geri çekildi, ancak öğrendiklerimizi diğer yenilenebilir enerji projelerine uygulamaya devam ediyoruz.

2008
Ocak
Tarihsel olarak teknoloji alanında yetersiz temsil edilen öğrenci gruplarına fırsatlar sunan BOLD Staj programı başladı. Bu program, sağladığımız diğer staj fırsatlarıyla birleştiğinde geçtiğimiz yıllarda, binlerce öğrenci mühendislik projelerinden satış projelerine kadar Google'da etkili olabilme şansını yakaladı.
Mart
Ajanslara, pazarlamacılara ve yayıncılara yönelik reklam yönetimi teknolojisi sunan bir dijital pazarlama şirketi olan DoubleClick'in alımını tamamladık.
Mayıs
Yıllık geliştirici konferansımız olan  Google I/O'nun ilkine San Francisco'da ev sahipliği yaptık. I/O aradan geçen süre içinde büyüdü. Her sene şahsen bize katılan binlerce geliştiricinin yanı sıra, milyonlarca kullanıcı da ürünler hakkındaki son haberleri almak için canlı akış üzerinden bağlanıyor.
Haziran
Küresel hizmet haftamız olan GoogleServe ilk kez gerçekleşti. Google çalışanları her yıl, gelen kutularını bırakarak topluma katkıda bulunmayı amaçlayan projelere katılıyorlar.
Google Harita Oluşturucusu kullanıma sunuldu. Ürün, kullanıcıların coğrafi bilgileri doğrudan Google Haritalar ve Google Earth'de güncellemelerine olanak sağlayarak, haritanın dünyayı doğru bir şekilde yansıttığından emin olmamıza yardımcı oluyor. Harita Oluşturucusu bugün artık tüm dünyada 200'den fazla ülke ve bölgede kullanılabilmektedir.
Temmuz
2008 Tour de France rotasının tamamı için Street View görüntüleri sunduk. Bu, Street View görüntülerinin Avrupa'daki ilk lansmanıydı.
Daha hızlı mobil aramaya olanak sağlayan ilk indirilebilir iPhone uygulamamız, Apple 3G iPhone'un piyasaya sürülmesiyle birlikte görücüye çıktı.
Ağustos
2008 ABD seçimlerine özel bir siteyi yayına geçirdik. 2012 yılında, tüm dünyadaki seçimlere yönelik haberler ve çevrimiçi araçlar sunan Google.com/elections ile bu çalışmayı bir sonraki seviyeye taşıdık.
Sorgular oluşturmaya, imla hatalarını ve tuş kullanımını azaltmaya yardımcı olan Google Suggest (daha sonraları Otomatik Tamamlama adını aldı) Google.com'da kullanılmaya başladı.
Street View artık Japonya ve Avustralya'nın çeşitli şehirlerinde kullanılabilmektedir. Bu, Street View'ün Kuzey Amerika ve Avrupa dışına ilk çıkışı.
Eylül
T-Mobile, Android işletim sistemi üzerine kurulu ilk telefon olan G1'i duyurdu.
Yeni tarayıcımızı duyuran bir çizgi romanın web'e sızmasından bir gün sonra, Google Chrome indirilmek üzere sunuldu. Chrome, beş yıl sonra 750 milyonu aşkın kullanıcısıyla gurur duyuyor.
Kasım
Güncellenmiş iPhone için Google Mobil Uygulaması sadece sesinizi kullanarak web'de arama yapmanızı mümkün kılıyor.
Belli arama sorguları ile grip belirtilerine ilişkin CDC verileri arasında bir ilişki olduğunu keşfetmemizin ardından, Google Grip Trendleri'ni yayınladık. Google Grip Trendleri grip salgnı göstergelerini, ABD'deki geleneksel grip izleme sistemlerinden iki hafta kadar daha erken sunuyor.

2009
Şubat
Twitter'daki ilk iletimiz ikili değerlere dönüşle yayınlandı: I'm 01100110 01100101 01100101 01101100 01101001 01101110 01100111 00100000 01101100 01110101 01100011 01101011 01111001 00001010 (Kendimi 11000101 10011111 01100001 01101110 01110011 01101100 11000100 10110001 00100000 01101000 01101001 01110011 01110011 01100101 01100100 01101001 01111001 01101111 01110010 01110101 01101101) (İpucu: Ana sayfamızdaki bir düğme.)
Android'de Sesli Arama'yı başlattık. Android kullanıcıları, bir düğmeye dokunup mobil olarak İnternet'te gezinmeyi kolay ve hızlı hale getiren sesli aramayı kullanmaya başlayabildiler.
Mart
Sesli postaları yazıya dönüştürme gibi özelliklerle, telefonunuzu daha etkin kullanmanızı sağlayan Google Voice'ı kullanıma sunduk. 2013 yılında, Google Voice'ın Google+ Hangouts'a entegre edileceğini duyurduk.
Kaynaklarımızı, yeniliği desteklemek ve gelecek vaat eden yeni teknoloji şirketlerini teşvik etmek için kullanması amaçlanan bir girişim sermayesi fonu olan Google Ventures'ı duyurduk. Google Ventures, 2013 yılında portföyüne 200. şirketini ekledi.
İş ortağı sitelerinde ve YouTube'da ilgi alanına dayalı reklamların beta testini başlattık. Bu türden kişiye özel reklamcılık, kullanıcılara ilgi alanlarına daha uygun reklamları gösterir ve reklamverenlere ürünleri ve hizmetleriyle ilgilenme olasılığı en yüksek olan kişilere ulaşmak için etkin bir yol sunar.
Nisan
Bu yılki 1 Nisan Şakamızda, kendini imha etmeden önce çeşitli Google ürünlerini ele geçiren "Bilişsel Özbulgusal Dağıtılmış Zeka Birimi", CADIE'yi tanıttık.
Mayıs
Mountain View şirket merkezi yakınlarındaki arazilerden çalılıkları temizleyip yangın tehlikesini en aza indirmek üzere yerel bir şirketten birkaç keçi kiraladık. Keçiler çimleri düşük karbon emisyonlu bir şekilde biçmemize yardımcı oldular.
Temmuz
Gmail, Google Takvim, Google Dokümanlar ve Google Talk'un hem kurumsal hem de tüketici sürümünden beta etiketini (kelimenin tam anlamıyla) çıkardık.
Açık kaynaklı, hafif bir işletim sistemi olan ve başlangıçta dizüstü bilgisayarlara yönelik tasarlanan Google Chrome OS'yi geliştirdiğimizi duyurduk.
Eylül
Bir yandan büyük dijital yayıncılara ve diğer yandan da reklam ve ajans ağlarına, görüntülü reklamcılık alanı alma ve satma konusunda yardımcı olacak, gerçek zamanlı bir pazar olan DoubleClick Ad Exchange'i tanıttık.
"Bilim kurgunun babasının" doğum gününde, H.G.Wells'in anısına, gizemli H. G. Wells doodle serisinin arkasındaki gerçeği açıkladık.
Ekim
Google Haritalar Navigasyon, 3 boyutlu görünümler, sesli yardım ve canlı trafik verileri içeren bir turn-by-turn GPS navigasyon sistemidir.
Kasım
"Susam Sokağı"nın 40. yıldönümü için uluslararası bir doodle serisi yayınladık.
Aralık
Google Chrome'un Mac ve Linux sürümleri ile Windows ve Linux Chrome uzantılarını (hepsi beta aşamasında) tatil için tam zamanında kullanıma sunduk.

2010
Ocak
Android cihazlarda nelerin mümkün olduğunu göstermek için Nexus One'ı piyasaya sunduk. Nexus cihazlar serisi o zamandan beri büyüdü ve artık telefonların yanı sıra tabletleri de içeriyor.
Haiti depreminden sonra mühendislerimiz, doğal afetlerin ardından insanları sevdiklerine kavuşturmak için Kişi Bulucu'yu geliştirdi. O günden beri Kişi Bulucu'yu Tōhoku depremi ve Japonya'daki tsunami dahil olmak üzere başka krizler sırasında da kullanıma sunduk ve küresel afetlerde görev alan Google Crisis Response (Google Kriz Müdahale) ekibini oluşturduk.
Çin'den gelen gelişmiş bir siber saldırıyı tespit edince, bundan böyle yerel alan adımız olan Google.cn'deki hizmetlerimizi sansürlemek istemediğimizi duyurduk. Bugün, Çin topraklarındaki kullanıcılar, Google.com.hk üzerinden arama erişimine sahipler.
Şubat
İlk Google Super Bowl reklamı, arama terimleri aracılığıyla bir aşk hikayesini anlatıyordu. Bu, aramanın insani tarafını kutlamayı amaçlayan birçok videodan sadece biridir.
Çoğu Amerikalının bugün erişime sahip olduğundan 100 kat daha hızlı İnternet erişimi sunan ultra hızlı geniş bant ağları oluşturmaya ve bu ağları test etmeye ilişkin bir planı duyurduk. Yanıt olarak 1000'den fazla topluluk teklif sundu.
Mart
Google Haritalar'a bisikletle yol tarifleri ve bisiklet parkuru verileri eklendi. Bugün artık Google Haritalar'da iki teker üzerinde yolunuzu bulmanıza yardımcı olmak üzere 500.000 km'den fazla (530.000 km) bisiklet parkuru ve yolu sunulmaktadır.
Nisan
Şehre Fiber İnternet'in getirilmesi çalışmaları kapsamında, ismini Google olarak değiştiren, Kansas'ın Topeka şehrine minnetimizi ifade etmek için, 1 Nisan'da adımızı Topeka olarak değiştirdik.
Devletlerin, kullanıcılarımız hakkında bilgi vermemize veya Google ürünlerinden içerik kaldırılmasına yönelik taleplerinin sayısının yayınlandığı bir web sitesi başlatan ilk şirket olduk. Aynı yıl içinde sitemize, devlet tarafından erişimin engellenmesi veya bir kablonun kesilmesi sonucu ürünlerimize giden ziyaretçi trafiğinde gerçekleşen aksamaları gösteren görseller ekledik.
Mayıs
Yenilenebilir enerji kullanımını hızlandırmaya yönelik çabalarımız kapsamında, kamu düzeyinde bir yenilenebilir enerji projesine ilk doğrudan yatırımımızı yaptık.
Android ve Chrome'da geliştirilen Google TV, televizyon kanallarında, web sitelerinde, uygulamalarda, dizilerde ve filmlerde gezinmenin kolay ve hızlı bir yolunu sundu.
PAC-MAN’ın 30. doğum gününü kutlarken, Bayan PAC-MAN'i de içeren 256 seviyeli ilk oynanabilir doodle'ımızı eksiksiz olarak sunduk.
Bir mobil reklam şirketi olan AdMob'u satın aldık.
Temmuz
İşletmelerimizi %100 yenilenebilir enerji ile çalıştırmaya ilişkin uzun vadeli hedefimizin bir parçası olarak, Iowa'daki 114 megavatlık rüzgar enerjisi üretiminden temiz enerji satın alma sözleşmemizi duyurduk.
“Life in a Day (Bir Günün Hikayesi), dünyanın dört bir yanındaki insanların gözlerinden tek bir günü belgelemek amacıyla, YouTube kullanıcılarının binlerce gönderiminden oluşturulmuş sinemasal bir deneydir.
Ağustos
Öncelikli E-postalar, çeşitli sinyallerden yararlanarak e-postalarınızı önemlerine göre otomatik olarak sıralar ve bu şekilde Gmail'deki aşırı bilgi yüküyle başa çıkabilmenize yardımcı olur.
“The Wilderness Downtown” (Kalabalık Şehir Merkezi), yazar/direktör Chris Milk tarafından Arcade Fire isimli müzik grubu ve Google ile birlikte, Google Chrome düşünülerek ve HML5 ve diğer teknolojiler kullanılarak oluşturulmuş bir müzikal deneydi.
Eylül
Google Anında Arama, aradığınız bilgiye daha hızlı ulaşabilmeniz için siz yazdıkça arama sonuçlarını gösterir.
Street View'ü beş ABD şehrinde ilk kez sunmamızın üzerinden üç yıl geçtikten sonra Brezilya, İrlanda ve Antarktika görsellerinin de eklenmesiyle artık yedi kıtanın hepsini göz hizasında keşfetmeniz mümkün.
Ekim
Kendi kendine gidebilen arabalara yönelik teknolojiyi geliştirdiğimizi duyurduk. Kendi kendine giden arabaların trafik kazalarının önlenmesine yardımcı olabileceğini, kullananlara zaman kazandıracağını ve karbon emisyonunu azaltacağını düşünüyoruz. Otomatik arabalarımız yola çıktıklarından bu yana 800.000 km'den fazla mesafe katetti.
Aralık
YouTube, sizi ilgilendirmeyen ya da merak uyandırmayan bir reklamı 5 saniye sonra atlayabileceğiniz yeni bir reklam türü olan, TrueView'ü sunmaya başladı. TrueView, izleyicilere en çok ilgilendikleri reklamları izleme ve reklamverenlere doğru kitleye ulaşma olanağı sunma çabamızın bir parçasıdır.

2011
Şubat
Google Art Project dünyanın en iyi müzelerinde sanal bir tur gerçekleştirmenize ve 40 ülkeden binlerce sanat eserinin yüksek çözünürlüklü görsellerini keşfetmenize izin veriyor.
Kullanıcıların Google Hesaplarının güvenliğini sağlamalarına yardımcı olmak üzere, 2 adımlı doğrulama olarak adlandırılan, gelişmiş bir güvenlik özelliği seçeneğini kullanıma sunduk. 2 adımlı doğrulama şu anda 150'den fazla ülkede ve 40 dilde kullanılabilmektedir.
Mart
Yeni +1 düğmesi, İnternet'te beğendiklerinize herkesin görebileceği bir şekilde "tam not" vermenize olanak sağlar. Böylece, arkadaşlarınızın ve rehberinizdeki kişilerin İnternet'te en iyileri bulmasına yardımcı olabilirsiniz.
Nisan
Larry Page, on yıl sonra tekrar CEO görevini üstlendi. Eric Schmidt yönetim kurulu başkanı oldu.
Charlie Chaplin’in 122. doğum günü, ilk canlı çekim doodle'ımız için bir vesile oldu.
Mayıs
Google Cüzdan bir yandan mağazada, çevrimiçi ortamda veya hareket halindeyken alışverişi pratik hale getirirken diğer yandan da satıcıların hesap işlemlerini kolaylaştırmalarına yardımcı oluyor.
Google Offers Portland, Ore'de beta sürümüyle başladı.
İş ortaklarımız Samsung ve Acer tarafından üretilen ilk Chromebook'ları duyurduk. Chromebook'lar hızlı, sade, güvenli ve güncellenmesi kolay olacak şekilde tasarlandı.
Haziran
Gitarın mucidi Les Paul'ün onuruna tasarladığımız çalınabilir doodle'ımız tüm zamanların en popüler Google doodle'ı oldu. ABD'de sadece 48 saat içerisinde doodle gitarımızı kullanarak 5,1 yıllık müzik, yani 40 milyon şarkı kaydettiniz. Ve bu şarkılar 870.000 kez çalındı!
Kurumsal bir elektrikli araç şarj altyapısı oluşturduk. Bu altyapı, 750'den fazla park yerinde sunduğu şarj olanağı ile şu anda ülkenin en büyüğü.
Chrome kullanıcıları için  masaüstü bilgisayarda aramaya, ses tanıma özelliğini ekledik. Google arama kutusundaki mikrofonu tıklamanız ve aramanızı sesli olarak girmeniz yeterli.
Web için yeniden tasarlanmış gerçek yaşam paylaşımı Google+ projesi kullanıma sunuldu.
Ana sayfamızdan başlayarak tüm ürünlerimizin tasarımı yenilendi.
Temmuz
Dünyanın her yerinden 13-18 yaş arası öğrencilere açık, çevrimiçi bir bilim yarışması olan Google Science Fair açılışında genç yetenekler jüri üyelerini hayran bıraktı.
AdWords Express küçük işletmelerin beş dakika içinde İnternet üzerinde reklam vermeye başlayabilecekleri daha hızlı ve kolay bir yoldur.
Ağustos
Chrome kullanıcılarına Gmail, Takvim ve Google Dokümanlar'a çevrimdışı erişim olanağı sunmaya başladık.
Eylül
En iyi yerleri bulmanıza yardımcı olmak için Zagat'ı satın aldık.
Ekim
Android 4.0, diğer adıyla Ice Cream Sandwich, hem telefonlarda hem de tabletlerde çalışmak ve Android'in gücünü daha çekici ve sezgisel kılmak üzere tasarlandı.
Kasım
Sizleri işletmeler, kuruluşlar ve ilgilendiğiniz diğer şeylerle buluşturmak için Google+ Sayfalar'ı kullanıma sunduk. Şirketle ilgili kendimize ait birkaç paylaşım güncellememiz oldu.
Google Haritalar artık havalimanı ya da alışveriş merkezi gibi bir binanın içindeyken nerede olduğunuzu anlamanıza ve yönünüzü bulmanıza yardımcı oluyor.
Aralık
Uygulama indirme sayısında aylık bir milyarlık artış oranıyla Android Market uygulama indirme sayısı 10 milyarı aştı.
Avrupa'nın en hızlı büyüyen İnternet ekonomilerinden birine ilgimizin bir sembolü olarak Paris'te yeni bir ofis açtık. Yeni ofis aynı zamanda Google Cultural Institute'a (Google Kültür Enstitüsü) da ev sahipliği yapıyor.

2012
Ocak
Kullanıcıların ABD'deki İnternet'e sansür getirecek ve yenilikleri engelleyecek iki yasa teklifine (SOPA ve PIPA) karşı direnişlerini desteklemek için binlerce başka siteyle bir araya geldik. Ertesi gün yasa tasarıları rafa kaldırıldı. google.com/takeaction adresinde yayınlanan dilekçeyi, 7 milyonu aşkın İnternet kullanıcısı imzaladı.
Şubat
Aynı basit, hızlı ve güvenli web tarama deneyimini tüm cihazlarda, gittiğiniz her yere beraberinizde götürebilmeniz için Chrome Android sürümü sunuldu. Üç ay sonra Chrome iOS sürümünü sunduk.
Mart
Android Market, uygulamalar, oyunlar, kitaplar, filmler, müzikler ve daha fazlasının sunulduğu bir dijital içerik mağazası olan Google Play haline geldi.
Nisan
Google Glass Projesi açıklandı.
Videolar, fotoğraflar, Google Dokümanlar ve PDF dahil olmak üzere tüm dosyalarınızı tek bir yerde oluşturmanıza, paylaşmanıza, saklamanıza ve bir dosya üzerinde ortak çalışmanıza olanak sağlayan Google Drive kullanıma sunuldu.
NES için Google Haritalar 8 bit lansmanı, Köpek Personel Ekibimiz, NASCAR'da geleceğin yarış otomobili (ipucu: kendi kendine gidiyor) ve diğer şakalarla birlikte bugüne kadarki en yoğun 1 Nisan'ı yaşadık.
Mayıs
Canlı Hangouts dünya çapında kullanılabilir hale geldi. ABD Başkanı Barack Obama, NASA, David Beckham, Taylor Swift ve BM Sekreteri General Ban-Ki Moon dahil olmak üzere bir çok ünlü kişi ve kuruluş kamuoyuyla doğrudan bağlantı kurmak için Hangouts'tan yararlandı.
Arama'daki  Bilgi Grafiği'ni tanıttık. Bilgi Grafiği, önemli yerler, ünlüler, kentler, spor takımları, filmler, sanat eserleri gibi gerçek dünyaya ilişkin bilgileri keşfetmenizi kolaylaştırıyor. Bu lansman, 2010'da satın aldığımız, Metaweb'e dayanmaktadır.
Motorola Mobility'i satın aldık.
Elektronik analog Sintizayzır'ın mucidi Dr. Robert Moog anısına yaptığımız doodle'ımız, şarkı kaydetmenize, çalmanıza ve paylaşmanıza izin veren etkileşimli ve çalınabilir bir logoydu.
Şeffaflık Raporumuzu, telif hakları üzerine yeni bir bölüm ekleyerek genişlettik. Yeni eklediğimiz bölümde, telif haklarını ihlal eden içeriğe bağlantı sağladığı iddiası ile telif hakkı sahiplerinden gelen, Google Arama sonuçlarını kaldırmamıza yönelik taleplerin sayısına ilişkin bilgiler sunuyoruz.
Kullanıcıların ürün aramalarına ve ürün satın almak üzere doğrudan satıcılarla bağlantı kurmalarına yardımcı olmak için, Google Ürün Arama'yı Google Alışveriş'e dönüştürdük.
Haziran
Ajanslar ve reklamverenler için sorunsuz reklam kampanyası yönetimini mümkün kılan yeni platformumuz DoubleClick Dijital Pazarlama'yı duyurduk.
Bugün havanın nasıl olacağı, işe giderken ne kadar trafik olmasının beklendiği veya tuttuğunuz takımın devam eden maçının skoru gibi ihtiyacınız olan bilgiyi siz sormadan getiren Google Asistan'ı duyurduk.
Google Play içeriğine hayat vermek ve Google'ın en iyilerini avucunuzun içine getirmek üzere tasarlanmış 7 inçlik güçlü bir tablet olan ilk Nexus 7'yi piyasaya sunduk. Nexus ailesi aynı yıl içinde, 10 inçlik tablet ve Nexus 4 telefonla daha da genişledi.
Trekker, sadece yürüyerek ulaşılabilen (Büyük Kanyon veya Galapagos gibi) harika yerlerin Street View görünümlerini çekmenin bir yoludur.
Temmuz
Dünya ilk kez, Olimpiyat Oyunlarını YouTube'dan canlı olarak izledi. İzleyiciler toplam 230 milyon video akışı izledi. NBC ile ortaklığımız sayesinde bu, bugüne kadar canlı akışla en fazla izlenen Olimpiyat Oyunları oldu.
Ekim
Veri merkezlerimizin içerisinden benzersiz bir görüntü sunduk.
Samsung Chromebook sadece 249 ABD doları fiyatla satışa sunuldu.
Google Crisis Response, doğal afetler ve acil durumlara ilişkin uyarılar sunan Acil Durum Uyarıları'nı kullanıma sundu. Aynı gün Sandy Kasırgası'na müdahale edebilecek kaynakları yayınladık.
Kasım
Günümüzün ortalama geniş bant İnternet erişiminden 100 kata varan oranda daha hızlı olan ultra hızlı İnternet erişimi Google Fiber'i Kansas City, Kansas ve Kansas City Missouri'deki ilk müşterilerimiz için kurmaya başladık. Önümüzdeki sene Austin, Teksas ve Provo, Utah'da da Fiber'i duyuracağız.
Aralık
Birçok kişi tarafından dünyanın ilk bilgisayar programcısı olarak tanınan, matematikçi ve yazar Leydi Ada Lovelace bir doodle sahibi oldu.
iPhone için Google Haritalar kullanıma sunuldu.
Psy’ın Gangnam Style'ı tüm zamanların en çok izlenen videosu oldu. 1 milyar izlemeye ulaşan ilk ve tek YouTube videosu.
İnsanlığın karşısındaki zorlu görevlerin üstesinden gelmek için teknolojiden yararlanan, kâr amacı gütmeyen girişimci kuruluşları desteklemek üzere Global Impact Awards (Küresel Etki Ödülleri) programını başlattık. Daha sonraları, ilk olarak İngiltere'de ve ardından da Hindistan'da olmak üzere, ülkelere özel Global Impact Challenges'i (Küresel Etki Görevleri) de başlattık.
YouTube Space LA, Next Lab tarafından işletilen yeni bir tesistir. Tesis, üreticilerin platformda daha da başarılı olmak için ihtiyaç duydukları araçlara ve rehber bilgilere erişmelerine yardımcı olmak amacıyla tasarlanmıştır. Daha sonra, Londra ve Tokyo'da da Space'ler açtık.

2013
Ocak
Batı Teksas'ta bir rüzgar çiftliğine 200 milyon ABD doları tutarında yatırım yapma taahhüdünde bulunduk. Böylece, toplam temiz enerji taahhütlerimiz 1 milyar ABD dolarının üzerine çıktı ve 2 GW'ı aşkın enerji üretme kapasitesine sahip oldu. Bu rakam, New York, Wyoming ve Oregon'daki tüm ilkokulların bir senelik elektrik ihtiyaçlarını karşılar.
Şubat
AdWords'ü çoklu ekran dünyası için güncelleyen gelişmiş kampanyaları tanıttık.
Yarının Google Glass Kaşifleri, bize Google Glass'ları olsaydı ne yapacaklarını 50 kelimede anlatıyorlar. İlk Kaşifler Google Glass'larını yıl içinde, daha sonraki bir tarihte aldılar.
En yeni dizüstü bilgisayarımız Chromebook Pixel tepeden tırnağa, bulut bilişimini benimsemiş deneyimli kullanıcılar için tasarlandı.
Nisan
Google Asistan'ın iPhone ve iPad sürümü ile yalnızca ihtiyacınız olan bilgiyi, tam da ihtiyaç duyduğunuz anda alın.
Herhangi bir sebeple hesabınızın etkinliğinin sona ermesi halinde, Google hizmetlerindeki verilerinizle ne yapacağımızı belirtmenize olanak sağlayan Etkin Olmayan Hesap Yöneticisi ile dijital yaşamınızın sonrasını planlayın.
Mayıs
Grafik tasarımcı ve film yapımcısı Saul Bass için yapılan video doodle, Bass'ın klasik film jeneriklerini ve posterlerini anıyor.
Dünya'nın çeyrek asır boyunca uzaydan çekilmiş görüntülerini yayınladık. Görüntüler, zaman içinde Dünya yüzeyinde meydana gelen değişikliklere ilişkin çarpıcı bir tarihi bakış açısı sunuyor.
Yeni bir aylık müzik aboneliği hizmeti olan Google Play Müzik Tam Erişim, cihazlarınızda milyonlarca şarkıyı dinleyebilmenizi sağlıyor.
Fotoğraflarınızın göz kamaştırmasına yardımcı olan yeni bir Google+ Fotoğraflar deneyiminin yanı sıra Google Talk, Google+ Hangouts ve Messenger'ın yerine geçerek Google'ın tek iletişim sistemi olacak olan Hangouts'u tanıttık.
Gmail, yeni öğeleri bir bakışta görüp hangi e-postaları ne zaman okuyacağınıza karar vermenize yardımcı olacak, yepyeni bir Gelen Kutusu'na sahip oldu.
Haziran
En son Google[x] projemizi açıklıyoruz: Balonla çalışan İnternet erişimi. Loon Projesi'nin kırsal, uzak ve az hizmet alan bölgelerde ve kriz müdahale iletişimleri için bir seçenek olabileceğini umuyoruz.
Trafiği zekanızla alt etmenize yardımcı olmak için Waze'i satın aldık.
Google tarafından finanse edilen Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı, bulut bilgi işlemin enerji üzerine etkisini araştırdı. Araştırmaları, ABD'deki tüm ofis çalışanlarını buluta taşımanın, bilgi teknolojisi tarafından kullanılan enerjiyi %87'ye varan oranda azaltacağını belirtiyor.
Temmuz
Google I/O'da masaüstü bilgisayarlar için yeni Haritalar'ın önizlemesini gerçekleştirdikten sadece birkaç ay sonra, Haritalar'ın tüm cihazlar için yenilenen tasarımı kapsamında akıllı telefonlar ve tabletler için güncellenmiş Google Haritalar uygulamasını yayınladık.
Chromecast, sevdiğiniz çevrimiçi eğlence programlarınızı TV ekranınıza aktarmak için telefonunuzu, tabletinizi veya dizüstü bilgisayarınızı kullanmanızı kolaylaştıran küçük ve uygun fiyatlı bir cihazdır.
ABD'de şirket tarafından işletilen 7000 Starbucks mağazasının hepsine bedava kablosuz ağ bağlantısı götürmek üzere Starbucks ile birlikte çalışmaya başladık.
Eylül
Android cihazı etkinleştirme sayısı 1 milyarı geçti. Bu rakam, tüm dünyadan kullanıcıların gösterdiği ilgiyi ve bir bütün olarak Android ekosisteminin çalışmasını yansıtıyor.
Arthur D. Levinson'ın CEO olduğu sağlık ve esenliğe odaklanacak yeni bir şirket olan Calico'yu duyurduk.
Ekim
KitKat, daha da fazla kişiye, daha akıllı ve daha sürükleyici bir Android deneyimi sunuyor. Aynı zamanda yeni Nexus 5 de satışa sunuldu.
Google+ Fotoğraflar'da yapılan bir güncelleme hayatınızın en iyi anlarını yakalamayı, mükemmelleştirmeyi ve paylaşmayı daha da kolaylaştırıyor.
Kasım
Street View, Venedik'e giderek size dünyanın en güzel şehirlerinden birinin panoramik görüntülerini sundu.
Aralık
Geliştiricilerin Google'ın altyapısında uygulamalar oluşturup barındırmasına izin veren Compute Engine genel olarak erişilebilir hale geldi.

2014
Ocak
Termostatlar ve duman alarmları gibi sevilmeyen ev ürünlerini yeniden icat eden bir şirket olan Nest'i satın aldık.
Şeker hastalarına yardımcı olmak için glikoz seviyelerini ölçmek amacıyla kontakt lenslerde minyatür elektronik bileşenlerin kullanımına odaklanan yeni bir Google[x] projesini duyurduk.
Şubat
Polar Bears International (Uluslararası Kutup Ayıları) derneği ile birlikte çalışarak Kanada tundralarının Street View görüntülerini topladık. Böylece, kutup ayılarına doğal ortamlarında yakından bakma olanağı sunduk.
Chromebox video konferans, şirketler için yüksek çözünürlüklü video toplantılar gerçekleştirmeyi daha da kolaylaştırmak amacıyla Google+ Hangouts ve Google Apps'ı bir araya getirdi.
Nisan
Google Haritalar'daki Street View artık geçmişe ait görüntüleri keşfetmenizi sağlıyor. Görüntüler, 2007'ye kadar gidiyor.
Mayıs
İlk 3 boyutlu doodle'ımız, Rubik Küpü'nün 40. yılını kutladı.
Kendi kendine giden arabalarımıza yönelik yolculuğun bir sonraki ayağı, insan müdahalesi gerektirmeden güvenli ve otomatik bir şekilde çalışmak üzere tasarlanmış prototipler.
İş gücümüzün çeşitliliğine ilişkin verileri herkese açık olarak paylaştık.
Haziran
Made with Code, kızları kod yazmaya teşvik etme amaçlı yeni bir girişimdir.
Yıllık I/O konferansımızda, ister arabanıza, ister TV'nize, ister bileğinize, Android'i nerede olursanız olun size getirmek için yeni güncellemeler duyurduk.
Temmuz
Dünya Kupası sırasında, turnuva süresince kullanıcıların neleri merak ettiğini gösteren 100'den fazla gerçek zamanlı arama trendi paylaştık ve Brezilya'dan canlı olarak yayınladığımız 60'tan fazla doodle oluşturduk.
Ağustos
Gmail ve Takvim, aksanlı veya Latin olmayan karakterleri artık tanıyor.
Eylül
Hindistan'da ilk Android One telefon ailesini tanıttık.
Çalışma alanlarında çeşitliliğin daha az olmasına yol açabilecek bilinçaltındaki önyargılarla mücadele çalışmalarımızı paylaştık.
Kurumsal işimizi Google for Work olarak yeniden tanıttık.
Artık telefonlarınızdan veya masaüstü bilgisayarınızdan ücretsiz olarak sesli Hangouts görüşmeleri yapabilirsiniz.
Ekim
Çok ekranlı bir dünya için tasarlanan Android Lollipop'u kullanıma sunduk. Yeni Nexus 6, 9 ve Player cihazları, yolculuğumuza eşlik etti.
Gmail ekibinin önemli olan şeylere odaklanmak için tasarlanmış Gelen Kutusu,e-postaya farklı bir yaklaşım sundu.
Aralık
Liste başı trend olan aramalarla ilgili yıllık incelememizin adı artık Google Yılın Arama Trendleri.

Google.com
(Lütfen Soru-İstek-Öneri taleplerinizi forumdan sorunuz.)

Alıntı
(Son Düzenleme: 27/04/2016, Saat: 10:56, Düzenleyen: WalterHolk. Sebep: içerik ekleme ) .
Konu:
Mesaj: N/A
Cinsiyet:
Kıdem: N/A

Sağol kardeşim
Bunun videosu vardı
Çok güzel anlatıyordu

Alıntı
.
Konu: 75
Mesaj: 1,741
Cinsiyet: Bay
Kıdem: 24-04-2016

bulabilirsem onu da eklerim elbette

içerik eklenmiştir Smile
(Lütfen Soru-İstek-Öneri taleplerinizi forumdan sorunuz.)

Alıntı
(Son Düzenleme: 27/04/2016, Saat: 10:56, Düzenleyen: WalterHolk.) .
Konu: 48
Mesaj: 359
Cinsiyet: Bay
Kıdem: 23-04-2016

Güzel konu. Smile
a15mGO.png

Alıntı
.
Konu:
Mesaj: N/A
Cinsiyet:
Kıdem: N/A

Gündüz çalışıyoruz anca cevap veriyorum
Bize yardımcı olursanız çok güzel olur

Alıntı
.
Konu: 75
Mesaj: 1,741
Cinsiyet: Bay
Kıdem: 24-04-2016

bende aynı durumdayım sadece ofiste bilgisayar basında oldugumda yada molada telefondan giriyorum Smile
(Lütfen Soru-İstek-Öneri taleplerinizi forumdan sorunuz.)

Alıntı
.
Konu:
Mesaj: N/A
Cinsiyet:
Kıdem: N/A

Biz de ofis yok ayaktayız Smile

Alıntı
.
Konu: 75
Mesaj: 1,741
Cinsiyet: Bay
Kıdem: 24-04-2016

saha-ofis gidip geliyoruz ama ofis olması güzel oluyor insan koltuguna oturunca bir bardak çay yada kahve ile kendini iyi hissediyo
(Lütfen Soru-İstek-Öneri taleplerinizi forumdan sorunuz.)

Alıntı
.
Konu:
Mesaj: N/A
Cinsiyet:
Kıdem: N/A

En uzun konu fln heralde Big Grin

Alıntı
.
Konu: 75
Mesaj: 1,741
Cinsiyet: Bay
Kıdem: 24-04-2016

sanırım ama tarihçesi kısa değil elden gelen bişey yok Big Grin konulara başlangıc yapmak istedim açıkcası ilerleyen zamanlarda siteye goolge reklm koyma gibi google ile ilgili diğer şeylere giriş yapma planım var.
(Lütfen Soru-İstek-Öneri taleplerinizi forumdan sorunuz.)

Alıntı
.


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Google Photo hakkındaki düşünceleriniz? lsengul 7 348 02/06/2018, Saat: 10:27
Son Yorum: Enes Değirmenci
  Google Ödüllü Anketler furkancekmece 4 702 08/07/2017, Saat: 21:04
Son Yorum: furkancekmece
  Google Caffeine Nedir ? Ahmet Doğukan G. 3 890 07/03/2017, Saat: 10:33
Son Yorum: Ahmet Doğukan G.
  Google Allo Masaüstü Sürümü Geliyor Ahmet Doğukan G. 9 1,206 26/02/2017, Saat: 14:49
Son Yorum: Ahmet Doğukan G.
  Google Trends Ahmet Doğukan G. 9 1,599 24/02/2017, Saat: 22:01
Son Yorum: Ahmet Doğukan G.

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Powered by MyBB
Pchocasi.com.tr


Tasarım