Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Grafik Animasyon Terimler
#1
Merhaba PC HOCASI forum okurları ve takipçileri ; 

Dostlar, bu konumda başlıkta'da görmüş olduğunuz üzere Grafik Animasyon Terimlerini ele alacağım. Grafik animasyon denilince aklımıza bir çok program geliyor, örneğin Photoshopıllustrator, Fireworks, After Effects gibi programlar. Elbette bir çok program mevcut, lakin insanların genellikle isimlerine aşina olduğunu programlar bunlar. 

Ben burada sizlere genel olarak Grafik Animasyon işi ile uğraşan kişilerin bilmiş olduğunu kelimeleri siz, meraklısına aktarmak istiyorum. Bunlar ilk genel terimler ve bilinmesi gerekiyor. Elbette bir çok terim mevcut, bunların hepsini bilmemiz mümkün değil, lakin ne işe yaradıklarını bilmek gerekiyor. Bunun için ise biraz uğraşmak kurcalamak gerekiyor daha sonrasında kendiliğinden hepsi geliyor. Genel itibariyle yukarıda saymış olduğum programlar Adobe'ye ait. Grafik ve Animasyon öğrenmeye bu tür programlar kullanarak başlamak meraklısı için en faydalısı, sebebi ise bir çok eğitim setleri videoları kitapları mevcut çok rahat bir şekilde öğrenme imkanı bulabiliyorsunuz. 

Sizleri fazla bekletmeden anlatmak istediğim terim konusuna geçelim. Öğrenmeniz gereken şeyleri en iyi yolu okuyarak öğrenmek, bu sebeple okurken içten ve anlamaya çalışarak okuyun, öğrenmenin en iyi yolu budur. Okurken sıkılabilirsiniz, ancak okuyarak bu sıkılma düşüncesinden vazgeçebilirsiniz.

[Resim: RPLPWR.png]

Öncelikle bütün bu terimlerin ilki olan bu terimlerin ortaya çıkmasını sağlayan Ana Terimi açıklayayım. 

Piksel: Bir fotoğraf kutucuklardan yani küçük karelerden oluşur, bu her kutucuğa Piksel denir. Resimlere bakarak daha iyi bir şekilde anlayabilirsiniz. 

Şimdi ise dostlar, biz bilgisayarda ekranı tam oturmak için çözünürlük ile oynar monitörümüze göre ayarlarız. Az önce piksel yazısını okudunuz, şimdi ise çözünürlükten bahsedeceğim. 

Çözünürlük: Bir inç uzunluğundaki piksel sayasına çözünürlük denir. Yani aslında piksel, çözünürlüğü anlamamız için gerekli. Şu bilgiyi de ekleyeyim. Bir fotoğrafın çözünürlüğü ne kadar yüksek olursa kalitesi o kadar yüksek olur.

Görüntü Formatları konusu ile devam ediyoruz. Bu konu oldukça önemli çünkü bu iş ile uğraşmak isteyen kişilerin kesinlikle bilmesi gereken konu. Aslında konu dedim, bir çok terimi altında barındırıyor. 

PICT: Bu terimin kısaca açıklayacak olursam, PICT formatı bütün Grafik ve Animasyon programlarının kullandığı ortak görüntü formatıdır.

TIFF: Bu format bilgisayarlar arası ortak dosya formatıdır. Bütün programlar bu formatı destekler. 

JPG: Genellikle kullanılan dosya formatıdır, bu formatın özelliği ise gerçek renk değerlerini içeriyor olmasıdır. Web sayfalarında bu format kullanılır. 

PNG: PNG açılım olarak Portable Netwroks Graphics yani Türkçe'ye çevirdiğimiz de "Taşınabilir Ağ Grafikleri" olarak tanımlanıyor. Resim formatların da gerçek renkleri taşıyan en kaliteli formattır. Bu sebepten ötürü bu formatın dosya boyutu genel olarak çok yüksektir. Ayrıca PNG  programlar ile düzenleyeme kalktığınızda bu yapmak istediğiniz eyleme izin vermektedir. 
 
PSD: Standart Photoshop programının uzantısıdır. Photoshop'ta çalışırken bir çok resim yani katmanları desteklemektedir. 

GIF: GIF dedim bu ismi görünce pek yabancılık çekmediğinize eminim. Hareketli resim olarak nitelendirebiliriz. Çok az sayıda renk içerir ve oldukça popülerdir. Bir çok resmi bir arada hareket ettirmesidir.

Evet dostlar, konunun sonuna geldik. Aslında anlatmak istediklerim bu kadar değil yani formatları yeni duyan bir kişiye göre anlattım. Bir çok terim mevcut, bunlar ile bu konuda bahsettiğim terimleri anlatsaydım çok sıkılıp kapatacaktınız, bu yüzden elimden geldiğince sadeleştirdim. Umarım işinize yaramıştır. Elbette öğrenmek için okumak yetmiyor kurcalamak zaman harcamak gerekiyor. Vakit kaybetmeden kurcalamaya başlayın Smile. Başlangıç programı olarak Fireworks programını öneririm. İyi çalışmalar.
[Resim: r6qDra.png]
#2
Eline sağlık kardeşim
#3
Teşekkürler hocam.
[Resim: r6qDra.png]
  


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Question Grafik Tasarım Üniversite Mert Toprak 1 653 16/11/2017, Saat: 15:57
Son Yorum: Enes Değirmenci

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi