PC Hocası Forum

İşlemci Fan Hızını Arttırmanın Zararı Var mı?
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Konu: 8
Kıdem: 30-11-2018

arakadaşlar şimdi ben bios ayarlarına girdim fan hızını full speed yaptım ama işlemci çok ısındığından değil serin serin çalışsın diye bunun bana herhangi bir zararı olurmu yada yararlı bir işmi

Alıntı
.
Konu: 7
Kıdem: 13-07-2018

(07/12/2018, Saat: 00:03)wollexer Adlı Kullanıcıdan Alıntı: arakadaşlar şimdi ben bios ayarlarına girdim fan hızını full speed yaptım ama işlemci çok ısındığından değil serin serin çalışsın diye bunun bana herhangi bir zararı olurmu yada yararlı bir işmi
 Gürültüden kafan şişer. Smile

İşlemcinin ısısı çok aşırı olmadıktan sonra,yani üreticisinin kabul ettiği max.derecelere çıkmadıktan sonra,serin veye biraz sıcak olmasının hiç bi esprisi yok. Ne işlemcinin ömrünü ne de performansını etkiler.

Ancak sıcaklık fazla olursa, bu max. değere yaklaşır ve  hatta geçerse,önce kendini korumak için hız düşürür,daha da sıcaklık artarsa işlemci kendini kapatır ve durur.
,

Alıntı
.

(07/12/2018, Saat: 00:15)met 61 Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(07/12/2018, Saat: 00:03)wollexer Adlı Kullanıcıdan Alıntı: arakadaşlar şimdi ben bios ayarlarına girdim fan hızını full speed yaptım ama işlemci çok ısındığından değil serin serin çalışsın diye bunun bana herhangi bir zararı olurmu yada yararlı bir işmi
 Gürültüden kafan şişer. Smile

İşlemcinin ısısı çok aşırı olmadıktan sonra,yani üreticisinin kabul ettiği max.derecelere çıkmadıktan sonra,serin veye biraz sıcak olmasının hiç bi esprisi yok. Ne işlemcinin ömrünü ne de performansını etkiler.

Ancak sıcaklık fazla olursa, bu max. değere yaklaşır ve  hatta geçerse,önce kendini korumak için hız düşürür,daha da sıcaklık artarsa işlemci kendini kapatır ve durur.
,

benim eski laptop dan sonra hiç bir ses kafamı şişiremez sanırım Big Grin 

ses açısından bi problemim yok sadece zararı olurmu hızı yüksetmemin o önemliydi oyunlarda genellikle %100 kullanılıyor işlemci işlemci sıcaklığı 55-60'ı görüyo o yüzden fan speed yapayım dedim

Alıntı
.
Konu: 7
Kıdem: 13-07-2018

https://www.amd.com/en/products/apu/amd-ryzen-3-2200g

AMD ,Max. 95 derece demiş. Ama, çok yahu. Smile

Yani insan 95 derecede çalışan bi işlemci ile beraber olursa,keyfi gerçekten kaçar.

55-60 şimdilik hiç bi şey değil. Fakat yazın artar. Takip edersin. Kafana takılırsa full yaparsın.
 Ama ,sürekli full yapmak ,gürültüden başka bi şey olmayacak. 

Bi ara yaza doğru ,nasipse,orta şeker bi soğutucu al,sesten de kurtulursun. Cool

Alıntı
.

(07/12/2018, Saat: 00:41)met 61 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: https://www.amd.com/en/products/apu/amd-ryzen-3-2200g

AMD ,Max. 95 derece demiş. Ama, çok yahu. Smile

Yani insan 95 derecede çalışan bi işlemci ile beraber olursa,keyfi gerçekten kaçar.

55-60 şimdilik hiç bi şey değil. Fakat yazın artar. Takip edersin. Kafana takılırsa full yaparsın.
 Ama ,sürekli full yapmak ,gürültüden başka bi şey olmayacak. 

Bi ara yaza doğru ,nasipse,orta şeker bi soğutucu al,sesten de kurtulursun. Cool

valla doğru dedin yaza doğru bi soğutucu alcam bide nasipse ekran kartı alırım Smile

Alıntı
.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İşlemci fanı tavsiyesi Murat Uluağaç 6 120 23/11/2018, Saat: 01:50
Son Yorum: Murat Uluağaç
  İşlemci sogutucusu Aykut Paksoy 7 383 21/06/2018, Saat: 21:45
Son Yorum: ugur.gozaydin
  Îşlemci fanı duruyo sonra calısıyor ozkaen 27 1,435 29/03/2018, Saat: 13:54
Son Yorum: ugur.gozaydin
  i7 İşlemci için sıvı soğutma önerisi rookiebabush 13 1,827 27/11/2017, Saat: 08:04
Son Yorum: Enes Değirmenci
  İşlemci önerisi yapabilecek gelsin Kemal Sungur 5 520 07/09/2017, Saat: 07:39
Son Yorum: UzmanPC

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi