Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kurgu-montaj ve müzik için 3000-4000 liralık sistem tavsiyesi:
Merhabalar! Oyun oynamıyorum. Ekstra donanımlar hariç music editing, video editing ve yayıncılık yapmak için PC toplamak istiyorum. AMD Ryzen 5 modellerinin iyi desteklenirse işimi göreceğini düşündüm. Yardımcı olursanız çok sevinirim zira çok fazla marka ve model var. Araştırmama rağmen ilk defa PC toplayacağım için tecrübem buna yetmiyor. 
Toplam kasa için bütçe belirtin ve kurgu/montaj yazılımlarınızı yazın hangi donanımlar önem arzediyor bakıp ona göre bir sistem önerelim.
Facebook bağlantısıBaki.Ugur.Gozaydin
Tecrübenize güvenerek tüm ekipmanı(monitör dahil) eklemek istiyorum fiyata: Toplam bütçe:6000. Premiere'de video, Ableton'da müzik, Twitch'te OBS üzerinden yayın yapma fikirlerim var. Bu PC ileride Matlab gibi bir yazılım için de kullanılabilmeli. Oyun oynamıyorum yine söylediğim gibi.
2 farklı ekipman ile daha çok iş odaklı sistem öneriyorum aşağıda. RX 570 kartı koydum sistem 1080p için güzel bir F/P kartıdır. İleride sisteme RTX 2080 Ti bile takabilirsiniz işlemci buna müsaade ediyor. İşlemci önemli bu tarz bir sistemde özellikle daha sonra Matlab yazılımı kullanılacağı için işlemcinin karışık komut setlerin çalışma performansı önem kazanıyor bu konuda AMD F/P olarak çok iyi işler çıkartır özellikle 3000 serisi bu konuda başarılı bu yüzden R5 3600 işlemcisini seçtim.

Sistem Ryzen 5 3600 + B450M S2H + 16GB(2x8) 3200 MHz RAM + SU650 480 GB SSD + RX 570 PULSE 8GB + Carbide SPEC-Delta 550W 80+ Kasa-PSU + Nitro 27 inç 1ms 75Hz Monitör - 5.522,57 TL

1 - Ekipman Kaliteli-Uzun ömürlü;
Asus RA02 TUF Gaming K5 RGB Mech-Brane Klavye + Asus TUF M5 6200 DPI Mouse + ASUS TUF Gaming H5 7.1 Kulaklık + SteelSeries Qck Mousepad - 976,00 TL

2 - Ekipman F/P;
Cooler Master Devastator III Klavye + Mouse Set + Gamepower MEI RGB 7.1 Kulaklık + SteelSeries Qck Mass Mousepad - 562,90 TL

Sistem + Ekipman 16.498,57 TL
Sistem + Ekipman 26.085,47‬ TL

Ben olsam Ekipman 1 ile beraber alırdım.

Sistemi almaya karar verirseniz https://www.sinerji.gen.tr/pc-toplama-hi...i-pmu65886 bunuda sepete eklemeyi unutmayın. Montaj ve Kurulum hizmeti siz yapamazsınız anakarta BIOS güncellemesi gerekiyor ve Ryzen 2000 serisi bir işlemci olmadan BIOS güncellemesi yapılmaz.
Çok güzel görünüyor tavsiye teşekkür ederim. Birkaç soru daha soru sormak istiyorum ve daha kolay algılanması için numaralandırıyorum: 1)Monitör hariç ekipmanı ertelemeyi düşünseydiniz yerine sisteme ne eklerdiniz? 2)Bu pc için verimi dengelemek adına güç kaynağına ihtiyaç var mı? 3)Bu sistem ile 4K görüntüler renderlanabilir mi? 4) Monitörü ikiye çıkarmayı düşünürsem ve o başka bir monitör olursa görüntüde uyum sorunu yaşanır mı?
Ekipmanı ertelerseniz ben olsam anakartı çok daha güçlü bir model ile değiştirir sisteme M.2 SSD alırdım. Daha güçlü bir anakart ileride OC yapmak yada çok daha güçlü bir işlemci takmak için iyi olur bu haliyle bir sorun yok tak çalıştır performans kaybı yok ama ileri dönük düşünürsek ve ekipmanı çıkartırsak bence anakart değişebilir. M.2 SSD ise video işlemek ve büyük dosyalar ile çalışmak disk performansı ile doğrudan alakalıdır yani bir büyük dosyaları kaydetmek oluşturmak diske işlendiğinden M.2 SSD hızı size bir avantaj sağlar.

550W 80+ PSU bu tarz bir sistem için yeterli ekran kartı en fazla gücü çeken bileşendir onu düşük tuttuğumuz için PSU konusunda bir soru işareti yok ve RTX 2060 Super kartına kadar hiçbir sorun yaşatmaz.

Bu sistemde 4K render alınabilir işlemci 6 çekirdek 12 iş parçacığı olan bir işlemci ve iş odaklı güçlü bir model. INTEL kanadında aynı iş performansını almak için için 1000 TL daha fazla ödemen gerek + Soğutucu alman gerek. Bu işlemci içinden iyi bir soğutucu ile geliyor buda bir avantaj.

Monitör konusunda bu modelin yanına istediğiniz monitörü alabilirsiniz. İster 4K ister 2K yada 1080p fark etmez uyum sorunu sadece dönüştücü ile kullanırsanız oluşabilir ama direkt kablosu ile çıkıştan görüntü alırsanız sorun yaşamazsınız.

Ekipmanlar çıkarsa size bahsettiğim değişimleri aşağıya link olarak bıraktım. Yukarıdaki sistemdeki Anakart + SSD diskinizi bu 2 ürünü değiştirebilirsiniz.

M.2 SSD : XPG 512GB SX8200 PRO NVMe Okuma 3500MB-Yazma 3000MB M.2 SSD (ASX8200PNP-512GT-C) - 531,78 TL

Anakart : Gigabyte Aorus B450 Pro - 867,07 TL

Bu değişimden sonra sistem : 6.175,41 TL yapıyor.
Çok teşekkür ederim tüm sorularıma cevap aldım. Eklediğimiz son parçaları da iyice araştırıp iki-üç hafta içinde alacağım bilgisayarı. Ekstra bir şey söylemek isterseniz dinlerim(en uygun site burası mı) tarzında Smile Onun haricinde elinize sağlık çok iyi geri dönüşler aldım. Ses kartı araştırmasını da ileride yapıp sisteme ekleyeceğim.
Ben genelde Sinerji , Teknobiyotik , İnventus , Ebrar Bilgisayar , Incehesap bu sitelerden öneride bulunurum piyasanın en uygun yerleri buralar bana göre. Ekipman tavsiyesinde ise adeksstore , zoccoshop ve gameekstra siteleri ilk baktığım ve önerdiğim yerler. Eğer bekleyebilirseniz 29 Kasım gününü Black Friday (Kara Cuma/Efsane Cuma) adlı büyük indirim gününü bekleyin. Bu gün ve tüm firmalar indirimler yapıyor belki daha uyguna alabilirsiniz yada bu fiyata daha iyisini.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sistem hakkında öneriler Oğuzhan Gündüz 1 13 2 saat önce
Son Yorum: ugur.gozaydin
  Masaüstü Ryzen7 2700x İşlemci RX590 Ekran Kartlı Sistem SafakB 9 85 Dün, Saat: 05:58
  2000-2500 TL SİSTEM TOPLAMA RYZEN 5 3400G İLE EKRAN KARTSIZ Mehmet Can İlhan 3 36 18/11/2019, Saat: 20:26
  3500-4000 TL CİVARI ACİL MONİTÖRLÜ SİSTEM TAVSİYESİ Samet24 5 72 17/11/2019, Saat: 21:24
  Sistem Toplicam Öneri (Oyuncu sistemi) BeyazTurk 1 39 16/11/2019, Saat: 00:00

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi