Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Monitör Dalgalanma Sorunu
#1
Merhaba, HP24F bir monitöre sahibim. Monitörümde 2 adet giriş var birisi VGA diğeri ise HDMI. Bu bağlantıların birinde laptop diğerinde masaüstü bilgisayarım bağlı. Otomatik geçiş düğmesiyle bilgisayarlar arası geçiş yapıyorum. Sıkıntım şu VGA'da olan bağlantım da dalgalanma oluyor fakat HDMI bağlantısını kesince dalgalanma kayboluyor. Bir diğer tezat nokta ise başka bir laptopu VGA ile bağladığımda dalgalanma olmuyor. Laptop şarj aletindendir diye düşündüm 2.el orjinal bir şarj adaptörü buldum dalgalanma azaldı ama yine oluyor. Sizce sorun laptopta mıdır? Ama aynı laptopta HDMI bağlantısını sökünce dalgalanma olmuyor.
#2
Bağladığınız laptop ürününde sorun olanda bir akım sorunu varsa ve kabloda bunu çekiyorsa sorun bu olabilir. HDMI ile bağladığınızda sorun olması şundan kaynaklıdır soket farklı olduğundan HDMI ile direkt görüntü çıkışına temas ediyor kablo ama VGA soketinde montaj yuvaları metal kısım biraz geniş. HDMI kablosunu sökünce dalgalanmanın azalması da şundan olabilir 2 farklı soketten görüntü sinyali gitmediğinden tek noktaya temiz bir akım veriliyor olabilir. İşin özeti akım sorunu ve kabloya gelen elektriksel parazit sorunu gibi duruyor. Şöyle ki kaliteli VGA kablolarında kabloda geniş topak bir parazit engelleyici kısım olur 2 uçta birden böyle farklı bir kablo ile denersiniz sorun çözülebilir.

Başka bir olasılık ise şu olabilir VGA ile bağladığınız üründe ki Hz değeri ile HDMI ile bağladığınız üründeki Hz değerleri farklı ise buda olabilir. 2 ürünü de eş Hz değerlerine alıp deneyin.
Facebook bağlantısıugur.baki.g
#3
Uğur hocam aynı ürünü başka bir laptopta deneyince herhangi bir sorun vermiyor. Ayrıca bahsettiğiniz parazit önleyici bu iki kabloda da var. Tek sıkıntı laptop 60HZ üzerine çıkmıyor ama deskop olan 75 hz de.
#4
Kablodaki parazit önleyicisinde bir sorun olabilir. Ayrıca başka cihazda olmuyor diyorsunuz zaten bende diyorum ki o cihazda akım kaynaklı kabloya fazladan bir akım veya sinyal gidiyorsa o yüzden o sorun oluyor olabilir diyorum.

2 ürünü de 60Hz ile test edin. Belki geçiş aşamasında bir sıkıntı oluyordur.
Facebook bağlantısıugur.baki.g
#5
(27/10/2020, Saat: 22:06)ugur.gozaydin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kablodaki parazit önleyicisinde bir sorun olabilir. Ayrıca başka cihazda olmuyor diyorsunuz zaten bende diyorum ki o cihazda akım kaynaklı kabloya fazladan bir akım veya sinyal gidiyorsa o yüzden o sorun oluyor olabilir diyorum.

2 ürünü de 60Hz ile test edin. Belki geçiş aşamasında bir sıkıntı oluyordur.

Selamlar, Hocam elimde MSI laptopun adaptörü var girişleri aynı sadece voltaj değerleri farklı onunla denedim bir sorun olmadı. Yani dalgalanma kesildi. Bu durumda laptoptaki batarya zaten ölü durumda çalışmıyor ne gibi bir sıkıntı vardır ki. Adaptör değiştirince düzeldi. 

Düzelme gösterdiği adaptör input : 2.2A / outpot : 19,5 V 6,15A
dalgalanma yaptığı adaptör : input : 1.5A / outpot : 19 V 4.74A
#6
Güç yetersizliğinden dalgalanma yaşıyormuşsuz bu tablo onu gösteriyor. 2.2A olan adaptör daha fazla güç akışı sağlıyor monitöre yeterli güç sinyali gitmiyormuş yani eski üründe. Yada dalgalanarak gidiyorda olabilir eski üründe.
Facebook bağlantısıugur.baki.g
#7
(27/10/2020, Saat: 22:47)ugur.gozaydin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Güç yetersizliğinden dalgalanma yaşıyormuşsuz bu tablo onu gösteriyor. 2.2A olan adaptör daha fazla güç akışı sağlıyor monitöre yeterli güç sinyali gitmiyormuş yani eski üründe. Yada dalgalanarak gidiyorda olabilir eski üründe.

Anladım. Fakat laptopa zarar vermez mi? orjinal gücü 4.74A. Bir de dalgalı halde kullansam herhangi bir sıkıntı çıkarır mı?
#8
Bir sorun olmaz ki zaten şarj adaptörü sizin cihazda düşük amper güce sahipmiş. Bataryanız 4.74A ise bataryasız gücü yüksek tutmanız gerekir ki sizin eski adaptör bunun altından kalkamıyormuş zaten.
Facebook bağlantısıugur.baki.g
#9
(27/10/2020, Saat: 23:49)ugur.gozaydin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bir sorun olmaz ki zaten şarj adaptörü sizin cihazda düşük amper güce sahipmiş. Bataryanız 4.74A ise bataryasız gücü yüksek tutmanız gerekir ki sizin eski adaptör bunun altından kalkamıyormuş zaten.

Peki hocam şöyle bir durum var. Eskiden batarya ile 1 dakika falan dayanıyordu o zaman denemelerimde adaptörü laptoptan çıkarınca da dalgalanma olmuyordu anlayamadım gitti.
#10
Bu kadar detaylı analiz yapacak bir elektronik bilgim yok ama az çok anladığım kadarıyla size durumu açıkladım.
Facebook bağlantısıugur.baki.g
  


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  2500 TL Bütçeye Uygun 2K 144Hz Monitör Arıyorum Bora Fazlı 3 43 27/11/2020, Saat: 11:38
Son Yorum: ugur.gozaydin
Smile hasarlı monitör alınır mı ? mehmetonnline 1 29 25/11/2020, Saat: 13:39
Son Yorum: ugur.gozaydin
  MONİTOR Talha Selim Bilek 3 46 24/11/2020, Saat: 17:36
Son Yorum: ugur.gozaydin
  2K / IPS / sRGB Monitor Tavsiye Black5410 5 87 21/11/2020, Saat: 23:29
Son Yorum: ugur.gozaydin
  2K 144/165 Hz Monitör Tavsiyesi Croless 6 114 18/11/2020, Saat: 23:08
Son Yorum: ugur.gozaydin

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi