PC Hocası Forum


Neden Php ?
Konuyu Oyla:
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5


Konu: 3
Mesaj: 44
Cinsiyet: Bay
Kıdem: 24-04-2016

E8joMZ.pngPHP temelde dinamik olarak web sayfaları yaratmamıza yardımcı olan, HTML-gömülü bir betik dilidir  PHP dosyaları .php ile biter. İçlerinde html etiketleri, yazılar ve betikler barındırır. Alanında PHP ile  yapabilecekleriniz neredeyse hayallerinizle sınırlıdır; anketler yapabilir, iletişim formları oluşturabilir, üyelere özel sayfalar , sosyal siteler v.s. gibi bir çok yaratıcı siteler, betikler hazırlayabilirsiniz.


PHP, internet sitesi yapma konusuna gelindiğinde en çok tercih edilen dillerden biridir. PHP’yi biliyor ama yapabileceklerinden şüpheliyseniz ya da interaktif, dinamik siteler yapabilmek için dil araştırması yapıyorsanız hemen size neden PHP’yi tercih etmeniz gerektiğine dair bazı nedenler sunayım;
 • Kullanımı Kolay; dil yapısı, kodlaması ve kullanımı diğer dillere nazaran oldukça kolaydır.
 • Gelişmiş Teknoloji; bir çok gelişmiş platformda sorunsuz olarak çalışırken aynı zamanda gelişmiş diğer teknolojilerle (örneğin MySQL) sorunsuz olarak çalışabilmektedir.
 • Kullanıcı Dostu; son derece hızlı bir dil olması PHP’nin popülaritesinin artmasında yardımcı olmuştur. Popülaritesiyle birlikte bir çok kolay kullanıma sahip WordPress, Joomla ve Drupal gibi hazır sistem / yazılım ile site sahibi olmak isteyenlere bir çok opsiyon sunmaktadır. Hazır sistemler yanında aynı zamanda yazılımcılarada CakePHP, PhalconPHP, Symfony2 gibi framework / yazılımsal alt yapı sunmaktadır.
 • Düşük Ücretli; açık kaynaklı bir dil olması ve başta çalışması için yüksek donanım ya da ücretli yazılımlara ihtiyaç duymaması nedeniyle PHP yazılımlarınızı oldukça düşük ücretlerde barındırabilirsiniz.
 • Popüler; PHP ile yazılmış yazılımlardan sadece 1 tanesi olan WordPress bütün internet sitelerinin %23’ünü oluşturmaktadır. Yani internette ziyaret ettiğiniz her 100 siteden 23’ü WordPress alt yapısını kullanıyor demektir. PHP ile hazırlanmış diğer hazır alt yapı, framework ve özgün yazılımlarıda işin içerisine kattığınızda ne kadar popüler olduğunu hayal edebilirsiniz.
Uzun lafın kısası interaktif bir internet sitesi yapabilmek için hangi dili öğreneyim diye düşünüyorsanız kesinlikle PHP‘yi öneririm. Bir noktada takıldığınızda popülaritesiyle birlikte gelen gerek kaynak olsun, gerekse yardım alabileceğiniz kişi olsun diğer dillere nazaran oldukça fazladır. Bunun yanında eğer bir PHP yazılımcısı ile birlikte çalışmak istiyor, projenizi PHP ile hazırlamasını istiyorsanız oldukça dikkatli olmanızda gerekiyor. Projenize göre yazılımcının yeterli tecrübeye ve bilgiye sahip olduğuna emin olun.
Bu makalemle yanlış anlaşılmak istemem bu sebeple bir konuya açıklık getirmek istiyorum; bir internet sitesi yapabilmek için sadece PHP bilmeniz yeterli değil; HTML, CSS, JavaScript, jQuery v.s. gibi farklı dillere ait bilgiye de sahip olmanız gerekecek.

a37WYO.png


Sayıları artık milyonları bulan web sitesiyle birlikte, içeriğe ulaşmak için ana kaynak internet oldu. Olağanüstü nitelikte web uygulaması ve internet sitesi yapmak isteyenler PHP tercih ediyor. Çok çeşitli özellikler sunan bu çok yönlü ve maharetli kod yazma dili web sayfalarını interaktif ve canlı bir hale getiriyor. Çok sayıda özelliği bünyesinde barındıran bu dil sitelere birçok işlev katmayı mümkün kılıyor.

Web sitesi yapmak için harcanan vakit kıymetli bir yatırımdır. Dinamik bir web site oluşturma süreci ise PHP ile diğer programlama dillerine göre çok daha kolay ve hızlıdır.
PHP’yi en çok kullanılan programlama dili yapan 11 özellik:

Açık Kaynaklı Olması
PHP genel lisansıyla ücretsiz olarak edinilebilir. PHP’yle birlikte metin editörleri, MySQL ve Apache Server gibi yazılımlar da ücretsizdir.
PHP web siteleri için gereken tüm araçları ve çözümleri sunan bir açık kaynaklı dil olarak tüm Dünya’da kabul görmektedir.

Çok Platformlu Olması
PHP Linux, UNIX ve Windows’la sorunsuz bir şekilde çalıştığı için çok platformlu uygulamalar geliştirilebilmesini mümkün kılar. MySQL ve Apache ile kolayca arayüzlenebilir. Diğer web sunucuları ve işletim sistemleriyle bir hayli uyumlu olması PHP’yi farklı platformlarda uygulanabilir hale getirir.

Kullanıcı Dostu Olması
Oldukça kolay kullanımlı bir programlama dilidir. Öğrenme esnekliği sağlar ve yeni bir dilin syntax’ını veya mimarisini öğrenme zahmetini ortadan kaldırır.
Ayrıca diğer dillere nazaran oldukça güvenli ve ölçeklendirilebilirdir.

Daha Hızlı Gelişim
PHP’yle web sitesi yapmak hızlı ve zahmetsizdir. Tüm ticari ihtiyaçları karşılayan hızlı bir programlama dilidir. Web’le ve HTML’le gayet iyi çalışır ve GET ve POST erişimleri bu sunucu tarafı programlama dilinde hazır olarak bulunur.

Çok Katmanlı Güvenlik
Siteleri saldırılardan, tehditlerden ve virüslerden korumanın en güvenli yollarını sunar. Siteleri buglardan koruyacak çok katmanlı bir güvenlik sistemine sahiptir ve güvenlik seviyeleri .ini dosyasının içinde kolayca değiştirilebilir.

Yüksek Performans
Kendi belleğini kullanarak geliştirme süresini ve sunucunun iş yükünü azaltır. Konvansiyonel web yığınlarında çok daha hızlı çalışır ve Apache web sunucusunu kullanarak işlem hızını arttırır.
Diğer yazılımlarla birlikte kullanıldığında dahi hızını koruyan olgun bir dildir.

Esneklik
Diğer dillere kıyasla en üst düzey esnekliği sunan ideal bir programlama dilidir. Modüler sistemiyle XML ve daha pek çok kütüphaneyle entegre edilebildiği için her işletmeye özgü özel ihtiyaçları karşılayabilir.

Uzantılar
PHP çekirdek fonksiyonlarını genişletecek sayısız uzantıyı da içerir. Kullanıcının kaynak kodunu XML manipülasyonuyla kontrol edebilmesini sağlar.
Bu özellik sayesinde her türlü uzantı ayarıyla entegre edilebilir.

Maharetli Olması
Çok fazla trafiği olan web sitelerinde sorunsuz bir şekilde çalışır. Bir sunucu tarafı programlama dili olarak çerez gönderme veya alma, dinamik sayfa içerikleri oluşturmak vs gibi diğer CGI programlarının yapabileceği her şey PHP’yle de yapılabilir.
Twitter, Facebook ve Wikipedia gibi çok fazla ziyaret edilen web siteleri kodlama dili olarak PHP’yi kullanır.

Front-End Web Geliştirme
PHP hem Frond-End hem de Backend web geliştirmede kullanılabilir, bu yüzden daha hızlı bir geliştirme süreci sağlar. Uyumlu geliştirme özelliği PHP programcılarının sitelerinin mevcut durumlarını sadece tek bir kodu değiştirerek kolayca değiştirebilmelerini mümkün kılar.

Tüm Platformlarla Uyumlu Olması
PHP Unix, Windows vs gibi tüm bilindik işletim sistemleriyle uyumludur. Bu çeşitliliği sayesinde kullanıcılara esneklik sunar.
Ayrıca Mac ve Linux’u da desteklediği için en çok kullanılan programlama dillerindendir.

Sonuç
Eğer dinamik bir web sitesi yapmak istiyorsanız PHP sizin için kesinlikle doğru seçimdir. Bu seçimi yaparak web sitenizi hiç sorun yaşamadan yönetebilir ve geliştirebilirsiniz.

Alıntı:alıntıdır

Alıntı
(Son Düzenleme: 26/04/2016, Saat: 19:59, Düzenleyen: Hanedan.) .
Konu:
Mesaj: N/A
Cinsiyet:
Kıdem: N/A

Php 7 ile daha da hızlanacak ek bilgi Smile

Alıntı
.
Konu: 48
Mesaj: 359
Cinsiyet: Bay
Kıdem: 23-04-2016

Roman yazmış adam Big Grin
a15mGO.png

Alıntı
.
Konu: 5
Mesaj: 25
Cinsiyet: Bay
Kıdem: 24-04-2016

PHP deyip bir kalp göndermem yeterli olacaktır.

Alıntı
.
Konu: 13
Mesaj: 155
Cinsiyet: Bay
Kıdem: 16-04-2016

aslında konuyu bu kadar uzatmanın alemi yok php açık kaynak kodlu aynı şekilde veri tabanı mysql de windows ürünlerinde sunucu masrafı yüksek oluyor özellikle veritabanı sql masrafı yüksek oluyor bu nedenle diyebiliriz. Ayrıca asp mvc de yazılımı yazan yazılımcı isterse kodları şifreyelebiliyor ve bu da özellikle firmalar tarafından çok da hoş karşılaşılan bir durum değil. Geçmişteki deneyimlerimden yola çıkacak olursak asp yazılımı yazan birisi işten çıkınca yerine gelen asp yazılımcısı diğer adamın yazdığı kodları çözmek için mesai harcadı fakar durum php de öyle değil sistem belli olduğu için koderler açısından anlaşılması kolay oluyor.

Alıntı
.
Konu:
Mesaj: N/A
Cinsiyet:
Kıdem: N/A

(27/04/2016, Saat: 21:41)İsmail Adlı Kullanıcıdan Alıntı: aslında konuyu bu kadar uzatmanın alemi yok php açık kaynak kodlu aynı şekilde veri tabanı mysql de windows ürünlerinde sunucu masrafı yüksek oluyor özellikle veritabanı sql masrafı yüksek oluyor bu nedenle diyebiliriz. Ayrıca asp mvc de yazılımı yazan yazılımcı isterse kodları şifreyelebiliyor ve bu da özellikle firmalar tarafından çok da hoş karşılaşılan bir durum değil. Geçmişteki deneyimlerimden yola çıkacak olursak asp yazılımı yazan birisi işten çıkınca yerine gelen asp yazılımcısı diğer adamın yazdığı kodları çözmek için mesai harcadı fakar durum php de öyle değil sistem belli olduğu için koderler açısından anlaşılması kolay oluyor.

Php candir hocam

Alıntı
.
Konu: 48
Mesaj: 359
Cinsiyet: Bay
Kıdem: 23-04-2016

konuya kilit vurun Big Grin
a15mGO.png

Alıntı
.
Konu: 3
Mesaj: 44
Cinsiyet: Bay
Kıdem: 24-04-2016

(27/04/2016, Saat: 22:11)PaTRoN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: konuya kilit vurun Big Grin

ayıp oluyor ama a085.gif

Alıntı
.
Konu:
Mesaj: N/A
Cinsiyet:
Kıdem: N/A

(28/04/2016, Saat: 01:22)Hanedan Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(27/04/2016, Saat: 22:11)PaTRoN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: konuya kilit vurun Big Grin

ayıp oluyor ama  a085.gif

Arkadaş şaka yapıyor yararlı bilgi her zaman durur

Alıntı
.
Konu: 3
Mesaj: 44
Cinsiyet: Bay
Kıdem: 24-04-2016

(28/04/2016, Saat: 08:59)system3276 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaş şaka yapıyor yararlı bilgi her zaman durur

bende şakasına yazmıştım Big Grin

Alıntı
.


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Powered by MyBB
Pchocasi.com.tr


Tasarım