Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oyunlarda Bilgisayar Kapanıyor
Hepsi olabilir ancak en büyük 2 olasılık E.kartı ve anakart gibi duruyor. Ayrıca birde CPU üzerindeki sıvı soğutma pompasını biraz gevşetip denermisiniz. Vidaları sıkın ama en ufak zorlandığı yerde bırakın öyle işlemci üzerine çok baskı yapmasın yani. Bu genelde görüntü gelmemesine veya RAM tanımamasına sebep olur PC 'nin yük altında yeniden başlaması gibi bir soruna neden olmaz ama eğer böyle bir sorun varsa denemekte fayda var işe yarayabilir.
Facebook bağlantısıBaki.Ugur.Gozaydin
Cpu değiştirdim i5 8700k işlemci denedim tekrar kapandı sıvı soğutmayı deneyeyim öylece belki ondan birşey çıkar onu dener tekrar yazarım

Malesef onuda denedim tekrar aynı sıkıntı var bi ekran kartı anakart kaldı.
Sıvı soğutmada sorun olabilir mi aceba?
CPU Stress Test : https://www.mersenne.org/download/#download
GPU Stess Test : https://geeks3d.com/dl/show/607
System Monitor : https://www.cpuid.com/softwares/hwmonitor.html

Bu 3 yazılımı indirin ve kurun. Prime95 kurulmuyor sadece arşivi klasöre çıkartın.

HWMonitör yazılımını çalıştırın. Sonra ilk önce işlemciye bakalım, İşlemcinizin Temperatures değerlerini kontrol edeceksiniz Package yani toplam değerler önemli. Value o anki sıcaklık ve Min - Max ise en düşük ve en yüksek sıcaklıklar oluyor.

Şimdi Prime95 çalıştırın ve uyarıya Just Stress Testing deyin. Daha sonra çıkan menüden Blend seçili olsun OK deyin. Şimdi işlemcinize %100 yük bindirecek bu yazılım HWMonitör ile sıcaklıkları kontrol edin. 10 dk. boyunca test sürsün. Sonra Prime95 menülerinden Test sekmesinden Stop deyip uyarıya OK diyerek testi durdurabilirsiniz. Eğer bu 10 dk. süren işlem aşamasında sistem yine kapanırsa ve sıcaklıkları kontrol ettiğinizde 90 dereceyi geçen bir değer yoksa bu durumda işlemci , anakart veyahut PSU 'da sorun var demektir. Eğer sorun olmadan testi bitirirseniz ve sıcaklıklar bahsettiğim değerin altındaysa sadece işlemci yüke girdiğinde sorun yok demektir.

Şimdi aynı testi ekran kartı içinde yapacağız. İndirdiğiniz GPU Stress Test yazılımı FurMark 'ı çalıştırın. Yazılımda Fullscreen OK olsun , Resolution bölümünden monitörünüzün çözünürlüğünü girin ve Anti-aliasing bölümünü 8X yapın ve sonrasında GPU stress test kısmına basın ve çıkan soruya GO deyin. Ekran kartınıza yük bindirecek işlem başlayacak ve alt bölümde sıcaklık değerleriniz görünecek 10 dk. kadar bu test açık kalsın bakın sıcaklıklara. Sonra çıkmak için ESC tuşunu kullanın. Eğer test aşamasında bir sorun oluşursa yine bu 2 şey demek olur, ya ekran kartı arızalı yada PSU arızalı. Eğer test başarılı tamamlanırsa ve sıcaklıklar 80 derecenin çok üzerinde değilse tek ekran kartı yüke girdiğinde sorun yok demektir.
Uzun bi ara test süresinden sonra yazmak istedim.
Uğur hocam şimdiden yaptığın emeklerin için teşekkür ederim allah razı olsun.
Anakart, ekran kartını garantiye gönderecektim en son uğur hoca tavsiyesi en son elektrik prizlerini kontrol ettikten sonra aslında hiç bir donanımda sorun olmadığını sorun sadece elektrikten olduğunu topraklama ve nötrde sorun olduğunu anladık bir elektrikçi arkadaşa hal ettikten sonra Bilgisayar hiç kapanmadı teşekkür ederim iyi forumlar dilerim.
Sorunun ve çözüldüğüne sevindim.

Başka sorularınız için foruma yine bekleriz.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Rami görüyor fakat bilgisayar açılmıyor ACIMAN 15 276 17/09/2019, Saat: 22:06
Son Yorum: ugur.gozaydin
  Bilgisayar kendini kapatiyor dncrgny95 11 170 07/09/2019, Saat: 19:23
  Ekran kapanıyor fakat kasa hala çalışmaya devam ediyor gorkemadagulu 24 797 03/09/2019, Saat: 16:01
  1 Saniyeden Kısa Sürede Mavi Ekran Hatası Verdi ve Bilgisayar Kapandı. Ömer Faruk Meto 1 186 24/08/2019, Saat: 19:48
  Bilgisayar Hiç Bir Hata Vermeden Her Şey Donuyor. Ömer Faruk Meto 7 347 16/08/2019, Saat: 04:44

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi