Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
R5 3500X XFX RX 5600 XT Fps drop
Öncelikle merhabalar bundan 2 3 ay önce r5 1600 af rx 5500 xt li sistemim vardı oyunlarda fps im güzeldi fakat rust oyununda falan fps drop yiyordum envanteri açtığımda falan pubg de aynı şekilde ben bu sistemi satıp r5 3500x rx 5600 xt sisteme geçtim fakat bundada aynı problem var pubg de fps droplar var envanteri açtığımda fps drop yiyorum rustta ard arda 5 6 crate açtığım zaman fps 20 30 lara düşüyor bu konuda napabilirim internetim de sorun olabilir mi kablolu bağlı yardımcı olurmusunuz şimdiden teşekürler
  • Öncelikle RAM miktarınız nedir bilmiyorum ama 8GB sınır varsa anlık FPS drop RAM kullanımında sınırındaysanız olabilir. Bellek sayınız neyse 1/2 veya 4 artık neyse anakartınızda doğru yuvalara taktığınızdan emin olun. Her anakartın bellek sayısına göre bir hangi yuvaların kullanılması gerektiği yazar kitapçığında. Buda değilse anakart RAM XMP ayarınızı kapalı konuma alıp deneyin.
  • Bunlardan sonra ilk önereceğim şey şunlar. Öncelikle anakart çipsetiniz kurulu değilse AMD 'nin sitesinden anakartınıza uygun çipseti kurun ve sonrasında anakart BIOS sürümünüz güncel değilse güncelleyin.
Bunları yaptıktan sonra sistem bileşenlerininiz tamamını yazın ve yukarıdakilerin sonucunu paylaşın.
Facebook bağlantısıugur.baki.g
(31/12/2020, Saat: 16:38)ugur.gozaydin Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
  • Öncelikle RAM miktarınız nedir bilmiyorum ama 8GB sınır varsa anlık FPS drop RAM kullanımında sınırındaysanız olabilir. Bellek sayınız neyse 1/2 veya 4 artık neyse anakartınızda doğru yuvalara taktığınızdan emin olun. Her anakartın bellek sayısına göre bir hangi yuvaların kullanılması gerektiği yazar kitapçığında. Buda değilse anakart RAM XMP ayarınızı kapalı konuma alıp deneyin.
  • Bunlardan sonra ilk önereceğim şey şunlar. Öncelikle anakart çipsetiniz kurulu değilse AMD 'nin sitesinden anakartınıza uygun çipseti kurun ve sonrasında anakart BIOS sürümünüz güncel değilse güncelleyin.
Bunları yaptıktan sonra sistem bileşenlerininiz tamamını yazın ve yukarıdakilerin sonucunu paylaşın.
ekran kartı: XFX Radeon rx 5600 xt thicc 3 ultra
işlemci : r5 3500x 3.6 ghz (4.1ghz turbo)
ram: 2x8 16gb 3000 mhz xmp aktif
anakart: msi b450m a pro max 
depolama : su 630 480gb ssd
güç kaynağı: game power 650w 80+

sistemi incehesaptan hazir olarak geldi hersey takiliydi 
bios anakart çipset falan hepsi kurulu güncel sitesinden manual olarak güncelledim yükledim 
parçalarda ısınma sorunu yok kontrol ettim işlemci ve ekran kartını stres testine soktum sağlam çıktı
ekran kartı driverları güncel herşey güncel windows güncel
ve ayriyetten csgo da pingim yok ama pingim varmış gibi silah takıla takıla çekiyo oyunda bazen ışınlanıyorum falan
teşekkürler
Peki RAM için yazdıklarını kontrol ettiniz mi? Bazen RAM kaynaklı bu tarz sorunlar olabiliyor. Eğer sorun buda değilse farklı oyunlarda sorun var mı deneyin. Eğer sorun sadece CSGO ya özel ise bakalım oyunda mı sistemden mi anlarız. Birde oyun içinden MSI Afterburner ile CPU, GPU , RAM ve FPS durumlarınızı gösteren SS ler paylaşın. Frekans ve % yük değerleri açık olsun. Takılma anında ve normal anda ki değerlere bakalım.
(31/12/2020, Saat: 20:48)ugur.gozaydin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Peki RAM için yazdıklarını kontrol ettiniz mi? Bazen RAM kaynaklı bu tarz sorunlar olabiliyor. Eğer sorun buda değilse farklı oyunlarda sorun var mı deneyin. Eğer sorun sadece CSGO ya özel ise bakalım oyunda mı sistemden mi anlarız. Birde oyun içinden MSI Afterburner ile CPU, GPU , RAM ve FPS durumlarınızı gösteren SS ler paylaşın. Frekans ve % yük değerleri açık olsun. Takılma anında ve normal anda ki değerlere bakalım.

kontrol ettim herşeyini takılma fps drop yaşarken ve normalde de değerleri kaydettim  normal pubg değerleri %99 ekran kartı işlemci %50 lerde geziyor ekran kartı 120 130w arası çekiyor işlemci frekansları 3900 4000 civarında fps drop yediğim zaman gpu değerleri sıfırlanıyor %0 kullanım falan onun dışında rusta gelicek olursak aslında ben rust oynamak için aldım diyebiliriz rustta gpu kullanımı çok düşük %50 lerde geziyor aynı şekilde çektiği güç 60 70w ama bu oyundan kaynaklı diye biliyorum neyse
dediğim gibi ısı değerleride normal zaten 70 75 derecelerde gpu vram kullanımı msi afterburner indiremiyorum maalesef heryerden denedim indirmiyor  amd software den kaydettiğim veriler bu
Aklıma birkaç şey geliyor.
  • Windows sorunu olabilir format en hızlı test için kullanabileceğiniz yöntem.
  • SSD disk sorunu olabilir disk arızası varsa bu soruna sebep olur. Bunu ancak 2. bir diske oyunu kurup deneyebilirsiniz haricide olabilir.
  • Güç kaynağı dandik bir marka oda sorun olabilir ki onu da başka bir güç kaynağı ile denemeden anlayamazsınız.
  • Ekran kartında bir sorun olabilir BIOS odaklı veya başka bir donanım sorunu. 
Bunlar aklıma genel olasılıklar deneyebilirsiniz.
(31/12/2020, Saat: 21:23)ugur.gozaydin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Aklıma birkaç şey geliyor.
  • SSD disk sorunu olabilir disk arızası varsa bu soruna sebep olur. Bunu ancak 2. bir diske oyunu kurup deneyebilirsiniz haricide olabilir.
  • Güç kaynağı dandik bir marka oda sorun olabilir ki onu da başka bir güç kaynağı ile denemeden anlayamazsınız.

format denedim
ssd test edeceğim
ekran kartı sorunu olacağını sanmıyorum çünkü test edip göndermişlerdi 
güç kaynağını deneyeceğım bi 500w var fakat yetermi bu parçalara zarar vermesinden korkuyorum

internetten kaynaklı bi sorun olabilir mi?
ethernet kablosu uzaktan çekiliyor biraz 20 metre kadar falan 

bide mesela rustta bi bi sandık lootluyorum onu kapatıp mouse döndürdüğüm anda hafif takılma drop giriyo çok rahatsız edici

(31/12/2020, Saat: 21:29)Reckless Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(31/12/2020, Saat: 21:23)ugur.gozaydin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Aklıma birkaç şey geliyor.

format denedim
ssd test edeceğim
ekran kartı sorunu olacağını sanmıyorum çünkü test edip göndermişlerdi 
güç kaynağını deneyeceğım bi 500w var fakat yetermi bu parçalara zarar vermesinden korkuyorum

internetten kaynaklı bi sorun olabilir mi?
ethernet kablosu uzaktan çekiliyor biraz 20 metre kadar falan 

bide mesela rustta bi bi sandık lootluyorum onu kapatıp mouse döndürdüğüm anda hafif takılma drop giriyo çok rahatsız edici

ama anlayamadığım şey ise ben bu sorunları diğer bilgisayarda da yaşıyordum ama onda daha beterdi mesela bi loot alanı yüklenirken 10 20 fps oluyodu falan
İnternet kaynaklı sorun olabilir yada oyun kaynaklı. Size o yüzden başka oyunda test edin demiştim ama siz sanırım yine Online oyunda test ettiniz. Single bir oyunda internet bağlantısına ihtiyaç olmayan bir oyunda deneyip sonuca bakar mısınız.
(31/12/2020, Saat: 23:04)ugur.gozaydin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İnternet kaynaklı sorun olabilir yada oyun kaynaklı. Size o yüzden başka oyunda test edin demiştim ama siz sanırım yine Online oyunda test ettiniz. Single bir oyunda internet bağlantısına ihtiyaç olmayan bir oyunda deneyip sonuca bakar mısınız.

kusura bakmayın single kısmını anlamadım edeyim test sonuçları yazarım tekrar
iyi akşamlar tekrardan bi kaç yerde ssd nin kronik sorunlu olduğunu görmüştüm bugün araştırdım brazdan herkes kronik sorunlu alınmaz pişmanlıktır falan filan yazmış sorunum bundan kaynaklı olması % kaç? teşekkürler

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi