Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
RX570 EKRAN KARTIM BOZUK OLABİLİR Mİ ?
Merhabalar,

Yakın bir zamanda sistemim de bir problem mi var diye konu açmıştım ve elimde şuan RX570 8GB var. Ardından belirli update kararları aldım ki şayette yapılması lazım ancak şuan elime Sapphire R7 360 2GB bir ekran kartı geçti ve ne yazık ki csgo oyunumdaki fps dalgalanması ortandan kalktı artık çok akıcı geliyor. Bu durum beni düşündürdü ve hemen teste tabi tuttum ekran kartını değerler gayet normal ısınma vs. herhangi bir sorun gözükmüyor başka bir şeyden kaynaklı bir problem oluşma riski var mıdır acaba bir servise göndersem mi sayın arakdaşlar sizlere de bir sormak istedim gönderim öncesi.
RX 570 kartında FPS dalgalanması oluyor ve R7 360 kartında olmuyor stabil ise birkaç sebep olabilir.

1. PSU gücü yetersiz kalıyor olabilir. RX 570 8 GB kartı modeline göre 150W ortamala güç tüketiyor. R7 360 2G modeli 100W aradaki güç farkı PSU 'nuz yetersiz geliyorsa bundan dolayı dalgalanma yapabilir.
2. İşlemciniz RX 570 kartını besleyemiyor olabilir R7 370 kartı ile aralarında ciddi kas gücü farkı var sorun işlemciden dolayı oluyor olabilir.
3. Buda sizin tahmininiz yani kart bozuk olabilir. Ama bu en düşük ihtimal bilginiz olsun.
Facebook bağlantısıugur.baki.g
(06/07/2019, Saat: 21:01)ugur.gozaydin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: RX 570 kartında FPS dalgalanması oluyor ve R7 360 kartında olmuyor stabil ise birkaç sebep olabilir.

1. PSU gücü yetersiz kalıyor olabilir. RX 570 8 GB kartı modeline göre 150W ortamala güç tüketiyor. R7 360 2G modeli 100W aradaki güç farkı PSU 'nuz yetersiz geliyorsa bundan dolayı dalgalanma yapabilir.
2. İşlemciniz RX 570 kartını besleyemiyor olabilir R7 370 kartı ile aralarında ciddi kas gücü farkı var sorun işlemciden dolayı oluyor olabilir.
3. Buda sizin tahmininiz yani kart bozuk olabilir. Ama bu en düşük ihtimal bilginiz olsun.

Uğur bey yakın zamanda oluşan bir çok problemim üzerine yardımızını aldım ve gerçekten yorumlarınız için teşekkür ederim. Söylediklerinizi çok dikkate alıyorum ve araştırmaya çalışıyorum düşüncelerinizin üstüne ancak bir çok farklı kapıya çıkıyor çözümleri ve insan deneme yanılma yapmadan bilemiyor neyin ne olucağını. Şimdi bir aAIDA64 raporu çıkardım ve belki başka terslikler var mıdır diye merak ettim. Ufak bir göz geçirirmisiniz sistem olarak bir problem var mı acaba ? https://drive.google.com/open?id=1nuTU2y...vR3GP8lYkw
(07/07/2019, Saat: 02:07)Mert Day Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(06/07/2019, Saat: 21:01)ugur.gozaydin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: RX 570 kartında FPS dalgalanması oluyor ve R7 360 kartında olmuyor stabil ise birkaç sebep olabilir.

Uğur bey yakın zamanda oluşan bir çok problemim üzerine yardımızını aldım ve gerçekten yorumlarınız için teşekkür ederim. Söylediklerinizi çok dikkate alıyorum ve araştırmaya çalışıyorum düşüncelerinizin üstüne ancak bir çok farklı kapıya çıkıyor çözümleri ve insan deneme yanılma yapmadan bilemiyor neyin ne olucağını. Şimdi bir aAIDA64 raporu çıkardım ve belki başka terslikler var mıdır diye merak ettim. Ufak bir göz geçirirmisiniz sistem olarak bir problem var mı acaba ? https://drive.google.com/open?id=1nuTU2y...vR3GP8lYkw

Raporda Ryzen 5 1400 işlemciniz olduğu görünüyor bu işlemci ile RX 580 beslersiniz bir takılma olmamalı bu konuda yani işlemci darboğazını es geçebiliriz bu durumda. Disklerde sorun yok ACHI olarak çalışıyorlar. Ancak RAM olarak bir sorun görünüyor. Sisteminizde RAM olarak bir hata var DIMM_A1 ve DIMM_B1 slotları var 2 adet zaten ama anakartınızın sitesinde tek RAM kullanıyorsanız ki sizin raporda tek bir RAM kullanılıyor görünüyor 8 GB 2400 Mhz hızında bu RAM i DIMM_A1 slotuna takın yazıyor ama sizin bellek DIMM_A1 slotunda değil DIMM_B1 slotuna takılı yani yanlış yerde bunu değiştirin. Bunun dışında bir hata göremedim. Birde PSU 'nuzun özelliklerini öğrenmek isterim ya üzerindeki etiketi SS atın yada modelini yazın ikisi de olur.
(07/07/2019, Saat: 02:29)ugur.gozaydin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [quote="Mert Day" pid='69604' dateline='1562454475']

Raporda Ryzen 5 1400 işlemciniz olduğu görünüyor bu işlemci ile RX 580 beslersiniz bir takılma olmamalı bu konuda yani işlemci darboğazını es geçebiliriz bu durumda. Disklerde sorun yok ACHI olarak çalışıyorlar. Ancak RAM olarak bir sorun görünüyor. Sisteminizde RAM olarak bir hata var DIMM_A1 ve DIMM_B1 slotları var 2 adet zaten ama anakartınızın sitesinde tek RAM kullanıyorsanız ki sizin raporda tek bir RAM kullanılıyor görünüyor 8 GB 2400 Mhz hızında bu RAM i DIMM_A1 slotuna takın yazıyor ama sizin bellek DIMM_A1 slotunda değil DIMM_B1 slotuna takılı yani yanlış yerde bunu değiştirin. Bunun dışında bir hata göremedim. Birde PSU 'nuzun özelliklerini öğrenmek isterim ya üzerindeki etiketi SS atın yada modelini yazın ikisi de olur.

Thermaltake TR2 S 80PLUS 700W kullanıyorum psu olarak besler beslemez korkusu vardı ilk alırken bende arada kalmıyayım diye 700w aldım. Ram konusunu da gerçekten bilmiyordum hemen düzeltiyorum durumu çok şaşırdım böyle bir şeyin olduğuna.
PSU değil eğer RAM slot değişimide işe yaramaz ise ekran kartı arızalı olabilir yada anakartta bir sorun olabilir. Bir teknik servise yada pc tamircisine gösterin cihazı derim.
(07/07/2019, Saat: 11:19)ugur.gozaydin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: PSU değil eğer RAM slot değişimide işe yaramaz ise ekran kartı arızalı olabilir yada anakartta bir sorun olabilir. Bir teknik servise yada pc tamircisine gösterin cihazı derim.

Güncel olarak Radeon driver'a yeni gelen güncelleme ile birlikte Anti-lag özelliği getirilmiş ve aktif edildiğinde gözle görülür bir akıcılık yakalamış durumdayım. Arada drop giriyor halen oda bence anakart yükseltmesi ve 2400 mhz olan ramleri 3000 mhz ye yükselterek hallolur gibime geliyor.
Sürücü odaklı çözümleri denediniz diye ummuştum, sorunun çözüldüğüne sevindim. RAM 'in frekans artışı FPS oranınızı artırır birde ani Drop sorunu RAM yetersizliğindende olabilir. MSI afterburner ile RAM kullanımınızı oyun içinde kontrol edin eğer sınırdaysa Drop olayı bundan kaynaklıdır.

Başka sorularınız için foruma yine bekleriz.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Gaming Hp Omen kullanıyorum. Ekran kartım gtx 1050ti 4gb? Flareon 1 159 13/06/2020, Saat: 03:22
Son Yorum: ugur.gozaydin
Wink leptopa harici ekran kartı baglamak Duygu Ertan 0 159 29/05/2020, Saat: 15:34
Son Yorum: Duygu Ertan
  RX 570 Ekran kartım gerçek mi sahte mi ? Yardımcı olabilirmisiniz Olcay Sönmez 3 538 23/06/2019, Saat: 01:03
  Ekran Kartı Düşük FPS Mehmet Eyüp 5 771 22/06/2019, Saat: 18:14
  bu kadar kotu neden olabilir mi Ali Veli 5 563 31/03/2019, Saat: 11:59
Son Yorum: Enes Değirmenci

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi