Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ryzen 5 3600 ısınma sorunu
sa herkeze. 2 hafta önce yeni bir pc topladım sistem özelliklerim şu şekilde; ryzen 5 3600. rx5500xt. msı b450m a pro max. 8gb ram. arkadaşlar canımı sıkan konu şu. işlemcim oyun falan açık değilken durduk yere sıcaklığı 65-75 derece arası gidip geliyor. pubg açıkkende 80-85 derece falan arada bi anda atlamalar oluyor 10 derece sıcaklık 90a 95e çıkıyor. bir hevesle topladım pcyi endişelenşyorum işlemcide bir sıkıntımı var diye. kasada sıvı soğutma falan yok işlemcinin kendi stok fanı var. bir arkadaşım bana güçlü bir işlemci olduğu için o değerleri görmen normal dedi. ama endişeleniyorum hala lütfen yardımcı olabilirmisinz. ryzen 5 3600 sahibi olanlar lütfen yardım edin. kullandığım kasa corsair carbide spec delta
90-95 derece normal ve iyi bir derece değil açık olarak konuşmak gerekirse.Öncelikle kasanızın mükemmel bir hava sirkülasyonu yok.Stok fan yerine daha kuvvetli kule tipi bir soğutucusu deneme imkanınız var ise lütfen deneyin yada satın almanız size şuan ve ileride fayda sağlar.
(10/09/2020, Saat: 12:44)Enes Yavuz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 90-95 derece normal ve iyi bir derece değil açık olarak konuşmak gerekirse.Öncelikle kasanızın mükemmel bir hava sirkülasyonu yok.Stok fan yerine daha kuvvetli kule tipi bir soğutucusu deneme imkanınız var ise lütfen deneyin yada satın almanız size şuan ve ileride fayda sağlar.

hocam işlemcimde bir sıkıntı yoktur değilmi. vatana göstermeye gideceğim hafta sonu. termal macundan falan kaynaklı olabilirmi ?
Termal macun öyle hemen kuruyacak bir şey değil özellikle 2 haftada kurumaz.

PC oyunda ve masaüstünde kullanımı ne kadar söyler misiniz ?

Görev yöneticisinden bakabilirsiniz.
Kasa öyle çok sorunlu bir model değil. Yarı yarı mesh sayılır kasa değil sorununuz. Eğer montaj doğru yapıldıysa 3 sorununuz olabilir.
  • Anakart işlemcinize stok olarak fazla voltaj veriyor olabilir. 3600 işlemcisi için BIOS ekranına girip undervolt yapabilirsiniz. İşlemleri bilmiyorsanız youtube üzerinden undervolt işlemlerine bakabilirsiniz. Yok ben yapamam derseniz hafta sonu bana yorumlarımın altındaki facebook hesabımdan ulaşın uzaktan bağlantı ile yardım ederim size.
  • Diğer şey stok soğutucunuzun yetersizliğidir. Stok soğutucu idare eder ama herkeste aynı sonuçları vermez. Diğer bileşenlerin ısısı özellikle ekran kartı, kasa hava akışı ve ortam sıcaklığınız etkisini değiştirir.
  • 2. maddede söyledim zaten ortam sıcaklığınız sistem ısısını doğrudan değiştirir. Yani odanız ne kadar sıcaksa kasa içeriye o kadar sıcak hava çeker buda bileşenleri ısıtır haliyle. Ayrıca kasanın konumuda etki eder bu duruma. Konumdan kastım fan giriş/çıkışları masanızda en az 2 parmak kadar boşluğa sahip değilse yani fanlar boğuluyorsa buda sıcaklığa etkendir. 
Facebook bağlantısıugur.baki.g
(10/09/2020, Saat: 13:49)Enes Yavuz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Termal macun öyle hemen kuruyacak bir şey değil özellikle 2 haftada kurumaz.

PC oyunda ve masaüstünde kullanımı ne kadar söyler misiniz ?

Görev yöneticisinden bakabilirsiniz.

cpu kullanımı masaüstünde yüzde 10 15 arası
Sorunun soğutucu kaynaklı olduğunu düşünmeye başladım şuan başka soğutucu deneme şansınız var mıdır ?
(11/09/2020, Saat: 13:34)Enes Yavuz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sorunun soğutucu kaynaklı olduğunu düşünmeye başladım şuan başka soğutucu deneme şansınız var mıdır ?

başka soğutucum yok hocam
"cpu kullanımı masaüstünde yüzde 10 15 arası" bunu yazmışsınız ama bu gerçekten arka planda hiçbir şey çalışmıyorken ki kullanım mı? Hiçbir şey açık değilken bu kullanım normal değil. Termal değerlerinizi bu kullanımı sağlayan her neyse boşta o arttırıyor olabilir. Sistemi iyice kontrol edin boştaki sıcaklık değeri çok önemlidir. Gerçekten boşta ise sistem ve sıcaklıklarınız yüksek ise ki yüksekten kastım 45-50 dece civarı o zaman söylediğim aşağıdaki maddelerden birisinde sorun vardır.
  • Anakart işlemcinize stok olarak fazla voltaj veriyor olabilir. 3600 işlemcisi için BIOS ekranına girip undervolt yapabilirsiniz. İşlemleri bilmiyorsanız youtube üzerinden undervolt işlemlerine bakabilirsiniz. Yok ben yapamam derseniz hafta sonu bana yorumlarımın altındaki facebook hesabımdan ulaşın uzaktan bağlantı ile yardım ederim size.
  • Diğer şey stok soğutucunuzun yetersizliğidir. Stok soğutucu idare eder ama herkeste aynı sonuçları vermez. Diğer bileşenlerin ısısı özellikle ekran kartı, kasa hava akışı ve ortam sıcaklığınız etkisini değiştirir.
  • 2. maddede söyledim zaten ortam sıcaklığınız sistem ısısını doğrudan değiştirir. Yani odanız ne kadar sıcaksa kasa içeriye o kadar sıcak hava çeker buda bileşenleri ısıtır haliyle. Ayrıca kasanın konumuda etki eder bu duruma. Konumdan kastım fan giriş/çıkışları masanızda en az 2 parmak kadar boşluğa sahip değilse yani fanlar boğuluyorsa buda sıcaklığa etkendir. 
Facebook bağlantısıugur.baki.g
(11/09/2020, Saat: 19:54)ugur.gozaydin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: "cpu kullanımı masaüstünde yüzde 10 15 arası" bunu yazmışsınız ama bu gerçekten arka planda hiçbir şey çalışmıyorken ki kullanım mı? Hiçbir şey açık değilken bu kullanım normal değil. Termal değerlerinizi bu kullanımı sağlayan her neyse boşta o arttırıyor olabilir. Sistemi iyice kontrol edin boştaki sıcaklık değeri çok önemlidir. Gerçekten boşta ise sistem ve sıcaklıklarınız yüksek ise ki yüksekten kastım 45-50 dece civarı o zaman söylediğim aşağıdaki maddelerden birisinde sorun vardır.

hocam oyunda denedim cpu kullanımı %35-%50 arası değişiyor. bugün aida64 programından stres test yaptım. cpu sıcaklığı 95e çıktı biara 100ü gördü.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  ISINMA SORUNU oguzhan06 2 134 30/08/2020, Saat: 22:11
Son Yorum: oguzhan06
  AMD RYZEN 5 1600 ESKİ SERİ ISINMA SORUNU pikayi 0 93 24/08/2020, Saat: 21:58
Son Yorum: pikayi
  AMD Ryzen 5 3600 İşlemci Isınma Sorunu (90°C) iSametOguzbey 8 251 21/08/2020, Saat: 10:30
Son Yorum: ugur.gozaydin
  Msi Armor Rx 580 8GB Ekran Kartı Sıcaklık Sorunu Alperen Arıkanoğlu 1 103 20/08/2020, Saat: 21:53
Son Yorum: Enes Yavuz
  pwm fan hızları sorunu Oguzhan Arı 1 112 15/08/2020, Saat: 14:48
Son Yorum: ugur.gozaydin

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi