Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ryzen 5 3600x ve 2060S Sistem Toplama Son Dokunuşlar
Merhaba Arkadaşlar. Yaklaşık birkaç hafta önce buradaki moderatör arkadaşın yardımı ile bir sistem toplamıştım. Sistemin son hali budur: https://hizliresim.com/AYNIi8. Sistem genel olarak iyi dursa da sormak istediğim birkaç şey var;

1. Sistemin en son halinden bu yana sadece PSU'sunu değiştirme kararı aldım ve bu PSU'yu biraz araştırıp ekledim. Ama bu psu çok yeni olduğundan ve tam olarak düzgün bir incelemesi olmadığından kararsız kaldım. 750 ve 850w versiyonlarında sadece eksi unsur olarak "+ 12V'da çok sıkı yük regülasyonu yok" yazılmış ve bunun haricinde herşeyi ile iyi yorum almış denilebilir.Sizce bu PSU iyi midir, eğer değilse düzgün bir 650w PSU önerir misiniz.

2. Sisteme eklediğimiz sıvı soğutucu kasanın uyumlu dendiği soğutucuların arasında görünmüyor ki 2 side corsair marka ürün. Acaba bunun sebebi listeyi uzun tutumamak adına sadece genel isimlerin verilmiş olması mıdır? yani bu Sıvı soğutucuyu kasanın üst kısmına koymak istiyorum ve uyuyor mu uymuyor mu aklıma takılmış durumda.

3. Daha önce de Qp ve itopya Sitesinden toplayacağımı belirtmiştim. Bu 2 sitede de direk montaj yapıp driver kurma seçeneği var. Sizce driverlara kadar onlara mı kurdurayım yoksa sadece montaj onlara ait olsun kurulumları ben mi yapayım? (onlar ne kadar doğru olduğunu bilmesem de sitelerine driverları kurup test edip gönderdiklerini yazmışlar 2 sitede de o yüzden bir sıkıntı çıkması durumunda orda direk hallederek bana düzgün bir şekilde yollayabilirler o yüzden bunu sormak istedim).
PSU seçimi çok iyi bir PSU modeli ki Channel Well Technology CWT firması tarafından yapılan son sınıf PSU modellerinden birisidir hiçbir olumsuz yönü yok sizi etkileyen tarafta. 12V sıkı yük regülasyonu yok demek şu oluyor TAM yük altında 12V gücünü hep aynı Voltaj olarak veremiyor demek ama 750W gücün tamamını hiçbir kullanıcı dolduramaz zaten oynama payı da az bir seviyede ciddi bir sorun değil yani. Ancak B450 bir anakart seçip bu PSU modeli almak saçma bir karar olur. Bu tarz PSU modelleri genelde anakartların fazladan CPU kablosu ihtiyaçları için alınır ki sizin seçtiğiniz anakartta bu tarz bir ihtiyaç yok yani PSU bu sistemdeki en dengesiz seçim olmuş. 650W bir PSU modeli her türlü sistem yeter şuan günümüzdeki maks. bileşenler olarak bakarsak.

Kasa 240mm sıvı soğutma desteğine sahip yani bir sıkıntı yok ama QP veya İtopya vs. ile sınırlamayın kendinizi. Neredeyse tüm firmalar toplama işleminde test edip gönderim sağlıyorlar. Ekstra sürücü kurulumları vs. işlemleri siz yaparsanız çok daha mantıklı olur.

Sistemde genel olarak bir terazi şaşması var diyebilirim doğru tercihler yapılmamış şahsi görüşüm iyi bir düzenlemeye girmesi gerek ki ben İtopya veya QP vs. gibi yerler ile sınırlı kalmamanızı şiddetle tavsiye ederiyorum ki ben genelde sinerjiden toplarım insanlar ister oradan alırlar isterlerse aynı bileşenleri farklı bir yerden alırlar.

Yanlış hesaplamadıysam bu sistem 10K civarına geliyor ki bu bütçeye daha iyisi toparlanır tam bütçenizi yazın ona göre bir öneride bulunayım gerisi size kalsın.
Facebook bağlantısıBaki.Ugur.Gozaydin
Yorumunuz için size gerçekten çok teşekkür ederim. Şu konuya bir açıklık getirmek istiyorum. Ben biraz nokta atışı yapmayı seven bir insanımdır. Yani bu sistemi alacağım ve uzun süreler benimle beraber olucak. Qp ve İtopya zorunluluğundan da vazgeçebilirim yeter ki iyi olsun sistem.

1. Sistem için 10.500-11.000 lere kadar bir şekilde çıkabilirim monitör dahil olmadan o yüzden herhangi bir sıkıntı yok.
2. En önemli olan şey sistemi uzun süre kullanacağım ama ben 1080p oyuncusuyum. 2k monitörleri aklımın ucundan bile geçirmeyeceğim. Kaliteli bir 24 inç 144hz 1ms monitörümü alıp uzun yıllar 1080p de gayet yeterli bir şekilde oynamayı düşünüyorum.
3. Sisteme sıvı soğutucu eklemeyi bu kadar istememin nedeni hem işlemciyi soğutması hem de fanlar yardımı ile içerideki ısının sadece arkadaki fandan dışarıya aktarılmasının yeterli olmayacağını düşünmemdir.
4. Sistemin hem performans hem de sıcaklık anlamında iyi olmasını istiyorum ama bunun için tam olarak ne yapılması gerektiğini bilmiyor olabileceğimi kabul etmeliyim.
5. Az önce de değindiğim gibi bütçem fazlası ile var ama ben bir kere alayım herşeyi ile mükemmel olsun ve uzun yıllar kafam rahat olsun istiyorum.
6. Sistemi yenilemeyi düşünmüyorum kendi içerisinde. İleride bu artık eskimeye başladığında o zamanın iyi bileşenleri ile yeniden ayrı bir pc toplarım ama bu sistem yenilenmeyecek.
Sizi biraz bekleteceğim sistem hazırlayalım size bakalım neler çıkacak. Birde son bir soru sıvı soğutma olmadanda ciddi soğutma sahğalayabilirsiniz bir kule tipi hava soğutma tüm her şeyi çözer ama OC düşünütorsanız işlemciye orası başka o zaman sıvı soğutma şart olacaktır düşünceniz nedir OC konusunda onuda belirtin sistem önerimi yapayım.
Açıkcası bu bilgisayarda oyun oynamak hariç hiçbir şey yapmayacağım. 2tb hdd ve sistem için küçük bir m2 ssd tercih etmemin sebebi de budur. Sadece oyun oynayacağım için belki ileride çok fazla olmadan yeni nesil oyunlar için performans adına biraz oc yapabilirim ama bundan öteye gitmem büyük ihtimal.
Tamamdır biraz bekleteceğim.
Depolama birimlerine biraz göz gezdirdiğimde 1tb ssd lerin 900-1000 tl civarında olduğunu gördüm. buna sistem + oyunları kursam gayet hızlı ve performanslı bir şekilde kullanabilirim ama nedense içimden bir ses o depolamayı doldururum diye korkuyor. 700-750 tl ye 240 gb bir ssd ve 2 tb hdd almak daha mantıklı geliyor ama bu sefer de birçok dolma süresine sahip oyunda elimde olmadan bir bekleme süresi v.b birçok şey ile karşı karşıya geleceğim. Sizin buna öneriniz ne olurdu acaba?
Sistem : Ryzen 5 3600 CPU + B450 Gaming X Anakart + RTX 2070 Super JS GPU + 16GB(2x8) 3600 MHz CL16 RAM + SX8200 PRO M.2 SSD + 1 TB HDD + 750W 80+ GOLD PSU + 100R Kasa - 10.398,51 TL

NOT 1 : Öncelikle seçtiğim bileşenlerin kalitesinden bahsedeyim ki ben şu markayı bilmiyorum şu seçsek ne olur vs. gibi soruların önceden cevaplamış olayım. Ekran kartı ile başlıyorum Palit en eski bileşen markalarından 2. olanıdır. En eski olanı MSI firması 1986 yılı kuruluşlu ve Palit 1988 yılı kuruluşlu en prestijli markalardan birisidir. Soğutma ve kalite konusunda çok deneyimli bir firmadır ben markayı bilmiyorum MSI , ASUS veya Gigabyte vs. olsun derseniz diye yazdım bu kadar detayı. Soğutma performansı o kadar iyi ki testlerde MSI , ASUS ve Gigabyte 3 fanlı modelleri ile aynı derecede soğutmayı 2 fan ile başarıyor ve bunu kaliteden ödün vermeden yapabiliyor. Fiyatına göre RGB avantajıda var diğer modellerden farklı olarak.

NOT 2 : HighPower GD GOLD model PSU seçimim kaliteden ve sessizlikten ödün vermeden uzun ömürlü bileşenlerden oluşan bir PSU modelidir. Tamam 10 yıl garantisi yok 2 yıl ki zaten ülkemizde 3 yıldan fazla hiçbir firmanın garantisi yasal olarak yok. 10 garantili PSU alsanız bile ülkemizde 2 yada 3 yıl garantili oluyor ürünler. Yani garanti dezavantajı yok kaliteli bir PSU modeli almış oluyorsunuz ki HighPower bu PSU konusundan çok başarılı eski bir firmadır.

NOT 3 : RAM seçimini 3600 MHz yaptım, sebebi ise Ryzen 3000 ailesinin tüm üyeleri RAM frekansı olarak 3600 MHz CL16 veya aşağısı bir RAM ile tam deneyim performanslarını gösterebiliyorlar. Ancak ülkemizde dolar kuru neticesinde 3600 MHz CL16 gecikmesine sahip bir RAM 1000 TL civarında bu fiyat anlamında ciddi bir kayıp ve yine bu pahalılık yüzünden seçenekte sınırlı 1-2 markada 3600 MHz CL16 bellek kiti var ki G.Skill Ryzen özel bellekleri ile en iyi olanlardan birisidir. Ancak fiyat düşürmek için en aşağıda bileşen alternatiflerinde 3200 MHz hıza sahip bellek önerimde olacak çok büyük kayıp olmaz fiyat düşürmek için düşünebilirsiniz.

NOT 4 : Anakart olarak piyasada 2 yada 3 model B450 anakatta ARGB portu var ki bu sunduğum anakartta onlardan birisi ve VRM kanadı soğutması gayet iyi bir anakart. 4 RAM slotu var her anlamda dolu dolu bir anakart. MSI Gaming yada Tomahawk vs. gibi anakartlardan aşağı kalır yanı yok hatta ARGB vs. gibi avantajları var. OC içinde 3600 işlemcisi için gayet yeterli bir düzey ki zaten B450 serisi hiçbir anakart ile ciddi OC yapamazsınız çipset VRM kısıtlaması var hepsinde.

NOT 5 : 3600 işlemcisi ile 3600X işlemcisi arasında oyun performansı ve iş yükü konusunda ciddi bir fark yok aradaki 300 TL fiyat farkına kesinlikle değmez 3600 işlemcisi gayet güçlü bir model. Nasıl ki 3700X ile 3800X arasındaki fiyat farkı aralarında performans farkı olmadığı halde uçurum ise burada da 3600X yerine 3600 almak çok mantıklı bir karar. Zaten sadece 200MHz frekans farkı var oda ufacık bir OC farkı.

NOT 6 : Seçtiğim SX8200 Pro SSD modeli piyasdaki en iyi F/P dengesi yüksek SSD modelidir. S40G var birde ama onun IOPS değerleri biraz düşük sırf RGB braketi var diye performanstan kayıp vermek saçma olur. SX8200 Pro modeli her anlamda sistemi ve genel performansı olumlu yönde taşır. 1 TB HDD seçimi 512 GB SSD ile yeterli bir düzey sırf oyun için ama illede fazlası olsun HDD olarak derseniz aşağıdaki seçeneklere 2 TB disk önerimi de yaptım size kalmış.

NOT 7 : Soğutma tercihini başka bir siteden önerdim siz montajlarsınız diye düşündüm çünkü daha iyi soğutmalar ve fiyatları çok iyi ama yok ben yapamam derseniz aşağıda seçenekler ile size önerilerimi yaptım avantajlarını da yazdım.

Alternatif bileşenler ve değişim seçenekleri;

Soğutma - Farklı siteden : Arctic Freezer 34 eSports DUO Beyaz - 315,44 TL - 205W TDP değeri olan bu hava soğutma çift fan ile geliyor ve yüksek TDP değeri sayesinde basit OC düzeylerinde sıvı soğutmaya ihtiyaç bırakmıyor. Sunduğum seçenek beyaz rengi olanı ama faklı renkleri var. Diğer renkler Gri-Siyah / Kırmızı-Siyah / Beyaz-Siyah seçenekleri var. Ayrıca gerçekten çok performanslı bir sıvı soğutma isterseniz Arctic II 240mm - 577,58 TL bu ürün 360mm pek çok sıvı soğutmadan daha iyi performansa sahip kaliteli ve üst düzey bir ürün. İndirimi gayet güzel ben olsam düşünmeden bu 240mm sıvı soğutma ile alırdım sistemi.

Soğutma - Aynı siteden : Yok ben soğutmayı kendim takamam derseniz bu ürünler kadar F/P dengesi yok ama aynı sistemin toplandığı siteden kaliteli ürün önerilerim ise şunlar olur. Aerocool Cylon4 ARGB 120mm - 253,75 TL bu ürün 145W TDP değerine sahip tek fan bir ARGB aydınlatması olan hava soğutma. Performansı ufak çaplı OC yapmaya yetebilir ama Arctic Freezer 34 kadar iyi değil orasını söylemem gerek. Birde 150W TDP değerine sahip CoolerMaster Hyper 212 Black Edition 120mm - 344,90 TL bu ürün var bu ürün ile Aerocool aynı performanstalar ve kaliteleri aynı ama Cooler Master prestijini düşürmemek için daha pahalıya satılıyor. Birde sıvı soğutma olarak önerim SilverStone PF240 ARGB 240mm - 734,51 TL bu ürün olur ki bu üründe Arctic II ürünü gibi pek çok 360mm üründen daha iyi soğutmaya sahip bir ürün kalitesi ve performası gerçekten üst düzey. ARGB vs. olduğundan fiyatı biraz pahalı ama sonuna kadar hak ediyor. Piyasadaki şuan en performanslı 240mm sıvı soğutma bu ürün.

RAM : RAM 'i neden 3600 MHz seçtiğimi yazmıştım ama ortalama 300 TL daha ucuza 3200 MHz kaliteli RAM alabilirsiniz. Şöyle ki Kingston 16GB(2x8) HyperX Predator Siyah 3200mhz CL16 DDR4 Ram (HX432C16PB3K2/16) - 709,66 TL bu ürün HyperX firmasının en kaliteli RAM modelidir manuel OC ile deneyiminiz varsa CL17 gecikmesine çıkıp 3600 MHz hıza çıkartabilirsiniz. Birde GeIL 16GB(2x8) Evo X II RGB AMD Edition 3200mhz CL16 DDR4 Ram (GAEXSY416GB3200C16A) - 747,65 TL GeIL markasının yine kaliteli bir F/P markasıdır bu üst seviye bellek kitini alabilirsiniz farkı RGB var ve marka prestiji neticesinde F/P ürünü olması.

Disk : Size 512 GB M.2 SSD + 1 TB HDD önerdim ama yok bana 1 TB HDD yetmez derseniz Seagate 2TB Barracuda 256MB 7200rpm (ST2000DM008) Harddisk - 430,46 TL bu diski +140 TL daha verip alabilirsiniz.

Ekran kartı : Kesinlikle değiştirmenizi önermem ama seçenek olsun diye koyuyorum pek çok kişiye aldırdım pişman olan yok teşekkür eden çok o derece net konuşuyorum. Ama aynı fiyata Gigabyte GeForce RTX2070 Super Windforce 3x - 4.313,70 TL bu kartı yada 250 TL fazlasına MSI GeForce RTX2070 Super Gaming Trio - 4.552,50 TL bu modeli alabilirsiniz. Tekrar söylüyorum soğutma performansında Palit model Gigabyte modelden daha iyi ve MSI model ile benzer seviyede yani kesinlikle önermem 250 TL fazladan vermenizi.

Kasa : Seçimim MSI markasını yeni F/P modellerinden birisi ARGB fanlar ve Temperli Cam vs. gibi avantajları ile orta sınıf için çok üst düzey bir F/P kasasıdır. Mesh ön yapısı ile hava akışı ve sıcaklı gibi sorunu yok. 120mm ve 240mm boyutlarda sıvı soğutma desteği var 360mm uzunluktakilere desteği yok ama zaten size 240mm OC için üst düzey ürünler önerdim gerekte yok desteğini olmasına. 2 adet ARGB ön 1 adet RGB olmayan arka fan ile geliyor. 5.64 Kg ağırlığı var ki bu Kg değeri kasadaki çelik yapısının kalitesini belirtir bu ağırlık orta sınıf için üst düzey bir değer. Seçenek isterseniz +105 TL fazlasına Aerocool AirHawk Duo ARGB - 581,81 TL bu kasayı alabilirsiniz. 5.83 Kg ağırlığı var benzer seviyede bir kaliteye sahip. 3 fan ile geliyor ve avantajı önde 2 adet 200mm fan olduğu için daha fazla havayı daha az dönerek ve daha sessiz çalışarak atabiliyor ve 360mm sıvı soğutma desteği var. Bir diğer seçenek ise benim orta sınıfın kıralı olarak gördüğüm bir kasa modeli ki oda +150 TL fazlasına XPG Invader - 630,29 TL bu kasa. Avantajı bu kasa 3 aşağı 5 yukarı 8 Kg ağırlığına sahip ki bu değer bu sınıf için çok üst düzey bir değer. Avantajları ise 360mm sıvı soğutma desteği yine var ama önemli bir avantajı anakart yanı yani sac kısmına 240mm sıvı soğutma takılabiliyor olması. Kasa 2 adet RGB olmayan fan ile geliyor ekstra eğer sıvı soğutma alırsanız üste takıp önde 2 fan ile güzel bir hava akışı sağlarsınız ama yok sıvı soğutma almazsanız ekstra en az 1 fan alıp arkadan egzoz fanı olarak havayı dışa atmanız gerekecektir.

Son olarak sepete PC Toplama Hizmet Bedeli (Montaj Hizmeti) - 37,76 TL bunu da eklediğiniz zaman, sistemi düzenlice kurup demo Windows ve sonrasında sürücüleri kurup sistemin stabilize testi yapılıp gönderiliyor.

Her detayı anlattım 240mm Arctic II sıvı soğutma ile ana sistem değişiklik yapmadan 10.977 TL + 37,76 TL sistem toplama bedeli tutuyor.
Yazdıklarınız için gerçekten çok teşekkür ederim. Önerdiğiniz bütün bileşenlerden sadece anakarta kafam biraz takıldı. Onun haricinde olan ARGB portu olan bir tık daha iyi bir anakart var mıdır acaba? yada bu iyi mi tam bilemedim çünkü sitesinde hala eski açıklamaları var köşeye sadece minik bi ryzen 3000 ready yazıp bırakmışlar gibi gördüm de.

1. Soğutucu olarak Silverstone 240'ı almak istiyorum ama bu kadar rgb,argb eşyaya yeticek slot var mı bu bütün b450 ARGB anakartların içerisinde?

not= Sistemi hazırlarken yanlışlıkla 2 tane gskill ram eklemişsiniz Big Grin. Silverstone 240 la beraber 10.200 tutuyor normalde Big Grin. Yorgunluktan olsa gerek.
B450 çipsetlerinde ARGB portu olan anakartlar bildiğim AsRock B450 Pro4 modelleri 1 adet port var M ve büyük olanında. Gigabyte Gaming X model ki bu Gigabyte model bir tık daha iyi. ARGB port sayısı olarak 2 adet Adreslenebilir LED bağlantısı var. AsRock modellerde 1 adet var. Gigabyte modellerden Gigabyte Aorus B450M ,Gigabyte Aorus B450 Elite ve Gigabyte Aorus B450 Pro modellerinde var 2 adet hepsinde bunlardan birisini seçebilirsin. Birde ASUS B450 ROG Strix E modeli var ARGB portu olan bir anakart ama B450 bir anakarta göre aşırı pahalı 1400 TL civarı ki o fiyata B450 alınmaz. X470 al diyeceğim çoğu ucuz X470 anakartta B450 VRM kontrolcüsü var ve ARGB portu yok X570 al diyeceğim ama ciddi OC yapmayacaksan gereksiz masraftan başka bir şey değil.

Ayrıca çoğu bileşende mesela sıvı soğutma vs. gibi bileşenlerde RGB bağlantıları tek bir kabloya düşüren aparatlar olur. O konuda içiniz rahat olsun.

Bu arada RAM işi yanlışlıkla olmuştur gece gece sana sistem hazırladım o kadar kusur olsun. Big Grin

Ayrıca ben olsam 240mm Arctic II sıvı soğutmasını alırdım aynı kalitede soğutmayı daha ucuza almış olursunuz. Ha yok RGB vs. olsun diye ise seçiminiz okey ona lafım yok ama ben takamam diye ise montaj basit yaparsınız bence.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  ryzen 5 1600+xfx rx570 li sistem Yusuf Kılınç 3 33 1 saat önce
Son Yorum: Enes Değirmenci
  3bin tl pc toplama Kayhan Öztürk 0 10 2 saat önce
Son Yorum: Kayhan Öztürk
  1500 Dolar Masaüstü Toplama Celahat 5 70 Bugün, Saat: 06:43
Son Yorum: Celahat
Lightbulb RX 5700 XT ve Ryzen 5 3600X sistem için PSU önerisi crokenz 3 38 Bugün, Saat: 02:53
  R3 2300X ve RX 570 sistem yükseltme tavsiyesi Hieronymos 5 74 Dün, Saat: 17:08

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi