PC Hocası Forum Bilgisayar Bileşenleri Sistem Toplama Tavsiyeleri Ryzen 5900x, Rtx 3080 ti Üst seviye Yayıncı Sistemi Toplama
Ryzen 5900x, Rtx 3080 ti Üst seviye Yayıncı Sistemi Toplama
ErsinAydin
Ryzen 5900x, Rtx 3080 ti Üst seviye Yayıncı Sistemi Toplama
63
1634
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar:1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Şuan Offine!
ErsinAydin Yeni Üye
*
  • Konular1
  • Mesajlar30

• Rep puanı 0
Öncelikle herkese merhabalar arkadaşlar.

Yaklaşık 15 senedir PC sistemlerden uzağım. ( iş hayatım Mac ile )

Amatör şekilde günlerdir araştırma yapıyorum. Üst seviye bir yayın sistemi oluşturmaya çalışıyorum. ( tercihim Corsair ağırlıklı ) Bütçem 80-90k civarı. 
( önerilen sistem parçasını alıp ekran görüntüsünü buraya ekleyeceğim. ) 

Her sayfada işlemci anakart uyumu, kasa hava sirkülasyonu, işlemci anakart uyumsuzluğu falan işin içinden çıkamadım. Smile

Parçaları altta belirtiyorum.
Burada cidden işi bilen arkadaşlar var. Destek olursanız çok sevinirim. 

Not: Gerçekten yardımcı olacak arkadaşa da bir hediyem olacak.

Anakart
ASUS ROG CROSSHAIR VIII FORMULA AMD X570 ( msi bana daha sıcak geliyor fakat hangisi uygun bilmiyorum )
Anakart link

MSI Meg x570 Ace
Msi meg

İşlemci
Ryzen 5900x ( oyun için çoğu insan yeterli olduğunu söyledi. ) 5950x için çok fark vermek anlamsız sanırım.
İşlemci link

Kasa 
ASUS Rog Strix Gx601 Helios Rgb
( tercihim corsair fakat 360mm sığacak kasa bulamadım. Bir de sanırım kasa içi RGB fan var Corsair en uygun hangisi ise ) 
Kasa link

PSU
Corsair RM850x 80+
PSU link

Sıvı Soğutucu
Corsair H150 WW 360mm
Sıvı soğutucu link

SSD M.2 
Corsair MP600
( Corsair seçtim ama sanırım Samsung Pro da öneriliyor 7000 MB/s olanı ) oyunlar yüksek olacak, cyberpunk gibi. 
SSD Link

HDD
Seagate Ironwolf 8tb 256mb 7200rpm
( obs ve ekran kaydı için )
HDD Link

Ekran Kartı
(50k geçmesini istemedim ama maalesef bulamadım.)

Zotac Gaming Trinity RTX 3080Ti
Zotac link

MSI GeForce RTX 3080 Ti SUPRIM
Msi link
Şuan Offine!
Şuan Offine!
ErsinAydin Yeni Üye
*
  • Konular1
  • Mesajlar30

• Rep puanı 0
Arkadaşlar dolar kuru malum günlük değişiyor. Emin olduğum şeyleri hemen aldım. İşlemci, m.2 SSD
Corsair yerine m.2 ssd Samsung 980 pro aldım.
Diğer ay 1 tane daha alırsam sanırım anakarta 2 tane takılır.
Ekran kartınıda bir kaç saate alırım.
SSD
https://i.ibb.co/kJ6CwW4/IMG-5416.jpg
İşlemci
https://i.ibb.co/rxT9YDT/IMG-5417.jpg
Anakart
https://i.ibb.co/B68M1PR/IMG-5420.jpg
HDD
https://i.ibb.co/Cwt889d/IMG-5421.jpg
Sıvı soğutucu
https://i.ibb.co/XYStJtL/IMG-5422.png

Edit: Arkadaşlar gece açtığım konudaki çoğu fiyat güncellendi bende acele acele aklıma yatanı alıyorum. Nasıl rezil bir haldeyiz görün canlı canlı.
Şuan Offine!
Şuan Offine!
ErsinAydin Yeni Üye
*
  • Konular1
  • Mesajlar30

• Rep puanı 0
Evet arkadaşlar an itibari ile biraz daha zararda da olsam ekran kartını da aldım. ( Gece 51.400'dü... sinirden ellerim titriyor. ! )
Fakat onun yanında uygun fiyatlı mp400 corsair m.2 4tb ssd aldım. 

https://i.ibb.co/G018FY3/ekran-kart.png
https://i.ibb.co/mNf6XBF/ssd.png

SSD fiyatı uygun almak isteyene hemen alsın bence. 

An itibari ile 5.797,42 TL 
https://i.ibb.co/tQwRjpf/ssd1.png
https://www.amazon.com.tr/gp/product/B08JTQTWRM/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1
Şuan Online!
Şuan Online!
BatuhanKLC Kıdemli Üye
*
  • Konular6
  • Mesajlar169

• Rep puanı 39
Keyifli alışverişler , yeni gördüm konuyu siz birçok ürünü almışsınız bile,
R9 5900X çok başarılı bir işlemci 5950x e gerek yok . 
Samsung 980 pro çok iyi tercih (umarım 1TB ve üzeridir).
HDD konusunda daha iyi önerilerim olabilirdi (F/P ) olarak almışsınız sanırım hayırlı olsun.
Sıvı soğutma konusunda daha iyi önerilerde bulunabilirdik (aldığınız fiyatı bilmiyorum),
Anakart'a gelince çok iyi bir tercih fakat o fiyatlara böyle bir ürün almanın gereği var mıydı bilmiyorum ? 
Ekran kartı çok pahalı.
Moral bozmak için yazmadım iptal iade hakkınız var ise öneride bulunabilirim.
Ve son olarak lütfen bir kasaya 6500 -7000 tl vermeyin . Eğer gösteriş için o paraları verebilecek durumdaysanız Epoksi , masif karışımı bir masaya monte edebilirsiniz (PC hocasının bir içeriği vardı bakabilirsiniz)

Anakart konusunda böyle yazmamın sebebi Tier A ve üzeri B550 lerle bile çok başarılı ve çok stabil çalışıyor R9 5900X , Overclock değerleri , soğutma değerleri neredeyse tüm Tier A B550 anakart modellerinde başarılı.
HDD ye gelince aldığınız model NAS harddisk 24 saat çalışan sistemler için(kamera vb) önerilen bir Harddsik, Toshiba önerim olurdu.
Gigabyte B550 Aorus Elite, R5 5600X,Msi Mag Core Liquid 240r , Evga FTW3 Rtx 3070 , Crucial Ballistix RGB 32 GB 3600 Mhz Cl 16, Samsung 980 Pro 1 TB , Xpg Core Reactor 850W Gold , Lian Li Lancool 215, Gigabyte M27Q.
Şuan Offine!
Şuan Offine!
ErsinAydin Yeni Üye
*
  • Konular1
  • Mesajlar30

• Rep puanı 0
(20/12/2021, Saat: 13:36)BatuhanKLC Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Keyifli alışverişler , yeni gördüm konuyu siz birçok ürünü almışsınız bile,
R9 5900X çok başarılı bir işlemci 5950x e gerek yok . 
Samsung 980 pro çok iyi tercih (umarım 1TB ve üzeridir).
HDD konusunda daha iyi önerilerim olabilirdi (F/P ) olarak almışsınız sanırım hayırlı olsun.
Sıvı soğutma konusunda daha iyi önerilerde bulunabilirdik (aldığınız fiyatı bilmiyorum),
Anakart'a gelince çok iyi bir tercih fakat o fiyatlara böyle bir ürün almanın gereği var mıydı bilmiyorum ? 
Ekran kartı çok pahalı.
Moral bozmak için yazmadım iptal iade hakkınız var ise öneride bulunabilirim.
Ve son olarak lütfen bir kasaya 6500 -7000 tl vermeyin . Eğer gösteriş için o paraları verebilecek durumdaysanız Epoksi , masif karışımı bir masaya monte edebilirsiniz (PC hocasının bir içeriği vardı bakabilirsiniz)

Anakart konusunda böyle yazmamın sebebi Tier A ve üzeri B550 lerle bile çok başarılı ve çok stabil çalışıyor R9 5900X , Overclock değerleri , soğutma değerleri neredeyse tüm Tier A B550 anakart modellerinde başarılı.
HDD ye gelince aldığınız model NAS harddisk 24 saat çalışan sistemler için(kamera vb) önerilen bir Harddsik, Toshiba önerim olurdu.

Çok teşekkür ederim. Ya görüyorsun işte kurların halini. Evet 1tb samsung 980 pro aldım. Birde indirim yakalayıp üstünede mp400 ekledim 4tb. 
Video vs yedeklemek içinde seagete ironwolf 8tb 256mb cache olan bir HDD ekledim. 
Bugün almasam haftaya daha pahalı alıyorum Sad
Çoğu bilgisayarcı arkadaşı aradım çok fazla zamlanmadan PSU değiştirip Corsair RM1000x aldım.

Eksik kalanlar şu an için :
Ram ( board uyumu falan diyorlar nedir hiç bir fikrim de yok. ) Corsair icue uyumlu olursa sevinirim. Klavye falan mouse hepsi öyle. 
Kasa yine corsair ama Bunun Sıvı soğutucunun sığacağı bi kasa da bulamadım. 
Sıvı soğutucu

Sanırım işlemci macunu falanda onlarıda birlikte alırım. Birde kasa için yine Corsair icue uyumlu Fan olursa çok sevinirim. ( sağına soluna takılan )

Sanırım başka eksik yok. Monitör 2 tane var birisi Msi optix 31.5 165 hz diğeri rampege 165 hz. Bir tane daha Msi alırım muhtelemen.

Amazonda olanlardan bunların hepsini de aynı yerden aldım.
https://i.ibb.co/T2FFqTS/3.png
Şuan Online!
Şuan Online!
BatuhanKLC Kıdemli Üye
*
  • Konular6
  • Mesajlar169

• Rep puanı 39
G Skill Trident Z RGB 32 GB (2x16) 4400 Mhz cl19 ram önerimdir 32 gb altında ram takmayın bu sisteme hakaret olur hocam.(4000 mhz sabit cl değerini düşürmeye çalışırız isterseniz overclock ile)

Eğer bi tık daha uygun olsun derseniz Micron çipli Crucial Ballistix 3600 mhz cl 16 önerebilirim .
Corsair RM1000x güzel tercih.

Hocam hiç değilse Ekran olarak 2k(1440P) bir ürün kullanmalısınız ekran kartınız işlemciniz ne olursa olsun 1080p de darboğaz yapacaktır. Önerim Gigabyte m27q iyi bir üründür. (kendim de kullanıyorum tavsiyemdir)
Gigabyte B550 Aorus Elite, R5 5600X,Msi Mag Core Liquid 240r , Evga FTW3 Rtx 3070 , Crucial Ballistix RGB 32 GB 3600 Mhz Cl 16, Samsung 980 Pro 1 TB , Xpg Core Reactor 850W Gold , Lian Li Lancool 215, Gigabyte M27Q.
Şuan Offine!
Şuan Offine!
ErsinAydin Yeni Üye
*
  • Konular1
  • Mesajlar30

• Rep puanı 0
(20/12/2021, Saat: 14:17)BatuhanKLC Adlı Kullanıcıdan Alıntı: G Skill Trident Z RGB 32 GB (2x16) 4400 Mhz cl19 ram önerimdir 32 gb altında ram takmayın bu sisteme hakaret olur hocam.(4000 mhz sabit cl değerini düşürmeye çalışırız isterseniz overclock ile)

Eğer bi tık daha uygun olsun derseniz Micron çipli Crucial Ballistix 3600 mhz cl 16 önerebilirim .

Peki Corsair alsam hangisi ve nasıl olur ? 32gb yine. ama 16x2 gibi. Çünkü muhtemelen diğer ay bi 2x16 daha alırım 64 olur zaten. 
Anakartı araştırırken anakarta uyum falan yazıyorlardı bir kaç yerde. Orayı hiç anlamadım zaten. Ama tercihim her şeyi Corsair yapmak. Tek uygulamadan ışık ayar vs yönetim istiyorum.
Yayın sistemimde öyle hepsi Elgato Mikrofon, Key light, Stream Deck vs gibi. 

Birde kasa ne seçmeliyim bu Sıvı soğutucu falan sığacayı geniş havayı iyi transfer eden falan ?
Şuan Online!
Şuan Online!
BatuhanKLC Kıdemli Üye
*
  • Konular6
  • Mesajlar169

• Rep puanı 39
Geriye kalan sanırım fanlar, kasa  ve ekipmanlar .

Kasa olarak Corsair 7000x kullanabilirsiniz üst tarafına sıvı soğutucunuzu montajlarsanız ön tarafta 3 adet argb fan ile geliyor arka tarafta 1 adet argb fan ile geliyor. Ekstra fan almanıza gerek yok . Bu kasalar büyük kasalar belki Psu kablolarınız kısa gelebilir onun için ARGB özellikli LİAN li Uzatma kabloları tercih edebilirsiniz link bırakıyorum.
https://www.incehesap.com/lian-li-strime...ati-48659/ bu fiyatlar da uçmuş 600 liraya zor satılan ürünler bunlar .

(20/12/2021, Saat: 14:21)ErsinAydin Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(20/12/2021, Saat: 14:17)BatuhanKLC Adlı Kullanıcıdan Alıntı: G Skill Trident Z RGB 32 GB (2x16) 4400 Mhz cl19 ram önerimdir 32 gb altında ram takmayın bu sisteme hakaret olur hocam.(4000 mhz sabit cl değerini düşürmeye çalışırız isterseniz overclock ile)

Peki Corsair alsam hangisi ve nasıl olur ? 32gb yine. ama 16x2 gibi. Çünkü muhtemelen diğer ay bi 2x16 daha alırım 64 olur zaten. 
Anakartı araştırırken anakarta uyum falan yazıyorlardı bir kaç yerde. Orayı hiç anlamadım zaten. Ama tercihim her şeyi Corsair yapmak. Tek uygulamadan ışık ayar vs yönetim istiyorum.

Birde kasa ne seçmeliyim bu Sıvı soğutucu falan sığacayı geniş havayı iyi transfer eden falan ?
Corsair ram tavsiye etmem çipleri belirsiz, daha yüksek mhz li ramler tercih etmelisiniz. Ortak çalıştırabilirsiniz söylediğim 2 adet ram ile tüm ekipmanlarınızı (Crucial biraz yoracak fakat alırsanız anlatırım)

https://www.akakce.com/ram/en-ucuz-corsa...odEALw_wcB 
illa Corsair olsun diyorsanız bu ürüne göz gezdirin, Corsair Dominator en üst seviyesi.

Son olarak ekipman kaldı ekipmanda sorun yaşamak istemiyorsanız Corsair tercih edebilirsiniz,  Asus önerirdim fakat muhtemelen yazılımı sizi sinirlendirek onun için eliyorum  Smile

Müsait olunca tekrardan yazarım , aklınıza takılan birşey olursa sorabilirsiniz.
Şuan Offine!
Şuan Offine!
ErsinAydin Yeni Üye
*
  • Konular1
  • Mesajlar30

• Rep puanı 0
(20/12/2021, Saat: 14:23)BatuhanKLC Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Geriye kalan sanırım fanlar, kasa  ve ekipmanlar .

Kasa olarak Corsair 7000x kullanabilirsiniz üst tarafına sıvı soğutucunuzu montajlarsanız ön tarafta 3 adet argb fan ile geliyor arka tarafta 1 adet argb fan ile geliyor. Ekstra fan almanıza gerek yok . Bu kasalar büyük kasalar belki Psu kablolarınız kısa gelebilir onun için ARGB özellikli LİAN li Uzatma kabloları tercih edebilirsiniz link bırakıyorum.
https://www.incehesap.com/lian-li-strime...ati-48659/ bu fiyatlar da uçmuş 600 liraya zor satılan ürünler bunlar .

(20/12/2021, Saat: 14:21)ErsinAydin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Peki Corsair alsam hangisi ve nasıl olur ? 32gb yine. ama 16x2 gibi. Çünkü muhtemelen diğer ay bi 2x16 daha alırım 64 olur zaten. 

Corsair ram tavsiye etmem çipleri belirsiz, daha yüksek mhz li ramler tercih etmelisiniz. Ortak çalıştırabilirsiniz söylediğim 2 adet ram ile tüm ekipmanlarınızı (Crucial biraz yoracak fakat alırsanız anlatırım)

https://www.akakce.com/ram/en-ucuz-corsa...odEALw_wcB 
illa Corsair olsun diyorsanız bu ürüne göz gezdirin, Corsair Dominator en üst seviyesi.

Tamamdır. 
Sanırım kasa bu : Kasa link
Bu ram 32 gb 4000 mhz bulamadım ya. Hep 3600 falan yazıyor. Acaba 4000 alsam benim anakartta çalışır mı nu ?
Şuan Online!
Şuan Online!
BatuhanKLC Kıdemli Üye
*
  • Konular6
  • Mesajlar169

• Rep puanı 39
Kasa doğru hocam isterseniz önü mesh olan da var ona da bakabilirsiniz hava akışı daha iyi olacaktır , 
Aman hocam o sisteme berbat çipli 3200 3600 mhz ram takmayın günahtır yazıktır en az 4000 alın samsung b die çiğli , dilerseniz 3600 de çok düşük Cl değerleri ile çalıştırırız

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Question
Diamond H510 Elite Platinum Plus PC toplama murat_d53 5 79 Dün, Saat: 02:08
Son Yorum: ugur.gozaydin
  Yayın ve oyun sistem toplama (22.01.2022) Furkan12 2 84 23/01/2022, Saat: 15:36
Son Yorum: Kerimhan
  Sistem toplama tavsiyesi (22.01.2022) kapuz6767 1 91 22/01/2022, Saat: 20:52
  Sistemi Yenilemek istiyorum gokgurel 6 135 17/01/2022, Saat: 19:58
  Amd ryzen 5600g pc toplama Cixtattoo 10 247 11/01/2022, Saat: 19:52

Hızlı Menü: