Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ryzen 9 3900x Tabanlı (Pro, Yayıncı ve oyuncu) sistemi toplama bütçe 15K
15K içine monitörde dahil. Tamamen stream ve gaming üzerine alınacaktır sistem
Oynadığım oyun ağır bir oyun değil ama ilerde küçükte olsa başka oyunlar oynayıp yayınlama ihtimalim var. 
1 Pcden yayın yapacağım için güçlü olsun istiyorum tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.
3900X + X570 TUF-PLUS + RTX 2070 Super + 16GB 3600 MHz CL16 RAM + S40G 512 GB M.2 SSD + 1 TB HDD + Hydro G PRO 850W 80+ GOLD PSU + Cylon4 Hava Soğutma + Kasa - 12.466,45 TL

Bu sistem 3900X ile olabilecek en iyi ve en az ısınan ekran kartı kombininden oluşuyor. RX 5700 XT önerirdim aynı performansı veriyor ama hem ısı hem güç konusundan bence bu tarz bir sistemde iyi bir tercih değil.

Bir tavsiyem var RAM 'i 3600 MHz seçtim ama 50 TL fazlasına 3200 MHz yapıp 32 GB RAM 'e yükselebilirsiniz Render ve iş odaklı bir sistemde kapasite çok daha fazla işinize yarar. Crucial 8GB Ballistix 3200mhz CL16 DDR4 Ram (BLS8G4D32AESBK) - 226,61 TL bu RAM 'den 4 adet alın toplam 906,44 TL yapıyor. Benim koyduğum bellek 848 TL RGB ve 3600 MHz bence bu önerdiğim 32 GB olan versiyon iş için tercih edilmeli.

Geriye 2.500 TL kalıyor ve az daha çıkıp bütçe ile oyun için Samsung 23.5" LC24FG73FQMXUF 1ms 144Hz DP 2xHDMI FreeSync FHD Quantum Dot Curved Gaming Monitör - 1.399 TL bu indirimdeki monitörü oyun için ve Philips 276E8VJSB 27" 5ms (HDMI+Display) 4K UHD IPS Monitör - 1.888,46 TL bu 4K monitörü ise iş için kullanın. Toplamda bu 2 monitör 3.200 TL yapıyor ve toplam sistem ile 15.700 TL civarı yapıyor.

1080p Oyun + 4K iş odaklı yapmak istemezseniz 2K çözünürlük ile 2.5K fiyata Aoc 31.5" CQ32G1 1ms 144hz 2K Curved - 2.562,02 TL bu monitörü yada 2 monitör yerine aynı paraya ASUS TUF Gaming 31.5" VG32VQ 144Hz 1ms - 3.257.30 TL bu modeli de alabilirsiniz.
Facebook bağlantısıBaki.Ugur.Gozaydin
Ekran kartı araştırıyorum 5700xt olmazmı diyorsunuz bu sisteme ?
Birde rami sizce 8x4 mü alayım 2x16 mı sizce ? 2x16 3600 mhz düşünüyorum.
RTX 2070 Super bu kadar para vermişken daha iyi tercih olur. Avantajlarınız var RTX kartı ile. 1. si daha az ısı ve daha az güç tüketimi. 2. si RTX avantajı ki kullanırsınız yada kullanmazsınız ama 2020 yılı RTX lehine bir sürü oyun geliyor yani bir avantaj. Son olan ise AMD kartlarda Watmann adı verilen hata bu son zamanlarda çok sık duymaya ve görmeye başladım yani bir olasılık ille de olacak diye bir kaide yok ama NVIDIA kart ile bunlardan kurtulursunuz. Son bir şey daha var ama her insana göre değişir tabi. NVIDIA yazılım olarak daha stabil ve daha avantajlı pek çok konuda daha rafine bir yazılıma sahip buda bir artı olarak görünebilir. Ben normalde RX 5700 XT önerirdim ama F/P ucuz yollu sistemlerde NVIDIA kart pahalı kaçtığı için. Ama bu tarz bir sistem için NVIDIA kartından başka bir alternatif önermem.
Öncelikle teşekkür ederim bende 5700xt' e pek sıcak bakmıyordum.
Peki anakartı msi, asus, gigabyte hangisi önerirsiniz hocam ? Başka bir forumdan birisi ryzen tarafında gigabyte anakart kullanıldığında tuhaf problemlerin olduğunu söyledi şöylede bir yorum buldum.

Linkini attığım yerde şöyle bir şey okudum doğruluğu nedir ?
Amaçlarına Göre Şunlar:
MSI:
-Yüksek özelliklerde gaming desteği
-Güçlü donanım desteği
-Video-Render
ASUS:
-Orta Özelliklerde gaming desteği
-Orta-Güçlü donanım desteği
-Gündelik kullanım
Hangisi sana uygunsa alabilirsin.
Öncelikle başka forumlardan link paylaşımı yasak o yüzden linki sildim ve okumadım da düz marka kıyaslaması yapılmaz saçma olur. Model kıyaslaması yapılmalı. Genel yapı olarak tüm gerçek Gaming anakartlar aynı düzeydeler. Sınıflandırma yapılamaz sadece bileşenlerin yapıları ve modelleri kıyaslanır. ASUS ürünler Wifi ve Ses konusunda daha iyi MSI ürünler genelde Ethernet kanadında iyi Gigabyte hepsinden biraz ama iyi düzeyde oluyor ama oda dediğim gibi dengeli olduğundan biraz alt sınıflarda kalıyor aynı fiyata diğer modeller ile kıyaslandığında. Birde MSI modellerden 4 anakart hariç diğerleri işlemci besleme kanadında ciddi ısı sorunları ile boğuşuyor yani MSI markasından sadece bu 4 model anakart tercih edilmeli gerisine bulaşmayın. Bu modeller ise ACE , Unify , Creation ve Godlike modelleri. Size önerdiğim ASUS TUF Plus modeli VRM kanadında güçlü bir anakarttır 3900X hatta 3950X ile de sorunsuz çalışır ve OC yapılır. Benim nazarımda tüm Ryzen işlemciler için en ideal olan anakartların en başında gelir. Ama 3900X için şöyle iyi bir düzeyde OC gücü isterseniz 500 TL daha çıkabilirseniz MSI Unify yada ASUS ROG Strix E öneririm.
Aslında ben X570-E ile X570 Aorus ultra arasında kalmıştım sonra gigabyte'da ryzen ile sorunlar yaşandığını duydum yani genel olarak x570-e yakındım sonra msi meg ace'da önerdiler yani bilmiyorum
Genel olarak epeyden karşılaştırdım ama oradaki puanlamada doğru bilgi vermiyor.Bana hem en iyi yayını yaptıracak hemde en iyi oyunu oynatıcak ve ileride gelişime daha açık olan ve sorunsuz olan hangisiyse onu tercih ederim tabi.
İşlemci ve anakarttan pek kısmak istemiyorum en temeli onlar ileride değiştirilmiyor.
Görüntü olarak x570-e daha çok hoşuma gidiyor
unify ve ace için msı'ın sitesinden baktığımda 5000mhz e kadar çıkabildiği yazıyor
asus x570-e ve tuf plus için ise 4400 mhzde bitiyor
Raid denilen şey hakkında pek bilgim yok ama iyi birşey oldugunu duymuştum msi onada yer açmış
Ama asusda raid hakkında birşey göremedim.
RAID ASUS veya MSI yada diğer firmalarda fark etmez X570 çipsetlerinin hepsinde yapılıyor RAID sorun yok. ROG-E alabilirsiniz yani RAID konusunda şüpheniz olmasın. Buda https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/So...UM_WEB.pdf kanıtı sayfa 81 RAID 0-1 ve 10 yapılabiliyor. Zaten RAID 'e ne gerek var ki PCI-e 4.0 M.2 SSD alın o hızlar zaten hiç kimse için yavaş hızlar değil. PCI-e 4.0 en aşağı okuma/yazma hızları 4000 mb/s değerinin üzerinde yani dert etmeyin öyle RAID filan gerek yok.

Mhz olayına gelirsek MSI 5000 MHz demiş ama Ryzen işlemcilerin en stabil ve en hızlı çalıştıkları RAM frekansı 3600MHz ki zaten üzeri değerlere sahip bir RAM 'i Türkiye sınırlarında zor bulursunuz CL16 ve aşağısı olmalı tabi RAM değeri. Yani o RAM frekansına takılmayın 3600 MHz alacaksınız en ideali ve hızlısı o sistem için. ROG E modeli alabilirsiniz.
İyi bir düzeyde OC gücü isterseniz dediğiniz şey ne oluyor yani ileride anakartı overclock etmek anlamına geliyor ? Bazı sitelerde doğrudan OC olduğu yazıyor anakartın. Doğrudan overclocklu olarakmı satılıyor x570-e veya bazı modeller ?

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  2800 TL OYUN ODAKLI PC TOPLAMA YARDIM BerkeDemirbas10 1 37 Dün, Saat: 13:28
Son Yorum: ugur.gozaydin
  Max 8.000 toplama bilgisayar önerisi RedFalcoN 5 93 15/02/2020, Saat: 13:19
  Ryzen 5 3600x ve 2060 Super sistem toplama Bilgisaymaz 7 136 13/02/2020, Saat: 23:46
  Oyuncu Notebook Tavsiyeleriniz em1nadgzl 9 183 10/02/2020, Saat: 23:01
  SİSTEM TOPLAMA alondark54 6 218 10/02/2020, Saat: 21:41

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi