Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sisteme Uygun PSU, SSD, Kasa ve Soğutucu
İyi günler, iş ve arada oyun için kullanabileceğim sistem topluyorum. Daha önce sizden ram tavsiyesi istemiştim ve tavsiyenize uyup şuradaki rami satın aldım. Çok iyi bir tercih yaptığımı anladım sonradan  Tongue Şimdi ise kalan parçaları da danışmak istiyorum. Elimdekiler şu şekilde,

Ryzen 3900x işlemci
x570 Aorus Elite anakart
Üst linkteki ram
Sapphire rx 5700 xt nitro+ ekran kartı

Bunlar sahip olduğum parçalar, geriye bu sisteme uygun olabilecek psu, ssd, kasa ve soğutucu tavsiyesi almak istiyorum. Günde ortalama 16-18 saat civarında pc açık kalacağı için parçaların uzun ömürlü olması, sağlamlığı, kalitesi vs asıl önceliğim, renkli ışıklı olması şart değil. 

Ssd'nin 500gb civarında hızlı olması tercihimdir. Hatta şöyle bir tane buldum fikrinizi duymak isterim.

Hazır el atmışken monitörü de değiştireyim dedim ve en son videonuzda incelediğiniz gamepower çok hoşuma gitti ve alayım dedim. Güzel bir inceleme videosu olmuş emeğinize sağlık  Heart

Sözün özü bu dört parça için ayırabileceğim max meblağ 4bin lira, bunların haricinde başka da eksik parça kalmıyor sanırım. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder iyi forumlar dilerim.
(19/02/2020, Saat: 15:17)harfnarfjordur Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İyi günler, iş ve arada oyun için kullanabileceğim sistem topluyorum. Daha önce sizden ram tavsiyesi istemiştim ve tavsiyenize uyup şuradaki rami satın aldım. Çok iyi bir tercih yaptığımı anladım sonradan  Tongue Şimdi ise kalan parçaları da danışmak istiyorum. Elimdekiler şu şekilde,

Ryzen 3900x işlemci
x570 Aorus Elite anakart
Üst linkteki ram
Sapphire rx 5700 xt nitro+ ekran kartı

Bunlar sahip olduğum parçalar, geriye bu sisteme uygun olabilecek psu, ssd, kasa ve soğutucu tavsiyesi almak istiyorum. Günde ortalama 16-18 saat civarında pc açık kalacağı için parçaların uzun ömürlü olması, sağlamlığı, kalitesi vs asıl önceliğim, renkli ışıklı olması şart değil. 

Ssd'nin 500gb civarında hızlı olması tercihimdir. Hatta şöyle bir tane buldum fikrinizi duymak isterim.

Hazır el atmışken monitörü de değiştireyim dedim ve en son videonuzda incelediğiniz gamepower çok hoşuma gitti ve alayım dedim. Güzel bir inceleme videosu olmuş emeğinize sağlık  Heart

Sözün özü bu dört parça için ayırabileceğim max meblağ 4bin lira, bunların haricinde başka da eksik parça kalmıyor sanırım. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder iyi forumlar dilerim.
Önce monitör işini anlatayım. Böyle üst düzey bir sisteme Gamepower vs. gibi çin menşei bir monitör önermem. O tarz ürünler iyi ancak o ürünler F/P sistemler için ideal olur böyle üst düzey bir sistem için uygun bir ürün değil. Siz monitör için özellik olarak ne düşündüğünüzü ve bütçenizi belirtin öneride bulunalım.

İşlemciniz bayağı güçlü ama anakart seçimi o işlemci için pek iyi olmamış ancak sorun değil dert edilecek bir durum yok diyebilirim.

PSU ile başlayalım seçtiğiniz anakart VRM olarak biraz zayıf olduğundan tek 8 pin CPU güç girişi ile çalışabiliyor buda PSU konusunda çok çok pahalı modellere bakmaya hiç gerek yok anlamına geliyor. Kaliteli bir PSU önerebilirim fazla yüksek fiyatlara çıkmadan size.
2 PSU modelide güç olarak bu sisteme fazla bile sayılır 650W 80+ yeter ama ileri dönük olsun ve kaliteli olsun diye 750W öneriyorum. Ürünler gayet kaliteli sessiz ve uzun ömürlü ürünler. Sistem bileşenleriniz ile uyumlu ve sorunsuz. Ben High Power alırdım FSP ürünü iyi ama o ürün High Power modele göre zaman olarak bir tık eski sayılır.

Kasa olarak RX 5700 XT kartınız olduğundan önü Mesh yada geniş hava akışı sağlayan bir kasa önereceğim size sıcaklık sorununuz olmasın diye.
  • XPG INVADER - 499.45 TL - Şuan indirimde normalde 3 ay önce ki dolar kuruna göre önce bu fiyatlara satılıyordu ancak şuan 550-600 TL civarına satılıyor şuan inmiş durumda. En bariz eksileri sadece öne montajlı 2 adet RGB olmayan fan ile geliyor olması, 2 fan hava akışı için yeterli ama hava akışı için 1 adet arka egzoz fanı gerekli. ve sadece 360mm sıvı soğutmayı ön bölgede sunuyor olması. 7.8 Kg boş ağırlığı var ki bu çok iyi bir malzeme düzeyi. Diğer kasalarda pek göremeyeceğin 1 artısı ön yan bölgede 2 adet 120mm fan veya 240mm sıvı soğutma desteği olması.
  • Corsair 275R Airflow Siyah - 551,31 TL - Aynı kasanın birde Beyaz versiyonu var. 3 adet önde düz RGB olmayan 120mm öne montajlı fan ile geliyor. 6.9 Kg boş ağırlığı var bu üstteki modelden 900 gram az ama yine bu fiyata göre yüksek bir değer. En bariz eksileri sadece önde 360mm sıvı soğutma desteği sunması ve hava akışı için 1 adet arka egzoz fanı gerekmesi.
  • COOLER MASTER MasterBox TD500 Mesh ARGB - 749.87 TL - Bu modelin birde beyaz versiyonu var. Bu diğer kasalardan pahalı ama bu fiyata şuan rakipsiz diyebilirim. 3 adet ARGB fanlar fiyatını biraz yükseltiyor ama sundukları gayet iyi bir kasa. Eksi diyebileceğim 2 unsur var. Birisi 3 fan ile gelmesi hava akışı için bu fiyatta bir kasaya 1 egzoz fan konulabilirdi ve diğer şey ise Cooler Master üst bölgeye 360mm sıvı soğutma takılabilir demiş ama öndeki USB vs. gibi çıkışların kabloları sıvı soğutma boruları ile çakışabilir orası bir soru işareti. Kasa ağırlığı 6.95 Kg yani Corair model ile benzer seviyede gayet yeterli bir ağırlık.
Hangisi içinize sinerse onu seçebilirsiniz ben sistem bileşenleriniz için en ideal hava akışını sağlayacak 3 kaliteli model önerdim.

Hava veya Sıvı soğutma için önerilerim aşağıda olacak. Ancak şunu belirteyim eğer OC yapmayacaksanız kule tipi bir soğutma yeterde artar bile bilginiz olsun.

Hava Soğutma; Sıvı Soğutma;
  • SilverStone PF240 ARGB 240mm - 670,55 TL - Piyasadaki en iyi F/P soğutma performansına ve kalitesine sahip ürün diyebilirim size. SilverStone tüm soğutma bileşenlerini kendisi yapan bir firma ve bu işte uzun yıllardır var olan bir firma. Bu ürünü 240mm ürünler arasında favorimdir.
  • SilverStone PF360 ARGB 360mm - 830,56 TL - Yukarıda söylediklerim aynen geçerli 360mm ürünler arasında en iyi F/P dengesi olan ürün bu diyebilirim. Piyasadaki tüm incelemelerde neredeyse 2000 TL fiyatına satılan ASUS ROG Ryujin 360 model soğutucusu ile aralarındaki sıcaklık farkı maksimum 5 derece civarında Smile bu çok başarılı bir ürün olduğunu kanıtlıyor zaten. Aslında başka ürün önermezdim ama yinede seçenek olsun diye aşağıya 3 adet F/P diyebileceğim ürün daha ekliyorum.
  • CORSAIR Hydro Serisi H115i RGB PLATINUM 280mm - 1.023.60 TL - Şuan indirimde eğer indirimde olmasaydı önermezdim. 280mm bu ürün 360mm radyatörler ile aynı seviyede soğutma sağlayabiliyor. Ancak 280mm ürünler için kasada uyumluluk önemli her kasa üst bölgede 280mm sıvı soğutma desteği sunmaz. Size önerdiğim kasaların hiçbirisi üst bölgede 280mm sıvı soğutma desteği sunmuyor. Öne montajlamak zorundasınız yani. Bu sorun değil sadece görüntü olarak 3 fanlık uzunlukta olan bir bölgenin tam ortasına denk geldiği için görsel olarak biraz tuhaf durabilir.
  • CoolerMaster MasterLiquid ML360R 360mm - 1.203,94 TL - SilverStone ürün ortalama testlerin hepsinde bu üründen bir tık daha başarılı soğutma sağlayabiliyor. Dediğim gibi o ürün F/P kıralı ama bu üründe SilverStone gelmden en iyi tercihlerin en başında geliyordur dediğim gibi seçenek olsun diye sunuyorum karar sizin.
  • Gigabyte Aorus Liquid Cooler 240mm - 1.287,75 TL - Normalde bu fiyata hayatta 240mm sıvı soğutma önermem ama burada parayı pompa üzerindeki LCD ekrana veriyorsunuz soğutma performansı doğal olarak 280mm yada 360mm kadar iyi değil.
  • Gigabyte Aorus Liquid Cooler 360mm - 1.562,07 TL - Bir üstte ürünün 360mm boyutlusu yine pahalı olmasının sebebi LCD ekran yoksa soğutma performansı 360mm modeller ile benzer.
Ben olsam hava soğutmada Arctic modeli ve Sıvı Soğutmada ise SilverStone ürünleri tercih ederdim.

SSD seçimi olarak siz piyasadaki en iyi F/P ürün olan Corsair MP510 ürünü seçmişsiniz bende o ürünü öneriyordum bu zaman kadar ama fiyatı 500 TL altında yada en fazla 550 TL idi fiyatı artı ne yazık ki.
Ben olsam Gigabyte alırdım 500 GB çoğu iş ve oyun kullanımına yeter ki zaten iş kullanımı için HDD eklemesi yapacaksnız mecburen. Eğer F/P olsun derseniz Corsair model çok cazip ve eğer yok SSD 'de depolama yüksek olsun derseniz XPG modeli seçebilirsiniz.

Her konuyu detaylı anlatarak aklınıza gelebilecek soruları önceden cevaplamak istedim bu yüzden uzun uzaya anlattım. Gerisi size kalmış artık.
Facebook bağlantısıBaki.Ugur.Gozaydin
Hocam öncelikle çok teşekkür ediyorum elinize klavyenize sağlık. Parça parça yanıtlayayım ben de;

Alıntı:Önce monitör işini anlatayım. Böyle üst düzey bir sisteme Gamepower vs. gibi çin menşei bir monitör önermem. O tarz ürünler iyi ancak o ürünler F/P sistemler için ideal olur böyle üst düzey bir sistem için uygun bir ürün değil. Siz monitör için özellik olarak ne düşündüğünüzü ve bütçenizi belirtin öneride bulunalım.

Monitörde aradığım belli bir özellik yok açıkçası, dediğim gibi iş ağırlıklı (photoshop, modelleme, muhasebe vs) kullanacağım. Oyun olarak genelde rpg türü oyunlar oynuyorum. Gamepower'ın 24 inçliğini gözüme kestirmiştim, o yüzden monitöre 1300 civarı ayırabilirim.

Alıntı:İşlemciniz bayağı güçlü ama anakart seçimi o işlemci için pek iyi olmamış ancak sorun değil dert edilecek bir durum yok diyebilirim.

Eğer şu anakart daha iyi olurdu dediğiniz varsa iade edip değiştirebilirim hiç sorun değil. 1500 civarına almıştım, belirttiğim dört parça için ayırdığım 4bin liradan buraya ilave ederek üst seviye anakart alabilirim öneriniz doğrultusunda.

PSU için High Power'a ikna oldum.

Kasa olarak XPG Invader fena değil gibi.

Overclock yapmayı düşünmüyorum. Ama İzmir'de ikamet ediyorum, yazları burası çok sıcak olduğundan soğutmaya bu konuda ekstra dikkat etmem gerekir mi? Yorumunuza göre tavsiye ettiğiniz hava veya sıvı soğutmadan alacağım.

Ssd olarak gigabyte gerçekten harikaymış. Madem bu işe giriştik sonuna kadar gidelim gigabyte olsun Big Grin

Tekrardan teşekkür ediyorum Uğur Bey yardımlarınız için. Sağ olun var olun Smile
(19/02/2020, Saat: 17:49)harfnarfjordur Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hocam öncelikle çok teşekkür ediyorum elinize klavyenize sağlık. Parça parça yanıtlayayım ben de;

Alıntı:Önce monitör işini anlatayım. Böyle üst düzey bir sisteme Gamepower vs. gibi çin menşei bir monitör önermem. O tarz ürünler iyi ancak o ürünler F/P sistemler için ideal olur böyle üst düzey bir sistem için uygun bir ürün değil. Siz monitör için özellik olarak ne düşündüğünüzü ve bütçenizi belirtin öneride bulunalım.

Monitörde aradığım belli bir özellik yok açıkçası, dediğim gibi iş ağırlıklı (photoshop, modelleme, muhasebe vs) kullanacağım. Oyun olarak genelde rpg türü oyunlar oynuyorum. Gamepower'ın 24 inçliğini gözüme kestirmiştim, o yüzden monitöre 1300 civarı ayırabilirim.

Alıntı:İşlemciniz bayağı güçlü ama anakart seçimi o işlemci için pek iyi olmamış ancak sorun değil dert edilecek bir durum yok diyebilirim.

Eğer şu anakart daha iyi olurdu dediğiniz varsa iade edip değiştirebilirim hiç sorun değil. 1500 civarına almıştım, belirttiğim dört parça için ayırdığım 4bin liradan buraya ilave ederek üst seviye anakart alabilirim öneriniz doğrultusunda.

PSU için High Power'a ikna oldum.

Kasa olarak XPG Invader fena değil gibi.

Overclock yapmayı düşünmüyorum. Ama İzmir'de ikamet ediyorum, yazları burası çok sıcak olduğundan soğutmaya bu konuda ekstra dikkat etmem gerekir mi? Yorumunuza göre tavsiye ettiğiniz hava veya sıvı soğutmadan alacağım.

Ssd olarak gigabyte gerçekten harikaymış. Madem bu işe giriştik sonuna kadar gidelim gigabyte olsun Big Grin

Tekrardan teşekkür ediyorum Uğur Bey yardımlarınız için. Sağ olun var olun Smile

Soğutucu olarak OC yapmayacaksınız ama işinizi garantiye almak istiyorsanız ben yerinizde olsam SilverStone PF240 ürünü alırdım.

Anakart konusunda OC yapmayacağınız için dert değil daha güçlü bir anakart almanıza gerek yok yani iade vs. uğraşmayın.

Monitör konusunda ben sizin yerinizde olsam 2K IPS bir monitör seçerdim hem iş için ideal olurdu hemde RX 5700 XT kartı 2K 'da iyi bir ekran kartı oyun için. Ancak bütçe 1300 demişsiniz hadi 1500 TL 'ye kadar diyelim 2K IPS kaliteli bir monitör bu bütçeye biraz zor diyebilirim. 
  • AOC 23.8" 24G2U 144Hz 1ms IPS Panel Full HD - 1.386.19 TL - Bu model renk gamutu olarak sRGB 126% + Adobe RGB 108% oranında karşılıyor. Bu değerler ise özellikle Adobe RGB iş odaklı kullanımsa size en iyisini sunar. 5ms Input Lag değeri ile monitör oyun içinde ideal bir seviyede.
  • MSI 23.6" OPTIX MAG241C 144Hz 1ms VA Panel Full HD - 1.449.00 TL - Bu model renk gamutu olarak sRGB 115% + DCI-P3 90% oranında karşılıyor. Bu değerler arasında Adobe RGB yok ama DCI-P3 onun yokluğunu aratmaz iş odaklı kullanımsa size uygun bir monitör. Yine 5ms Input Lag değeri ile monitör oyun içinde ideal bir seviyede.
Bu 2 monitörde Full HD 1080p yani. Ben AOC seçerdim işin içinde Photoshop olduğu için ama karar size kalmış tabi. Eğer 2K çözünürlükte IPS iyi bir ürün isterseniz bütçenizi 2K civarına çıkmanız gerekecek.
Cevaplarınız için teşekkür ederim. AOC monitor daha mantıklı geliyor söylediklerinize istinaden. Aklıma takılan bir şey var son kez onu da sormak istiyorum, 2000 TL bütçeyle hangi anakartı tavsiye ederdiniz acaba? Asus Rog Crosshair VIII Hero fena değil gibi gözüküyor ama 3000 lira olması biraz zorlayacak gibi. Hatta mümkünse 3000 ve 2000 TL bütçelerine uygun iki tane önerebilirseniz çok süper olur. Tekrardan teşekkür ediyorum.
En dolu ve güçlü pakete sahip anakart benim önerim size Asus ROG STRIX X570-E GAMING modeli olur. Ses , Ağ ve diğer özellikler bakımından zengin VRM yani işlemci besleme ve bileşenleri güçlü ve bu VRM bileşenlerinin soğutması en iyi en dolu paket bu anakartta var. Buna rakip MSI X570 Unify modeli ama o anakart bu ASUS modelden birkaç noktada zayıf kalıyor. Bu önerdiğim ASUS model ile 3950X gibi bir canavarı sorunsuz OC edip kullanabilirsiniz diğer özelliklerden de kısmamış olursunuz. Bu ROG E anakartı 2000 TL civarına yakın yada az üzerinde olması gerek.

Fazlasına gerek yok ama ille de fazlası olsun derseniz Gigabyte Aorus X570 Master modeli 3K fiyata tek geçerim. 12 FAZ gerçek VRM yapısına sahip bir anakarttır ve tek (IR3556 50 Amper güç aktarımı yapan) kontrolcü ile 12 FAZ 'ı bölmeden kullanabilen bir anakart. Normalde anakartların neredeyse hepsi FAZ sayısını 2 kontrolcü ayrı ayrı bölerek kullanır. Örneğin ASUS ROG E modelin gerçek FAZ sayısı 6 adet bu FAZ sayısını (IR3555 60 Amper güç dağılımı) yapan 2 adet kontrolcü bölüşüyor yani 12 FAZ olarak görünüyor anakart işlemci etrafındaki FAZ 'ları saydığınızda ama aslında 6x2=12 FAZ gerçeği. Neredeyse tüm anakartlar böyle bazı istisna bu Gigabyte Master gibi modeller tek kontrolcü ile gerçek FAZ sayısı sunarlar.

Kafanız karışmasın diye basit şekilde şöyle anlatmam gerekse şöyle anlatırdım. Diyelim ki elinizde 3900X yada 3950X gibi bir işlemci var ASUS ROG E model ile bu işlemcileri OC edebilirsiniz sorunsuz bir şekilde ama işlemciye OC ederken verdiğiniz Voltaj FAZ sayısı ve kontrolcüye bağlı biraz fazla olacaktır. Yani OC ederken 4 GHz hıza OC edeceksiniz diyelim ki 1.3V verdiniz stabil değer olarak aynı OC düzeyine Gigabyet Master anakart ile daha düşük Voltaj ile ulaşabilirsiniz FAZ sayısı ve kontrolcüsü neticesinde. Olay bundan ibaret güç odaklı sorun yok burada verimlilik ve kullanılan işlemci ve seçimler odaklı bir kıyaslama var.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  RYZEN 7 3800X SİSTEME DÜŞÜK EKRAN KARTI TAKMAK Marje 1 25 5 saat önce
Son Yorum: ugur.gozaydin
  kasa fan ve rgb bağlantı sorunu Osman Karaman 6 73 Dün, Saat: 20:15
  Sisteme göre ufak yükseltmeler öneri Tr3Ad 10 106 Dün, Saat: 15:45
  Bu sisteme SSD ve ram gider mi ? tosca 1 39 03/04/2020, Saat: 23:37
Information 1400 tl'ye kadar kasa önerisi Osman Karaman 23 235 30/03/2020, Saat: 21:25

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi