Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sistemim başına buyruk...
#1
Herkese iyi forumlar ben internetten parça sipariş ettim ve bunların montajını yaptım. Ama montaj sonrasında denemek için sistemi prize bağladığımda herhangi bir tuşa basma gereksinimi olmaksızın kendisi açıldı ve 3 4 dk sonra kendisi kapandı. Ön kontrol panelini veya başka bir şeyi mi yanlış taktığımı kontrol için sistemdeki herşeyi çıkardım ve boş anakarta bağlamayı denedim ve gene  kendi kendine açılıyor acaba sorun nerdedir. 
Sistemim:
MSI B450 Gaming Plus MAX
AMD Ryzen 5 3600
MSI Radeon RX5700 XT EVOKE 
Kingston 16GB(2x8) HyperX Predator 
XPG 512GB Spectrix S40G NVMe Okuma 3500MB-Yazma 3000MB M.2 SSD
FSP 600W Hydro Serisi 80+ Bronz Güç Kaynağı
COOLER MASTER MasterLiquid ML240L RGB 240mm İşlemci Sıvı Soğutucu
Aerocool Quartz REVO RGB USB 3.0 ATX Mid Tower Kasa
#2
Kendiliğinden açılması kasa önündeki Pinlerin takıldığı soketlerde bir yanlışlık yapmış olmanızdan kaynaklıdır büyük ihtimalle budur sorun tekrar kontrol edin. Yardım için anakart kitapçığına bakın.
Facebook bağlantısıBaki.Ugur.Gozaydin
#3
Yok hocam ön panel kablolarını kontrol ettim hatta bir kere de ön paneli hiç bağlamadan denedim ama elektriğe bağlar bağlamaz kendisi çalışıyor ve 3 4 dk sonra kapanıyor. Kitapçıkta da bununla ilgili bir şey yazmıyordu.
#4
İlginç bir sorun hiç karşılaşmadım biraz bakıp araştırayım bulursam bir çözüm paylaşırım.

BIOS ayarlarından böyle çalışması için ayarlananabiliyormuş sistem, bunca yıldan sonra bunu da öğrenmiş oldum. Big Grin BIOS 'u sıfırlar mısınız ayarlar geçersiz kalır. Şimdi ayar aramayalım aslında ayarın adı Restore on AC power loss yada AC power loss ayarı ama her anakartın arayüzü farklı olduğundan şimdi aramakla geçirmeyelim ayarı.
Facebook bağlantısıBaki.Ugur.Gozaydin
#5
Hocam onu da denedim Smile . O ayar açılmış diye ama kapalıymış zaten... O da çözüm olmadı. Parçalar yeni kutudan çıktı ama parça arızası olma ihtimali var mı ? Varsa anakart mıdır yoksa psu da mıdır acaba?
#6
Emin değilim ama anakart arızalı olabilir yada montajda bir sorun olabilir tabi görmeden montajın hatalı olup olmadığını anlayamam. Sorun anakart ile olur eğer varsa tabi, gücü yöneten dağıtan o sonuçta yani sorun varsa odur. BIOS güncellemesi denediniz mi? Pek çok sorunu BIOS güncellemesi çözebilir tabi BIOS eski ise güncelleyebilirsiniz.
Facebook bağlantısıBaki.Ugur.Gozaydin
#7
Montajın hatalı olduğunu sanmıyorum çünkü hatalı olabilir diye tüm ek bileşenleri çıkartıp düz anakartla da denediğim de aynısı oldu. Bios güncellemesi yapmadım ve nasıl yapılır emin değilim be ortalama 3 4 dk açık kalıyor bu güncelleme için yeterli bir süre mi ? Ve eğer anakartta arıza varsa bunu nasıl kesinleştirebilirim ona göre garantiye göndersem.
#8
Anakartın arızalı olup olmadığı anlamak için diğer tüm bileşenleri başka bir sistemde denemek gerek. Anakart özellikle bu 3000 serisi için yenilenmiş B450 serisinden bir anakart yani sorun bir ihtimal anakart olabilir ancak dediğim gibi diğer tüm bileşenler başka bir sistemde denenip sorun onlarda mı değil mi anlaşılması gerek değilse tek sorun anakart olacağı için bu şekilde anlaşılır. Birde MSI Destek merkezini https://tr.msi.com/about/contact-us bu bağlantıdan ya arayın yada mail atın bilgi edinin sorun ne olabilir onlar size söylerler.
Facebook bağlantısıBaki.Ugur.Gozaydin
#9
Çok teşekkürler abi yardım için sorunu çözdük kendi kendine açılması dediğin gibi biosun güncel olmamasındanmış kapanması ise sıvı soğutma çalışmıyormuş ısıdan kendini kapatıyormuş kendi içinden çıkanı taktık şuanda düzeldi.
#10
Çözüldüğüne sevindim. Başka sorularınız için foruma yine bekleriz.
Facebook bağlantısıBaki.Ugur.Gozaydin
  


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi