Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3.33/5 - 3 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SIVI SOĞUTMA POMPASI
#1
Merhaba, sıvı soğutma pompasının devir daim yaptığını nereden anlayabilirim. Yani sorunsuz bir şekilde çalışıp çalışmadığını?

Bilgisayarı başta açarken sıvı akış sesi geliyor. Fakat bilgisayar çalışırken öyle bir ses duymuyorum. Elimde kontrol ettim pompalarda titreşim var fakat akış sesi duymuyorum ve pompaların ikisi de soğuk işlemci yükte çalışmasına rağmen.
#2
Sıvı soğutma pompası santrifüj pompadır. Yani açık tip bir fan ile sıvıyı basar. Fan döndüğü müddetçe sıvıyı basamaması gibi bi olay mümkün değil ,su makinaları tekniğine  göre .

 Yani,pompa devrini ,çeşitli programlar,bios vs. ile görebildiğiniz sürece ,hiç bi problem yok. Pompa devri ile oynarsanız ,debiyi arttırırsınız.Bununda, belli bi devirden sonrasının hiç bi faydası yok.Belli bi debi ile ,ısı transferi yüzde 100 sağlanıyorsa,daha hızlı devirlere çıkmak ,hem pompanın yataklamasının ömründen yiyor,hem de aşırı sese neden olabiliyor.
#3
Big Grin 
met 61 'in dediği gibi pompa devri aktifse ve ortalama bir yükte dönüyorsa sıkıntı yoktur. Pompa eğer anakartında pomp soketi varsa ve buna bağlı ise pompa BIOS ayarına hiç müdehale etmene gerek yok o pompa hızını kendisi makül seviyede tutar ama eğer pomp soketi yoksa ve pompayı işlemci fan yuvasına taktıysan BIOS tan yine müdehale etmene gerek yok ama fan ayarı bölümününden pompanın bağlı olduğu fan devrini aslında burada pompa takılı olduğundan pompa devrini %60-i veya 70 'in altında kalacak şekilde ayarlaman pompanın ömrü ve ses açısından makul olacaktır. İlk akış sesi geldikten sonra sıcaklığa bağlı olarak sıvı sesi bir daha kolay kolay çıkmaz ve titreşim varsa pompa çalışıyordur zaten. Ayrıca bazı sıvınsoğutma çözümlerinde örneğin Corsair , NZXT , Thermaltake gibi markaların bazı ürünlerinde masaüstü yazılımları var pompa bağlantısından ayrı bir kablo daha çıkıyor buna anakarta bağlayıp Windows üzerinden yazılım ile kontrol sağlamak için eğer böyle ise senin sıvı soğutman bunu kontrol et işine yarar.
Facebook bağlantısıugur.baki.g
  


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  SIVI SOGUTMA hiraburak 3 784 05/09/2019, Saat: 13:26
Son Yorum: ugur.gozaydin
Thumbs Up Leptop Etkili Soğutma yontemi / Leptop effective cooling method 19.07.2019 Serdar Derin 0 526 19/07/2019, Saat: 00:23
Son Yorum: Serdar Derin

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi