Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SSD ve Mavi Ekran Sorunu
#1
İyi günler;

Bilgisayarımla alakalı bir sorunum var. Son bir kaç aydır sürekli mavi ekran hatası alıyorum. Bunun nedeninin SSD'den olduğunu düşünüyorum. Çünkü mavi ekran hatası aldıktan sonra bilgisayara reset attığım zaman bazen direk biosa gönderiyor. Başta neden biosa gönderdiğini anlamamıştım ama hatayı aldıktan sonra biosa biraz baktım ve SSD'yi görmediğini farkettim sonra SSD'nin kablolarını çıkarıp taktım ve bilgisayar sorunsuz açıldı ama yine de ara ara mavi ekran hatası yiyorum. Daha sonra HD Tune programını kurup SSD'yi biraz inceledim ve ''Health'' bölümünde bir hata bulduğunu farkettim. (https://prnt.sc/phfsfd) Bu hatada sabit sürücümü değişmemi söylüyor acaba mavi ekran hatasını SSD yüzünden mi yiyorum yoksa başka bir sebebi mi var eğer SSD yüzünden ise yeni bir SSD mi almalıyım yoksa SSD'yi onarmanın bir yolunu mu bulmalıyım? Şimdiden teşekkürler.
#2
" Used Reserved Block Count " bu bilgi değeri SSD parametrelerinin hasar alma ve donanımsal hatalarının olduğunu işaret eden bir bilgidir. Ancak doğrudan SSD arızalı demek değil sadece bilgi vermektedir. SSD sağlığına CrystalDiskInfo yazılımı ile bakın. Yazılımdan diski seçip Sağlamlık Durumu "Sol Köşede" % değeri olarak verilir. Ayrıca aşağıdaki hata listesinde ( Reallocated Sectors Count / Spin Retry Count / End-to-End error / IOEDC / Reported Uncorrectable Errors / Command Timeout / Reallocation Event Count[ / Current Pending Sector Count / Uncorrectable Sector Count / Soft Read Error Rate / TA Counter Detected ) bu değerler kritik hatlardır ve diskin sağlığının ciddi olduğunu belirtir. Eğer bu değerlerde veya başka bir bilgi karşısında "Warning" yazısı yada değerlerde ( Sarı"Uyarı" / Kırmzı"Kötü" / Gri"Bilinmeyen" ) bu renklerden birisi varsa diskte hata vardır. Veri kaybı ve disk bozulması yakındır demek olur. Bu sonuçlara göre hareket edin eğer bu sonuçlar dediğim gibi kötü çıkarsa diski değiştirmeniz gerekir ve o diskte önemli verilerinizi bırakmayın. SSD disklerde veri kurtarma işlemi olmaz (Olur da ciddi siz disk arızalandıktan sonra yapamazsınız çok zor bir işlem serisidir ve dikkat gerektirir.). Sonuçlara göre yeni bir disk almanız gerekecektir.
Facebook bağlantısıBaki.Ugur.Gozaydin
#3
(10/10/2019, Saat: 17:13)ugur.gozaydin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: " Used Reserved Block Count " bu bilgi değeri SSD parametrelerinin hasar alma ve donanımsal hatalarının olduğunu işaret eden bir bilgidir. Ancak doğrudan SSD arızalı demek değil sadece bilgi vermektedir. SSD sağlığına CrystalDiskInfo yazılımı ile bakın. Yazılımdan diski seçip Sağlamlık Durumu "Sol Köşede" % değeri olarak verilir. Ayrıca aşağıdaki hata listesinde ( Reallocated Sectors Count / Spin Retry Count / End-to-End error / IOEDC / Reported Uncorrectable Errors / Command Timeout / Reallocation Event Count[ / Current Pending Sector Count / Uncorrectable Sector Count / Soft Read Error Rate / TA Counter Detected ) bu değerler kritik hatlardır ve diskin sağlığının ciddi olduğunu belirtir. Eğer bu değerlerde veya başka bir bilgi karşısında "Warning" yazısı yada değerlerde ( Sarı"Uyarı" / Kırmzı"Kötü" / Gri"Bilinmeyen" ) bu renklerden birisi varsa diskte hata vardır. Veri kaybı ve disk bozulması yakındır demek olur. Bu sonuçlara göre hareket edin eğer bu sonuçlar dediğim gibi kötü çıkarsa diski değiştirmeniz gerekir ve o diskte önemli verilerinizi bırakmayın. SSD disklerde veri kurtarma işlemi olmaz (Olur da ciddi siz disk arızalandıktan sonra yapamazsınız çok zor bir işlem serisidir ve dikkat gerektirir.). Sonuçlara göre yeni bir disk almanız gerekecektir.

Verdiğin cevap için teşekkür ederim dediğin programı indirip onda da baktım bir sorun görünmüyor ama yine de bir görsel atayım. (http://prntscr.com/phieus) bu şekilde görünüyor.
#4
Hata oranları düşük pek çok hata var az sevilerde fazla bölünmüşler. Yani kritik düzeyde orana sahip bir hata yok sadece farklı işlemlerde hata oluşmuş. Yinede bir riski var diskin bilginiz olsun. Öncelikle şunu deneyin format atın yeni bir sistem kurun sorun Windows kaynaklıysa çözülecektir ama yine oluşursa aynı tarz hatalardan bu diskte sorun var demektir. Diskinizin kullanımı 2 yılı geçmiş tam olarak 820 gün ama 75 TB yazım ömrü var diskinizin siz 25 TB yazmışsınız daha ki bu 75 TB değeri firmanın kendini garantiye aldığı değer bunun 2-3 katına çıkabilirsiniz bu bir sınır değil. Bu konuda bir sorun yok ama hataların oluşması farklı bir durum yani diskin sonu yakında olabilir daha uzun süre kullanılabilir de belli olmaz. Yinede dediğimi bir yapın format işleminden sonraki tavrı size sorunun ne olduğunu söyler.
Facebook bağlantısıBaki.Ugur.Gozaydin
#5
(10/10/2019, Saat: 18:37)ugur.gozaydin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hata oranları düşük pek çok hata var az sevilerde fazla bölünmüşler. Yani kritik düzeyde orana sahip bir hata yok sadece farklı işlemlerde hata oluşmuş. Yinede bir riski var diskin bilginiz olsun. Öncelikle şunu deneyin format atın yeni bir sistem kurun sorun Windows kaynaklıysa çözülecektir ama yine oluşursa aynı tarz hatalardan bu diskte sorun var demektir. Diskinizin kullanımı 2 yılı geçmiş tam olarak 820 gün ama 75 TB yazım ömrü var diskinizin siz 25 TB yazmışsınız daha ki bu 75 TB değeri firmanın kendini garantiye aldığı değer bunun 2-3 katına çıkabilirsiniz bu bir sınır değil. Bu konuda bir sorun yok ama hataların oluşması farklı bir durum yani diskin sonu yakında olabilir daha uzun süre kullanılabilir de belli olmaz. Yinede dediğimi bir yapın format işleminden sonraki tavrı size sorunun ne olduğunu söyler.

Önceden mavi ekran hatası alıyorum diye format atmıştım zaten. Formattan sonra da hata aldım, sanırım değiştiricem SSD'yi, önerileriniz için sağ olun.
#6
Formattan sonrada hata oluyorsa SSD olma ihtimalide var ama başka bileşende de sorun olabilir. RAM özellikle kontrol etmeniz gereken bileşen SSD olduğunu pek sanmıyorum. Sağlık durumu %100 , kritik hata değeri yok ve TBW dediğimiz yazma ömrünün daha 3 te 1 i kadarını tüketmişsiniz SSD düşük ihtimal bu durumda. RAM 'lerinizi kontrol edin sökün sarı uç kısımlarını silgi ile silip kuru bir fırça ile temizleyin diş fırçası olabilir. Sonra BIOS 'u sıfırlayın ve RAM XMP profiliniz varsa önce XMP açmadan deneyin sonra XMP açıp deneyin.
Facebook bağlantısıBaki.Ugur.Gozaydin
#7
(10/10/2019, Saat: 21:30)ugur.gozaydin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Formattan sonrada hata oluyorsa SSD olma ihtimalide var ama başka bileşende de sorun olabilir. RAM özellikle kontrol etmeniz gereken bileşen SSD olduğunu pek sanmıyorum. Sağlık durumu %100 , kritik hata değeri yok ve TBW dediğimiz yazma ömrünün daha 3 te 1 i kadarını tüketmişsiniz SSD düşük ihtimal bu durumda. RAM 'lerinizi kontrol edin sökün sarı uç kısımlarını silgi ile silip kuru bir fırça ile temizleyin diş fırçası olabilir. Sonra BIOS 'u sıfırlayın ve RAM XMP profiliniz varsa önce XMP açmadan deneyin sonra XMP açıp deneyin.

Tamam bu dediklerinizi de bir deneyeyim. Teşekkürler.
  


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  SSD'NİN DEĞİŞİK SORUNU.. nonstoprocker 0 65 28/04/2020, Saat: 00:01
Son Yorum: nonstoprocker
  M2 SSD performans sorunu Burhan Zengin 15 715 30/04/2019, Saat: 23:24
Son Yorum: ugur.gozaydin
  HDD Caddy Sorunu Yusuf Taşcı 12 2,290 25/12/2018, Saat: 20:27
Son Yorum: Yusuf Taşcı
  Boot sorunu Garezm 5 720 08/09/2018, Saat: 23:50
Son Yorum: ugur.gozaydin
  Muhtemel HDD Kaynaklı Ses Sorunu Resolution 26 3,259 31/01/2018, Saat: 01:39
Son Yorum: ugur.gozaydin

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi