Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 4/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vazgeçilmez 3’lü, Performansı İkiye Katlayın.
#1
Brick 
Evet arkadaşlar, bilgisayarınızın performansını önemli ölçüde arttıracak 3 yazılımı ince ayarları ve optimizasyon şekillerini sizlere ayrıntılı olarak anlatacağım.  Tüm adımları izledikten sonra bilgisayarınızdaki performans artışını siz de fark edeceksiniz. 3 yıldır bu yazılımları kullanıyorum ve her format atışımda yüklediğim ilk yazılımlar bunlar diyebilirim.
 
1.     IObit Advanced Systemcare
 
Bu yazılımı bilmeyeniniz yoktur. Ancak bu yazılımı ne kadar verimli kullanabiliyorsunuz?
 
[Resim: 1.jpg]
 
Öncelikle yan sekmeden ayarlar menüsüne girelim. Daha sonra temizlik ve eniyileme kategorisi altında kötücül kaldırmayı seçelim ve alttaki görseldeki gibi ayarlarımızı yapalım.
 
[Resim: 3.jpg]
 
Bunu yaptıktan sonra hemen altında bulunan “ Kayıt defteri temizleme “ ayarına girelim ve “ Derin temizliği etkinleştir “ i seçelim.
 
[Resim: 4.jpg]
 
Bu ayarlar da tamamsa altında bulunan “Çöp Dosyaları Temizle “ ayarından alttaki görseldeki gibi ayarlarımızı yapalım. Eski Prefetch Verilerini Kaldır seçeneğini bırakmamamızın sebebi bilgisayar açıldığında hızlı başlaması programları hızlı getirmesi ve programları kaldırsak bile tekrar yüklediğimiz zaman hızlı açılması için gereklidir. Bilgisayarınızda fazla yer kaplamadığı için bunu seçmememiz en iyisi.
 
[Resim: 6.jpg]
 
Daha sonra “Sistem Eniyileme” ayarı içerisinde bulunan Bilgisayar Eniyileme’ yi Günlük Kullanım olarak ayarlarsanız daha güvenli olur diğer ayarlar bazı sistem hizmetlerini durdurduğu için bilinmeyen hatalarla karşılaşabilirsiniz. Altındaki Ağ Eniyileme seçeneğinden bağlantı türünüz ne ise onu seçin eğer bilmiyorsanız veya bilgisayarınız ağ konusunda değişkenlik gösteriyorsa Temel olanı seçin.
 
[Resim: 7.jpg]
 
“ Disk Eniyileme “ kısmına girelim ve alttaki görseldeki gibi ayarlarımızı yapalım. Burada Sistem diskinin seçilmesi yeterli olacaktır.
 
[Resim: 9.jpg]

Bu da tamamsa “ Otomatik Temizleme “ ayarına geçelim. Burada bilgisayarınız açıldığı anda IObit ASC tarayıcıların ve diğer programların önbelleğini temizlemeye başlar. Bu ayar bilgisayarınızın başlangıçta yavaş olmasına neden olabilir. O yüzden Otomatik Temizleme özelliğini kapatıyoruz.
 
[Resim: 10.jpg]
 
 
2.     PC Tools Performance Toolkit
 
Çoğunuz bu programın eski sürümlerini (PC Tools Registry Mechanic) hatırlıyorsunuzdur. Eski sürümünden çok farklı olarak algoritması  geliştirilmiş ve birçok yeni özellik getirilmiştir. Ancak bu yazılımın desteği yakın zamanda kaldırılmıştır. Hala da çok kullanılan ve kendi sınıfındaki yazılımlara taş çıkartan güçlü bir yazılımdır.
 
[Resim: 182.jpg]
 
Öncelikle Ayarlar Sekmesinden “ Kütük “ ayarına girelim ve alttaki görseldeki gibi ayarlarımızı yapalım.
 
[Resim: 191.jpg]
 
Daha sonra “ Gizlilik ” ayarına girelim ve alttaki görseldeki gibi ayarlarımızı yapalım.
 
[Resim: 201.jpg]
 
“Parçalayıcı “ ayarına girelim ve alttaki görseldeki gibi ayarlarımızı yapalım. Parçalayıcı ayarı diskteki MFT (Master File Table) alanını temizlemek için kullanılır. Buradaki işlem disk boyutunuza göre değişiklik gösterebilir ve 35 geçişli bir algoritma kullandığı için MFT alanından aldığı verileri 1 GB’lık geçici dosyalara aktarır. Bu işlemi yaparken bilgisayarı kasacak veya zorlayacak uygulamaları kapatmanızı tavsiye ederim. Uzun süren bir işlem olduğu için bilgisayarınızı zorlayacaktır.
Not: Dosya indirirken bu işlemi yaptığınız taktirde indirmeniz yarıda kesilebilir disk alanını küçültüp yer azaltır ve işlem tamamlandıktan sonra diskte yer açar. Bu yüzden indirme yapmayın ya da indirmenizi yaptıktan sonra başlatın.
 
 
Ve en son Programlayıcı ayarına girerek “Birleştirme Önyükleme Diski” ni seçiyoruz ve ayarları kaydediyoruz.
 
 
Ayarlar sekmesindeki yaptıktan sonra Performans sekmesine giriyoruz ve “Kaydınızı Temizleyin” ayarına giriyoruz. Alttaki görseldeki gibi ayarları yaptıktan sonra kaydediyoruz.
 
 
Yine Performans sekmesine girelim ve “ Birleştirme Diskleri “ ayarına girelim ve alttaki görseldeki gibi ayarları yapalım.
 
 
Performans Sekmesindeki ayarlarımız da bu kadar. Şimdi Gizlilik Sekmesine geçelim.
“ Windows Geçmişinizi Temizleyin “ Ayarına girelim ve alttaki 5 görseldeki gibi ayarlarımızı yapıp kaydedelim.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Son görseldeki ayar Boş Disk Alanını (MFT) temizlemektedir. Bu işlemi haftada 1 defa yapmanız yeterlidir. Tüm bu ayarları yaptıktan sonra Gösterge Tablosundan 1-Tıkla Optimizasyon’u tıklayın, işlem uzun sürebilir bitene kadar bekleyin ve en son ayardaki “Boş alanı temizle “ ayarında bulunan yeşil düğmeyi tekrar pasif hale getirin. Aksi takdirde bilgisayarınız her defasında MFT alanını temizleyecektir.
 
3.     Wise Registry Cleaner
 
Bu yazılım diğer 2’sine göre çok küçük boyutlu, ücretsiz ve becerikli bir yazılımdır. Şöyle diyebilirim. En iyi Temizleme işini yapan PC Tools Performance Toolkit, En iyi Kayıt Temizlemesi ve Tarayıcı Koruması IObit Advanced SystemCare. Ancak bu ikisi çok güçlü yazılım olmalarına rağmen Kayıt defteri birleştirmesinde tam bir fiyasko. UEFI Bios’ lu bilgisayarlarda GPT stilinde Partitionla gelen yeni nesil bilgisayarlarda bu iki yazılım bu konuda pek iş görmüyor. İşte tam da bu noktada Wise Registry Cleaner devreye giriyor. Derin kayıt temizlemesi ve Güvenli Sistem Optimizasyonu ile birlikte diğer 2 yazılımla tam bir uyum içinde çalışmaktadır.
 
 
 
Program ilk açılışında size Sistem Geri Yükleme noktası veya Tam Kayıt Yedeklemesi hakkında 2 seçenek sunacak, herhangi birini seçip bitmesini bekleyin ve Özel Bölgeyi seçip “Tümünü Seç” i tıklayın ve çıkın.
 
 
Daha sonra “Sistem Ayarlama” sekmesine giriyoruz  ve “Ayar Çek” butonuna tıklıyoruz.

 
Ve en son Kayıt Birleştirme Sekmesine girerek incele butonuna tıklıyoruz. Ekran kısa bir süre için siyah-beyaz olacaktır. Bitmesini bekleyin ve bittikten sonra Birleştir seçeneğine tıklayarak gelen soruya evet diyin. Bilgisayarınızı yeniden başlatacaktır ve gerekli ayarlamalar yapıldıktan sonra tekrardan kayıt temizlemesi yapabilirsiniz.
 
 
 
Tüm bu ayarları yaptıktan sonra programları açıp tarama yaptırın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Hepsi denenmiştir. Herhangi bir soruna yol açmamıştır ve herhangi riskli bir işlem yoktur. Bu yazılımların hepsini internetten temin edebilirsiniz. İçerisinde korsan yazılımlar olduğu için bu yazılımların linklerini paylaşmayacağım.
[Resim: EglZ79.png]
#2
Bilgilendirme için teşekkür ederim. İyi günler
  


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi